Dogru mu yaptik

Negatif ciksa bile tedbiren gitmemeniz doğru olan
Yalan söylemek belki yanlış ama insanlar hayirdan anlamayip bazen bile bile riske girme pahasına da olsa gidip gelmeyi normal görebiliyor bu dönemde
Gitmeyerek iyi yapmissiniz
Sizinkine de gönül koyup gelmezlerse de gelmesinler onlarin ayibi yani normal bir süreçten geçmiyoruz vaka sayilari artmış insanlar umursamıyor
Siz uzmeyin kendinizi lütfen hem takisini vermissiniz zaten

Hanımlar iyi günler
Kardeşimin 2 gun once oksuruk ve halsizligi vardi test yaptirdik ve cok sukur negatif. Ama olaylardan bundan sonra gelisti.
Annemin bir arkadaşının kızının dun kınası bugun de nikahi varmis. Kardeşimin hastalığı öncesi, kina yerine gider takiyi verir 10 dk durur kalkarız diyoduk
Ama bu test yaptırma stresi, sonuc bekleme stresi sonucu dedim ki anne gitmeye hic gerek yok. Testi yeni yaptirdik bekliyoruz deriz, evin kapısından ben uzaktan takiyi veririm dedim. Yani gitmemek için yalan soyleyelim dedim. Neyse annemi zorla ikna ettim. Dun kinaya gitmedik. Bugun de annem evin kapısından uzaktan takiyi vermiş ve söylemiş bekliyoruz muhtemelen hasta o yuzden riske atmayalım demis vs. Beni aradi, ayip oldu herkes gidiyor bari bugün nikaha gitseydik falan diye.
Benim babamın tansiyonu şekeri var, aile apartmanı ve yaşlı insanlar var. Bu riske giremezdim acikcasi ama annem ayip oldu vs diyince de kotu hissettim. Gitse miydi ya da sonuc negatif cikti diyip nikaha gitsin mi? Ben bu riske değmez diye düşünüyorum. Annem de onlar da seninkine gelmez falan diyor. Ya riske girmek istemeyen tabiki düğünüm ne zaman olur olmaz bilmem ama istemeyen gelmez tabiki.
Dogru mu yaptik yalan söyleyip gitmeyerek bilmiyorum. Etrafımda bu hastalıktan vefat eden cok insan oldu. Genc yaşlı hic farketmeden. Bana bir akil verin lütfen, uzgunum
Valla hastalık var o bir kesin de herkes pazarına marketine gidiyor.Toplu taşımalara da gayet biniyor.E test için hastaneye gitmek bile komple risk.Ama kınaya,nikaha gitmeye gelince aman kapıdan verip sallayalım gitsin.Ben bu dönem evleniyorum kına,nikah yapana şaşırıyorum demiş bir arkadaş.Neden şaşırıyorsun? Bir gün tarih mi veriliyor şu gün bitecek bu illet diye? Ben de semt pazarına,banka şubelerine,toplu taşımalara,marketlere gidenlere şaşırıyorum.Şimdi çıkıp beni linçleyecekler aynı şey değil diye.Aynı şey.Çünkü virüs denilen şey,markette bulaşmıyor,metroda bulaşmıyor,işe gidince lokantada yemek yerken bulaşmıyor ama her nasıl oluyorsa nikahta bulaşıyor.Tuhaf:)

Valla hastalık var o bir kesin de herkes pazarına marketine gidiyor.Toplu taşımalara da gayet biniyor.E test için hastaneye gitmek bile komple risk.Ama kınaya,nikaha gitmeye gelince aman kapıdan verip sallayalım gitsin.Ben bu dönem evleniyorum kına,nikah yapana şaşırıyorum demiş bir arkadaş.Neden şaşırıyorsun? Bir gün tarih mi veriliyor şu gün bitecek bu illet diye? Ben de semt pazarına,banka şubelerine,toplu taşımalara,marketlere gidenlere şaşırıyorum.Şimdi çıkıp beni linçleyecekler aynı şey değil diye.Aynı şey.Çünkü virüs denilen şey,markette bulaşmıyor,metroda bulaşmıyor,işe gidince lokantada yemek yerken bulaşmıyor ama her nasıl oluyorsa nikahta bulaşıyor.Tuhaf:)

