Düğünsel Stresler

E o zaman da tuhaf olan şikayet etmesi. Takı + organizasyon 17binse sevinmesi lazım. Hali vakti olmayan insan da karat peşinde neden koşar anlamam. Pırlanta fiyatları ortada.
Valla benim eşim gayet minik pırlantalı bir yüzük almıştı gayet de mutluydum ve mutluyum severek takıyorum.
Ben anlamıyorum bu büyük taş merakını.
Noluyor sanki.

Bizim yatak odası takımı + koltuk takımı + TV koymak için sadece alt ünite (adını bile bilmiyorum 😂) + akıllı sehpa aldığımız paraya arkadaşım sadece yatak odası takımını almış. İkimiz de ev kuruyoruz ama aradaki uçuruma bak.
İnsanlar kendi kendisini mağdur ediyor gerçekten.

Saçma olan işte adetler beklentiler vs biz herşeyimizi kimseye kamburumuz olmadan kendimiz yapalım diyoruz ordan biri gelip Aaaa gelin hamamı olmadan olur mu diyor.. Yok kınada bindallı giyeceksin diyor Neden bu kadar saçma şeylere takılıyor insanlar..
Ben kına dahi yapmak istemiyorum yani..
Üstte bir yorum var çok hoş anlatmış 😊 Evet bizde öyle diyoruz ama gün geçmeye görsünki yeni bir şey daha çıkıyor..
Ben gelin çiçeğini dahi arkadaşımdan aldım dedim güzelmiş bu yeniden almaya gerek yok..
Maddi gücümüz yok değil ama bu bizi bile sarsıyorsa başkalarını düşünemiyorum.. üstelik biz bu kadar mütevazi düşünürken bizi sarsıyor..
Gelin hamamı bindallı soranlara bizden selam söyle, hediye ederseniz giyerim, mekanı tutup davet ederseniz gelin hamamına da seve seve katılırım de.
Salon falan tutmadıysan kınadan şu an bile vazgeçebilirsin. Bu salgın sürecinde düğün zaten risk bir de kına yapıp kimseyi daha fazla riske atamayacağım de ört üstünü. El eğlendirmek için para saçmak zorunda değilsin.

Yanlış bir anlaşılma olmuş pikniğe 17.000 verilmedi tüm nişan masrafları (yüzükler nişanlık damatlık tepsisi çiçeği ev süslemesi pırlantası hediyeliği vırtı zırtı cartı piknik içinde 500 tl yapmaz)
Yine de baya yüksek bir meblağ tutmuş nisan masraflari. İçinize sindiyse ve geride mutlu anılar biraktiysa helali hoş olsun. O zaman oraya ayirdiginiz harcamayı dengelemek için dugun değil nikah düşünün mesela. Harcamanız önemli ölçüde azalacaktır.

Benim nisanım evde aile arasında olmuştu mesela, yüzük tektaş kıyafet pasta vs sizin yukarda saydıklarınizi katarak söylersem 5 bucuk - 6 bin lira anca tutmustu.

E yapmayin? Herkesin her dedigini niye yapiyorsunuz? Benim annem taa 32 sene once istemediği icin kina yapmamış.

Ona ayiracak butcem yok, ev diziyorum deyip gecin. Bindalli giy dediler diye giymeniz sart degil. Kina yap dediler diye yapmaniz sart degil.
Sorunda orda yapmıyoruz :) yapmadığımız için evde surat yiyoruz.. işte bu tarz şeyler diyorum insanları ne kadar yoruyor..
Bende bindallı giyeceğime gider masa sandalyemi alırım diyorum..

Erkek tarafına da açık açık söyledim ben kına yapmayacağım ama illa siz yapcaz diyorsanız gelir sizinkine katılırım dedim..

Valla benim eşim gayet minik pırlantalı bir yüzük almıştı gayet de mutluydum ve mutluyum severek takıyorum.
Noluyor sanki.

Bizim yatak odası takımı + koltuk takımı + TV koymak için sadece alt ünite (adını bile bilmiyorum 😂) + akıllı sehpa aldığımız paraya arkadaşım sadece yatak odası takımını almış. İkimiz de ev kuruyoruz ama aradaki uçuruma bak.
Karatın pırlantanın büyüklüğüyle ilgisi yok bildiğim kadarıyla. Çok daha küçük pırlantanın karatı daha büyük olabiliyor diye biliyorum.

Noluyor sanki.

Yani tercih meselesi kaşıkçı elması da alınabilir ama cok pahali diye soylenilmeyecekse🤣

Noluyor sanki.

