Dolandırılma hikayesi

hacise

Üye
Kayıtlı Üye
27 Aralık 2022
269
277
23
Merhaba arkadaşlar benden 5 yaş küçük bir kız kardeşim var. Çok yakın arkadaşının instagramdan 2000 tl sosyal yardım yazıp durumunda paylaşımına cevap veriyor. Ve ona bir numara verip bana bu numaradan yaz canım yapılacak falan diyor. Banka hesabına onun da 2000 tl olduğunu falan söyleyerek kandırıyor. Kız kardeşimin bu tuzağa düşme sebebinden biri yakın zamanda arkadaşının hat değiştiricek olması bu yüzden numara onun sanıyor ama kızın annesini ailesini arayıp sormak aklına gelmiyor. Paraya ihtiyacı olmasa da öğrenci kardeşim bu tuzağa düşüyor ve kartımı ve kimlik bilgilerimi karşı tarafa verip bana da bir şey demiyor. (Benim üstüme ama kredi kartımı kız kardeşim kullanıyordu. Zamanında ben vermiştim ihtiyacı falan olursa diye)

Kız giriyor kardeşim telefonuma giren kodu istiyor ve ben sormadan veriyorum. 345 tl kendine havale ediyor ve sonradan bana kredi limiti yükseltme için bildirimde bulunulduğu, kredi çekme isteği gibi mesajlar geliyor. ALLAHTAN öğrenciyim de olumsuz olarak geri dönüş yapılıyor.

Bunu anlatma sebebim bu tür durumlara kanmayın ve başına gelen varsa parasını kurtarabildi mi merak ediyorum.

Baka kartları yenileyip 1 hafta 10 gün içerisinde gönderecek. Ayrıca pazartesi savcılığa suç duyurusu yapıcam ve bankaya dilekçe vericem.

Paranız küçük bir meblağ olsa bile bu seferde tc biliyoruz bizi şikayet ederseniz 12.000 tl ceza alırsınız diyorlar. Yani küçük parayı kurtarıcı derken sizi daha büyğk bir para tuzağına çekmeye çalışıyorlar.

Bu sefer böyle bir şey gönderiyorlar paranız yattı ama kare kod okumamız lazım başka hesap lazım parayı atamıyoruz diyorlar.

Lütfen bilginiz olsun ve bu durumlara düşmeyin. Hatta kişinin telefonun numarasını kopyalayıp klon WhatsApp hesabıyla aynı numara üzerinden konuşuyormuş gibi kandırılanlarda olmuş.

Bu tür dolandırıcılara lütfen inanmayın ve asla mobil bankacılığınız şaşırıp vermeyiniz.

Eklentiler

• Screenshot_20230107-185739_Gallery.jpg
    Screenshot_20230107-185739_Gallery.jpg
    32,5 KB · Görüntüleme: 419
Sifreleri ne olursa olsun kimseye vermemelisin? Geçmiş olsun

Bana da instagramdan listemdeki bi arkadaşım; "Canım telefonunu ve kimlik numarani ver A101 den 1000 TL lik hediye çek dağıtıyoruz,sen de geldin aklima " diye mesaj yazdı:) O değil tabii ,sormadım bile arkadaşa, hesabı hacklenmis belli diyip anında engelledim.Allah korusun bu tip olaylardan hepimizi.

Ay bana da canım fotoğrafların bir sitede paylasilmis linkini göndereceğim yazmıştı biri. Sonra Allah'tan linki geç gönderdi ben o arada uyandım olaya ahahahhahaha

Çok geçmiş olsun
Ya ama para veriyoruz diyene gerçekten inanan güzel insanlar! Yani gerçekten buna inanıyor musunuz? Ben Türkiye’yi en son bıraktığımda devlet iban atıp bizden para istiyordu da
Aynen daha bizden istiyorlar kaldı ki böyle durduk yere devlet yardımda bulunacak :KK70:

Bana da böyle bir şey geldi bir kaç gün önce aman sakın gönderdikleri linke tıklamayın
F8CD511A-EBFE-4303-9160-E24622556A48.png

Yıllaaaar önce annemin arkadasının f.book hesabı çalınmıştı da annemin "ayıp olmasın tıklıyım da gönlü olsun" demesiyle 700 TL telefon faturası kitlemislerdi bize taa ozamanın parasıyla bide...:KK9: Sosyal medyada bu sürekli şekil değiştirip değiştirip dolaşıyor.. kanmayın tıklamayın konu sahibi çok gecmis olsun size de

Kendi rızanızla paylaştığınız kart bilgileri, onay mesajı ya da yaptığınız eft sonrasında yaşadığınız maddi kayıp üzerinde hak iddia etmek, hırsızlık demek, "karşılığında şunu alacaktım" vb. demek hiçbir işe yaramaz. Sonuçta kendi rızanızla vermiş oluyorsunuz ve bu bilgilerin hepsi "kimseyle paylaşmayın" diye belirtilen bilgiler. Elinizde karşılığında şunu alacaktım diyebileceğiniz bir sözleşme de yok. Karşınızdaki dolandırıcıya "al bu para senin olsun" demiş oluyorsunuz özetle. Giden paranın geri dönüşü olmuyor bu durumda da.

X