Dua etmediğimde her şey tepetaklak oluyor...neden?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu konuya çeşitli yorumlar olabilir, Allah'ın dua edenin yakınında olduğunu savunanlar da olabilir, Bir şeyin olması umudunu defalarca tekrar tekrar ettiginde evrenin çekim yasasını çalıştırıp o dileğin sana gelecegine inananlar da olabilir
Ben mesela çok severim dileklerimi dile getirmeyi. Kutsal günlerde dua ederim, kiliselerde mum yakar dilek dilerim (meşhur bir kilise var-ayin biri kilisesi. Ayın birinde gidip -ki epey sıra bekleyip- dilek dileyip sana verdikleri anahtarı hep yanında taşıyorsun. Ona bile gitmiştim bir keresinde). Hıdırellezde dileklerimi çizer gül fidesine gömer sabah suya atarım,dilek havuzu buldu mu acımaz hemen bozuk para atarım, koluma bacağıma sekans sayıları yazar tekrar ederim...
Hala daha carpilmadim 😂 ama severim yani dileklerimi dile getirmeyi, hiç bir şey olmazsa kendime hatırlatmış oluyorum ve onlar için çaba gösteriyorum. Kaldı ki genelde dilediği olan bir insanımdir.
Yani ben böyle kendimi mutlu hissediyorum,böyle yapıyorum.
Siz dua ile namazla mutlu hissediyorsunuz,buna devam edin.
Kime ne zararı var ki?

Belki sadece güzel olayları dua edince görüyor olabilirsiniz. Algıda seçicilik gibi.
Dua ettiniz peki sonra? Çözüm için elinizi taşın altına koyuyor musunuz? Yoksa olayların kendiliğinden gelişip olumlu sonuçlanmasını mi bekliyorsunuz?

Allah inancı olan biri olduğunuz için dua edip allahı anmak size huzur veriyordur dolayısıyla o huzur sayesinde hayata bakış açınız daha farklı oluyordur. Allahı anamayınca aynı iç huzurunu yakalayamadığınız için hayat daha çekilmez görünüyordur gözünüze.

Neden bu konu yasaklı mesela " Hepimiz müslümanız" cümlesinin karşı konulamaz kavga çıkarma potansiyeli olduğu için 🤭 Ben değilim mesela, çok pis polemik çıkarabilirim, başka dinlere inanan yada hiç inanmayanların muhteşem hayatlarından örnekler verebilirim ama 4 gün banlı olmak zor geliyor belli yaştan sonra. O yüzden gidiyorum 🤭

Neden bu konu yasaklı mesela " Hepimiz müslümanız" cümlesinin karşı konulamaz kavga çıkarma potansiyeli olduğu için 🤭 Ben değilim mesela, çok pis polemik çıkarabilirim, başka dinlere inanan yada hiç inanmayanların muhteşem hayatlarından örnekler verebilirim ama 4 gün banlı olmak zor geliyor belli yaştan sonra. O yüzden gidiyorum 🤭
o hepimiz müslümanız yazısını görünce yazdım yazdım sildim. Daha yeni banım açıldı zaten gece gece polemiğe takat bulamadım. Sonunda o noktaya değinen biri ya...

o hepimiz müslümanız yazısını görünce yazdım yazdım sildim. Daha yeni banım açıldı zaten gece gece polemiğe takat bulamadım. Sonunda o noktaya değinen biri ya...
Şöyle saat 8 civarı olsa akşam yemeği sonrası falan çemrerdik kolları girişirdik ama şimdi meeeeh 😴 Bir de sevgili mükemmel adminlerimiz hiç affetmiyor. Hem gavur hem banlı oluyoruz bir anda 😄

Şöyle saat 8 civarı olsa akşam yemeği sonrası falan çemrerdik kolları girişirdik ama şimdi meeeeh 😴 Bir de sevgili mükemmel adminlerimiz hiç affetmiyor. Hem gavur hem banlı oluyoruz bir anda 😄
Evet ya. Herkes müslüman vs gibi genellemelerle kendilerinden olmayanı yok sayıyorlar ama site kurallarına göre bu yasak değil. Hey biz de varız deyince cahil cühela bi öfkeyle saldırıyorlar ya inanılmaz. Yalnız saldıranlara yine laf yok. Hem linç edilip bi de üstüne ban keyfi. Dur aynı konuyu ben acayım adminler gelir hemen. Konu sahibi aynı konuyu iki kez açmış, üyeler uyarıyorlar yasak diye. Daha öncede iki kez açtım bi şey olmadı diyor. Ben bir konuyu bi kere yanlış yere açmıştım mune nerdeyse vurucaktı beni.

