Dusuncelerinizi benimle paylasir misiniz?

zeholll

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Temmuz 2015
1.741
2.853
30
22 yasimdayim. Nisan attim ardindan bir hirsla "kaybettigim herseyi kazanacagim" dedim oturdum universite sinavlarina hazirlandim. Istedigim universite vakif universitesi ve puanim %50burslusuna yetiyor. Ailem de zaten sehir disinda okumam taraftari degildi. Orda harcayacagini burda harca diyorlar ve sonuna kadar arkamdalar Allaha sukur.

Sinav bitti ve ben evde hicbirsey yapmadan duramadim. Burda bir giyim magazasinda ise basladim. Asgari ucret +150 tl yemek ve sigorta karsiliginda. Ama burasi tam bir cadi kazani ve butun personeller de kadin. Yas ortalamamiz 20. Bir magaza sorumlusu ve 4 kiz bir magazayi idare ediyoruz.

Ise baslamadan "tecrubeli" oldugumu belirterek 1500+yemek istedigimi belirttim. Patronum niyeti beni sadece asgari ucret ile calistirmakti ki anlasmaya varmayacagimi anlayarak (eleman da yok) "simdilik asgari ucret olsun bir ay sizi taniyalim iyi personeli kimse kacirmak istemez" diyerek 1300 ve yemek yazdi. Hakli diyip kabul ettim. Bir ay sonra 1500 olmasini bekliyordum.

Tabi kimsenin yemek ucreti almamasi benim kasadan hergun yemek ucreti almam magaza sorumlumu ve diger kizlari kizdirdi. Benim yanimda "biz tecrubesiz miyiz sanki" diye oflayip pofladilar. Bir kac gun once magaxa sorumlum " zehol esref bey seninle konusacak ve yemek ucretini geri alacakmis" dedi sinsi sinsi

Simdi durum bu. Ben maasimin artmasini beklerken esref bey meger benimle konusup benden para kesecekmis. Yani hanimlar ben inanin bu paranin kat be kat fazlasini hak ediyorum. Ayni anda 3 musteriye bakiyorum. Ise gireli 1 hafta oldu dogru duzgun fiyat sistem bilmeden 10.000lik cironun 4.000i sadece benim satisim. Yani iyiyim. Ama adam verdigi uc kurusu da kesme niyetindeymis meger.

Bu olay beni cok uzdu. Esref bey ile konusabilme firsatim olmadi yurt disina gitmis. Bir arkadasim markette calisiyordu bugunde o telefon etti personele ihtiyac varmis. Yarin bolge sorumlusu gelsin demis. 2000 lira maas alabilirmisim. Yarin gideyim mi gorusmeye kizlar?

Buranin da dini yonden hasaasiyetlerime saygilari var. Kilik kiyafetim diledigim gibi forma giyme zorunlulugu yok. Vazgecmesi zor gelen seyde bu. Elbette bunlar gelici gecici isler esas hedefim uni. Aileme yardimci olmak istiyorum sadece. Bu bahsettigim markette de part time calisabilme imkanimin olmasi da benim icin guzel bir durum. Ailemin omzunda yuk olmak istemiyorum.

Not; tezgahtar olarak 12 saat, market personeli olarak 9 saat calisacagim.

Güncelleme:
Kızlar az önce görüşmeye gittim. Sonuç olumlu. İyi bir bölge sorumlum var.

İlk önce işkur bunyesinde2.5-3 ay çalışıp totalde 1550 lira alacakmışım. Ardından kendi şirketleri bünyesinde çalıştığında 1700-2000 arası ücret değişecekmiş. Bölge sorumlum ile genel olarak iyi bir görüşme geçirdim. Herşeyi dürüst dürüst konuştum şuan çalıştığımı neden ayrılacağımı, üniversitemi... ''ilerde part time çalışabilme hususumda yardımcı oluruz'' da dedi. Üniversitede çalışabilmem benim için önemli. Aileme yeteri kadar maddi manevi yük oldum. Birde başlarına üniversite çıkardım. Allah onlardan razı olsun her zaman yanımdalar ama ben böyle rahat değilim. Onlara daha fazla sıkıntı olmak istemiyorum. Teklifi kabul ettim. Çarşambaya kadar evrak hazırlayıp cuma iş başı yapacağım.