arkadaşım bu saydığın yerlerde ve nikah düğün her yerde bulaşıyor

örneğin bankaya gitmiyorum

işimi online çözmeye çalışıyorum

banka şubesi karşımda iken telefon ile bağlanmaya çalışarak 15 dakikamı harcayıp o şubeye gitmemeye uğraşıyorum

ama zorunda kalırsam giderim

işe zorunlu olduğum için gidiyorum

dün metroya da bindim mesela

zira bir arabamız var ve eşim de bir başka yerde olması gerekiyordu eve gelmek için bindim o metroya

marketi online halletmeye çalışıyorum ama bazen gidiliyor zira yaşamak için o markettekilere ihtiyacımız var

semt pazarına kalabalığa girmek istemiyoruz ama hem taze hem daha makul fiyata

ona göre daha kalabalık olan yakın pazara değil daha uzak daha ferah ve daha pahalı uzak pazara gidiyoruz

ama herhangi bir kişini düğününe nikahına gitmem

zira ben olmasam da o kişiler evlenebilir

başka davetliler olmasa da nikah akti gerçekleşebilir

amaç evlilik ise iki kişi bir memur iki şahit yeterlidir

amaç eş dost ile bir arada olmak ise de o zaman sonu belli olmasa da beklenmelidir

maalesef geldiğimiz süreçte fayda maliyet analizini fayda virüs analizine çevirdik

zorunlu ise evet zorunlu değilse hayır diyoruz

hatta ben çocuğumu okula da gönderiyordum kapatmasalar da gönderecektim

ama bensiz olabilecek bir nikah merasimine gitmeyi bu bir yıllık süreçte hiç düşünmedim

olay orada burada bulaşmasından öte zorunlu olmayanlardan kaçınma, zorunlu olanlara mecburen katlanma, tedbir ile yaşamaya devam etme olarak değerlendirilmeli bence

Gitmezseniz ayıp olmaz fakat yalan söylemeye gerek yokmuş.

"Kardeşimin böyle bir durumu vardı test yaptırdık negatif çıktı fakat sonradan pozitif çikma ihtimalinden, hem yaşadığımız stres hem covid sebebiyle Annemi babamı riske atmak istemedik der Hediyenizi güzel dileklerinizle verebilirdiniz..

arkadaşım bu saydığın yerlerde ve nikah düğün her yerde bulaşıyor

örneğin bankaya gitmiyorum

işimi online çözmeye çalışıyorum

banka şubesi karşımda iken telefon ile bağlanmaya çalışarak 15 dakikamı harcayıp o şubeye gitmemeye uğraşıyorum

ama zorunda kalırsam giderim

işe zorunlu olduğum için gidiyorum

dün metroya da bindim mesela

zira bir arabamız var ve eşim de bir başka yerde olması gerekiyordu eve gelmek için bindim o metroya

marketi online halletmeye çalışıyorum ama bazen gidiliyor zira yaşamak için o markettekilere ihtiyacımız var

semt pazarına kalabalığa girmek istemiyoruz ama hem taze hem daha makul fiyata

ona göre daha kalabalık olan yakın pazara değil daha uzak daha ferah ve daha pahalı uzak pazara gidiyoruz

ama herhangi bir kişini düğününe nikahına gitmem

zira ben olmasam da o kişiler evlenebilir

başka davetliler olmasa da nikah akti gerçekleşebilir

amaç evlilik ise iki kişi bir memur iki şahit yeterlidir

amaç eş dost ile bir arada olmak ise de o zaman sonu belli olmasa da beklenmelidir

maalesef geldiğimiz süreçte fayda maliyet analizini fayda virüs analizine çevirdik

zorunlu ise evet zorunlu değilse hayır diyoruz

hatta ben çocuğumu okula da gönderiyordum kapatmasalar da gönderecektim

ama bensiz olabilecek bir nikah merasimine gitmeyi bu bir yıllık süreçte hiç düşünmedim

