Düğün Adetleri

Benim bir arkadaşım vardı o da evlendikten sonra eve girerken avucuna bal sürmüşler kaynanası yalamış ağzımız tatlı olsun diye gülmekten ölmüştüm kız ne kadar uyuz olmuştu ama bişey diyememişti

Vikingler dizisindeki kain gibi mi skdks :KK70:

Benim bir arkadaşım vardı o da evlendikten sonra eve girerken avucuna bal sürmüşler kaynanası yalamış ağzımız tatlı olsun diye gülmekten ölmüştüm kız ne kadar uyuz olmuştu ama bişey diyememişti

Ben de bu bir şey diyememek kısmını anlamıyorum. Yani olay 2 salise içinde geliştiyse bir şey diyemezsin. Ama birisi gelip eline bal sürüyor, kayınvalide yanına geliyor, kayınvalide dilini çıkartıyor, kayınvalide dilini eline yaklaştırıyor. IMDB'de korku gerilim türünde 9.0 puanlı film gibi. Nereden baksan saniyeler sürmüş. Siz nerenin manyağısınız acaba deyip elini çekmek içini bol bol vakti varmış. Tadımız kaçmasın diye ses çıkarmadıysa ayrı tabii.

Düğün adetleriyle ilgili size danışmak istiyorum istemediğim bir adet nişanlımla memleketlerimiz farklı onların adetlerinde düğün sonrası yani hemen ertesi günü gelin damat çeşmeye gidermiş ve çeşmeden kayınvalidesi ile damata elinden su içirip sonrada çamura saklanan çakı ve makası bulurmuş ( rivayet doğacak olan ilk çocuğun cinsiyetini öğrenmek içinmiş) bu adeti ben uygulamak istemiyorum kimseyi de kırmak istemiyorum ama bana ters geliyor kızlar aranızda bu adeti uygulayanlar ya da uygulanması istendiği halde yapmayanlar var mı acaba ben bu konuda aşırı geriliyorum ve kendime şimdiden dert ediniyorum ben mi abartıyorum bu konuyu bilmiyorum
Benim çocukluğumda yapılırdı, çocuk olarak çok mutlu mesut,heyecanla izlerdik. Şimdilerde (pandemi öncesi) Kız kıza öyle eğlence olsun diye bazıları yapıyordu, gene eğleniyorduk. Kimse "hmm makas çıktı ilk hamileliğe odaklanın bakalım erkek mi" derdine girmezdi. Eğlenir orada yer içer güzel anılarla eve dönerdik.

Çok saçma bir adetmis ama yapıp geçilebilir..bu kadar abartacak bir durum yok.

Eşim inancsiz olmasına rağmen imam nikahı kiydi sırf benim tarafım sorun etmesin diye.

İmam nikahı kıymak eşine bir aşağılama değil. Burda yine alttan alta kadını doğum makinası olarak görme var. bir de elinden su içme bilmem ne. Ne alaka düğünün ertesi sabahı işim yok su içirmeye çeşmeye gidicem.

Ben de bu bir şey diyememek kısmını anlamıyorum. Yani olay 2 salise içinde geliştiyse bir şey diyemezsin. Ama birisi gelip eline bal sürüyor, kayınvalide yanına geliyor, kayınvalide dilini çıkartıyor, kayınvalide dilini eline yaklaştırıyor. IMDB'de korku gerilim türünde 9.0 puanlı film gibi. Nereden baksan saniyeler sürmüş. Siz nerenin manyağısınız acaba deyip elini çekmek içini bol bol vakti varmış. Tadımız kaçmasın diye ses çıkarmadıysa ayrı tabii.

Aynen o yüzden biraz da öncesinde söylemişler kabul etmemiş bayağı diretmiş ama dinlememişer o da oğlunu ben aldım avucunu yala diye yalattım diyor :KK70:

İmam nikahı kıymak eşine bir aşağılama değil. Burda yine alttan alta kadını doğum makinası olarak görme var. bir de elinden su içme bilmem ne. Ne alaka düğünün ertesi sabahı işim yok su içirmeye çeşmeye gidicem.
Ben bu adeti zaten saçma buldum. Ama aşağılama demek olayı abartmak olur.

