Doymak bilmeyen eş ailesi

Hebehubele

'Mutlu bir kalp büyütüyorum'♡
Kayıtlı Üye
27 Ağustos 2016
3.594
9.533
Hayırlı akşamlar
Pskoloğa gitmeye başladım. Eşimle sorunlarımız düzeldi. Eşimi idare etmeye başladım diyebilirim. Gelin görün ki ailesiyle başa çıkamıyorum. Psikoloğumun bana önerisi ise eşine ailesi hakkında asla olumsuz, kötüleyen bir üslup kullanma . Eşin seni her konuda onunla inatlasan degil , her konuda tatli dille yaklaşan biri olarak görsün dedi. Neyse bu şekilde ilerlemeye karar verdim . Meyvelerini aliyorum diyebilirim .
Hatta bebek düşünmeye başladık.
Simdi ise durumumuzdan kısaca bahsedeyim.
Eşimin geliri yüksek değil.
Eşimin ailesinin evi yok , oturduklari yere kira ödemiyorlar. Biz evlenirken ailemin diretmesi sonucu, esimin ailesi küçük bi peşinat vererek bize ev aldi. Ama eşim ödüyor kredisini. Bunun dışında evimize giren tutar asgari ücret.
Ailesine ne zaman gitsek, annesi ablasına acıtasyon yapıyor. Evlenmiş 10 seneyi geçkin kadın 1 çocuğu var evi var kredi ödüyor ama kredi ödedikten sonraki evine kalan tutar bizden yüksek . Neyse benim ailem olsun eşim olsun sağolsunlar gözümü bişeyde bırakmazlar. Ben yemeğe içmeye çok harcayan bir insan değilim. Tutumluyumdurda arttirdigim paralarla ufak tefek esimede kendimede alırım kıyafet. . Ama pazardan giyinirim,ama mağazadan duruma göre eşimde bilir uygunu bulur alırım. Ailemde annemin gençken herşeyde gözü kalmış benim kalmazin diye heveslendigini alir. Sagolsn . Neyse kv benim üzerimde farkli bi kiyafet gördü mu hemen acindirmaya başlar ablasini esime ,iste hicbisey alamıyo yavrum yazik bakip bakip geri dönüyor bilmem ne sinirleniyorum ses çıkarmıyorum. Tabiki durumu kötü olmasina üzülüyorum ama benimde durumum ayni gerekirse çalışsın o zaman değil mi? Bu ülkede kaç çocukla o ücrete gecinen insan var ne var bunda ? Kv , kp köyünde evi olan 2 maaşla geçinen insanlar . Eşimden ablasina da yardim etmesini bekliyorlar. Yine köye bulasik makinesi alinacak , buzdolabı alinacak , camasir makinesi.alinacak, yatak odasi alinacak, bakiyorumki her gidisimizde bunlari siraliyor bize. Ve hepsi varolan eşyalar bulasik makinesi haric. Sen zaten burda.oturuyosun oraya ne gerek var varken? Kp memleketten ev almak istiyormuş. Eşimde bebek düşündüğümüz için disimizden tırnağımzdan ayırdığımız bi 10bin tl var kenarda onu istiyorlar. Orada da ses etmedim . Bugün de küçük görümcem umreye gitmek istiyormus kursa gidiyor , oradan söylemişler bana destek atarsin degil mi diyor? Esimde tabi akıyor ya bende yazmis. Ne istiyolar ne görüyorlar anlamiyorum neden sürekli sömürmek peşindeler? Ayrica esime de dedim durumumuz iyi olunca eve verdikleri pesinati ver icin rahat etsin dedim evi biz aldik diye dolaniyolar ama sadece pesinati verdiler geri verelim dedim biz ödüyoruz sıkıntısını biz çekiyoruz dedim . Sizce simdi o istedikleri birikimizi verdirmelimiyim ? Tepkim nasil olmali ? Bu k onular açılınca nasil davranmaliyim onlara? Nasil bir.cevap vermeliyim de ceksinler ellerini üstümüzden?