olay orada burada bulaşmasından öte zorunlu olmayanlardan kaçınma, zorunlu olanlara mecburen katlanma, tedbir ile yaşamaya devam etme olarak değerlendirilmeli bence
Burada konu elbette nikah değil.Kastettiğim bunun önü sonu yok.Evet kötü bir dönem evet mecburi olmadıkça gelinmesin zaten ama insancıklar ne yapsın? 15 dk gidip takıyı takıp çekip gitmek bence o kadar da zor olmamalı.Yoksa yemekli,pastalı halaylı düğüne neden gelmediniz demiyor kimse.Herkesin düşüncesine saygı duyarım ama ortalık da ortada.Haftasonu yasağında bile sıkıldım diye sahillere koşan bir ülke insanından bahsediyoruz.Ama nikaha gelinmez tabi çünkü o keyfi bişey:)

Aslında şüpheli bir durumumuz yok. Kardeşimin testi negatif cikti. Ama ben o kalabalığa girip annemleri riske atmamak için hala sonuc bekliyoruz diye yalan söyledik. Ama takisini verdik.
Yakın arkadaşım testi 2 kez negatif çıkan bir öğrencisinden kaptığı virüs nedeniyle şu an evinde tedavi oluyor..çocuğun testi negatif çıktığı için doğal olarak okula göndermiş ailesi.. 3. kez tekrar yapılınca pozitif çıkmış ama o zamana kadar çocuk bulaştırabileceği kişilere zaten bulaştırmış🤷‍♀️ hem tedbirli davranmasınız o ortamda belki annenize bulaşacaktı !

Tabii ki doğru yapmissiniz testin negatif çıkması hasta olmadığınız anlamına gelmiyor bu arada birkaç gün süreci takip edin, ilk etapta negatif çıkıp 3 gün sonra pozitife dönen tanıdıklarım oldu

Aslında şüpheli bir durumumuz yok. Kardeşimin testi negatif cikti. Ama ben o kalabalığa girip annemleri riske atmamak için hala sonuc bekliyoruz diye yalan söyledik. Ama takisini verdik.
Takıyı vermişsiniz yeterli bence
korona zamanı keşke nişan düğünler ertelense hep yaa
herkesin kendine göre haklı sebepleri var gerçi

Herkese tek tek teşekkür ederim. Ben ise geldim annemler evdeydi, bir ara aradim acmadi telefonu. Aklima benden gizli gitmis olabileceği bile geldi nikaha ama o kadarına da cesaret edemez heralde canim anam :) cok sukur geldi geçti bugun de. Yalan soyledik evet ama mecbur kaldık, negatif cikti ama tedbir amaçlı gelmiyoruz desek daha da ayip olurmuş anneme göre. Tesekkur ederim tekrar.

Böyle bir dönemde gelmediniz diye gönül koymak olmaz bence normal bir zamanda değiliz sonuçta eğer gönül koyuyorsa da koysun yani ne olacak. Allah korusun gittiniz orada başınıza bir şey geldi o vebali nasıl kaldıracaklar ya da belki tam tersi test sırasında bulaş durumu yaşadınız vs yani bu dönemde herkesin anlayışlı olması gerek düğün yapacak kişilerinde gelemeyecek olan kişileri göze alması gerek herkes tedirgin artık. Bence kafanıza çok takmayın anlayış göstermeleri gerekir eğer anlayışlı karşılamazlarsa karşı tarafın bileceği iş siz kendinizden ailenizden sorumlusunuz onların sağlığı herşeyden önemli sonuçta siz takınızı vermişsiniz gelebilecek durumunuz olsa giderdiniz diye düşünmeleri gerek.

