Dr Selenle İnsülin Direnci, Reaktif Hipoglisemi, Hashimato Troiditi vb sorunlar

seylagazi hm22 arkadaşlar yaptığınız ekmekleri hergün her öğünde tüketiyomusunuz.yani sabah pişirdim.sabah öğle akşam yemeklerinde yiyormusunuz

Hayir ben sadece sabah kahvaltisinda tüketiyorum oda kahvaltiyi ekmeksiz yapamadigimdan digerogunlerde yemiyorum

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Merhaba bende sizleri takip ediyorum yardımcı olursanız sevinirim reaktif Hipoglisemi sorunum var ilaç kullanmama şimdilik gerek olmadığı dr um söyledi sigarayı bıraktıktan sonra 10kilodan fazla aldım fakat veremedim şimdi keskin sınırlar koymadan tatlıdan uzaklaşarak 2_3 kilo verdim ama daha vermem gerek bana da yardımcı olun lütfen nasıl bi program uygulamam gerekiyor saygılarımla

Merhaba Quarta Hoşgeldin:KK3:

Ben senin durumunda aklıma yaz döneminde hashimato troidinin yaz döneminde gerilemeye başlayıp havalar soğuduğunda tekrar antiorlarının arttığını düşünürüm. Yani şu an düşürdüğün dozu kışın arttırman gerekecek. eğer yaz başı (Haziran ortası) Ve her kış başı (kasım gibi) tahlil yaptırırsan bu zorluklar oluşmadan tespit edilmiş olur.

Antikorlara şu andaki bilgimizle birşey yapmamız mümkün değil. Gelecekte inşallah dediğin gibi bir tedavi geliştirilebilir.

Yemen ve yememen gereken bazı besinler mevcut. Selenyum mineralinden zengin beslenmen gerekiyor:) balık, karides, dana karaciğeri, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, susam, ceviz, ay çekirdeği ile tam tahıllar selenyum kaynağı besinler.

Bzeı besinleri ise yemememn lazım: beyaz lahana, kara lahana, karnabahar, brokoli, turp, brüksel lahanası, hardal, soya fasulyesi, yer fıstığı, darıyı çok fazla özellikle çiğ olarak tüketmemelisin.

Ama bu söylediğim besinlerin gıda toleransıyla ilgisi yok. Bu yazdığım besinler troid hormonlarının kullanımını zorlaştıran besinler.

Hashimato Troiditi bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirecek her türlü beslenme ve aktivite iyileşmek için faydalıdır. Ancak ben sadece iyi beslenerek bunun tamamen geçeceğini sanmıyorum. Hep sinsice uykuda bekleyecek. Takiplerinizi aksatmamanız sağlığınızı korumanız için çok çok önemli.
Sağlıkla:KK16:

Not: Açlık ve tokluk kan şekerine bir sağlık ocağında kolaylıkla baktırabilrisin. tokluk için neler yemek gerektiği topiğin ilk sayfalarında yazılı. Bu şekilde reaktif hipoglisemin olup olmadığını netleştirirsek buna uygun önerilerde bulunabilirim. Reaktif Hipogliseminin ilk aşamasında zaten kilo olmaz. Bunu kriter kabul etmiyoruz.
cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
yememem gereken besinleri zaten tüketmiyorum,sevmem de,iyi oldu:)selenyumu da dikkate alacağım.
glukoz açlık kan şekerim: 103,8 sınırı içinde görünüyor

Quarta
Hemoglobin
Demir ve
Ferritin
B12
Varsa Bakır
değerlerini yazar mısın? Buna göre yorum yapayım.
elimdeki kağıtta sadece kısaltmalar var.ferritin demir deposu sanırım,onun değerinin de düşük olduğunu söyledi doktorum ama şu anda o değerlim yanımda değil,işyerindeyim de..sadece 10 gün kadar önce ilk yaptırdığım test sonularım yanımda..düşük olan değerlerim şunlar:
hgb:10,7
hct:32,5
mcv:75,1
mch:24,7
rdw-cv:14,6
b12 ve bakır yok ama şunlar var:,onla da sınır içinde
sodyum:140
potasyum:3,8
kreatinin:0,57

Merhaba bende sizleri takip ediyorum yardımcı olursanız sevinirim reaktif Hipoglisemi sorunum var ilaç kullanmama şimdilik gerek olmadığı dr um söyledi sigarayı bıraktıktan sonra 10kilodan fazla aldım fakat veremedim şimdi keskin sınırlar koymadan tatlıdan uzaklaşarak 2_3 kilo verdim ama daha vermem gerek bana da yardımcı olun lütfen nasıl bi program uygulamam gerekiyor saygılarımla