Akilli sehpayi nereden aldiniz, ozelden link alabilir miyim? Ekrani kaydirayim :KK70:
Ben de yeniden ev duzuyorum da su anki sehpayi anneme birakacagim.

artık harcanmış bir nişan parasını konuşmanın alemi yok bence. o zaman harcamışsınız ve bitmiş geri dönüşü de yok sonuçta. eğlenmişsiniz içinize sinen bir nişan olmuş böyle düşünün. düğünü daha minimalist yapabilirsiniz. bir kaç şey eksik olsun varsın. düğünden sonra alırsınız. şimdi geçmişe dönüp keşke demenin de en mutlu gününüzü kendinize zehir etmenizinde alemi yok. herkesin eksikleri oluyor. benim de olabilir deyip kabullenin yola devam edin. En mutlu günlerinizin keyfini çıkarın. kendinizi daha çok borca boğacak şeylerden kaçının. Mutluluklar diliyorum size 💕🌺

Karatın pırlantanın büyüklüğüyle ilgisi yok bildiğim kadarıyla. Çok daha küçük pırlantanın karatı daha büyük olabiliyor diye biliyorum.
Demeye çalıştığım çok abartı bir yüzüğüm yoktu. Eşimin arkadaşlarından da çok küçükmüş diye burun kıvıranlar oldu. Sana ne? Çok biliyorsan bul kendine birisini daha pahalısını aldır.
Sırf millet aaaaa ne kocaman yüzük diyecek diye binlerce lira dökmek bana millet için yaşamak gibi geliyor. O millet de asla hiçbir şeyi beğenmez.

Birde dikkatimi çekti yorumlarda herkes bi pırlantaya takılmış gidiyor.. bizim gözümüzde bu değil ben realist rakamları yazdım öyle karatı falanda absürt bişey değil zaten en ucuzu 3000tl den başlıyor.. Özel bir sebepten dolayı eşim bunu ne olursa olsun alıcam dedi aldık..
Ben daha önce evlendim ayrıldım ve onda hiçbirşeyim olmadı oda benim gönlümü hoş etmek istedi..
Burda hayır kutusu açılmasını falanda istemedim ne kadar gereksiz yorumdu o öyle.. Yazımın en sonunda motivasyona ihtiyacımız var dedim ben anlatamadıysam özür dilerim. Şükür kimseden para dilenmedik..
Mevzu şu arkadaşlar evet gelirimiz iyi ama önümüzde kısa bir süre var giderler yüksek demek istediğim bu yani insan yoruluyor..
Burada okuyorum bazen çok farklı şeylerden insanlar nişan atıyor vs bizim şükür böyle sorunumuz yok ama süreç yorucu ve yıpratıcı..
Aileme karşı en çok kullandığım şey Hayır kelimesi oluyor son zamanlarda bunun ağırlığı da zor..
Birde bir kaç tavsiyede saçınızı evde yapsanız denmiş ama valla bende o kabiliyet yok..

Kendim param olmasına rağmen düğün yapmadım bu yüzden parası olmayıp ısrarla düğün yapmak isteyen insanlarla empati kuramıyorum kusura bakmayın.

burda konu sahibi için düğün fonu oluşturamayacağımıza göre verebileceğimiz en büyük destek düğün yapmamaya ve boş yere borca girmemeye teşvik etmek olabilir.
Sizde diyorsunuz para toplayamayız fikir belirtir geçersiniz. Siz kendi fikrinizi belirtiniz ben kendiminkini konu sahibi hangisini isterse onu seçer üzerine düşünür. Başka üyenin yazdığı yorumu alıntılayıp yorum yapmak kimsenin haddine değil. Düğün yapmmaışsınız pişman değilsiniz bende yaptım pişman değilim. Konu kapanmıştır

Corona sebebi ile evde belirli sayıda insan ağırlandı.. Arkadaşlarımız da bizim için piknik organize ettiler..
Şuana kadar borca girmedik..
Sanırım büyük bir algı yanılsaması olmuş.. bazı şeyler malesefki olamıyor.. Türkiye de yaşıyoruz.. mutlu olmuyor insanlar :)
Bazı anlayan arkadaşların motivasyon desteği için teşekkür ederim gerçekten motivasyona ihtiyacımız var..
Bakın şöyle izah edeyim.. maddi durumumuz kötü değil düşüncemizde kötü değil.. biz herşeyi yapalım yada herkes herşeyimizi yapsın istemiyoruz..
Ama olmuyor işte..
Gelin siz birde bunu anneme anlatın
Annene gücünün bu kadar olduğunu, başka olmasını istediği varsa kendisinin yapmasını söyle. O zaman susacaktır.
Yemek masası Pırlantadan daha pahalı merak etmeyin.. piyasadan haberiniz yok sanırım bir tane sandalye 300tl den başlıyor :)
Ben kardeşimin kullanmadığı yemek odasını alıp boyadım, sandalyelerini de kaplattım ve mutfağımda kullanıyorum. Salon tipi yemek masalarının fiyatı gerçekten korkunç o yüzden almadım, şimdiye kadar da hiç ihtiyacım olmadı 28m2 salonda yayılıyoruz hep beraber 😁 mutfağa makul bir masa takımı al, boşver yemek masasını. "Aaaaa masan yok" diye şaşıran olursa, "düğün hediyesi olarak almak isteyen olur belki diye almadık" de 😁 bütçe seninse lütfen kimsenin beklentileri için bu bütçeye yük ekleme.