Hanımlar iyi günler
Kardeşimin 2 gun once oksuruk ve halsizligi vardi test yaptirdik ve cok sukur negatif. Ama olaylardan bundan sonra gelisti.
Annemin bir arkadaşının kızının dun kınası bugun de nikahi varmis. Kardeşimin hastalığı öncesi, kina yerine gider takiyi verir 10 dk durur kalkarız diyoduk
Ama bu test yaptırma stresi, sonuc bekleme stresi sonucu dedim ki anne gitmeye hic gerek yok. Testi yeni yaptirdik bekliyoruz deriz, evin kapısından ben uzaktan takiyi veririm dedim. Yani gitmemek için yalan soyleyelim dedim. Neyse annemi zorla ikna ettim. Dun kinaya gitmedik. Bugun de annem evin kapısından uzaktan takiyi vermiş ve söylemiş bekliyoruz muhtemelen hasta o yuzden riske atmayalım demis vs. Beni aradi, ayip oldu herkes gidiyor bari bugün nikaha gitseydik falan diye.
Benim babamın tansiyonu şekeri var, aile apartmanı ve yaşlı insanlar var. Bu riske giremezdim acikcasi ama annem ayip oldu vs diyince de kotu hissettim. Gitse miydi ya da sonuc negatif cikti diyip nikaha gitsin mi? Ben bu riske değmez diye düşünüyorum. Annem de onlar da seninkine gelmez falan diyor. Ya riske girmek istemeyen tabiki düğünüm ne zaman olur olmaz bilmem ama istemeyen gelmez tabiki.
Dogru mu yaptik yalan söyleyip gitmeyerek bilmiyorum. Etrafımda bu hastalıktan vefat eden cok insan oldu. Genc yaşlı hic farketmeden. Bana bir akil verin lütfen, uzgunum
Gelmezlerse gelmesinler sizinkine çok mu mühim?Gitmeyin tabi arkadaşımın annesi beyin kanaması geçirdi zor yer buldular ek yatak atıldı yoğun bakıma .Komşunun nikahımı insanın canı mı ya...

asıl böyle dönemlerde kına, düğün vs yapıp milletin sanki her şey normalmiş gibi gelmesini beklemesi, gelmeyenlere trip atması ayıp.

ben kesinlikle gitmiyorum, hiç de rahatsız olmuyorum ayıp oldu diye mi anlar nasıl anlarsa anlasın, bana ne. hastalık bu. geçenlerde uzun zamandır görmediğim akrabama sarılmadım diye bozuldu. bozulsun, kimsenin sağlığından daha önemli değil. birileri mesafe diye arka tarafını yırtarken benim ona sarılmam kadar daha ironik ve saçma bişey olamazdı.

iyi yapmışsınız.

şüpheli durum olmasa bile gitmemelisiniz. bu virüs aynen böyle tanıdıktan eşten dosttan yayılıyor çünkü. alınma darılma zamanı değil şuan. tam tersi onlar bu nişan kına işini aile arasında hızlıca yapıp bitirmelilerdi bence. sevgiler.

Hanımlar iyi günler
gitmemekle cok iyi yapmissiniz. ben de temmuzda evlendim, kina gecesi yapmadim, annem tansiyon hastasi diye. sade bir nikah yaptik. gelen davetlilerden benim akrabalarim cok azdı. ama anlayisla karsiladik gelmyenleri ve gelmek istemeyenleri. bence dugun sahibi de anlayisla karsilamistir. kimse kimseye gonul koymamali şu zamanda. saglik her seyden onemli

Simdi annem de babam da tavır yapıyorlar bana. Abartiyosun cok abartiyosun vs diyorlar. Ya korkuyorum birini daha kaybetmekten, kaybetmesem bile sevdiklerimin acı çekmesinden korkuyorum. Birine bilmeden bulaştırıp birinin vebaline girmekten her şeyden korkuyorum ya. Bunun neresi suç, cidden yaşlılara laf anlatmak zor.
anne ve babaniza viruse yakalanip nefes alamayan entube hastalari gosterin youtube dan. bence ikna olurlar

Annem sirf ayip olur diye gittigi amca oglumun dugununde korona olup dondu. Ve agir atlatti. Insanlardaki bu gelenek anlayisi malesef nelere beraberinde getiriyor. Lutfen ama lutfen gitmesinler. Onleyin. Can geri gelmiyor bidaha. Hayatinizda keskeler kalmasin

X