Merhaba Kizans Hoşgeldin:KK3:

Son tahlilini ne zaman yaptırdın? Açlık ve Tokluk değerlerin neydi?
Bunları bilirsem yardımcı olmam daha kolay olacak.

cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
yememem gereken besinleri zaten tüketmiyorum,sevmem de,iyi oldu:)selenyumu da dikkate alacağım.
glukoz açlık kan şekerim: 103,8 sınırı içinde görünüyor

elimdeki kağıtta sadece kısaltmalar var.ferritin demir deposu sanırım,onun değerinin de düşük olduğunu söyledi doktorum ama şu anda o değerlim yanımda değil,işyerindeyim de..sadece 10 gün kadar önce ilk yaptırdığım test sonularım yanımda..düşük olan değerlerim şunlar:
hgb:10,7
hct:32,5
mcv:75,1
mch:24,7
rdw-cv:14,6
b12 ve bakır yok ama şunlar var:,onla da sınır içinde
sodyum:140
potasyum:3,8
kreatinin:0,57

Quanta profil resmine bakarak söylüyorum henüz çok gençsin. Senin yaşında 103,8 açlık kan şekeri olmaz. Oluyorsa alta gizlenen bir sorun var demektir. Bu nedenle değerlerini sordum zaten. normal sınırlar içinde olması herzaman iyi olduğu anlamına gelmiyor işte. üst sınıra yaklaşmış birini tedavi etmek için illaki hasta olmasını mı beklemek lazım:KK19:. Kusura bakmayın bu tür yaklaşımları görünce meslektaşlarıma kızıyorum! Koruyucu Hekimlik Türkiye'de kayboldu gitti. Bu beni çooookkk üzüyor:KK5:
Quantacım bu kan değerleriyle sen deyim yerindeyse yerlerde sürünürsün ancak spatula ile kazırlar. Acilen demir ve B12 takviyesi lazım. (Kan üretimi için B12 şarttır. yeterli depon olsa bile vermekten bu durumda çekinmem). Bunları da iğne olarak alman lazımki çabuk toparlanasın. Hapla bazen 3 ayda toparlananlar iğne ile 1-1,5 ayda toparlanıyor.
Ayrıca senin reaktif hipoglisemin olduğunu da düşünüyorum. Belki de insülin direncin de var. Açlık-Tokluk Glukoz ve İnsülin değerlerine baktır lütfen. Tokluk için neler yemen gerektiğini topiğin başında bulabilirsin. Bunu en kısa zamanda netleştirirsen seni kolayca tedavi edebiliriz:) Böylece yorgunluk filan da kalmaz:)

Son düzenleme:
Quanta profil resmine bakarak söylüyorum henüz çok gençsin. Senin yaşında 103,8 açlık kan şekeri olmaz. Oluyorsa alta gizlenen bir sorun var demektir. Bu nedenle değerlerini sordum zaten. normal sınırlar içinde olması herzaman iyi olduğu anlamına gelmiyor işte. üst sınıra yaklaşmış birini tedavi etmek için illaki hasta olmasını mı beklemek lazım:KK19:. Kusura bakmayın bu tür yaklaşımları görünce meslektaşlarıma kızıyorum! Koruyucu Hekimlik Türkiye'de kayboldu gitti. Bu beni çooookkk üzüyor:KK5:
Quantacım bu kan değerleriyle sen deyim yerindeyse yerlerde sürünürsün ancak spatula ile kazırlar. Acilen demir ve B12 takviyesi lazım. (Kan üretimi için B12 şarttır. yeterli depon olsa bile vermekten bu durumda çekinmem). Bunları da iğne olarak alman lazımki çabuk toparlanasın. Hapla bazen 3 ayda toparlananlar iğne ile 1-1,5 ayda toparlanıyor.
Ayrıca senin reaktif hipoglisemin olduğunu da düşünüyorum. Belki de insülin direncin de var. Açlık-Tokluk Glukoz ve İnsülin değerlerine baktır lütfen. Tokluk için neler yemen gerektiğini topiğin başında bulabilirsin. Bunu en kısa zamanda netleştirirsen seni kolayca tedavi edebiliriz:) Böylece yorgunluk filan da kalmaz:)