Akilli sehpayi nereden aldiniz, ozelden link alabilir miyim? Ekrani kaydirayim :KK70:
Ben de yeniden ev duzuyorum da su anki sehpayi anneme birakacagim.
Ay valla biz girdiğimiz mağazada toplu almıştık link yok yani keşke olsaydı yardımcı olurdum seve seve 🥺
Fiyat olarak geçen sene 1000 liraydı galiba yanlış hatırlamıyorsam.

Ama kesinlikle akıllı sehpayi tavsiye ederim burda okuyanlara
Normalde orta sehpa görünümünde. İki kademeli olarak açılıp yemek masası olarak kullanılıyor hatta tahtalardan birini açıp daha büyük yemek masası elde edebiliyorsunuz.
İşlerimi orda yaparım, misafirimi onda ağırlarım, eşimle hep orda yemek yeriz.
Büyük yemek masası almak yerine bu çok mantıklı oluyor. Tabi ekstradan sandalye alınması gerekir o da katlanan sandalye bile iş görür bence ☺️

Nişan için biraz fazla harcama olmuş evet ona katılıyorum yorumlarda. Ama şuan herşey çok pahalı bunu da görmezden gelmemek lazım. Herkes aynı yollardan geçiyor, biz evlenirken masamız yoktu, televizyonumuz yoktu, halımız yoktu, kira depozitosuna bile zor biryerlerden bulup vermiştik, eşimin maaşı çok düşüktü o zaman ve ay sonu cebimizde 50 lira falan kalırdı, şimdi 2 tane arabamız var, çok şükür istediğimiz gibi yaşayabiliyoruz kimseye muhtaç olmadan. Zorunlu olanları makul dereceli tamamlayın diğerleri zamanla olur merak etmeyin.
Teşekkür ederim motive edici yorumunuz için..
Şükür rabbime her şey olur inşallah.. Şu 2 ayı tadımız kaçmadan atlatırız umarım..

Düğün yapmamayı tercih edebilirdiniz. Nikahtan sonra eğlenceye gidiyor artık çoğu çift m. Davetliler de kendi hesabını kendi ödüyor. Kaldı ki bahçede yapılan pikniğe neyin organizasyonu. Kurtulun artık bu millet ne der, o da olsun, bu da olsun kaygısından. Temel ihtiyaçlarınızı alın. Kendinizi idare edecek gelire sahipseniz evlenin. O da yoksa zaten evlenmeyin.

Annene gücünün bu kadar olduğunu, başka olmasını istediği varsa kendisinin yapmasını söyle. O zaman susacaktır.

Ben kardeşimin kullanmadığı yemek odasını alıp boyadım, sandalyelerini de kaplattım ve mutfağımda kullanıyorum. Salon tipi yemek masalarının fiyatı gerçekten korkunç o yüzden almadım, şimdiye kadar da hiç ihtiyacım olmadı 28m2 salonda yayılıyoruz hep beraber 😁 mutfağa makul bir masa takımı al, boşver yemek masasını. "Aaaaa masan yok" diye şaşıran olursa, "düğün hediyesi olarak almak isteyen olur belki diye almadık" de 😁 bütçe seninse lütfen kimsenin beklentileri için bu bütçeye yük ekleme.
Bende mutfağın fayanslarını boyadım :dondurma:

Ay valla biz girdiğimiz mağazada toplu almıştık link yok yani keşke olsaydı yardımcı olurdum seve seve 🥺

Normalde orta sehpa görünümünde. İki kademeli olarak açılıp yemek masası olarak kullanılıyor hatta tahtalardan birini açıp daha büyük yemek masası elde edebiliyorsunuz.
Büyük yemek masası almak yerine bu çok mantıklı oluyor. Tabi ekstradan sandalye alınması gerekir o da katlanan sandalye bile iş görür bence ☺️
Bizdeki yemek masasina dönüşmüyor, yukselerek acilip bayagi genis ve yuksek kocaman bir sey oluyor ahsh şey, cunku sehpa desem degil yemek masasi desem degil. Altinda da hazne var, butun kablo, pil, defter vs yayıntısı onda. Yemek masasin kullanmiyoruz bile, bunu acip yiyoruz.

Masaya donusenini almam su an cunku canim Ikea masama cok bağlıyım :KK70:

Gule gule kullanın tüm aldiklarinizi.

Bana da link atabilir misiniz benim orta sehpamda yoktu bi taşla iki kuş vururuz belki :dua:

X