Dr Selenle İnsülin Direnci, Reaktif Hipoglisemi, Hashimato Troiditi vb sorunlar

Ama Selen hanımcım bizim krebimizde de yulaf kepeği var. Olmaz mı ki :26:

Hm22 olmaz değil ama yetmez!!!

Yani bir yandan yaparken öbür taraftan bozmuş oluyorsun. Çok canınız istediğinde ok ama alışkanlık haline getirmeyelim.

Şöyle açıklayayım. Böğürtlen, karadut, vişne, elma vb meyveler koyduğunda mesela 20 puan öne geçerken ve kilo kaybı için adım atmışken, muz koyduğunda öne gçeip puan alam şansın yok!!!!! kilo verme şansın da yok!!!!

tatlandırıcıyı eşim nihayet almış.bir deneme yapalım dedim.selen hanım dondurma tarifini denedim.ama pek olmadı .bildiğin buza döndü .bekletincede eriyo hiç o aldığımız afiyetle yediğimiz dondurmalara benzemedi.niye acaba dedim.tarife bidaha baktım.selen hanım önce buzları robottan geçirmiş üstüne yoğurdu ve limonu eklemiş.ben hepsini aynı anda robottan geçirdim.acaba ondanmı olmadı

Yaramazcım, onun yapılış sırası çok önemli. Önce buza dönen kayısıları robottan geçirdim. Sonra yoğurt ekledim. Yoksa dediğin gibi garip bişi olur. Limon eklemedim????? Tarifi tekrar oku istersen yaramaz.

Bu bitkinliğin ve yorgunluğun ve dikkat kaybın bana B12 eksikliğin olabilir mi diye düşündürüyor. Ve beraberinde kansızlığın da olabilir. Bir tahlil yaptırsan iyi olacak. Tedavisi çok basit birşey.

Sağlıkla:KK16:

Hm22 olmaz değil ama yetmez!!!

Yani bir yandan yaparken öbür taraftan bozmuş oluyorsun. Çok canınız istediğinde ok ama alışkanlık haline getirmeyelim.

Şöyle açıklayayım. Böğürtlen, karadut, vişne, elma vb meyveler koyduğunda mesela 20 puan öne geçerken ve kilo kaybı için adım atmışken, muz koyduğunda öne gçeip puan alam şansın yok!!!!! kilo verme şansın da yok!!!!

Anlaşılmıştır Selen Hanım, Muz out yerine karadut in :KK56:

Yaramazcım, onun yapılış sırası çok önemli. Önce buza dönen kayısıları robottan geçirdim. Sonra yoğurt ekledim. Yoksa dediğin gibi garip bişi olur. Limon eklemedim????? Tarifi tekrar oku istersen yaramaz.

Bu bitkinliğin ve yorgunluğun ve dikkat kaybın bana B12 eksikliğin olabilir mi diye düşündürüyor. Ve beraberinde kansızlığın da olabilir. Bir tahlil yaptırsan iyi olacak. Tedavisi çok basit birşey.

tamam selen hanım kısmet olursa bugün tekrar denicem.limon gerçekten yokmuş ben nerden uydurdumda koydum bilmiyorum.sormayın selen insülin direnciden dolayı dikkat kaybı unutkanlık oluyo ama diyete başladığımdan beri hepten leyla oldum.sakın kafa buldurucu bişeyler alıyo gibiyim.kafam yarı uyuşuk halsizlik hepsi birden bide kzıım beni çok yoruyo.bayramdan sonra kısmet olursa tahlil yaptırmak istiyorum .

bide selen hanım dondurmayı yaptım .akşam yemeğini yedik.hemen arkasından yada yarım saat 1 saat sonra ne kadar yiyebilirim.haftada kaç kere yiyebilirim

Ben Yuluf Kepeği karışımını zaman zaman kullanıyorum sorun olmuyor. Sen ne dersin Seylagazi?