gencim ama çok da değil:KK1:36 yaşındayım..:)
doktorlara güvenimi yitiriyorum ,çok doktora gitmek akıl kaırştırıyor,biriyle kalsam da şüphe kalıyor..bana demir ilacı verdi zaten,100mg kullanıyorum,6 ay tedavi şart dedi.çarpıntı ve halsizlik şikayetlerim devam ediyor zaten,ne kadar zamanda toparlanırım bilmiyorum.:KK31:
ilk gittiğim doktor kardiyoloji,ay sonunda tekrar testleri yapacağını söylemişti.dediğiniz testleri ondan rica edip yazdırabilirm.
güvenilir bir doktor bulup kendimi emanet etmek istiyorum:):)eskiden muayenehanesi olan doktorlar vardı,hastasını tanıyorlardı en azından,telefonla aryabilyordum ,şimdi o da kalmadı,özel hastanelerde herşey paraya döküldü,bir o kadar kalabalık,doktor hastasını tanımıyor 2. gidişte..çok üzücü..
ben de topiği okuyordum ...
bu arada demir ilaçları barsaklarımı bozuyor,iğne de aynı etkiyi yapar mı?b12 bir ara kulladım,aynı ilaca devam edebilr miyim,bu şekilde ilaç sormak hoş değil tabi ama ,vitamin diyerek soruyorum:)

Son düzenleme:
Selen Hanım demir, kansızlık demişken. Sağlık ocağında benden sorumlu ebe, kan tahlili istedi benden. Sonuç: açlık her zamanki gibi normal değerde. Tokluğa bakmadılar. Bayram sonrası glukoz testim olacak zaten. Kan değerim de 11 gram çıktı. Doktor endişe etme ama sınırdasın dedi. 11 altına düşmemeli dedi. Takviye kan hapı alıyorum aslında, yeme içmeye zaten çok dikkstliyim ama demekki gebelikte olabiliyor. Daha önce böyle bir sorunum yoktu, yani gebelik öncesinde. Kullandığım hapı 2 ye günde 2 ye çıkarmam sakıncalı olur mu sizce? Kuru üzüm ye diyor herkes nasıl yiyeyim reaktifim ben diyorum😊😊😊Her an her yerde tepki verebilirim😄😄😄
Dün 5 -6 adet kuru üzümü gece sütüme karıştırıp, biraz yulafla birlikte blenderdan geçirdim. Harika bir içecek oldu. Ama iyi bir şey mi yaptım bilmiyorum, sizce Selen Hanım?

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

gencim ama çok da değil:KK1:36 yaşındayım..:)
doktorlara güvenimi yitiriyorum ,çok doktora gitmek akıl kaırştırıyor,biriyle kalsam da şüphe kalıyor..bana demir ilacı verdi zaten,100mg kullanıyorum,6 ay tedavi şart dedi.çarpıntı ve halsizlik şikayetlerim devam ediyor zaten,ne kadar zamanda toparlanırım bilmiyorum.:KK31:
ilk gittiğim doktor kardiyoloji,ay sonunda tekrar testleri yapacağını söylemişti.dediğiniz testleri ondan rica edip yazdırabilirm.
güvenilir bir doktor bulup kendimi emanet etmek istiyorum:):)eskiden muayenehanesi olan doktorlar vardı,hastasını tanıyorlardı en azından,telefonla aryabilyordum ,şimdi o da kalmadı,özel hastanelerde herşey paraya döküldü,bir o kadar kalabalık,doktor hastasını tanımıyor 2. gidişte..çok üzücü..
ben de topiği okuyordum ...
bu arada demir ilaçları barsaklarımı bozuyor,iğne de aynı etkiyi yapar mı?b12 bir ara kulladım,aynı ilaca devam edebilr miyim,bu şekilde ilaç sormak hoş değil tabi ama ,vitamin diyerek soruyorum:)

Açıkça yazıyorum: iğne ile daha çabuk toparlanırsın! Hem demir hem B12 için iğne diyorum. Hem kendim hem de hastalarımda bu şekilde hızla toparlandım. Yaş 36 ama 56 değil!!!!! Kardiyolog hekim arkadaşa söylersen (e ay sonu geldi zaten. Ağutos sonuna kalma ama!!!) o sana hem demir hem de B12 yi iğne olarak yazar. Ağızdan demir preparatı kimseye vermiyorum. Sindirim sistemi şikayetleri ayrı, iştah açması ayrı problem. İğne bunu yapmaz.

Hekimler de bu durumdan şikayetçi ama sistem hem hastaları hem hekimleri yalnız bırakıyor artık. Tek kazanan para!!!

