Dostluk her şeyi affeder mi??

seçme hakkına sahip insanlarız ve apolitik olmak bana biraz saçma geliyor açıkçası
ülkeyi yönetenlerin aldığı kararlar hayatımızın en önemli noktalarını etkiliyor
e bu bağlamda apolitik olmak demek yöneticiler hayatıma karışsa da karışmasa da umurumda değil
ekonomi berbat olsa aç da kalsam umurumda değil
savaş da çıksa umurumda değil gibi bi anlama dayanıyor
ha refah seviyesi yüksek, belli standartları olan, bazı değerlere kimsenin dokunmayacağı garanti, iyi seviyede gelişmiş bi ülke olsak
apolitik olmayı anlarım ama türkiye gibi bi ülkede apolitik olmak biraz ilginç

siyasete çok takık bi insan değilimdir oy verirken gayet de isteksizdim umutsuzdum çünkü
oy verdiğim partiye de adaylara da gönülden bağlı falan değilim
ama bana verilen seçme hakkımı kullandım , vatandaşlık görevimi yaptım , bişeylerin daha kötü olmaması için verdim o oyu açıkçası
apolitik olmak halkın seçme hakkını da hafife almak aslında çünkü seçim sonucuna göre cumhurbaşkanının balkon konuşması içeriği değişiyor . öyle bi ülkedeyiz
arkadaşının seninle kavga etmesi yersiz olmuş birbirinize saydırmanız falan saçma olmuş ama
afedersin ama ülkede her şey b.k gibiyken apolitik insana ben de sinir olurdum muhtemelen :KK53:
çünkü ülkenin durumu hakikaten sinir ediyor insanı

herhangi bi partiyi güçlü bağlarla yürekten isteyerek desteklemek istememeni anlayabiliyorum
kendine yakın görmüyorsundur hepsinin koltuk sevdasında olması canını sıkıyordur, samimi bulmuyorsundur anlarım
ama oy verenler olarak kaç tanemiz gerçekten oy verdiğimiz partiye aşığız ki ?

20yıllık arkadaşımdı kardeş diyorduk birbirimize, her şeyi paylaşıyorduk. Dün instagramda bir paylaşımıma (siyasi) apolitiğim ve hiç bir yere ait hissetmiyorum bu yüzden de sevinemiyorum yazmıştım. O cok siyasidir ve katıdır. Bir sürü şey yazmış özelden sayfalarca. Tabiri yerindeyse bana vermiş veriştirmiş,öfke kusmuş. Okur okumaz dudağımda uçuk çıktı çok sarsıldım. Genelde böyle şeylerini alttan alıyordum bu sefer ben de öfke dolu yazdım. Diğer mesajı yumuşaktı sana sert davrandım özür dilerim ama diyenek yine inceden aşağılama vardı. “Tanıştığımızda da (20 yıl öncesi) evrim hakkındaki düşüncelerin dehşete düşürmüştü sen her zaman bilimden uzaktın yıllar içinde de sana faydam olmadı bir gram değişmedin” yazmış en son..Mesajlarla ikimizdeki öfkenin şiddeti arttı tabi. En son kardeşimle ilğili çok hassas bir konuyu ağzına alınca dayanamadım ve her yerden engelledim. Gece boyunca uyumadım. Bu kadar yakınken gizliden gizliye beni yere serecaği anı mı beklemiş dedim. Ama işin kötüsü son 1 yıldır kimle yakın olduysam sonu bu oldu. Arkamdan konuştuklarını duydum ya da bir anda bana hakaret edip gittiler. Kötü bir döngüye girdi yakın ilişkilerim, bende bir sorun var ama ne bilmiyorum.. yorum yapacaklara şimdiden teşekkürler..