Son düzenleme:
Evinize kredi odüyormusunuz zaten hayat sartlari zor.elektirik,su,dogalgaz,muyfak masrafi derken asgari ücretle geciniriz diyosunuz. Nasil destek oluyor esiniz bu gelirle merak ettim

Hayırlı akşamlar
Pskoloğa gitmeye başladım. Eşimle sorunlarımız düzeldi. Eşimi idare etmeye başladım diyebilirim. Gelin görün ki ailesiyle başa çıkamıyorum. Psikoloğumun bana önerisi ise eşine ailesi hakkında asla olumsuz, kötüleyen bir üslup kullanma . Eşin seni her konuda onunla inatlasan degil , her konuda tatli dille yaklaşan biri olarak görsün seni dedi. Neyse bu şekilde ilerlemeye karar verdim . Meyvelerini aliyorum diyebilirim .
Simdi ise durumumuzdan kısaca bahsedeyim. Eşimin geliri yüksek değil.
Eşimin ailesinin evi yok , oturduklari yere kira ödemiyorlar. Biz evlenirken ailemin diretmesi sonucu küçük bi peşinat vererek bize ev aldilaar. Ama eşim ödüyor kredisini. Bunun dışında evimize giren tutar asgari ücret.
Ailesine ne zaman eşimin, annesi ablasına acıtasyon yapıyor. Evlenmiş 10 seneyi geçkin kadın 1 çocuğu var evi var kredi ödüyor ama kredi ödedikten sonraki tutar bizden yüksek . Neyse benim ailem olsun eşim olsun sağolsunlar isteklerini geri cevirmezler istek konusunda kiyafet vs. Ben yemeğe icmeye.cok harcayan bir insan değilim. Tutumluyumdurda arttirdigim paralarla ufak tefek esimede kendimede alırım . Ama pazardan giyinirim ama mağazadan eşimde bilir uygunu bulur alırım. Ailemde annemin gencken herseyde gözü kalmış benim kalmazin diye heveslendigini alir. Sagolsn . Neyse kv benim üzerimde farkli bi kiyafet gördü mu hemen acindirmaya başlar ablasini iste hicbisey alamıyo yavrum yazik bakip bakip geri dönüyor bilmem ne sinirleniyorum ses çıkarmıyorum. Tabiki durumu kötü olmasina uzuluyorum ama benimde durumum ayni gerekirse çalışsın o zaman değil mi? Bu ülkede kac cocukla o ücrete gecinen insan var ne var bunda ? Kv köyünde evi olan 2 maaşla geçinen insanlar . Eşimden ablasina yardim etmemizi istiyor . Yine köye bulasik makinesi alinacak , buzdolabı alinacak , camasir makinesi.alinacak, yatak odasi alinacak, bakiyorumki her gidisimizde bunlari siraliyor bize. Ve hepsivarolan esyala bulasik makinesi haric. Sen zaten burda.oturuyosun oraya ne gerek var varken? Kp memleketten ev almak istiyormuş. Eşimde benek düşündüğümüz için disimizden tırnağımzdan ayırdığımız bi 10bin tl var kenarda onu istiyorlar. Orada da ses etmedim . Bugün de küçük görümcem umreye gitmek istiyormus kursa gidiyor orayla. Abi bana destek atarsin degil mi diyor? Esimde tabi akıyor ya bende yazmis. Ne istiyolar ne görüyorlar anlamiyorum neden sürekli sömürmek peşindeler? Ayrica esime de dedim durumumuz iyi olunca eve verdiklero pesinati ver icin rahat etsin dedim . Sizce simdi o istedikleri birikimizi verdirmeliyim ? Tepkim nasil olmali ? Bu k onular açılınca nasil davranmaliyim onlara? Nasil bir.cevap vermeliyim de ceksinler ellerini üstümüzden?
Esinle sorunlarını halletmeye baslamana sevindim.. Hazir bi seyler yoluna girmeye baslamisken para mevzusunu gundeme getirme, acilirsa da simdilik olumsuz hic bi sey konuşma derim.. Esin de rahatsiz bence durumdan ama sen olumsuz konusursan hemen karsi tarafa gecebilir.. Eninde sonunda sen uzulursun Allah korusun.. Surecinizi bildigim icin boyle konusuyorum..
Fikrini sorarsa da, yapici konusmalisin bence, cok gonullu degilim, durumumuz belli ama ailen senin, cok ihtiyaclari varsa sen bilirsin, filan diyebilirsin..

