Doğum sonrası depresyon. Yardıma ihtiyacım var kızlar.

Sibel Arslan 799

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2022
82
2
Kızlar Merhaba. 2,5 ay önce normal doğum yaptım. Ama doğumda oldukça zorlandım suni sancı verildi doğumum oldukça uzun sürdü bebeği sezeryanla almaya karar verdiler ameliyat odasında son anda doktor normal doğurtmaya deneyelim dedi ve vakumla doğum yaptım. Vakumla doğum yaptığımı bile bilmiyordum bebeğimin kafasındaki şişliği görünce anladım. Ama çok şükür bebeğimde bir sıkıntı yok kafası düzeldi ve bebeğimiz gerçekten çok seviyorum.
Ama ben kendimi halâ çok kötü hissediyorum, doğum yaptığımdan beri uyuyamıyorum. Doğumdan ikinci derece yırtıklarım vardı ilk başta yaramı görünce çok ağladım, sonra kilolarım yüzünden ağlamaya başladım çünkü 53 kiloydum hamilelikte 90 kilo falan doğuma gittim neyseki zayıflamaya başladım şu an 66 kiloyum. Ama en çok kafama taktığım konu doğum sonrası vajina bolluğu. Vajinamın çok genişlemiş olduğunu düşünüyorum ve sezeryan doğum yapmadım diye sürekli kendimi suçluyorum. 2 gün gün önce ilk defa eşimle ilişkiye girdik ve ben kendimi aşırı geniş hissettim. Eşim normal olduğunu bebek doğurduğumu zamanla düzeleceğini söyledi. Önceden çok dar olduğumu ve şimdi normal olduğumu söyledi. Eskiden ilişkiye girdiğimizde çok ağrım oluyodu çünkü aşırı dardım o yüzdenmi bilmiyorum sürekli çok geniş olduğumu hissediyorum ölmek istiyorum, uykularım kaçıyo sürekli ağlıyorum birinizin başına böyle bir olay geldi mi doğumdan sonra? İnternette okuduğum kadarıyla doğum sonrası depresyon bu. Tedavi olmalımıyım yoksa kendiliğinden geçer mi?

Kızlar Merhaba. 2,5 ay önce normal doğum yaptım. Ama doğumda oldukça zorlandım suni sancı verildi doğumum oldukça uzun sürdü bebeği sezeryanla almaya karar verdiler ameliyat odasında son anda doktor normal doğurtmaya deneyelim dedi ve vakumla doğum yaptım. Vakumla doğum yaptığımı bile bilmiyordum bebeğimin kafasındaki şişliği görünce anladım. Ama çok şükür bebeğimde bir sıkıntı yok kafası düzeldi ve bebeğimiz gerçekten çok seviyorum.
Ama ben kendimi halâ çok kötü hissediyorum, doğum yaptığımdan beri uyuyamıyorum. Doğumdan ikinci derece yırtıklarım vardı ilk başta yaramı görünce çok ağladım, sonra kilolarım yüzünden ağlamaya başladım çünkü 53 kiloydum hamilelikte 90 kilo falan doğuma gittim neyseki zayıflamaya başladım şu an 66 kiloyum. Ama en çok kafama taktığım konu doğum sonrası vajina bolluğu. Vajinamın çok genişlemiş olduğunu düşünüyorum ve sezeryan doğum yapmadım diye sürekli kendimi suçluyorum. 2 gün gün önce ilk defa eşimle ilişkiye girdik ve ben kendimi aşırı geniş hissettim. Eşim normal olduğunu bebek doğurduğumu zamanla düzeleceğini söyledi. Önceden çok dar olduğumu ve şimdi normal olduğumu söyledi. Eskiden ilişkiye girdiğimizde çok ağrım oluyodu çünkü aşırı dardım o yüzdenmi bilmiyorum sürekli çok geniş olduğumu hissediyorum ölmek istiyorum, uykularım kaçıyo sürekli ağlıyorum birinizin başına böyle bir olay geldi mi doğumdan sonra? İnternette okuduğum kadarıyla doğum sonrası depresyon bu. Tedavi olmalımıyım yoksa kendiliğinden geçer mi?
dogum sonrası depresyon yasamadım da boye bişi degil bence:) vajına kısmı ıcın de genelde toparlar da ölmek ne yavrum benim? onun da caresı var sımdılık kegel egzersize dene :) işe yarıyo bıraz olsa da. olmadı amelıyatı var. hemen karamsarlık nıye_ ? kılo da vermişsin verırsın daha. 2.5 ay ne ki. daha ıyılesmedin tamamen:)

