Aile Planlaması Doğum kontrol hapı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Bbb___

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Temmuz 2020
9
0
24
Merhaba doğum kontrol hapı kullanmak istiyorum ama ilişkiye girmeden 3 4 gün önce kullanmaya başlayıp ilişkiden sonra da 3 4 gün kullanıp bıraksam ve ilişki sırasında geri çekilme oluyo öyle bir sıkıntı olur mu yoksa korunmuş olur muyum ?

Merhaba doğum kontrol hapı kullanmak istiyorum ama ilişkiye girmeden 3 4 gün önce kullanmaya başlayıp ilişkiden sonra da 3 4 gün kullanıp bıraksam ve ilişki sırasında geri çekilme oluyo öyle bir sıkıntı olur mu yoksa korunmuş olur muyum ?
Olmazsınız

Korunmadığınız gibi hormonlarınıza rahminize ve adet döngünüze de zarar verirsiniz.

Ama uzmanların görüşü öyle değil içer içmez başlıyormuş
Prospektüslerinde bile ilk ay korumadığı yazar ki benim doktorum bana verdiğinde ilk ay ekstra korunma yöntemi kullanmam gerektiğini anlatmıştı ve hergün aynı saatte almamı gün atlarsam koruyuculuğunun düşeceğini asla ve kâta sigara içmememi üstüne basa basaa söylemişti.

Ama uzmanların görüşü öyle değil içer içmez başlıyormuş
Tabiki de hayır.. bende pr. Korunamadığım icin mecburen ilaca başladım ilk 21 gün sonra tam koruma sağlıyor.. 21 gün içip 7 gün ara vercer bu.şekilde gidiyor birde adetin 3 . Günü içmeye.başlıyorsun.. çanım istedi içeyim istemedi bırakayıp diye bir durum yok.. koruma istiyorsan hargün aynı saatte içeceksin.. başka çaresi yok..

Prospektüslerinde bile ilk ay korumadığı yazar ki benim doktorum bana verdiğinde ilk ay ekstra korunma yöntemi kullanmam gerektiğini anlatmıştı ve hergün aynı saatte almamı gün atlarsam koruyuculuğunun düşeceğini asla ve kâta sigara içmememi üstüne basa basaa söylemişti.
Peki düzenli kullandığımda bi sorun oluyo mu yan etkileri vs. ?

Tabiki de hayır.. bende pr. Korunamadığım icin mecburen ilaca başladım ilk 21 gün sonra tam koruma sağlıyor.. 21 gün içip 7 gün ara vercer bu.şekilde gidiyor birde adetin 3 . Günü içmeye.başlıyorsun.. çanım istedi içeyim istemedi bırakayıp diye bir durum yok.. koruma istiyorsan hargün aynı saatte içeceksin.. başka çaresi yok..
Düzenli kullanımında bi yan etki vs oldu mu birde hangisine başladın

Düzenli kullanımında bi yan etki vs oldu mu birde hangisine başladın
Daha 17 gün oldu kullanmaya başlayalı.. bi yan etki görmedm sadece akntı olmaya başladı.. ben emzirdiğimm için cerazette kullanyorm

Peki düzenli kullandığımda bi sorun oluyo mu yan etkileri vs. ?
Ben 5-6 yıl bu şekilde korundum bir sıkıntı yaşamadım, son kullandığım ilaç yazz 24+4 tü. Onda bir hafta ara vermeden kullanılıyor. Yani kutu bittikçe yenisine başlıyorsunuz. Ama doktor muayene edip öyle vermeli. Özellikle sigara içiyorsanız dk ilaçlarından kesinlikle uzak durmalısınız. Kalp hastalarının ya da başka kronik hastaların düzenli başka ilaç kullanan kişilerin kullanabileceği ilaçlar farklı oluyor. Bir kadın doğumcuyla görüşüp o şekilde alın lütfen herkesin kullanabileceği ilaç başka.

X