İş yüzünden bu kadar mutsuz olmak.

captain price

erkek değilim ben
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2015
26.567
91.278
kızlar çok uzun olabilir ama değerli görüşlerinize ihtiyacım var.

şu an bi inşaat firmasında (yap sat vs değil taahhüt firması. yani devlet ihalesine girip iş alırsak yapıyoruz. senede bir veya iki iş) ön muhasebe/asistanlık/sekreterlik allah ne verdiyse yapıyorum. 2 yıl doldu.

maaş : 2000 + yol + yemek işyerinden (dini bayramlarda 500 tl filan prim alırız)
(şu ana kadar her 6 ayda 250 tl zam aldım. girdiğimde 1250 tl idi maaşım.)

yönetici asistanı olarak başladım, muhasebeye geçeriz diye konuştuk ama öyle olmadı.

belli bi iş tanımım yok kızlar;

telefonlara bakıyorum.

muhasebeyi asiste ediyorum. o da kayıt vs konusunda değil evrak takibi ve verdiği görevleri yapma şeklinde.

patronu(firma sahibi) asiste ediyorum. onun seyahatleri, görüşmeleri, telefon trafiği, tabi ki özel işleri, hatırlatmaları hemen herşeyi bende.

tabi bu arada patronun ve misafirlerinin ve ayrıca ofisin misafielerinin çay kahve yemek servisi bende. diğer personele yapmıyorum. ama atıyorum bankacılar gelir muhasebe ile görüşmeye onlara da çay kahve bende. bu iş için eleman aradık. on kişi ile görüştük ama anlaşamadık.

bir de kalan idari işler. ( teklif alıp verme, bazen sözleşme hazırlama, şantiyeye mal gidecektir onun organizasyonu, ofise x alınacaktır onun araştırması/pazarlığı, alacaklılarla muhattap olma, ne bileyim aklınıza gelebilecek günlük basit işler, çok çeşitli evrak takibi bilmemne )

bu işler pratikte belki toplasan ,-üç saatimi alıyodur. onun dışında masada bomboş oturuyorum. kkda filan takılıyorum malum. o arada muhasebe ile ilgili bişeyler öğrenebilir miydim, belki evet ama muhasebedeki kadının işi öyle yoğun ki bana bişey öğretmeye vakti yok. ben de stajyer gibi masasının başında bekleyemem. ya da gidiyorum kadının yanına mesela içerden captaain çay diye sesleniyor patron. e otur kalk otur kalk hiç bişey anlamıyosunuz.

mesela muhasebedeki çalışan finans konusunda da çok bilgili. bankacılarla vs limit çalışması, skorlama vs bunlar nedir bilmiyorum. öğrenemiyorum da. biraz benim tembelliğim biraz bana bişeyi anlatmak için vaktinin olmamasından kaynaklıyor.

çalışma saatleri esnek. 08.30 başlangıç. çıkış esnek. 18.30da çıkmak neredeyse imkansız. genelde benim çıkışım 19.40 civarı. muhasebecisnin fazla mesai yapması alışkanlık olmuş saten dokuzdan önce çıkamıyor. sebebi de şu? patron içerde oturuyor. bunlar ofiste. öyle saçma bi düzene alıştırmışlar ki. ev gibi olmuş yani. ama benim de geç çıktığım çok olmuştur. 20.00-20.30 filan.

cumartesi tam gün. arada ben erken çıkıyorum izin alarak. erken dediğim de şehir dışına gidecek olursam 16.00 gibi filan. yoksa 17.00-18.00.

geçen sene yılım doldu. yıllık izin filan hak getire zaten. muhasebeci hiç kullanamıyor. kadına da üzülüyorum ama napim. yıllık izin yerine geçen sene iki bayramda da arifeler dahil hafta sonu ile birleştirdiler, iki bayramda da 9 gün filan tatil yaptım yani. yıllık izin yerine sayıldı. diğer personel bayram dönüşü mesaiye başladı. şantiye zaten 7/24, bayram seyran yok bilirsiniz.

bunlara ek olarak patronun son bir aydaki huysuzluğu. anlam veremediğim biçimde herşeye ters yaklaşıyor. azarlıyor vs. yani sabrediyorum cidden moralim bozuluyor. en son sabah o kadar saçma bi konuda azar işittim ki. herkese karşı öyle. yani ofise geldiği anda modumuz düşüyor çünkü bi yerden bişey bulup sorun çıkarıyor.

bu arada resmi tatillerde çalışıyoruz. 19 mayıs, 23 nisan gibi... mesai ücreti tabi ki yok.

izin istediğimde abartmadığım sürece alabiliyorum.

hastaysam erken git derler. bir iki kere hastalıktan gelemiycek gibiyim dedim gelme dediler. rapor vs beklemezler.

