Dolar neden yükseliyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tek tek alinti yapmayacağım, ugrasamam . Eğer benim açtığım konular bazılarını rahatsız ediyorsa yorum yapmasın . Ayrıca şimdiki konumun önceki konularımla ilgisi ne? Bu insanlar nerden bulup çıkarıyor eski konularımi? O kadar boş musunuz yaa

işsiz anacım bunlar dolarda o yüzden yükseliyor zaten🤷‍♀️

Tek tek alinti yapmayacağım, ugrasamam . Eğer benim açtığım konular bazılarını rahatsız ediyorsa yorum yapmasın . Ayrıca şimdiki konumun önceki konularımla ilgisi ne? Bu insanlar nerden bulup çıkarıyor eski konularımi? O kadar boş musunuz yaa
Jawlensky Jawlensky sana diyor😁

Zor değil. Bdv kısmında filtreler paneline nickinizi girip enter yapmak, tüm konularınızı önümüze getirir. 10 saniyelik iş. Anlayacağınız zannettiğiniz kadar boş olmayı gerektirmiyor, forum kullanmayı iyi bilmek yetiyor.

Lütfen bilgili olanlar anlatabilir mi? Dolar neden yükseliyor? Yerli uretim olan mallar neden zamlaniyor ? Doların düşme ihtimali var mı? 😢😢
Cunku yerli uretim mallarin bile hammaddesi ithal. Mesela kartin bardaknaliyorsun üretimi ulkede ama selulozu yapistiricisi makinanin civasi yurtdisindan geliyor. Uretim yapmak icin dolara ihtiyacin oluyor, aliyorsun dolar artiyor. Malini zamliyorsun yuksek dolardan yine hammadde alman gerekiyor yine piyasadan dolar aliyorsun.dolar yine artiyor yine Malini zamliyorsun boylece kisir dongu bitmiyor.

Doların dusme ihtimali var mi yok. Cunku samani bile ithal ediyorsun. Ama ihrac urunun neredeyse yok. Tarim urunlerini bile artik ihrac edemiyorsun dolayisi ile ulkeye dolar girisi olmuyor. Ve piyasada dengesizlik oldugundan yabanci yatirimcida riske girmiyor..

Enflasyon nasıl meydana gelir?
Maliyet Enflasyonu. Maliyet enflasyonu, petrol ve gıda gibi emtia fiyatlarının yükselmesi veya doğal afetler gibi nedenlerle üretim maliyetlerinde artış yaşanması sonucunda ortaya çıkar. Bu tür durumlarda, toplam arz azalır ve akabinde fiyatların genel seviyesinde yükselme yaşanır.

Döviz kurunun denklemdeki yeri

Kurdaki artışlar, üreticilerin maliyetlerini artırdığı için satış fiyatlarına da yansıyor ve bu da enflasyonun yükselmesine neden oluyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X