Hayırlı akşamlar
Pskoloğa gitmeye başladım. Eşimle sorunlarımız düzeldi. Eşimi idare etmeye başladım diyebilirim. Gelin görün ki ailesiyle başa çıkamıyorum. Psikoloğumun bana önerisi ise eşine ailesi hakkında asla olumsuz, kötüleyen bir üslup kullanma . Eşin seni her konuda onunla inatlasan degil , her konuda tatli dille yaklaşan biri olarak görsün seni dedi. Neyse bu şekilde ilerlemeye karar verdim . Meyvelerini aliyorum diyebilirim .
Simdi ise durumumuzdan kısaca bahsedeyim. Eşimin geliri yüksek değil.
Eşimin ailesinin evi yok , oturduklari yere kira ödemiyorlar. Biz evlenirken ailemin diretmesi sonucu küçük bi peşinat vererek bize ev aldilaar. Ama eşim ödüyor kredisini. Bunun dışında evimize giren tutar asgari ücret.
Ailesine ne zaman eşimin, annesi ablasına acıtasyon yapıyor. Evlenmiş 10 seneyi geçkin kadın 1 çocuğu var evi var kredi ödüyor ama kredi ödedikten sonraki tutar bizden yüksek . Neyse benim ailem olsun eşim olsun sağolsunlar isteklerini geri cevirmezler istek konusunda kiyafet vs. Ben yemeğe icmeye.cok harcayan bir insan değilim. Tutumluyumdurda arttirdigim paralarla ufak tefek esimede kendimede alırım . Ama pazardan giyinirim ama mağazadan eşimde bilir uygunu bulur alırım. Ailemde annemin gencken herseyde gözü kalmış benim kalmazin diye heveslendigini alir. Sagolsn . Neyse kv benim üzerimde farkli bi kiyafet gördü mu hemen acindirmaya başlar ablasini iste hicbisey alamıyo yavrum yazik bakip bakip geri dönüyor bilmem ne sinirleniyorum ses çıkarmıyorum. Tabiki durumu kötü olmasina uzuluyorum ama benimde durumum ayni gerekirse çalışsın o zaman değil mi? Bu ülkede kac cocukla o ücrete gecinen insan var ne var bunda ? Kv köyünde evi olan 2 maaşla geçinen insanlar . Eşimden ablasina yardim etmemizi istiyor . Yine köye bulasik makinesi alinacak , buzdolabı alinacak , camasir makinesi.alinacak, yatak odasi alinacak, bakiyorumki her gidisimizde bunlari siraliyor bize. Ve hepsivarolan esyala bulasik makinesi haric. Sen zaten burda.oturuyosun oraya ne gerek var varken? Kp memleketten ev almak istiyormuş. Eşimde benek düşündüğümüz için disimizden tırnağımzdan ayırdığımız bi 10bin tl var kenarda onu istiyorlar. Orada da ses etmedim . Bugün de küçük görümcem umreye gitmek istiyormus kursa gidiyor orayla. Abi bana destek atarsin degil mi diyor? Esimde tabi akıyor ya bende yazmis. Ne istiyolar ne görüyorlar anlamiyorum neden sürekli sömürmek peşindeler? Ayrica esime de dedim durumumuz iyi olunca eve verdiklero pesinati ver icin rahat etsin dedim . Sizce simdi o istedikleri birikimizi verdirmeliyim ? Tepkim nasil olmali ? Bu k onular açılınca nasil davranmaliyim onlara? Nasil bir.cevap vermeliyim de ceksinler ellerini üstümüzden?
Köyde evleri var ,şuan oturdukları yer kira değil,2 maaş var neden tekrar ev almak istiyorlar,sizin birikim yaptığınızı nereden öğrendiler neden söylediniz,ayrıca vermeyin önemli bir sağlık sorunu vs olur verilir ama evi varken ve siz çocuk tedavisi yapacakmışsınız o yüzden vermeyin derim.Eşinin de vereceğini zannetmiyorum zira kardeşine tepki göstermiş.