O sizi zaten gözden çıkarmış neyi affedeceksiniz ki ?
Bu kadar nobran, sınırlarını bilmeyen biri ile arkadaş olmanız hata eminim bu ilk vukuatı değildir
Uzaklaşın, hayat böyle tipleri çekmek için çok kısa

Bazı arkadaşlıkların vadesi var bence. Bir taraf aynı kalırken diğer taraf değişiyorsa en azından uzatmaya gerek yok.
Ben de şu dönemde apolitik, amaan bana ne diyen insanlara tahammül edemiyorum açıkçası. Fikren yaşayış olarak farklı olduğum, beni beslemeyen insanlarla arkadaş kalamıyorum artık

Bazı arkadaşlıkların vadesi var bence. Bir taraf aynı kalırken diğer taraf değişiyorsa en azından uzatmaya gerek yok.
Ben de şu dönemde apolitik, amaan bana ne diyen insanlara tahammül edemiyorum açıkçası. Fikren yaşayış olarak farklı olduğum, beni beslemeyen insanlarla arkadaş kalamıyorum artık
Ben de apolitiklere daha çok gicigim. Annem iktidar parti destekçisi, kadın kolları üyesi. Daha bu pazar bir kuruş almadan hasta haliyle oylarının başında bekledi. Kesinlikle benim görüşüm değil ama anneme saygı duyuyorum. Çünkü muhafazakar bir kadın, inandığı şeyi yapan partiyi destekliyor. Ekonomik kriz olmadığını düşünüyor, tüm kafelerin dolu olduğuna inanıyor (ekonomiyi eleştirene çıkar telefonunu göster diyebilme kapasitesi var), dünya deviyiz- Avrupa'yı titretiyoruz - Ortadoğu 'gel bizim başımıza,bizi de kurtar' diyor ona göre. şimdiki düzenden memnun,istikrar bozulmasın istiyor. İnandığı şeyi gönülden destekliyor. Ben böyle birine ne diyebilirim ki?
Ama hem eleştirip hem düzenden memnun olmayıp hem de 'apolotigim' diyen kişileri görünce inanılmaz bir sinirle doluyorum. Düzenden mutsuzsan apolotik olamazsın kardeşim, nerede yaşıyoruz. Norvecte falan mıyız?

Farklı görüşlere sahip insanların arkadaş kalma motivasyonunu hiç anlamamisimdir. Ne gerek var? Ama apolitik olan insanın konu üstüne paylaşım yapması politik bir durum, apolitik böyle şeylerden uzak durur, siz cevap hakkı verip boşuna hoş olmayan tartışmalara zemin hazırlıyorsunuz. Evrim konusunu hiç anlamadım, evrim dediğiniz şey kişiden kişiye değişen bir şey değil ki🤔 ona da inanmıyorsanız şimdiye kadar çok bile devam etmiş arkadaşlığınız🙄

Özellikle mv zam zamanı hepsi nasıl güzel anlaşıp yapiyolar:)
Tabi canım.
Birbirlerine sallayıp sallayıp yüzyüze bakarken hatta birleşirken çıkarları için tüm söylediklerini bir güzel yutup. Ben niye eşimle dostumla aramı bozacağım ki.
O kadar saçma ki bu tip insanların tarzı ben şok oluyorum. O siyasi parti liderleri ,üyeleri sizin kadar tutucu ve sadık değil size ne oluyor diyesim var.

Yani sonuçta o paylaşımı yaparken, sevinmedim yazsanız da, üzülmedim yazsanız da, her iki tarzda yorumla da bazı insanları kızdıracağınızı biliyordunuz herhalde. neye şaşırdığınızı hiç anlayamadım. haa öbür taraftan, bir konu hakkında ‘yorumum yok’ diye yorum yapmak da garip, özellikle size sorulmadığı sürece😅
Amaaa…. arkadaşınız ağır konuşmuş, bu kadarını asla hak etmemişsiniz, bence bu insanla iletişime geçmeyin bir daha, çok daha iyi arkadaşlar bulursunuz, 5 dakika kalp kırıklığınıza değmez 👍