dogum sonrası depresyon yasamadım da boye bişi degil bence:) vajına kısmı ıcın de genelde toparlar da ölmek ne yavrum benim? onun da caresı var sımdılık kegel egzersize dene :) işe yarıyo bıraz olsa da. olmadı amelıyatı var. hemen karamsarlık nıye_ ? kılo da vermişsin verırsın daha. 2.5 ay ne ki. daha ıyılesmedin tamamen:)
Kegel için program indirdim ve egzersize başladım. Neden böyle düşündüğümü inanın bende bilmiyorum. Eşim fazlasıyla anlayışlı ve destek oluyo. Evde olduğu günler yada eve geldiğinde hemen çocukla o ilgilenmeye başlıyor benim dinlenmem için. Ev işlerinde her konuda yardımcı oluyo. Ama ben sürekli çok genişlediğimi düşünüyorum ve uykularım kaçıyo her şeye ağlıyorum, çok alıngan oldum. Depresyon mu kompleks mi anlamadım kafayı yicem gerçekten. Normalde zayıf bir psikolojiye sahip bir insan değilim zihnimi çok iyi kontrol edebilen biriyim ama ilk defa baş edemiyorum resmen yaşamak istemiyorum sürekli bu düşünce geliyo aklıma. Zor doğum sonrası bunlar olabiliyormuş diye okudum internette nekadar doğru onuda bilmiyorum😩😩😩😩 Ne yaptıysam moralim yerine gelmiyor.

Evet doğum sonrası depresyon ve çok doğal. Çok çok kötü hissettiğinizde kendinize şunu söyleyin "bu bana beynimin oyunu ve geçecek geçici bir süreç" birkaç aya düzelirsiniz. Depresyon etkilerini hafifletmek için bolca bitter çikolata ve muz yiyin. Youtubeda telkin videoları var. Kulaklığınızı takın ve uyumadan önce onları dinleyerek yatın.
Bir de bir şeyi merak ettim doğumdan önce böyle bir korkunuz var mıydı ? Doğumdan sonra genişler vs gibi kaygılarınız ortaya çıkmış olabilir

Dogum sonrasi depresyon cok dogal ama merak etmeyin gecici bir sürec. Siz kendinize iyi davranin, siz her zaman güzelsiniz ve özelsiniz öyle dusunun. Bu bahsettiginiz her sorunun da cozümü var. Ben ikiz bebeklere hamileyim ve bende de kilo takintisi var. 5. ayim bitti ve simdiden 8 kilo aldim. Vücudum genisleyecek, catlaklarim olacak derim sarkacak biliyorum ve bu durumlar beni cok geriyor. Bir de normal dogum yaparsam ayni vajinal genisleme korkusu bende de var. Yalniz ben kendimi akisa biraktim ve bunlarin gecici oldugunu her sabah kendi kendime hatirlatiyorum. Her seyin cozumu var. Giderim deri aldiririm ameliyat olur karnimi düzelttiririm, onunla birlikte vajinami da toparlattiririm. Hic sorun degil.
Dedigim gibi hic birsey sizin ve bebeginizin caninindan kiymetli degil.
Biraz meditasyona baslayin, ben basladim mesela (cunku bende bir de kaygi bozuklugu var) iyi geliyor.
Bir gun bebeginizi esinize ya da annenize birakip disari cikin kuafore gidin kahve icmeye gidin. Biraz kendinizi ortamdan uzaklastirin. Bunlari yapmak sizi kotu bir anne yapmaz. Aksine ne kadar mental olarak kendinizi toparlarsaniz, bebeginiz de o kadar mutlu olur.

Evet doğum sonrası depresyon ve çok doğal. Çok çok kötü hissettiğinizde kendinize şunu söyleyin "bu bana beynimin oyunu ve geçecek geçici bir süreç" birkaç aya düzelirsiniz. Depresyon etkilerini hafifletmek için bolca bitter çikolata ve muz yiyin. Youtubeda telkin videoları var. Kulaklığınızı takın ve uyumadan önce onları dinleyerek yatın.
Bir de bir şeyi merak ettim doğumdan önce böyle bir korkunuz var mıydı ? Doğumdan sonra genişler vs gibi kaygılarınız ortaya çıkmış olabilir
Hayır hiç öyle bir korkum olmadı. Hatta doğuma
güle oynaya gittim çok pozitiftim. Hiç korku bile yoktu içimde. Son ana kadar doğum yapmanın kadınların doğasında olduğunu ve bunun normal olduğunu kendime tekrar ettim.
Doğumdan sonra kendime alttan aynayla baktım. Ne olduysa ondan sonra oldu. Yaram çok büyüktü ve alttan bakınca resmen içim görünüyordu. Doğumda zaten zorlamadan dolayı çok korktum. Öleceğimi düşündüm😞 Maffettiler beni doğumda.