şu ana kadar 4 5 kere cumartesi için almışımdır. bişey demediler. düğün nişan için hiç izin istemedim öyle şeylerle alakam olmadığı için. istesem verirler miydi bilmiyorum.

ev alacaktık. eksiğimiz vardı. 6 bin lira istedim patrondan. verdi yine sağolsun. fazlasını da verirdi. istediğin zaman istediğin şekilde öde dedi. istersen iki sene sonra öde istersen aralarda yavaş yavaş öde farketmez dedi. böyle böyle gönül bağı oluyo biraz da. ama ben hemen ödemek istedim he ray kesilmi maaşımdan. şimdi 1500 filan kaldı sanırım.

belki toplasan bi kaç kere geç kalmışımdır. hani onda da alışkanlık haline getirilmediği sürece bişey demezler. zaten patron o saatte gelmez. muhasebedeki kadından bahsediyorum. sabah binebileceğim tek bi otobüs var. bunu biliyor. bi ara otobüs 10 dk geç geliyodu. 08.45-50de ancak geliyodum. bişey demiyodu alternatifim olmadığı için.

personelle genel olarak bi sıkıntım yok. şu oluyor bazen. x evrağı lazım diyorum. aldık alıcaz, gönderdik göndericez... ama kendileri merkezden bişey istediklerinde on kere arıyolar elimizde olmayan gecikmeler için. tabi bu arada patron ahmete şunu yap der benim aracılığım ile. ahmet onu yapmaz, bundan ben de sorumlu olurum.

şuraya bi ekleme yapayım. eğer çıkmazsam ve batmazsak emekli olurum buradan. patron asla işten çıkarma düşüncesi olan biri değil. ne hatalar olur sadece kızıp bağırır. hani kendisi de söylüyor. aşırı bi saygısızlık bilmemne olmadıkça işle ilgili bi durum yuzunden kovulmam.

kızlar ben ne yapayım. başka yerlerde bu işi sekreterler yapıyor ve asgariden fazla maaş vermezler sanırım.

ama bazen diyorum ki parası batsın it gibi çalışıyosun.

şu an 10bin kadar birikmişim var. ufak tefek taksit borcu ve şirket borcunu düşersek 8000 kalıyo desek.

işten çıksam bi süre idare eder ama hazıra dağ dayanmaz. ailemle yaşıyorum aslında masrafım yok da yerim yani bi şekilde. özellikle bi tatile gider 2000 yerim.

hani bi kursa mı gitsem? dil olabilir, ya da bi muhasebe programı (zirve filan).

ya da kpss mi denesem kursa gidip? gazi maliye mezunuyum, lisans. devlet denedim. kurum sınavları, mülakatlar vs... kiminde sınavı geçemedim kiminde mülakatta elendim. 1 1,5 sene sonra da baktım olmuyo buraya girdim işte.

bilmiyorum hiç bişeyi şu an. önümü göremiyorum. ama mutsuzum yani onu biliyorum.

patronla konuşup saatlere tatillere düzen getirelim desek kimse yanaşmaz. böyle gelmiş. e ben tek çıkamam karşısına.

bir de ablamın komşusu aracılığı ile girdim. patron firmasını bilenler bilir. aileyiz geyiği vardır. patron bana düğününü ben yapcam filan der arada. nasihat eder. zeki kızsın, bilmemne. hani bi gönül bağı oluşuyor deidğim gibi. şimdi çıkıyorum desem ayıp olur. iş hayatında bu tür şeyelre yer yok biliyorum kızlar ama durumu bu açıdan değerlendirmeniz için belirtiyorum.

bana bi yol gösterin. siz olsanız napardınız?

Son düzenleme:
İşinden memnun değilsin severek yapmadıgın bi işte sana zulum gıbı gelır.bu işten cıkınca kurs yda kpss dusunuyosun.kpssye hazırlanıcaksn işten cık ama başka hıc bıseyle ılgılenmeyıp sadece sınava odaklanman lazım.birde olmayacagnıda hesaba katman lazım buda sana bir seneye mal olur.bazı şeyleri göze alıcaksan ilerde işten neden çıktım dıye pişman olmayacaksan çık

Özel sektörde hep böyle gerçekten. Hatta bu saydığın tüm işleri asgari ücret vererek yaptırıyorlar. Şunu söyleyebilirim yeni işini ayarlamadan sakın ayrılma evde sıkıntıdan ölürsün ben öyle oldum. Çay kahve işinden kurtulursanız daha iyi bir hale gelir bence. Onun için konuşun başta iyi kötü birini kabul ettirin daha sonra onu çıkarsanız bile artık eksikliği hissedileceğinden dolayı yerine başkası aranmaya başlanır hemen.

çalışma saatlerin çok fena, izinler de öyle...
ama daha iyisi var mı o tartışılır
ancak iyi bir kurumsal şirkete girmelisin ki haftaiçi 8-5 haftasonu ve resmi tatiller tatil olsun.
yani benzer bir işyerine gireceksen çıkmanın manası yok, en azından insan ilişkileri iyi görünüyor burda.