Yani sonuçta o paylaşımı yaparken, sevinmedim yazsanız da, üzülmedim yazsanız da, her iki tarzda yorumla da bazı insanları kızdıracağınızı biliyordunuz herhalde. neye şaşırdığınızı hiç anlayamadım. haa öbür taraftan, bir konu hakkında ‘yorumum yok’ diye yorum yapmak da garip, özellikle size sorulmadığı sürece😅
Amaaa…. arkadaşınız ağır konuşmuş, bu kadarını asla hak etmemişsiniz, bence bu insanla iletişime geçmeyin bir daha, çok daha iyi arkadaşlar bulursunuz, 5 dakika kalp kırıklığınıza değmez 👍
Ben kimsenin paylaşımına bir şey yazmadım. Kindim hikaye paylaştım

İki ucu keskin bıçak gibi düşünün katı bir insan size göre sizin dediğiniz cümle böyle...kendi fikirleri kendi dogrulari var .Bir an kendinizi onun yerine koyun ....olabilir...zaten 20 yıllık dostum yazmışsınız o ilgimi çekti ama sanki dost değil arkadaş mışsınız .Belki süre uzun olunca dost denmiş gibi ... Öyle olmayadabilir tabi kardeşim demek falan var konuda kesin konuşmuyorum.Sorunuya cevabım hayır ne dostluk ne evlilik ne sevgililik ne şu ne bu herşeyi affetmez .Bazen çok degisir ve artik sana uymadığını farkedersin bu her manada olabilir siyasi dusuncesel ihtiyaç hobiler çevre her anlamda o kadar uzaklaşır sınki aradaki bağın paylaşımların senelerin hatırı adı kalmaz...Değişir dünyan seninki ve onunki ...Köprü kurulamaz ve biter . Olmayacak şeyler değil.Hayatimiz bitiyor bitene kadar değişiyor bazen bize kalan sabit duran hicbirsey kalmıyor kimse aynı yerde aynı konumda olmuyor değişimin önünde durulamiyor keşke desek bile ....Dostluk dediğiniz şey aranızdaki ilişki artık şeklini niteliğini kaybetmiş cirkinlesmek yerine böylece bitmesi uygun ise hayırlısı deyip geçmeli ve bende çok zıt görüşlü insanların iki iyi dost yada arkadaş olarak kalabileceğini dusunmeyenlerdenim çünkü zıt kutuplar çekmez iter gerçek hayatta ...

Oyle arkadasla hıc bı sekılde iletişmem artık.

Pisliğe bak parçalayasım geldı

Siz niye dost oldunuz ki zaten en başta.Ben arkadaş ,tanıdık ,komşu ,akrabalarin farklı taban tabana zıt görüşten olmasını anlıyorum.Ama tamamen farklı görüşten insanların evlenmesini veya dost olmasını anlayamıyorum.Ne konuşuluyor ki? Ekmek almaya gittim,zam yapıldı bile siyaset içeriyor...

Bir de apolitik olmayı nasıl başarıyorsunuz.Onu da aklım almıyor.Hersey siyasettir temelde.Hastane ,okul, market ,pazar...Hiç mi fikriniz yok? Madem bu kadar fikriniz yok niye paylaşım yapıp, insanları böyle zamanlarda sinirlendiriyorsunuz.

Bence arkadaşınızın sizin düşünce ve fikirlerinize saygısı kalmamış.Ona yobaz ve fikirsiz gelmişsiniz.Dostlugunuz çocuklukta başlamış.Gercek bir seçim bile olmayabilir.surec öyle ilerlemiş olabilir

Her telden arkadaşım var. İktidarcısı da muhaleti de… birbirimizin rengini biliriz, konuşuruz ama sizin arkadaşınız gibi holiganca davranmayız. İsteyen apolitik de olabilir. Demokrasi zaten böyle bir şey değil mi… gittik oyumuzu verdik, kimimiz sevindik kimimiz üzüldük. Ülkemiz için hayırlısı neyse o olsuna bağladık oturduk. Çünkü birbirimizi kırınca bir şey değişmeyecek.