Bende kullaniyorum sorun olmadi sanirim ama eger sorun teşkil ediyorsa bilmek isterim ben beyaz unu beyaz ekmdgi tamamen kaldirdim yulaf kepegi yulaf galeta karisimi vede yulaf unu aldim bu uc urunle tarifler deniyorum yulaf unlu islak kek tarifimi ozellikle misafirim gelecegi zaman yapiyorum kimse yağsiz ve yulafunlu oldugunu çakmadı bile:)

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

bide selen hanım dondurmayı yaptım .akşam yemeğini yedik.hemen arkasından yada yarım saat 1 saat sonra ne kadar yiyebilirim.haftada kaç kere yiyebilirim

Dondurma senin ara öğünün yaramaz. İstersen her akşam ye:) Miktar olarak yarım kase diyorum ama dediğim gibi başta sınır koymayın.Zaten ani kan şekeri düşmeleri yok olduğunda canınız fazla yemeği zaten istemeyecek. Önce kendimizi diyet psikolojisinden kurtaralım.

İdeali yemek yediğin saat ile uyuduğun saatin tam ortasında yemektir ama başlangıçta canın hemen yemek isterse hemen ye. İnsanın kendini strese sokması zamanından erken yemekten daha zararlı.

Bir süredir canım kısır çekiyordu. Evde kinoa bitmişti markete gittiğimde de almayı unutmuşum. Bugün bayram hazırlıkları için alışverişe gittiğimde eskiden zorla bulduğum kinoanın beyazı, kırmızısı, siyahı yığın halinde bir sepete ortaya konmuş :KK76: beni bekliyordu:KK9:.

Yaramaz'ın ne yesem çelşkileri ve yorgunluk halsizlik ve unutkanlığı düşününce, Begüm'ün de kitap gibi semptomlarıyla birleşince bu kurtarıcıya hepimizin ihtiyacı var diyor ve kinoa neden bizim için çok kıymetli kısaca açıklıyorum.

Kinoa bulgurla yaptığını herşeyi yapabildiğiniz bir tür tahıl. En önemli özellilği çok yüksek oranda protein içermesi. Bunun yanında demir, magnezyum, Folik asit..... diye uzun bir liste devam ediyor. Hani ilaç gibi denir ya bu ondan da öte. Yaramaz ın olduğu gibi çok sıkıntılı dönemlerimde haftanın 3 günü yediğimi hatırlıyorum. Çabuk toparlanmama yardımcı olmuştu. Küçük çocuklar için de çok yararlı bir besin. Hatta NASA'nın astronotlar için seçtiği tahıl olarak bilinir.

Lafı fazla uzatmadan

Kinoalı Kısır Tarifi

1 su bardağı kinoa
1,5 su bardağı su
1 yemek kaşığı domates salçası
1 adet salatalık
2 biber
1 büyük domates
1 çay bardağı kırılmış ceviz
yarım demet maydanoz
2 diş ezilmiş sarmısak
2 adet taze soğan
3-4 adet körpe kıvırcık yaprağı
1 adet limonun suyu
1 çorba kaşığı zeytinyağı
Zevkinize göre tuz karabiber ve dilediğiniz baharatlar

Kinoayı bir kabın içinde sıcak su ile ıslatın. Ben kettlela ıslatıp iyice ıslanacak şekilde üzerine döktüm. 2 saat kadar böyle beklettim.
sonra bu suyu boşaltıp iyice yıkadım. Tencereye aktardım.
Üzerine 1,5 bardak suyu ekledim. Tuz karabiber vs ekledim
kısık ateşte suyunu çekene dek pişirdim. Ve kapağını açıp soğumaya bıraktım. Arada da karıştırdım. iyice soğuyunca da zeytinyağı salça soğan sarımsak maydanoz ceviz limon suyu doğranmış domates hepsini ekleyip çok iyi karıştırdım.
Bu şekilde de hemen servis etmek mümkün ama ben soğuk sevdiğimden şimdi buzdolabına koydum. Yarım saat sonra hepimize afiyet olsun inşallah:KK56:

Hoşgeldin Bengu84:KK3:

Hepimizin bu yazdığını tekrar tekrar okuması gerektiğine inanıyorum. O kadar tipik bir tablo yazmışsınki Bengu, ne yazıkki çok ta sık görülüyor aslında.
Hemen tahlillerini yaptırmanı rica edyorum!!!
Neden: Çünkü sadece reaktif hipoglisemin mi var yoksa buna eşlik eden insülin direncin de var mı bunu bilmenin başka yolu yok!!!!!!
Tedavinin tamamlandığını bilebilmek için de sonra kontrol tahlillerini yapıp karşılaştırmak gerekecek. İzlediğin yöntemin yeterli olup olmadığını da başka türlü anlayamayız.
Evet ne zaman yaptırıyorsun?:KK9:

Hosbbulduk selen hanim. Bayrramdan sonra insallah yaptiricam bakalim. ZAten daha oncesinde yaptirma sansim Olmayacak.
Bugun migrosta splenda Isimli toz tatlandirici vardi ama Stevia yoktu Almadim. Stevia Olmasada OOlur mu.splenda bitkisel degilmi. ZAten diger tatlandiricilara bakmadim bile.

Hosbbulduk selen hanim. Bayrramdan sonra insallah yaptiricam bakalim. ZAten daha oncesinde yaptirma sansim Olmayacak.
Bugun migrosta splenda Isimli toz tatlandirici vardi ama Stevia yoktu Almadim. Stevia Olmasada OOlur mu.splenda bitkisel degilmi. ZAten diger tatlandiricilara bakmadim bile.

Evet Splenda da olur Bengü. Ben zaman zaman stevia zaman zaman da splenda kullanıyorum. Ancak Splenda laboratuvarda üretilmiş yapay bir tatlandırıcı. Stevia ise doğal bir bitki özütü. Şimdilik splenda ile ilgili büyük negatif sesler çıkmadı. Ben kendim kullansam da çocuklara vermiyorum.

Bir süredir canım kısır çekiyordu. Evde kinoa bitmişti markete gittiğimde de almayı unutmuşum. Bugün bayram hazırlıkları için alışverişe gittiğimde eskiden zorla bulduğum kinoanın beyazı, kırmızısı, siyahı yığın halinde bir sepete ortaya konmuş :KK76: beni bekliyordu:KK9:.

Yaramaz'ın ne yesem çelşkileri ve yorgunluk halsizlik ve unutkanlığı düşününce, Begüm'ün de kitap gibi semptomlarıyla birleşince bu kurtarıcıya hepimizin ihtiyacı var diyor ve kinoa neden bizim için çok kıymetli kısaca açıklıyorum.

Kinoa bulgurla yaptığını herşeyi yapabildiğiniz bir tür tahıl. En önemli özellilği çok yüksek oranda protein içermesi. Bunun yanında demir, magnezyum, Folik asit..... diye uzun bir liste devam ediyor. Hani ilaç gibi denir ya bu ondan da öte. Yaramaz ın olduğu gibi çok sıkıntılı dönemlerimde haftanın 3 günü yediğimi hatırlıyorum. Çabuk toparlanmama yardımcı olmuştu. Küçük çocuklar için de çok yararlı bir besin. Hatta NASA'nın astronotlar için seçtiği tahıl olarak bilinir.