Bence hiiiç mutsuz olma

Ben okuduklarında tatilsizlik dışında olumsuz bir şey göremedim

Patron sana 6000tl çıkarıp vermiş bu zamanda baba oğluna yapmaz kıymetini bil

Gayet iyi bir işyerindesin

Düzgün işyeri bulmak çok zor

Kuyunu kazan yok, cinsel taciz yok, mobbing yok biraz da olumlu yanlarını gör

gerçekten mi? kime anlattıysam şok oluyo çünkü sürekli fazla çalışma, mesai yok bilmemne.

keşke şu 2 senede smmm stajını başlatsaydın şimdiye bitmiş olurdu..
çalışırken yeni iş arayabilirsin kpss deneyebilirsin bir yandan..
yaş kaç?

26 yaşındaydım.

ya ben hep devlet olur diye düşündüm. olmayınca ne yapacağımı bilemedim. yönlendiren de olmadı. etrafımda okumuş etmiş kimse yok ki. kendi kendime sürüklenince bu oldu.

çalışırken kpss olmuyor. denedim. çalışamıyorum kesinlikle çünkü fiili olarak iş yapmıyo gibi de olsam çay kahve telefon trafiği yetiyor kafamı doldurmaya.

çalışırken iş arasam da görüşmelere nasıl gidicem. hadi bi izin aldım iki aldım üçüncü de noluyo derler illa ki.

Bu sektör genel olarak böyle maalesef. Artı yönleri de var ama çalışmayı çok sevmeyen biri için aşırı zorlayıcıdır.

Ben yıllık izne takıldım ben kaç senedir çalışmıyorum (eşimle aynı yerde çalışıyorduk) ama eşim ofis genel sorumlusu olduğu için , iş takibinden dolayı yıllık bayramlr hariç 1 hafta iznimiz var. Diğer alt elemanlar , ofis çalışanları yani 15 gün yapıyor. Nasıl oluyor da hiç izinsiz çalışabilir insanlar :110:

gerçekten mi? kime anlattıysam şok oluyo çünkü sürekli fazla çalışma, mesai yok bilmemne.

26 yaşındaydım.

ya ben hep devlet olur diye düşündüm. olmayınca ne yapacağımı bilemedim. yönlendiren de olmadı. etrafımda okumuş etmiş kimse yok ki. kendi kendime sürüklenince bu oldu.

çalışırken kpss olmuyor. denedim. çalışamıyorum kesinlikle çünkü fiili olarak iş yapmıyo gibi de olsam çay kahve telefon trafiği yetiyor kafamı doldurmaya.

çalışırken iş arasam da görüşmelere nasıl gidicem. hadi bi izin aldım iki aldım üçüncü de noluyo derler illa ki.

geç kalmış sayılmazsın 26 iyiymiş..
çalıştığın yerdeki kadın smmm ise onun yanında staj yapıyormuş gibi gösterilebilirsin değilsede illa muhasebecileri vardır..
yolunu başka çizecek olsan bile stajını başlat bence..

Peki sen ne yapmak istiyorsun? Hayallerindeki iş ne?

bunun cevabı yok işte. gelir uzman yardımcılığı kadrosuydu bizim kendimizi hazırladığımız kadro. onun dışında şu işi yapsam deidğim bi iş yok. muhasebeden vs sıkılmam. zaten sorun çalışmakta değil. sorun mesai saatlerinin uzunluğu, tatil konularında önümü görememek ve gereksiz kapris çekmek.

bunun cevabı yok işte. gelir uzman yardımcılığı kadrosuydu bizim kendimizi hazırladığımız kadro. onun dışında şu işi yapsam deidğim bi iş yok. muhasebeden vs sıkılmam. zaten sorun çalışmakta değil. sorun mesai saatlerinin uzunluğu, tatil konularında önümü görememek ve gereksiz kapris çekmek.

Devlet memuru olmadığın sürece hemen her yerde aynı şeyleri yaşayacaksın malesef... O da olmuyorsa biraz daha birikim yapip devlet destegi vs ile kendine bir is kurmak olabilir. O da büyük risk tabi. Hakkında hayırlısı olsun. Belki de bu monotonluktan sıkıldın artık o yuzden heyecan ariyorsun kendine. İnsanın isini severek yapması dünyadaki en büyük nimetlerden biri bence. İnşallah sen de seni maddi manevi tatmin eden bir is bulursun.

Şimdi kankacım sen ne istiyorsun?

Burda mesleki olarak gelişemezsin bence ne uzar ne kısalırsın

Öte yandan burdan çıksan, gideceğin yerler de farklı olmayacak. Burda en azından insan ilişkileri ve ortam iyi. Ne iş yaparsan yap bu kısım çok önemli bence.

Burda kalırsan patronla net konuş bence tatil hakkını iste.

Karar senin diyorum:)

X