Kenardaki 10bininizi eşiniz ya da siz söylemişsiniz ki rahatça istiyorlar.
Ayrıca asgari ücretle hem kredi ödeyip hem birikim yapıp hem de nasıl çocuk yapıyorsunuz? Bilmiyorum nerde yaşıyorsunuz ama çok zor ya! Aklım almıyor cidden.

Evinize kredi odüyormusunuz zaten hayat sartlari zor.elektirik,su,dogalgaz,muyfak masrafi derken asgari ücretle geciniriz diyosunuz. Nasil destek oluyor esiniz bu gelirle merak ettim
Şuan kendimizi geçindiriyoruz çok şükür. Annesi o kadar.çok konuşuyor ki bu konuda. Bu yıl eşimin zor bir yil geçirdiğini biliyorum kıstım bütün giderleri , Allah bereketlendirsin insallah . Onlar bizi çok mu zengin görüyorlar acaba da hala istiyorlar acaba diyorum . Kiyafetime bakarak bu mu geliyor acaba aklına
Esinle sorunlarını halletmeye baslamana sevindim.. Hazir bi seyler yoluna girmeye baslamisken para mevzusunu gundeme getirme, acilirsa da simdilik olumsuz hic bi sey konuşma derim.. Esin de rahatsiz bence durumdan ama sen olumsuz konusursan hemen karsi tarafa gecebilir.. Eninde sonunda sen uzulursun Allah korusun.. Surecinizi bildigim icin boyle konusuyorum..
Fikrini sorarsa da, yapici konusmalisin bence, cok gonullu degilim, durumumuz belli ama ailen senin, cok ihtiyaclari varsa sen bilirsin, filan diyebilirsin..
Bu şekilde yaklaşmaya çalışıyorum aslında cogu konuda ama bunda nasil bir.yol izlemeliyim bilemedim .Yüreğine sağlık. Bu şekilde yaklaşsam daha iyi olur insalalh
Köyde evleri var ,şuan oturdukları yer kira değil,2 maaş var neden tekrar ev almak istiyorlar,sizin birikim yaptığınızı nereden öğrendiler neden söylediniz,ayrıca vermeyin önemli bir sağlık sorunu vs olur verilir ama evi varken ve siz çocuk tedavisi yapacakmışsınız o yüzden vermeyin derim.Eşinin de vereceğini zannetmiyorum zira kardeşine tepki göstermiş.
Otururken kp direk sordu büyük paraniz var mi diye . Eşimde var hayırdır dedi oda ev alcam verin bana dedi . Eşim hiç cevap vermedi bu konuda. Bende esime bebegi öne sürmeyi düşünüyorum daha yeni basladik sürecin ne getirecegini bilmiyoruz sonuçta.
Eşin vermiyormuş ne güzel sesini çıkarma
Vermiyorum demedi ki acaba doldirurlar mi diye düşünüyorum

