DOLANDIRILDIM

Bende 500 tl dolandirilmistim. Insana çok koyuyor valla.
Geçmiş olsun

Hey Allahim ya ne bicim insanlar var.
Keske parayi elden verseydiniz ve parayi odediginize dair bi yazili kagit, imza vs. alsaydiniz karsiliginda.
Cok gecmis olsun.

Kızlar İnan'ın şimdi düşününce ne salakmışız diyorum o an bi şey oldu sanki hepimize aklımızdan da geçti aslında ama ihtimal vermedik adam nitelikli dolandırıcı hep aynı adla polis nasıl yakalayamıyor hayret doğrusu tabiki şikayet edicez ama sanmıyorum bi şey çıkacağını
Bak o adamin siteye koydugu ilanlari takip et ilan koyunca farkli bir numaradan ara ilanla ilgileniyor gibi konus ses kaydi al dogru polise git.polis seni ne yapman konusnda yonlendirir kiskivrak yakalarsiniz

geçmiş olsun canım.
ekşisözlük'te şöyle bir başlık var bakarsın istersen: 22 mart 2017 sahibinden.com'da dolandırılmak

söz konusu yazarın dolandırılma hikayesi de şöyle:

evet, ben de, o uyanık geçinen, yıllardır alışverişlerinde sanal kart kullanan, internetten yüzlerce defa alışveriş yapmış, bu tarz dolandırıcılık haberlerini sıkça duyan ve bu durumdan haberdar olan ben; görmediğim bir adama, görmediğim bir evi kiralamak için 1450 tl depozito verdim. şimdi "ahaha salağa bak, haketmişsin" şeklindeki düşüncelerinizi bir kenara koyun, olayı anlatıyorum...

ara ara evlerin fiyatları neymiş diye sahibinden.com'daki ilanlara göz gezdiririm. üç aşağı beş yukarı piyasa rayici hakkında bir fikrim olur. şu an kaldığım evin depreme dayanıklı olmadığını düşündüğüm için, en azından deprem yönetmeliğinden sonra yapılmış bir ev arayışına girdim. çok ciddi bir niyetim yoktu, öylece göz gezdirirken uygun fiyatlı bir ilana denk geldim. ilan sahibinden kiralıktı, eşyalı ve yeni bir evdi. fiyatı da öyle çok çok ucuz değildi ama yine de bayağı uygundu.

aradım ilandaki numarayı, babacan sesli bir adam açtı. kendisini subay olarak tanıttı. görev icabı tunceli'de olduğundan filan bahsetti ve sürekli muhabbeti koyulaştırdı. sanırım 1 saat boyunca telefonda konuştuk. o kadar fazla detay verdi ki, kendisine yönelik bir güven oluşturdu. yok rahmetli babasından beykozda ev kalmış, yok geçen gün abisinin fluence'ini satmış, yok aslında makina mühendisiymiş de kötü bi olay yaşamış o nedenle askerliğe devam edip subay olmuş bilmemne bilmemne... 1 saat konuştuk. bu arada da beni sınıyor, ne iş yapıyorsun, başka arayanlar da var, kapora verecekmiş birisi ama hala vermemiş onu bekliyormuş...

tunceli'den sık sık istanbul'a gelemiyormuş. geçen sefer beykozdaki evi kiraya verirken sırf o iş için istanbul'a gelmiş ama anlaştığı adam vazgeçmiş. o nedenle niyeti gerçekten ciddi biriyle anlaşmak istiyormuş, aynı zamanda güvenilir olsunmuş. 12 ay peşin vereyim diyenler oluyormuş da bu kiralamıyormuş, çünkü 12 ayı peşin verebilen adam kim bilir o evi ne iş için kullanırmış...

adam o kadar detay verip, o kadar konuşunca tuhaf bir güven oluşturdu bende. ben de en sonunda niyetimin ciddi olduğunu ve bir miktar kapora verebileceğimi söyledim.

adam da, sakın acele etme, sen bi yarım saat filan bekle, iyice düşün, ben seni sevdim, başkasından önce sana öncelik vereceğim vs. diyerek o an kapora yollama talebimi kabul etmedi.

bu arada ben ailemi de aradım, arkadaşlarımı da aradım. onlar da mantıklı buldular, mevcut ev arkadaşımı aradım, ona karşı da inanılmaz mahçup oldum pat diye evden çıkacağım için, onun mağduriyetini gidermek için bir şeyler önerdim derken 45 dakika oldu.