Son düzenleme:
Bence kesinlikle gorusmeye gitmelisin.Hem 3 saat daha az çalışıp daha fazla ücret alacakmissin..Hassas olduğun kılık kıyafet olayını da konuş en baştan..ayrıca unv ye başlayınca part time çalışmak zorunda kalacaksın,şimdiden açık kapı bırakmış olursun..

Marketlerde de gördüğüm kadarıyla kılık kıyafet sıkıntısı yok benim ama?

Okurken kendi paramı kazanmadım hiç o yüzden yapanları çok takdir ediyorum zordur çünkü muhakkak. Bence market işini düşünün derim. Hem daha fazla para hem daha fazla size kalan zaman hemde belki daha az sinsi insan.

Bence kesinlikle gorusmeye gitmelisin.Hem 3 saat daha az çalışıp daha fazla ücret alacakmissin..Hassas olduğun kılık kıyafet olayını da konuş en baştan..ayrıca unv ye başlayınca part time çalışmak zorunda kalacaksın,şimdiden açık kapı bırakmış olursun..
Iste bu bahsettikleriniz benim icin cok buyuk artilar. Ve yaptigim isin hakkini da her zaman veririm Allaha sukur. Sevilecegimi biliyorum.

Kilik kiyafet hususunda tisort gitmek zorunluymus. Uzun kolludur muhakkak ama en azindan bir tunik giymek isterdim. Sanirim burda o yok.

Calistigim is yerinde ayak bileklerime kadar gelen pardesu giyebiliyorum mesela. Beni geri durduran sey bu.

Marketlerde de gördüğüm kadarıyla kılık kıyafet sıkıntısı yok benim ama?

Okurken kendi paramı kazanmadım hiç o yüzden yapanları çok takdir ediyorum zordur çünkü muhakkak. Bence market işini düşünün derim. Hem daha fazla para hem daha fazla size kalan zaman hemde belki daha az sinsi insan.
Inanin o kadar sinsiler ki. Benimle yemek parasink kesme muhabbeti yaparken magaza sorumlum "asgari ucret de dusecekmis kizlar, esref beyin burda bi personeli vardi ama hayatimda boyle bir personel gormedim sonra aralarinda bisey oldu gozunun yasina bakmadi. Esref beye oyle naz kapris cekemez' minvalinde konusup durdu. Cunku ben "ben boyle birseyi kabul etmem. Benim anlasmam boyle degildi" dedigim icin. Yaptigim satislari da soylemiyor bana kalirsa.

Tek artisi ve en buyuk artisi uzun bol pardesu giyebilmem. Markette uzun kollu tisort zorunlulugu var. Ve ben kapandigimdan beri tunik dahi giymedim.

Uzun Kollu tişört altına da bol etek pantolon giyebilirjsn ki artık çeşit bol yani tesettur unu koruyarak da cakisabikirjsn diye düşünüyorum ben de arkadaslara katılıyorum marketle görüşmeye gitmelisin
hakkında hayırlısı olsun inşallah

Esrefi bekle. İkinci agizdan her duyduguna inanir misin sen :) yemek parasini geri alcak olursa -ki sacma- ise alinirken konustugunuz sartlari hatirlatirsin esrefe.

Onun disinda sinsi insanlar nereye gitsen var. Onlardan kacmak yerine,basa cikmasini ogren. Uniyi kazanmissin,tebrik ederim.once okul bunu da bi yere not al:KK66:

Esrefi bekle. İkinci agizdan her duyduguna inanir misin sen :) yemek parasini geri alcak olursa -ki sacma- ise alinirken konustugunuz sartlari hatirlatirsin esrefe.