Geçen seneki seçimde hiçbir siyaset görüş bildirmeden siyasetle yatıp kalkan ve instagramda paylaşım yapanlara giydirdim. Samimi olduğuna inandığım biri geldi bana siyasi parti damgası yapıştırıp hakaretler etti. Ağzım açık kaldı. Partilerle işim olmaz. Konuyu siyasete getirenin zekasından şüphe ederim.

Sonra şunu fark ettim. Dini, dünya görüşü benle zıt olan biriyle niye yakın ilişkilere giriyorum ki? Eskiden ön yargı sebebiyle uzak dururdum. Sonra üniversite ile aşmıştım. Bu ve kopyacı arkadaş gibi bozuntulardan sonra dengim olmayanla merhaba merhaba dışında samimi olmamaya karar verdim.

Ben nedense apolitik olduğunuzu değil seçimde kaybeden tarafı tuttuğunuzu ama dikkat çekmemek için apolitiğim sevinemedim dediğinizi düşünüyorum.
Çünkü apolitik olan insan nötrdür (Ki şu dönemde apolitik olmak imkansız da neyse)

Bence seçimi kaybeden tarafta olduğunuzdan ekstra sinirliydiniz, yazdıklarına her zamankinden farklı tepki vermeniz bu yüzdendi. Arkadaşlığınız 20 senelikse kaç seçim geçmiştir o arkadaşınız siyasi olarak hep katı ve sert yorumlar yapmıştır bunca sene. Kaç seçim geçti ki bir önceki seçimde ortalık daha gergindi.

Neyse bence yine arkadaşı linç ettirmek için açılan konu havası aldım

Tartışmanın her türlüsünü anlarım ama araya hassas bir konuyu karıştırması ve üslübunu bozması çizgiyi kaçırmış. Böyle seviyesiz biri ile dostluk sürdürmenin size çokta faydası olacağını düşünmüyorum açıkçası.

Siyaset ve din konularını çok deşmeme taraftarıyım. Çünkü hep ara bozan konular oluyorlar genelde.
Eşimle aynı görüşte değiliz ve bir iki arkadaşımla.
Din anlamında da ablamla aynı görüşte değiliz. Ablam inanç konusunda bana çok katı yaklaşıyor bu beni gerim gerim gererken ona olan yakınlığımı zedeliyor eşiminse benim siyasi görüşüme oldukça saygılı ve hoş görülü olması beni memnun ediyor.
çünkü bunlar bir seçim bir görüşe dayalıdır.

Ayrıca apolitik nasıl olabiliyorsunuz ben hep seçime 2 ay kala pff napcam şimdi gibi kararsızlık yaşamışımdır ama hiç bir zaman malum kişiye vermeye elim gitmedi veya boş oy atıp onun ekmeğine yağ sürmeye de gönlüm razı olmadı.
Atatürk'ün kurduğu bu güzel ülkemde bir başka ırkların barınmasına çoğalıp bizi asimile etmelerine dayanamıyorum kalbim acıyor ve aslaa bu yüzden apolitik olamıyorum. kimse olmamalı ve a parti b parti diye değil, halkının yani kendisinin onları seçtiğine halkın ne derse o olacağını bilmelerine, gerektiğinde indirildiklerine şahit olmalarını göstermek gerekiyor.
Bu vatan bizim çünkü çocuklarımızın geleceği için mantıklı kararlar vermek zorundayız. doğru da olsa yanlış da olsa bir seçimi olmalı insanın tarafsız olmamalı diye düşünüyorum. :)

konu başlığına ve konuya hitaben ; o arkadaşla görüşmezdim asla çünkü başka görüşe saygısı olmayanla yapamam. hakaret edip aileden vurması sizi hep yerdiği yadırgadığı anlamını taşıyor.

X