Lafı fazla uzatmadan

Kinoalı Kısır Tarifi

1 su bardağı kinoa
1,5 su bardağı su
1 adet salatalık
2 biber
1 büyük domates
yarım demet maydanoz
2 diş ezilmiş sarmısak
2 adet taze soğan
1 adet limonun suyu

Kinoayı bir kabın içinde sıcak su ile ıslatın. Ben kettlela ıslatıp iyice ıslanacak şekilde üzerine döktüm. 2 saat kadar böyle beklettim.
kısık ateşte suyunu çekene dek pişirdim. Ve kapağını açıp soğumaya bıraktım. Arada da karıştırdım. iyice soğuyunca da zeytinyağı salça soğan sarımsak maydanoz ceviz limon suyu doğranmış domates hepsini ekleyip çok iyi karıştırdım.
Bu şekilde de hemen servis etmek mümkün ama ben soğuk sevdiğimden şimdi buzdolabına koydum. Yarım saat sonra hepimize afiyet olsun inşallah:KK56:

selen hanım kısmet olursa en yakın zamanda denicem.ana öğün olarak yanında yoğurtlamı tüketmeliyim.

seylagazi hm22 arkadaşlar yaptığınız ekmekleri hergün her öğünde tüketiyomusunuz.yani sabah pişirdim.sabah öğle akşam yemeklerinde yiyormusunuz

selen hanım kısmet olursa en yakın zamanda denicem.ana öğün olarak yanında yoğurtlamı tüketmeliyim.

Şart değil yoğurtla tüketmen. Kinoanın hem lif hem de protein oranı çok yüksek. Tek başına da yiyebilirsin. Bir arkadaşım domates dolması yapmıştı kinoadan. Hatta pişirip ezip püre yapıp bundan bisküvi pişiren var:). Kendim deneyeyim, güzel olursa sizinle de paylaşacağım tariflerini.

merhaba,bu topiği yeni gördüm..ben haşimato tiroidi hastasıyım,euthrox kullanıyorum.son zamanlardaki ciddi çarpıntı şikayetim sebebiyle yaptırdığım kan tahlillerinde kansızlık çıktı ve ilaç dozum fazla geldiği için oluyormuş.doz ayarlaması yaptık..
haşimatoda anlamadığım bir durum var,evet troid bezlerini öldürüyor,ve vücudum antikor salgılıyor devamlı.ancak antikorları baskılayabailecek herhangi birşey yok mu?sadece sonuçlarına yönelik tedavi oluyorz nihayetinde,yani hipotirodiye yönelik..
bazı arkadaşlar gıda intoleransı ile antikorlaır düşürüdklerini söylüyorlaar.sizin bu konu ile ilgil görüşleriniz nelerdir acaba?

bu arada kilo problemim yok,54 kg,170 cm boyum var.ama tatlı ve çikolataya asla hayır diyemiyorum..:)
işlenmiş gıdalar için de bu hastalığı tetiklediği söyleniyor,kendi endokrin doktoruma göre gıda konusunda hiçbir kısıtlamam yok:)

seylagazi hm22 arkadaşlar yaptığınız ekmekleri hergün her öğünde tüketiyomusunuz.yani sabah pişirdim.sabah öğle akşam yemeklerinde yiyormusunuz

Yaramaz ben günlük 2 yemek kaşığı kepeğin üstüne çıkmıyorum, ölçümü ona göre belirledim ama Dukan alışkanlığı benimkisi. Sanırım her öğün yesen de problem olmaz.

ben böyle parça parça yazıyorum ama :):)aklıma geldikçe..):
ciddi anlamda yorgunluk ve halsizliğim var.akşamları uykuya nasıl daldığımı bilmeden bayılıyorum resmen..doktorum kansızlık sebebi ile diyor ama tirodilerden dolayı da oluyormuş sanırım..ilaçla dengelememe rağmen yine de bu derece yorgunluk olma sebebi antikor değerleri olabilr mi?

