Dolar ne kadar oldu? (02.11.2015)

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.897
30.044
60
1 Kasım seçimi sonrasında tek partili bir iktidarla piyasalar güne olumlu başladı, TL dolar karşısında 7 yılın en sert yükselişini gerçekleştirdi
Kasım seçim sonuçlarının AK Parti'nin tek başına iktidarına işaret etmesinin ardından Dolar güne yaklaşık 2,5 ayın en düşük seviyelerinde başlarken TL'deki iyimserliğin tahvil/bono getirilerine de düşüş olarak yansıması bekleniyor.

Cuma günkü kapanışta satış fiyatı 2,9151 TL olan Dolar dün akşam seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla Asya işlemlerinde sert düştü.
7 YILIN EN SERT HAREKETİ

Türk Lirası dolar karşısında yüzde 4,7 ile 2008'den bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirerek gün içinde 2,7583 TL seviyesine kadar indi.

Son kapanışta 3,2094 TL'den satılan Euro ise 3,09 TL altına gevşedi.

Saat 11:11 itibariyle Dolar 2,81 TL ve Euro 3,10 TL'den alıcı buluyor.


DOLAR 2,50 TL'YE İNER Mİ?

Nomura International Kredi Analisti Timothy Ash; BusinessHT'ye yaptığı değerlendirmede dolarda 2,50 TL seviyesinin ihtimal dışında olmadığını, ama böyle bir öngörüde bulunmanın oldukça iyimser olduğunu söyledi. Ash, "Seçimden önce dolar 3,07 seviyesindeyken doların 2,70 seviyesine geleceğini öngörmüştüm. Hala bu görüşümü koruyorum" diye konuştu.


Bir bankanın döviz masası müdürü; "Bundan sonra ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve ilk icraatların nasıl olacağına odaklanacağız. Bir süre daha bu iyimserlik devam edecektir. Ardından küresel piyasalara daha paralel bir seyir görebiliriz" dedi.

BORSA İSTANBULDA 'SİYASİ İSTİKRAR' RALLİSİ

Borsa İstanbul 100 Endeksi ( BIST 100) güne yüzde 5,35'lik primle başlayarak 83 bin 653 puandan açıldı. BIST 100 açılışta 83 bin 653 ile 14 Temmuz'dan bu yana en yüksek gün içi puanına ulaştı. 2008'den bu yana en hızlı kazanç sağlanmış oldu.

1 Kasım seçimlerinde resmi olmayan sonuçlar AK Parti'nin tek başına iktidarına işaret ederken üçüncü seçim olasılığının ortadan kalkması TL'nin dolar karşısında sert yükselmesine ve borsada ralliye yol açtı.


TAHVİL FAİZİ TEK RAKAMA GERİLEDİ

2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi açılışta 58 baz puan düşerek yüzde 9,6'ya indi. 10 yıl vadeli Türkiye tahvillerinin faizi 44 baz puan düşüşle yüzde 9.33'e geriledi.

Bir bankanın bono masası işlemcisi, "TL'deki iyimserlik bono piyasasına da aynen yansıyacaktır. Tüm vadelerde getirilerin tek haneye inmesini bekliyoruz" dedi.ORTA VADEDE SORU İŞARETLERİ SÜREBİLİR

Ancak piyasada orta vadede hem siyaset hem de küresel piyasaların TL ve TL cinsi varlıklar üzerindeki etkisinin tamamen ortadan kalkmayacağı endişeleri de devam ediyor. Morgan Stanley seçim öncesi yayımladığı araştırma notunda 1 Kasım seçimleri ardından Türkiye'den U dönüşü beklemenin gerçekçi olmadığına dikkat çekmişti.

'PİYASALAR ÇOK İYİ BİR YIL GEÇİRECEKTİR'

Renaissance Capital Türkiye Araştırma Direktörü Michael Harris; "Piyasalar çok iyi bir yıl geçirebilir. Piyasalarda başlangıç noktası için insanlar Türkiye'yi seviyor. Hareket mantıklı. Türkiye'nin nasıl hareket edeceğine bakmamız gerekiyor. Her gün yüzde 5 artış olmaz ama insanlar pozisyonlarını arttırmak isteyecek. AK Parti bu şekilde devam ederse tekrar piyasaları kazanabilir.
haberturk.com
 
X