Onun disinda sinsi insanlar nereye gitsen var. Onlardan kacmak yerine,basa cikmasini ogren. Uniyi kazanmissin,tebrik ederim.once okul bunu da bi yere not al:KK66:
Basta bende esref beyi beklemeyi ona gore yolumu cizmeyi dusunuyordum. Ama adam yurt disindan gelmiyor ve bu is teklifi bana ani bir zamanda geldi. Simdi esrefi mi bekleyeyim yoksa gorusmeye mi gideyim bilemiyorum.

Iinci agizlara elbet guvenmiyorum ama magaza sorumlusu gayet emin konustu. "Ne zaman gelecek geldigo gibi gorusecegim bu meseleyi" dedigimde rahat rahat "o ilk seninle gorusecek merak etme" dedi. Yani kizda oyle rahat bi hal var. Sanki benim param cebinden cikiyor.

Bedeninden büyük giyersen zaten tunik gibi olur :KK66: ayrıca mağazada ki kızlar haklı senlik bişey dwğil ama kim olsa rahatsızlık duyar biz neden yemek parası almıyoruz diye :KK51:
Ama bunun hincini benden cikarmak niye? Oturup kendi haklarini savunacaklarina benim parami kestirmeye calisiyorlar. Gercekten anlamiyorum. Yahu sen ilk kendi hakkini savun. Benimle degil kendinle ugras diye diye yiyorum kendimi. Canimin sikkin oldugunu gorunce de nasil keyifleniyorlar.

Basta bende esref beyi beklemeyi ona gore yolumu cizmeyi dusunuyordum. Ama adam yurt disindan gelmiyor ve bu is teklifi bana ani bir zamanda geldi. Simdi esrefi mi bekleyeyim yoksa gorusmeye mi gideyim bilemiyorum.

Iinci agizlara elbet guvenmiyorum ama magaza sorumlusu gayet emin konustu. "Ne zaman gelecek geldigo gibi gorusecegim bu meseleyi" dedigimde rahat rahat "o ilk seninle gorusecek merak etme" dedi. Yani kizda oyle rahat bi hal var. Sanki benim param cebinden cikiyor.

Hmm o zaman gorusmeye giderdim ben olsam. En azindan kilik kiyafet konusunu konusurdum. İsi kabul etmek zorunda degilsin,sartlara bakarsin. Ortami calisanlari gorup degerlendirme firsatin olur. Sonra en karli olani tercih edersin.

Adeletsiz olan patron ama olan yine emekçi ye oluyor is arkadaşların da kendi paylarına göre haklı benim için iş yerinde huzurlu olmak önemlidir daha verimli çalışır insan sen düşünttaşın hangi is senin icjn daha uygunsa oraya geç vakit kaybetmeden

eşrefe naz geçmiyomuş da onlar nası geçirmiş? yalan söylüyolar seni sindirmeye çalışıyolar. markete git görüş eşrefle de görüş. her şeyi anlat. eşref naz istemeseydi sana tamam bi deneyelim diyip şans vermek yerine herşeye he diyen birini alırdı işe.

Ben olsam marketi tercih ederdim. Part time çalışma imkanın da olduğu için okula başladığında işi bırakmak zorunda kalmazsın maddi açıdan senin için süper olur. Ama burdaki işini bırakmadan evvel git marketle görüş, eğer anlaşabilirseniz ''tamam gel başla'' denilirse bırak şimdiki işini. Kendini sağlama almadan bırakma yani.

Hakkını savunamayan insancıkların, başkasının da hakkını engelleyerek mutlu olmasına hiç şaşırmadım.
Yürekleri bu kadar çünkü.

Yerinde olsam kesinlikle görüşmeye giderdim.
Giyime çare bulunur.

Bol elbiseler, etek pantolonlar tercih edersin.

Yazdıklarından anladığım paranın değil giyimin ön planda olduğu, o zaman market zaten sana uygun değil, yerinde olsam müdürü beklerim başkalarının ağzıyla iş yapmam işime gelmiyorsa da çıkarım açıkçası, markete de girmem zaten en fazla 2 3 ay çalışıp okula gideceksin gerek yok çok sıkışık değilsen,ki işveren de kısa süreli çalışacak birini ister mi

X