Hadi Quarta seni de kurtaralım:) Çabucak yaptır tahlillerini de bize katıl:)

Selen Hanım demir, kansızlık demişken. Sağlık ocağında benden sorumlu ebe, kan tahlili istedi benden. Sonuç: açlık her zamanki gibi normal değerde. Tokluğa bakmadılar. Bayram sonrası glukoz testim olacak zaten. Kan değerim de 11 gram çıktı. Doktor endişe etme ama sınırdasın dedi. 11 altına düşmemeli dedi. Takviye kan hapı alıyorum aslında, yeme içmeye zaten çok dikkstliyim ama demekki gebelikte olabiliyor. Daha önce böyle bir sorunum yoktu, yani gebelik öncesinde. Kullandığım hapı 2 ye günde 2 ye çıkarmam sakıncalı olur mu sizce? Kuru üzüm ye diyor herkes nasıl yiyeyim reaktifim ben diyorum😊😊😊Her an her yerde tepki verebilirim😄😄😄
Dün 5 -6 adet kuru üzümü gece sütüme karıştırıp, biraz yulafla birlikte blenderdan geçirdim. Harika bir içecek oldu. Ama iyi bir şey mi yaptım bilmiyorum, sizce Selen Hanım?

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Bu hızla sana pekmez de içirirler GTuncercim:). Sanki tek demir kaynağı oymuş gibi:KK20: Gebelikte 1 ağız 2 bedeni besliyor. Bazen ağızdan alsanız bile sindirim sistemi emilim bozukluğundan demir kana geçemiyor. Hap yerine beslenmeyle takviye edelim. Bol yeşillik, sakatat, kırmızı et, mercimek iyi demir kaynaklarından. Buna Kinoa yı da ekleyelim. Kinoa başımın tacıdır:) Neye ihtiyacımız varsa içinde var. Bulunduğunuz şehirdeki marketlerde bulamazsanız internetten siparişle kapınıza kadar geliyor. Üstelik yaş farkı gözetmeden bütün aileye çok faydalı.

Açıkça yazıyorum: iğne ile daha çabuk toparlanırsın! Hem demir hem B12 için iğne diyorum. Hem kendim hem de hastalarımda bu şekilde hızla toparlandım. Yaş 36 ama 56 değil!!!!! Kardiyolog hekim arkadaşa söylersen (e ay sonu geldi zaten. Ağutos sonuna kalma ama!!!) o sana hem demir hem de B12 yi iğne olarak yazar. Ağızdan demir preparatı kimseye vermiyorum. Sindirim sistemi şikayetleri ayrı, iştah açması ayrı problem. İğne bunu yapmaz.

Hekimler de bu durumdan şikayetçi ama sistem hem hastaları hem hekimleri yalnız bırakıyor artık. Tek kazanan para!!!

Hadi Quarta seni de kurtaralım:) Çabucak yaptır tahlillerini de bize katıl:)

hem iş hem çocuk derken zaten yoruluyorum,ama son 1-2 ay çok fenaydı,bir an önce eski enrjimi istiyorum..bayram dönüşü giderim doktoruma..iyi bir doktor,iğneyi yazar sanıyorum..sindirim sorunu yaratmıyorsa harika valla:)toto kevgire döner heralde ama razıyım valla:):)
inşallah insülin ve glikoz değerlerim iyi çıkar da katılmam size ,sadece sohbete gelirim:KK1::KK1:
çok teşekkrü ederim ilginize..

Merhaba Kizans Hoşgeldin:KK3:

Son tahlilini ne zaman yaptırdın? Açlık ve Tokluk değerlerin neydi?
Bunları bilirsem yardımcı olmam daha kolay olacak.

2ay önce bakıldı 100mg ile yükleme yapıldı akş 110 , 1saatte 81,2.saatte 64 yanlış hatırlamıyorsam

hem iş hem çocuk derken zaten yoruluyorum,ama son 1-2 ay çok fenaydı,bir an önce eski enrjimi istiyorum..bayram dönüşü giderim doktoruma..iyi bir doktor,iğneyi yazar sanıyorum..sindirim sorunu yaratmıyorsa harika valla:)toto kevgire döner heralde ama razıyım valla:):)
inşallah insülin ve glikoz değerlerim iyi çıkar da katılmam size ,sadece sohbete gelirim:KK1::KK1:
çok teşekkrü ederim ilginize..

Quartacım, bu kan şekeri değeriyle seni maalesef buraya rica ediyoruz. 36 yaşında 103-104 le seni göndermem mümkün değil. Bu değer şimdi olmasa bile sonra "zorunlu" olarak bize katılacağını söylüyor. Sen eniyisi şimdi gönüllü gel de asla zorunlu olmasın:KK9: Şimdiden doğru eslenmeyi öğrenmenin bir zorluğu yok zaten.