Bence bilinç altinda buna inandiginiz icin boyle oluyor.Hani kötüyü çagirmak gibi.Dua etmezsem basima kötü seyler gelecek psikolojisinden kurtulmaniz lazim.Bir nevi obsesyon gibi geldi bana.Hani kaldirimin cizgilerine basarsam kötü şeyler olacak düşüncesi gibi.

Merhaba, izninizle size bir konuda danışmak istiyorum. Hepimiz iyi kötü Müslümanız, en azından çoğumuz, iman ediyoruz, ibadetlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz, dua ediyoruz vs. . Sorumsa benim ve annemle ilgili.

Ben ve annem, dua ettikçe hayatımızda birtakım şeyler iyiye gidiyor, evet, ancak dua etmeyi bıraktığımızda ise işlerimiz aksıyor, kötüye ve tersine gidiyor. Neden böyle oluyor, bu, neye delalettir?

Mesela ikimizin de yıldızının düşük olduğunu biliyoruz, en azından öyle tahmin ediyoruz, bununla bir ilgisi var mıdır?
Yoksa ilahi bir mesaj mi verilmek isteniyor bize?

Dua etmeden de, sürekli dua etmek zorunda olmadan da hayatında her şeyin yolunda olan insanları görünce, şahsen şevkim de kırılmıyor değil açıkçası. Şu açıdan kırılıyor, hâşâ belki günaha giriyorum, ama sanki Allah bizi dua etmeden hiç sevmiyormuş gibi... Tabii ki yüce Yaradan'ın dua etmemize ihtiyacı yok, ben dua ettim diye, sümme hâşâ gücünde veya başka bir şeyinde değişiklik olmayacak. Yine de o zaman bunlar neden, diye sormadan da edemiyorum açıkçası.

Mesela annemin hayatı, çok mutsuz 2 evlilik, bunların yarattığı sorunlar, maddi sıkıntılar, ölümler ve insanlardan yediği onca kazık ile dolu. Niye onun da, benim de bir de dua etmezsek hayatımız tepetaklak oluyor? Niye feraha çıkamıyoruz? Niye bu kadar iniş çıkış var? Niye bir türlü uzun süre düzlüğe varamıyoruz?

Nereye soracağımı bilemedim, o yüzden son çare buraya sorayım dedim.

Bu arada, annem benim gibi değildir, hiç bunun sorgulamasını yapmaz, dini itikadı tamdır. Ben de Müslümanım ancak bu tip sorgulamaları genelde ben yaparım. Dua etmekten şikayetçi de değilim yanlış anlaşılma olmasın. Sadece bazı kişilerin dua etmekle uzaktan yakından alakası yokken, hayatlarının bizden daha iyi olması bana adaletsizlik gibi geliyor hepsi bu. Bazı arkadaşlarım neredeyse hiç dua etmezler, en azından öyle bir izlenim veriyorlar. Ama her şeyleri var, örneğin maddi durumları iyi, evleri, düzenleri var. (Mesela, hafta sonu bir yerlere gitmek onlar için sorun değil ancak benim için sıkıntı, maddi ve manevi açıdan.) Benim sahip olmak istediğim ama bir türlü olamadığım birçok şeye sahipler. e tabii ki şu ana kadarki ömürleri boyunca bizim kadar hayati sınava tabii tutulmamışlar, anlattıkları ile kendiminkini kıyaslıyorum.

Bilmiyorum, duygularım karışık.

Her türlü öneriye açığım; spiritüel öneriler, dini öneriler, zikir okuma, dua tavsiyesi, karma, reiki, theta healing, kişisel gelişim...her türlü öneriye açığım. Yeterki hayatım biraz normale dönsün. Cevaplarınıza ve eleştirilerinize de aynı şekilde. Ancak makul yaparsanız eleştirinizi, zaten ağır bir yük var omuzlarımda... ://

Herkese şimdiden teşekkürler. İyi akşamlar.
Merhaba, öncelikle neden kendinizi annenizle bu kadar özdeşleştirediğinizi anlamadım. siz ve anneniz farklı bireylersiniz. Aynı şeyleri yaşamıyorsunuz, muhtemelen aynı şeyleri hissetmiyorsunuz. Yazdıklarınızdan ilişkinizin fazla içiçe geçmiş olduğu izlenimine vardım. Ayrıca subjektif şeyleri çok fazla gerçek kabul ediyor olabilirsiniz. Bazen bir şeyi doğru kabul edince, etrafımızda olan her şey onunla ilgiliymiş gibi hissedebiliriz. Düşünce tipiniz çok sağlıklı gelmedi terapi almanızı öneririm

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X