45 dakika sonra ben adamı aradım, yine babacan bir tavırla açtı telefonu. demin de 2 kişinin aradığını, bir tanesinin emlakçı olduğunu, abi sakın o fiyata satma biz daha uygun fiyata satarız dediğini söyledi. diğerini de beğenmemiş, güvenemedim dedi :)

bende iyice bir telaş oluştu, "abi ben karar verdim, evi tutacağım." dedim. adam yine başladı muhabbete; ilk bir kaç ay faturaları üstüne almasan da olur gibi cümleler… ve laf arasında sürekli bana "kesin kiralayacak mısın?", "vazgeçmezsin değil mi?" gibi cümleler söyledi. bende de anlamsız bir kendini adama karşı güvendirtme duygusu oluştu içten içe. ardından ne kadar kapora yollayabilirsin diye sordu ve ben cevap veremeden; "geçen gün bi genç aradı, çok iyi birisiydi, kapora için 100 lira yollasam olur mu? diye sordu. ben de yok gülüm 50 lira yolla yeter dedim kapattım. dedi." 100 lira kapora mı olur, sonra da vazgeçiyorlar dedi ve "bir tanesini depozit yollarsın, diğer kirayı da cuma günü buluşur elden alırım" dedi.

ben far görmüş tavşan gibi donakaldım. ne diyeceğimi bilemedim, olmaz desem fırsat kaçabilir, olur desem dolandırılabilirim. abi sana nasıl güveneceğim dedim, "ben sana kimlik fotoğrafımı hemen yollarım, ayrıca beni sordurtabilirsin tunceli'de bilmemnere jandarma komutanlığı'nda çalışıyorum" dedi. sonra biraz bozulmuş gibi konuşmaya başladı. aha dedim ev kaçıyo, adama boşuna güvensizlik yaptık, peki dedim abi yolluyorum. parayı eft ile yolladım, teyit için aradım, teşekkür etti. cuma günü görüşürüz dedi.

tabi telefonu kapattığımız an benim içime bir kurt düştü. 2-3 saat sonra bir arkadaşımdan rica ettim ve alıcıymış gibi aramasını istedim. arkadaş aradı, hiç renk vermedi, kapora filan da verebileceğini ima etti. adam "yok kardeşim, ben başka bi kardeşime söz verdim, cuma günü o olmazsa senle görüşürüz" dedi. o an ucuz yırttık diye sevindim, çünkü dolandıracak adam arkadaşımı da dolandırırdı herhalde. ama aklımın bir tarafı hala "aha dolandırıldık" diye bağırıyordu.

o gece uyuyamadım, ertesi sabah aklıma ev fotoğraflarını google görsellerde aratmak geldi. bir arattım ki... adam internette "ev" diye aratıp resmen çıkan ilk fotoğrafları koymuş... sağı solu aradım, ne yapmalıyım diye fikir aldım. adam hala telefonlarıma çıkıyor, muhtemelen de cuma günü benimle buluşacak, o nedenle acaba adama suç üstü mü yaptırsak diye düşündüm. çoğu kişi "boşver hiç uğraşma, adamı ara parayı iste, zaten vermez ulaşılamaz olur, savcılığa gidersin, başına bela alma" dediler. ne yalan söyleyeyim suç üstü filan derken başıma bir şey gelir, bana bir şey yapar diye korktum ve adamı aradım.

adam yine babacan bir tavırla telefonu açtı, nasılsın cuma görüşüyor muyuz? diye konuya girerken, ben görselleri google'da arattığımdan bahsedecektim ki, telefonu yüzüme kapattı. tekrar aradım, tabii ki "aradığınız kişiye ulaşılamıyor...".