Doktorun iyi olmasıyla her zaman alakalı değildir. Sen ısrarla talep edersen daha kolay olur diye düşünüyorum.

Sağlıkla ve iyi haberlerinle inşallah:KK16:

evet akş 110

Açlık kan şekeri ile Açlık insülin değeri aynı şey değil Kizanscım. Açlık kan şekerin üst sınıra yakın. Bu da bana açlık insülin değerinin de yüksek olabileceğini dolayısyla insülin direncin olduğunu düşündürüyor. En kısa zamanda açlık insülin değerini ölçtürüp bana iletirmisin?

merhabalaaarrr:KK3:

uzun uğraşlar ve bir düşükten sonra 76 kiloyla hamile kaldım:44: şu an 5+6 haftalıkmışız. bi ara 74.8 i görmüştüm ama hayalmiydi gerçekmiydi bilmiyorum:KK76: tansiyon düşüklüğü sebebiyle doktorum glukofen ve dostinexi kesti sağolsun gözüm açıldı walla:KK76: lekelenmem ve düşüğüm olduğu için folikasit ve crinone %8 jel kullanmaya devam ediyorum:KK55:
tatlı isteği hala yok Allah a şükür:KK76: deli gibi yeme isteğide yok:KK76:
de ben şimdi napcam onu bilmiyom:KK25: ilacı kestiğimiz için ve geceleri acıkmaya başladığım için doktorum dikkat et dedi:KK52: gece açlıktan uyanınca 1 bardak süt 1 bardak su içtim dün gece:KK25: Allah a şükür iştahımda açık değil HENÜZ:KK9: normal beslenmeme devam ediyorum iki canlısın iki kişilik ye lafı kilom ve insülin direnci yüzünden benim için geçerli değil:KK4: ufak ufak bulantılarda başladığı için zaten ööyle aman amanda yemiyorum yani şimdilik mutluyum:KK55:
bana artık nasıl beslenmem gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz?:KK31::KK53:
örneğin bu açlık krizleri bastırınca napabilirim:KK24:

Açlık kan şekeri ile Açlık insülin değeri aynı şey değil Kizanscım. Açlık kan şekerin üst sınıra yakın. Bu da bana açlık insülin değerinin de yüksek olabileceğini dolayısyla insülin direncin olduğunu düşündürüyor. En kısa zamanda açlık insülin değerini ölçtürüp bana iletirmisin?

o tetkikin kısa adı fln var mı belki bakılmıştır sonuçları kontrol ederim yoksa bayramdan sonra baktırırım

o tetkikin kısa adı fln var mı belki bakılmıştır sonuçları kontrol ederim yoksa bayramdan sonra baktırırım

Tek bir ismi var. Açlık İnsülin Değeri. Kısaltma vb kullanılmıyor. Çoğunlukla da bakılmıyor! İhmal ediliyor. Hatta Çoğu hastanede bakacak / kullanılacak kit bile yok ne yazıkki. Allahtan çok pahalı birşey değil. Özel laboratuvarlar maximum 50Tl ye bakıyorlar.

Tek bir ismi var. Açlık İnsülin Değeri. Kısaltma vb kullanılmıyor. Çoğunlukla da bakılmıyor! İhmal ediliyor. Hatta Çoğu hastanede bakacak / kullanılacak kit bile yok ne yazıkki. Allahtan çok pahalı birşey değil. Özel laboratuvarlar maximum 50Tl ye bakıyorlar.

tamamdır bayramdan sonra ilk işim baktırmak olacak teşekkür ederim

merhaba selen hanım,
sizden aldığım bilgi ve destekle doktoruma gittim....tokluk kan şekerim 130 çıktı....akş ise 93.....bu değerler ne ifade ediyor.......
pkolu olduğum için hormon değerlerime de bakıldı.....hormonların kötü değil dedi doktorum ama kolestrol Ldl yüksek çıktı....insülin direnci olduğunu söyledi..
metmorfin ilaca başladık.....ve beraberinde diyet ve egzersiz yapmamı söyledi doktorum....3 ay sonra tekrar gideceğim.....

diyet listesi vermedi.....beyazlardan uzak dur dedi.....:KK34::KK34::KK34:

sizin bu konuda tavsiyeniz ne olur.....neler yemeli yada yememeliyim.....
egzersiz olarak yürüyüş yeterli olabilir mi....ve ne kadar süre.....

bir süredir takip edemedim forumu......teşekkür ederim paylaşımlarınız için......:KK16::KK16::KK16::KK16:

Son düzenleme:
X