Kenardaki 10bininizi eşiniz ya da siz söylemişsiniz ki rahatça istiyorlar.
Ayrıca asgari ücretle hem kredi ödeyip hem birikim yapıp hem de nasıl çocuk yapıyorsunuz? Bilmiyorum nerde yaşıyorsunuz ama çok zor ya! Aklım almıyor cidden.
Hayır kredi ödendikten sonra kalıyor asgari ücret. Kpss ye hazirlaniyorum . Bebek düşündüğüm icin is aramaya ara verdim

Şuan kendimizi geçindiriyoruz çok şükür. Annesi o kadar.çok konuşuyor ki bu konuda. Bu yıl eşimin zor bir yil geçirdiğini biliyorum kıstım bütün giderleri , Allah bereketlendirsin insallah . Onlar bizi çok mu zengin görüyorlar acaba da hala istiyorlar acaba diyorum . Kiyafetime bakarak bu mu geliyor acaba aklına

Bu şekilde yaklaşmaya çalışıyorum aslında cogu konuda ama bunda nasil bir.yol izlemeliyim bilemedim .Yüreğine sağlık. Bu şekilde yaklaşsam daha iyi olur insalalh

Otururken kp direk sordu büyük paraniz var mi diye . Eşimde var hayırdır dedi oda ev alcam verin bana dedi . Eşim hiç cevap vermedi bu konuda. Bende esime bebegi öne sürmeyi düşünüyorum daha yeni basladik sürecin ne getirecegini bilmiyoruz sonuçta.

İyi de çok büyük para derken sizin vereceğiniz 10 bin ilemi alacak evi bence onlarda sizden daha çok vardır.Kredi çeksin kayınpederiniz.

Şu an aranizin iyi olmasi her seyden onemli, para pul yerine gelir insaAllah bi sekilde, tadiniz kaçmasın.. Ne derse kabul edip esir ol demiyorum tabiki ama şu an hassas bi surec, birak ne yaparsa yapsin..

disimizden tırnağımzdan ayırdığımız bi 10bin tl var kenarda onu istiyorlar. Orada da ses etmedim

Bu k onular açılınca nasil davranmaliyim onlara? Nasil bir.cevap vermeliyim de ceksinler ellerini üstümüzden?

Eşiniz de belli bir tavır koymuş iyi ki.
Güzel, tatlı tatlı konuşarak gidiyorsunuz madem, aynı şekilde uyarınızı çekin eşinize ve fakat "Mağdur" hissini, kvden daha net hissettirerek. Çocuk istediğinizi, çocuklu hayallerinizi, ne güzel şeyler alacağınızı, iyi ki birikim yaptığınızı, şunu alır giydiririz, üzerinde şöyle yazar, böyle oyuncak alırız vb girin bi önden eşinizin aklına.

Konusu dillendirilirse bu para istemenin, çocukken çektiğiniz maddi sıkıntıları örnek vererek (Bu bire bir sizin değil, yakınınızda gözlemlediğiniz bir örnek de olabilir) bir tutam mağduriyet vurgusu-hüzün.

Sonrasında "Para konuları, beni korkutuyor" tarzı bir sığınış.

Buradan eşiniz tamamen cephe alır diğer tarafa diye düşünüyorum.
Eşinizden yürüyün karşı tarafa, direkt karşı karşıya gelmeyin.
Manipule tarifi verdim biraz ama gerekirse aile selametiniz için kullanın.

İyi de çok büyük para derken sizin vereceğiniz 10 bin ilemi alacak evi bence onlarda sizden daha çok vardır.Kredi çeksin kayınpederiniz.
Sanmiyorum . Bulduklarjni sadece yemeğe veriyolar . Tabi düğün takilarimizi onlar almislardi kendi bileziklerim haric hepsini onlari zulaladiysa kv . 30 bine yakin bide arabalari var bizdende aldiklariyla kolayca sahip olacaklarini mi saniyorlar . Belkide harcandi takilar bilmiyorum ne olduğunu . Eşime güvendikleri kesin