sahibinden.com'u aradım. yapacak hiç bir şeyleri olmadığını, internet sitelerine “sakın görmediğiniz kişilere kapora vermeyin” diye uyarı yazdıklarını söylediler. en fazla kişiyi sistemden uzaklaştırıyorlarmış. telefondaki görevliye size bu şekilde çok telefon geliyor mu diye sordum, bayağı geliyor maalesef dedi.

bankayı aradım, sonuçta eft yaptım ve üzerine açıklama yazdım, belki bir umut geri alabiliyorumdur diye düşündüm. orada da süreç şu şekildeymiş; adamı arıyorlarmış ve parayı geri iade etmek istiyor musunuz diye soruyorlarmış. adam isterse geri gönderiyormuş :))

biraz soluklanıp, internette benzer olayları araştırdım. bu şekilde çok fazla örnek gördüm. savcılık için örnek dilekçe paylaşanlar vardı. onları kullanarak güzel bir dilekçe, banka dekontu, sahibinden.com ekran görüntüleri ile birlikte savcılığa gittim.

savcılıkta sıra aldım, 10 dakika sonra çağırdılar. içeri girdim, savcı bir misafiriyle muhabbet ediyordu. buyrun dedi, durumu 3-5 kelimeyle özetledim. hemen başını salladı, verin imzalayayım dedi ve dilekçemi imzaladı. katibe götürmemi söyledi. gittim katibe götürdüm ve süreci başlattım.

ben eskiden bu tarz dolandırıcıların yakalandıklarında 3-5 gün cezalandırılıp salındığını düşünürdüm. kime başımdan geçen olayı anlattıysam da, "abi bişey çıkmaz, 3-5 gün yatarlar en fazla" şeklinde tepki verdi. neyse dedim 3-5 gün 3-5 gündür.

bugün savcılıktan karar yazısı geldi, sıkı durun açıklıyorum, bu olay dolandırıcılık sayılmıyormuş. kamu adına kovuşturmaya yer yokmuş.

hatta aynen şu şekilde yazıyor: "basit, kaba, kolay anlaşılır yalanlar aldatma sonucunu doğurmaya elverişli olmadığı için hile olarak kabul edilemez... ... şüphelinin müştekiye yönelik elinden kiralık ev bulunduğuna yönelik basit yalanı dışında kanunun suçun oluşumu için aradığı belli oranda ağır, yoğun ve ustaca, müşteki üzerinde bir etki yaratarak onun denetim olanağını ortadan kaldıracak nitelikte hileli bir davranışın bulunmadığı..."

karar yazısına kısaca ve büyük puntolarla "uyanık olun kardeşim, enayi misiniz? her evim var diyene para mı yollanır? soğuk su için paranızın üstüne." yazsalar da yetermiş aslında.

neyse, ben suyumu içtim. ancak sahibinden.com'da şunu fark ettim;

bir süredir müzik aleti arıyordum. ara ara, piyasa fiyatının altında olan ancak erzincan, sivas vb. doğu illerinden satılan ilanlara denk geliyorum. artık olaya uyandığım için, "deneyip alabiliyor muyuz?" diye sorduğumda, pat telefon yüzüme kapatılıyor.

bu durumu başka müzisyen arkadaşlarıma da anlatınca, onlar da aynı şeyi yaşadıklarını farklı farklı örneklerle anlattılar.

inanın abartmıyorum, son 1 haftada 4-5 tane bu şekilde ilana denk geldim. aradığım alet de öyle herkesin her gün arayacağı türden bir şey değil. roland'ın belli bir modeldeki elektronik davulunu arıyorum. yani bu alet için bile bu sıklıkta (muhtemel) dolandırıcıya denk geliyorsam, gerisini gelin siz düşünün.