Düğünün ertesi günü gelin ve damat rahatsız edilmez, biz 1 hafta kimseyi görmemiştik bile. Sadece ertesi gün eşimle güzel bir sofra kurmuş içmiştik, babamı aramıştım sizi çok seviyorum, çok özledim diye. Çok ağlamışım birde :KK70:

Ben kültür gezilerini çok severim gittiğim yerlerin adetleri insanları bir araya topluyorsa, gülümsetiyorsa kısacası sevimli şeyler ise hoşuma gidiyor. Çocukların cadılar bayramında kapı kapı gezmesi de, dini bayramlarımız da şeker toplaması da çok sevimli gelir gözüme. Bize düğün gecesi eşimin tarafı eve girerken baklava tepsisi vermişti. Tatlı tatlı geçinin diyeymiş. Ablam evine girerken gelin ve damadın başından aşağı pirinç ve şeker dökmüşlerdi. Bereketli ve şeker tadında yuvanız olsunmuş anlamı. Güzel ve iyi niyetli ritüeller bunlar, hoş geliyor kulağa.

Çarşaf isteyen bir eş ailesi olsaydı kesin tavrımı koyardım en nefret ettiğim adetlerdendir.

Sizin bahsettiğiniz adeti hiç duymamıştım ama size itici geldiyse ve rahatsız ettiyse yapmayın.

Nişanlım bunu bana söyledi bir kez de değil bir kaç kez farklı zamanlarda sık sık dile getiriyor annem bunu çok isitiyor diye kayınvalidem birebir bana henüz birşey söylemedi bu konuda düğün henüz yakın değil ondan henüz belirtmedi diye düşünüyorum. Düğün günü değil düğünün ertesi günü yapılan bir adetmiş. Düğün köyde olmayacak İstanbulda yapılacak. Şehir konusunda da özellikle belirtmek istememiştim sorun olmasın diye :)
E düğün İstanbul'da, istanbul'un köylerinde değilseniz, bahsettiğiniz adeti gerçekleştirecek mekan yok zaten. Niye tasalanıyorsunuz ki?

köy düğünü olmayacakmış. zaten şehrin göbeğinde çeşme bulsanız çamur bulamazsınız her yer beton, çamur bulsanız çeşme nerde. yapılamayacak, isteseniz de gerçekleştirilemeyecek bir saçmalık için can sıkmaya değmez.

Yorumların ezici çoğunluğu adeti eleştiriyor ya da dalga geçiyor. Konu sahibi adetin saçma ve cinsiyetçi olduğunun farkında. Bu nedenle de uygulamak istemiyor zaten. Nasıl geri çeviririm diye yardım bekliyor ama olay iyice goygoya dönmüş.

Net ol konu sahibi, önce nişanlına sonra da ailesine adetlerinize saygı duyuyorum ama kendime saygımı yitirmemek adına çok üzülerek bu adeti uygulamak istemiyorum bana ters geldi biraz de. Şimdiden öğrensin iki taraf da birbirinin alanına saygı duymayı.

Yorumların ezici çoğunluğu adeti eleştiriyor ya da dalga geçiyor. Konu sahibi adetin saçma ve cinsiyetçi olduğunun farkında. Bu nedenle de uygulamak istemiyor zaten. Nasıl geri çeviririm diye yardım bekliyor ama olay iyice goygoya dönmüş.

Net ol konu sahibi, önce nişanlına sonra da ailesine adetlerinize saygı duyuyorum ama kendime saygımı yitirmemek adına çok üzülerek bu adeti uygulamak istemiyorum bana ters geldi biraz de. Şimdiden öğrensin iki taraf da birbirinin alanına saygı duymayı.
Çok teşekkür ederim sırf bu sebeple hangi şehrin adeti olduğunu da özellikle dile getirmedim konu şehirden bağımsızdı çünkü. Evet haklısınız nettim reddederken ama sürekli önüme getirildiği için daha ne kadar reddedebilirim diye düşünüyordum dediğiniz gibi kendime olan saygımdan yapmak istemediğimi daha açık dile getireceğim

Bı adet bizim oralarda vardı ama 30 sene önce vardı ben çok küçüktüm hatırlıyorum ama şimdi yok.

X