Lafı fazla uzatmadan

Kinoalı Kısır Tarifi

1 su bardağı kinoa
1,5 su bardağı su
1 adet salatalık
2 biber
1 büyük domates
yarım demet maydanoz
2 diş ezilmiş sarmısak
2 adet taze soğan
1 adet limonun suyu

Hanımlar yazmayı unutmuşum kinoayı iyi yıkamazsanız acımtırak bir tadı oluyor. Ben akşam yerken fark etmedim ama annem sağolsun müthiş damağıyla hemen anladı ben kendiminkini çok iyi yıkamamışım . aman dikkat. Tel süzgeçin üzerinde yıkayınca kolaylık ta oluyor.

merhaba,bu topiği yeni gördüm..ben haşimato tiroidi hastasıyım,euthrox kullanıyorum.son zamanlardaki ciddi çarpıntı şikayetim sebebiyle yaptırdığım kan tahlillerinde kansızlık çıktı ve ilaç dozum fazla geldiği için oluyormuş.doz ayarlaması yaptık..
haşimatoda anlamadığım bir durum var,evet troid bezlerini öldürüyor,ve vücudum antikor salgılıyor devamlı.ancak antikorları baskılayabailecek herhangi birşey yok mu?sadece sonuçlarına yönelik tedavi oluyorz nihayetinde,yani hipotirodiye yönelik..
bazı arkadaşlar gıda intoleransı ile antikorlaır düşürüdklerini söylüyorlaar.sizin bu konu ile ilgil görüşleriniz nelerdir acaba?

Merhaba Quarta Hoşgeldin:KK3:

Ben senin durumunda aklıma yaz döneminde hashimato troidinin yaz döneminde gerilemeye başlayıp havalar soğuduğunda tekrar antiorlarının arttığını düşünürüm. Yani şu an düşürdüğün dozu kışın arttırman gerekecek. eğer yaz başı (Haziran ortası) Ve her kış başı (kasım gibi) tahlil yaptırırsan bu zorluklar oluşmadan tespit edilmiş olur.

Antikorlara şu andaki bilgimizle birşey yapmamız mümkün değil. Gelecekte inşallah dediğin gibi bir tedavi geliştirilebilir.

Yemen ve yememen gereken bazı besinler mevcut. Selenyum mineralinden zengin beslenmen gerekiyor:) balık, karides, dana karaciğeri, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, susam, ceviz, ay çekirdeği ile tam tahıllar selenyum kaynağı besinler.

Bzeı besinleri ise yemememn lazım: beyaz lahana, kara lahana, karnabahar, brokoli, turp, brüksel lahanası, hardal, soya fasulyesi, yer fıstığı, darıyı çok fazla özellikle çiğ olarak tüketmemelisin.

Ama bu söylediğim besinlerin gıda toleransıyla ilgisi yok. Bu yazdığım besinler troid hormonlarının kullanımını zorlaştıran besinler.

Hashimato Troiditi bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirecek her türlü beslenme ve aktivite iyileşmek için faydalıdır. Ancak ben sadece iyi beslenerek bunun tamamen geçeceğini sanmıyorum. Hep sinsice uykuda bekleyecek. Takiplerinizi aksatmamanız sağlığınızı korumanız için çok çok önemli.

Not: Açlık ve tokluk kan şekerine bir sağlık ocağında kolaylıkla baktırabilrisin. tokluk için neler yemek gerektiği topiğin ilk sayfalarında yazılı. Bu şekilde reaktif hipoglisemin olup olmadığını netleştirirsek buna uygun önerilerde bulunabilirim. Reaktif Hipogliseminin ilk aşamasında zaten kilo olmaz. Bunu kriter kabul etmiyoruz.

ben böyle parça parça yazıyorum ama :):)aklıma geldikçe..):
ciddi anlamda yorgunluk ve halsizliğim var.akşamları uykuya nasıl daldığımı bilmeden bayılıyorum resmen..doktorum kansızlık sebebi ile diyor ama tirodilerden dolayı da oluyormuş sanırım..ilaçla dengelememe rağmen yine de bu derece yorgunluk olma sebebi antikor değerleri olabilr mi?

Quarta
Hemoglobin
Demir ve
Ferritin
B12
Varsa Bakır
değerlerini yazar mısın? Buna göre yorum yapayım.

X