sonuç:
- internetten bir şey alırken, isterse hayatınızın fırsatı olsun, sakın ama sakın ürünü görmeden bir şeye para vermeyin. benim gibi enayi olmayın. ben bu hikayemi anlatınca aldığım ilk tepki "aaa sen mi? inanmıyorum." oluyor. ardından da sanırım kendimi yalnız hissetmeyeyim diye kendi dolandırılma hikayelerini anlatıyorlar. genelde de 100 - 200 liralık dolandırıcılıklar oluyor bunlar. düşünüyorum da, daha önceden 5-10 defa bu meblağlarda sahibinden.com üzerinden bir şeyler almışımdır. iyi cesaretmiş benimkisi, bundan sonra hayatta almam.

edit:
- kanal 24'ten ulaşmaya çalıştığını söyleyen birisi oldu. telefonumu ve adımı istedi. ona bile güvenemedim, ben sizi ararım dedim. arar mıyım bilmiyorum. insanlara yaşadığım güvensizliği düşünün artık :)
- ev arkadaşımla aramız gayet iyi :) hatta olayı öğrendiğimizde benim kadar üzüldü o da.

- şimdi ne yapılacak sorusunu özelden bir çok kişi sordu. şu 12-13 saat içinde aynı duruma düşmüş kişilerden inanın 20-30 tane mesaj aldım. onlara da yardımcı olması açısından yazıyorum, bana yardımcı olan hukukçu arkadaşların söylediklerine göre yapacağım şey şu şekilde:

1) 15 gün içerisinde savcının görev alanındaki ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerdeki sulh ceza hakimliğine itiraz etmek.
2) adamın gerçek kimlik bilgilerini tespit ettirmek. (bunun için eft yaptığım finansbank'tan bilgi alamıyorum.)
3) parayı geri almak için, adamın kimlik bilgilerini tespit ettikten sonra. "sebepsiz zenginleşme"ye dayanarak hukuk davası açmak / ya da icra takibi başlatmak. eğer tespit edemezsem "kimlik tespiti" için mahkemeye başvuru yapmam gerekiyormuş.

- gelişmelerden sizi haberdar etmek için burayı ara ara editleyeceğim.

edit 2: itirazımı bana yardımcı olan sözlük yazarı avukat arkadaş sayesinde yaptım ve bugün itirazın kararı geldi.

şöyle yazıyor:

''kararın gerekçelerine göre itiraz nedenlerinin yerinde olmadığı vicdani kanaatine varılmakta ... ve itirazların reddine dair karar verilmiştir''

Bankadan yatirmissiniz sonuçta. Şikayet edin. Haber ihbar hatlarına yazın .

Geçmiş olsun.

Biz de ev ararken çok uyguna ev bulmuştuk Ankara da. Aradık sadece öğrencilere veriyorum demişti. Yüzüncüyıldaydı ev. Adamdan işkillenmiştim bende. Olan olmuş. Geçmiş olsun.

Canım bir karakola gidip anlatın durumunuzu, öğrencilikte ben de çoook ev aradım Ankara'da, zor iştir bilirim. Size bir tavsiye belli öğrenci semtlerine bakma, Kızılay A yakın Türközü, Mutlu mah. gibi bakın misal, emlakçıyı direk gidin ama yalnız gitme iki kişi gezin, çok zordur bu işler öğrencilikte basiretinin bağlanması normal. Şimdi ilanları ve kişiyi sahibindende şikayet edeceğim.

Çok geçmiş olsun, çok üzüldüm ya :KK43: garibanın öğrencini 1000 lirasına göz koymak nedir ya? İnşallah bir şekilde geri alırsınız. Nette tehditle geri alanlar olmuş, yazmış bir arkadaş da önceki sayfalarda zaten.

kızlar ben dolandırıldım olan oldu belki birisi görür de başına gelmeden kurtulur diye yazıyorum.
Arkadaşımla Ankara'da ev tutmak istiyorduk , bugün bir ilan gördüm uygun fiyatlı güzel eşyalı bir ev adamı aradım çok talep var bugün tutulur dedi gelip görelim dedik bugün iftar yemeğine gidicem ayaştayım yetişemem yarın görebilirsiniz ama bir avukat arkadaş depozito yatıracak o yatırırsa ona tutarım dedi biz de biz öğrenciyiz biz tutalım evi vs. dedik neyse adam ikna oldu bugün siz depozito yatırırsanız size veririm evi yarın görürsünüz gelip falan dedi bizim de basiretimiz mi bağlandı nedir bilmiyorum tamam dedik bayadır da ev arıyoruz kaçırmak istemedik açıkçası neyse parayı yatırdık 1000 tl depozito sonra adamı aradık yarın buluşalım bir yerde gidip beraber görelim dedi tamam dedik...