Şu an aranizin iyi olmasi her seyden onemli, para pul yerine gelir insaAllah bi sekilde, tadiniz kaçmasın.. Ne derse kabul edip esir ol demiyorum tabiki ama şu an hassas bi surec, birak ne yaparsa yapsin..
Evet pskologda ayni bu şekilde söyledi. Önce esinizi kendinize.tatli tatlı çekin diye. Bebek istemiyor olsam inan ki hic umrumda degil yine yardim etsin tabiki ailesi ama gençler elleri ayaklari tutuyor . Mağdur rolü oynamak bu konuda en iyisi gibi görünüyor. Verirse de hiç sesimi çıkarmam.. sadece.kırgınlığımı dile getirirm bu kadar.

ne yaparsan yap bu sorunlar tamamen cozulmeden ki bence 1 sene idealdir cocuk yapmayin derim. ilk once tamamen guvenin esinize. Bir de merak ettim siz neden calismiyorsunuz ? surekli bir seyleri dusuneceginize boylesi daha rahat olmaz mi ?

cocuk doğmadan biraz daha biriktirip araba alalım deseniz. Doğuma giderken sonra olmadık zamanlarda acile fln gidiliyor cocuk olunca. yollarda bebeğimizi perişan etmeyelim deseniz. arabanız varsa eğer daha konforlu bi araç alalım diye girin aklına. arabaya hayır diyemez.

Niye var demişti miktarını söylediniz mi söylemediyseniz 2-3 vermesine müsaade edin bu arada hem kredi hem birikim birde asgari ücret helal

Eşiniz de belli bir tavır koymuş iyi ki.
Güzel, tatlı tatlı konuşarak gidiyorsunuz madem, aynı şekilde uyarınızı çekin eşinize ve fakat "Mağdur" hissini, kvden daha net hissettirerek. Çocuk istediğinizi, çocuklu hayallerinizi, ne güzel şeyler alacağınızı, iyi ki birikim yaptığınızı, şunu alır giydiririz, üzerinde şöyle yazar, böyle oyuncak alırız vb girin bi önden eşinizin aklına.

Konusu dillendirilirse bu para istemenin, çocukken çektiğiniz maddi sıkıntıları örnek vererek (Bu bire bir sizin değil, yakınınızda gözlemlediğiniz bir örnek de olabilir) bir tutam mağduriyet vurgusu-hüzün.

Sonrasında "Para konuları, beni korkutuyor" tarzı bir sığınış.

Buradan eşiniz tamamen cephe alır diğer tarafa diye düşünüyorum.
Eşinizden yürüyün karşı tarafa, direkt karşı karşıya gelmeyin.
Manipule tarifi verdim biraz ama gerekirse aile selametiniz için kullanın.
Bunu adım adim isleyebilirim gibi esime . Hevesleniyor zaten bebek konusunda bu yolda ilerleyebilirsem vermez diye düşünüyorum

Evet pskologda ayni bu şekilde söyledi. Önce esinizi kendinize.tatli tatlı çekin diye. Bebek istemiyor olsam inan ki hic umrumda degil yine yardim etsin tabiki ailesi ama gençler elleri ayaklari tutuyor . Mağdur rolü oynamak bu konuda en iyisi gibi görünüyor. Verirse de hiç sesimi çıkarmam.. sadece.kırgınlığımı dile getirirm bu kadar.
Ailesine karsi olumsuz bi tutumun esinde aninda ters tepebilir.. Hazir iyiye gidiyorken (sukur) ailesinin sacmaliklarina kizip basa donme..
Dedigim gibi, "ihtiyaclarimiz cok fazla, o nedenle cok gonlum yok ama ailen de mağdur olsun istemem, sen bilirsin" dersen daha iyi olur gibi geliyor..:KK8: "Bize de lazim, biz de magduruz, kendileri halletsin" vs dersen direkt suclu olursun.. Siz-biz muhabbetine asla girme derim..

X