Tavs
Dogum sonrasi depresyon cok dogal ama merak etmeyin gecici bir sürec. Siz kendinize iyi davranin, siz her zaman güzelsiniz ve özelsiniz öyle dusunun. Bu bahsettiginiz her sorunun da cozümü var. Ben ikiz bebeklere hamileyim ve bende de kilo takintisi var. 5. ayim bitti ve simdiden 8 kilo aldim. Vücudum genisleyecek, catlaklarim olacak derim sarkacak biliyorum ve bu durumlar beni cok geriyor. Bir de normal dogum yaparsam ayni vajinal genisleme korkusu bende de var. Yalniz ben kendimi akisa biraktim ve bunlarin gecici oldugunu her sabah kendi kendime hatirlatiyorum. Her seyin cozumu var. Giderim deri aldiririm ameliyat olur karnimi düzelttiririm, onunla birlikte vajinami da toparlattiririm. Hic sorun degil.
Dedigim gibi hic birsey sizin ve bebeginizin caninindan kiymetli degil.
Biraz meditasyona baslayin, ben basladim mesela (cunku bende bir de kaygi bozuklugu var) iyi geliyor.
Bir gun bebeginizi esinize ya da annenize birakip disari cikin kuafore gidin kahve icmeye gidin. Biraz kendinizi ortamdan uzaklastirin. Bunlari yapmak sizi kotu bir anne yapmaz. Aksine ne kadar mental olarak kendinizi toparlarsaniz, bebeginiz de o kadar mutlu olur.
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.🥰🥰🥰 Artık kendimle daha fazla ilgilenmeyr başlıycam. ❤🌸🌸🌸
Bu arada arkadaşımın tavsiyesiyle hamilelikte aşağıdaki paylaştığım yağı kullandım nerdeyse 40kg almama rağmen hiç bir yerimde çatlak olmadı. Ben 42.haftada doğum yaptım ve çok büyük bir karnım vardı ona rağmen hiç çatlak olmadı. Sürekli bu yağdan kullandım. Ve fiyat olarakta çok uygun bana arkadaşım Bulgaristan’dan getirmişti 1 tane ben çok memnun kaldım sonra online sipariş ettim 5€ zaten pahalı değil ama faydasını çok gördüm. Çünkü onun arkadaşıda ikiz bebek doğurmuş hep bu yağdan kullanmış ikiz doğurmasına rağmen hiç çatlak olmamış.

Eklentiler

• DD6CF38B-FC66-4B9D-AD6D-30BB38D01DE9.jpeg
    DD6CF38B-FC66-4B9D-AD6D-30BB38D01DE9.jpeg
    127,7 KB · Görüntüleme: 72
Ama ben kendimi halâ çok kötü hissediyorum, doğum yaptığımdan beri uyuyamıyorum. Doğumdan ikinci derece yırtıklarım vardı ilk başta yaramı görünce çok ağladım, sonra kilolarım yüzünden ağlamaya başladım çünkü 53 kiloydum hamilelikte 90 kilo falan doğuma gittim neyseki zayıflamaya başladım şu an 66 kiloyum. Ama en çok kafama taktığım konu doğum sonrası vajina bolluğu. Vajinamın çok genişlemiş olduğunu düşünüyorum ve sezeryan doğum yapmadım diye sürekli kendimi suçluyorum. 2 gün gün önce ilk defa eşimle ilişkiye girdik ve ben kendimi aşırı geniş hissettim. Eşim normal olduğunu bebek doğurduğumu zamanla düzeleceğini söyledi. Önceden çok dar olduğumu ve şimdi normal olduğumu söyledi. Eskiden ilişkiye girdiğimizde çok ağrım oluyodu çünkü aşırı dardım o yüzdenmi bilmiyorum sürekli çok geniş olduğumu hissediyorum ölmek istiyorum, uykularım kaçıyo sürekli ağlıyorum birinizin başına böyle bir olay geldi mi doğumdan sonra? İnternette okuduğum kadarıyla doğum sonrası depresyon bu. Tedavi olmalımıyım yoksa kendiliğinden geç

Merhaba öncelikle bu süreçte kendinize iyi gelecek şeyler yapın mesela öz bakımınıza ekstra özen gösterin kilolarınızıda vermişsiniz ne güzel işte hafif hafif spor yapın makyaj yapın kendinize küçükte olsa bir kaç bişey alıp şımartın 💝 ve bebeğinize bakıp mutlu olun her şeyden önce bebeğiniz sağlıklı yanınızda sizde aynı şekilde öylesiniz eşinizde oldukça anlayışlıymış bundan daha güzel ne olabilir ki? doğum yaptıktan sonra belli bir genişleme illa ki olur zamanla vajina kendini toparlar olmadı bir randevu alıp doktora detaylı bir şekilde danışın içiniz rahatlasın bir de çok zayıf bir insanken birden 90 kılo olmuşsunuz ciddi kilo alıp vermekte vajina sarkmasına ve genişlemesine sebep oluyormuş maalesef bu hayatta her şey mükemmel olmuyor hiçbir zamanda olmaz elimizdekilere şükür edelim🙏

Kilo olayını kafana takma ilk doğumumda 16 kilo aldım 3 ayda 20 kilo geri verdim. Vajina bence kendin takıntı yaptığın için öyle hissediyor olabilir misin, çünkü zamanla rahim kendini toparlıyor. Bunlar bence çok küçük şeyler. Bebeğin doğmuş ve sağlıklı böyle düşün. Senin yerinde olmak için nelerini verecek insanlar var, her şeyin tadını ve keyfini çıkar. Çok rahatsızsan vajina daraltma için ameliyatsız bile yöntemler var. Kendimi daha iyi hissediyorum dersen

X