İftardan sonra ben dedim şu adamı bir arayayım aradım ve telefonu kapalıydı neyse dedim çekmiyor galiba iyi düşündüm zaman geçti bir daha aradım yine kapalı arkadaşa söyledim yarın ararız dedi sonra onun da içine kurt düşmüş internette aratmış vee adam dolandırıcı çıktı kızlar bizim 1000 tl gitti , bu mübarek günde Allah'ından bulsun giden gitti. Bizim de büyük hatamız var acele ettik basiretimiz bağlandı.
Belki bir gören olur da döner hatasından. Adı Onur Elbeyli . Sahibinden.com a falan ilan koyuyor bu ş***fsiz . Paylaşmak istedim .
geçmiş olsun kuzum benim.benim çocuğum yaşındasındır çok üzüldüm canım.çok şükür başınıza bişey gelmemiş.rabbim iyi insanlarla karşılaştırsın.haram olsun aldığı para .şikayet edin.

Kızlar ben de gördüm nette geri aldım falan yazanlar olmuş nasıl geri alabiliriz ki fikirleriniz var mı veya daha önce böyle bir şey yaşamış olanınız

kızlar ben dolandırıldım olan oldu belki birisi görür de başına gelmeden kurtulur diye yazıyorum.
Arkadaşımla Ankara'da ev tutmak istiyorduk , bugün bir ilan gördüm uygun fiyatlı güzel eşyalı bir ev adamı aradım çok talep var bugün tutulur dedi gelip görelim dedik bugün iftar yemeğine gidicem ayaştayım yetişemem yarın görebilirsiniz ama bir avukat arkadaş depozito yatıracak o yatırırsa ona tutarım dedi biz de biz öğrenciyiz biz tutalım evi vs. dedik neyse adam ikna oldu bugün siz depozito yatırırsanız size veririm evi yarın görürsünüz gelip falan dedi bizim de basiretimiz mi bağlandı nedir bilmiyorum tamam dedik bayadır da ev arıyoruz kaçırmak istemedik açıkçası neyse parayı yatırdık 1000 tl depozito sonra adamı aradık yarın buluşalım bir yerde gidip beraber görelim dedi tamam dedik...

İftardan sonra ben dedim şu adamı bir arayayım aradım ve telefonu kapalıydı neyse dedim çekmiyor galiba iyi düşündüm zaman geçti bir daha aradım yine kapalı arkadaşa söyledim yarın ararız dedi sonra onun da içine kurt düşmüş internette aratmış vee adam dolandırıcı çıktı kızlar bizim 1000 tl gitti , bu mübarek günde Allah'ından bulsun giden gitti. Bizim de büyük hatamız var acele ettik basiretimiz bağlandı.
Belki bir gören olur da döner hatasından. Adı Onur Elbeyli . Sahibinden.com a falan ilan koyuyor bu ş***fsiz . Paylaşmak istedim .
Belki yanlış anlaşılma olmuştur. Yarın ararsa ya sizi. İsim vermeseydiniz keşke. Eğer gerçekten dolancırıysa da bu sefer isim sahtedir zaten. En iyisi böyle durumlarda tetbirli olmak.

Canım internette sayfa sayfa haberleri var
Evet yorumları sonradan okudum pes yani aynı isimle nasıl o kadar insan dolandırmış. Demekki çok ince düşünmedende insanlar kandırılabiliyor. Ve polis neden bir şey yapmıyor anlamıyorum gerçekten.

X