Duyarlı olabilmek, insan olabilmek...

kazulet

L'Etre et le Néant
Kayıtlı Üye
9 Temmuz 2008
1.428
320
yeni yıla girdik

umutlu, mutlu..

hayatımızdaki kötü herşeyin uçup gideceğini dileyerek..

acisina yakindan tanik olduğumuz ve yaşamlarını yitiren genç üniversiteliler de aynı umutla biraraya gelmişti hiç şüphesiz..

haberi dinlerken , okulu kazandığım ilk yıl geldi aklıma

-hepsi üniversiteyi yeni kazanmıştı ve genç olmanın en büyük heyecanını yeni yeni tadıyorlardi büyük ihtimal-

sonra bu genç kardeşlerimin haberleri izledim

devamlı

siyasetçileri ağızlarından akan salyalarıyla gördüm

yaşamlar üzerinden yapılan çıkar savaşları vardı ortada

üstüne üstlük

vakit gazetsinin manşetini gördüğümde hayır dedim

'Yılbaşı rezaleti
İsrail’in Gazze’ye yönelik katliamına rağmen yılbaşını kutlayan duyarsız çevreler, çeşitli rezaletlerin yanı sıra facialara da sebep oldular. ' vakit02ocak2009

kendi evlatlarının ölmesinden zevk duyan bir ülke haline geldik sanırım

ego genel müdürnün açıklamasını aranızda izleyen var mı..

'kimsenin o tabloyu görmesini istemem,biri arada,birinin üstü başı açık, biri yüzü koyun.....'

ankara , çankaya da

5milyonluk bir borunun delinmesi sonucu,henüz teni soğumadan, üstelik onlara iftira atarak (ki iftira olmasa bile bir ailenin çocuğuna verdiği ehliyeti kimse sorgulayamaz,özel hayattır) işini yapmayan bir kurum kendini aklamak için benim tanımadığım, adını bile bilmediğim ama ülkem için gereken GENCİMİ, KARDESİMİ kendine oyuncak etmiştir.

Yüce önderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ün

dedelerimin

ve dahi benim gibi düşünmeyenlerin ecdadı aynı siperde kan dökerken

bu günlerin başımıza geleceğini duysaydı

acaba neler olurdu....

haber her yankılanışında içim o kadar acıyor ki

bunu sevdiğim insanlarla,kendi adımıza ufakta olsa bir kamuoyu oluşturmak için karalıyorum

7tane geleceğin , annesi ablasi kardesi olabilirdik..

botuna sarılarak ağlayan

bu aciyi çekenlerden olabilirdik

kaldı ki öyle hissetmeliyiz

ve alınması gerekn bilinci çevremize aşılamalıyız

siz okuyanlar

biriniz öğretmen belki

biriniz ev hanımı

briniz işçi

biriniz memur

yeriniz değil, nerde olabileceğinizde ve düşüncenizde devrim..

kardeşlerimizin incitilmesine daha fazla izin vermeyelim..

Gerçekten üzücü sana katılıyorum canım...
Ama inan bunların üzerine ne yazacağımı pek bilemedim:KK43:(((

Gerçekten üzücü sana katılıyorum canım...
Ama inan bunların üzerine ne yazacağımı pek bilemedim:KK43:(((

bende ne denileceğini bilmiyorum
bunları yapanlara
teni soğumamış insanlara iftira atanlara ne denir bilmiyorum
saırım en iyisi çevremizi bilinçlendirerek böyle durumlara mahal vermemek olacak sanırım..

Birde anlamadığım bişey oldu şimdi.
Kimseyi eleştirmek için söylemiyorum ama böyle duyarlı bir konuda neden kimse düşüncelerini yazmamış, kafama takıldı:uhm:

bende ne denileceğini bilmiyorum
bunları yapanlara
teni soğumamış insanlara iftira atanlara ne denir bilmiyorum
saırım en iyisi çevremizi bilinçlendirerek böyle durumlara mahal vermemek olacak sanırım..

İşte toplum olarak eksiğiz sanırım.
Kendi adıma ben eksiğimdir. Evet kendimi de eleştiriyorum.
Daha fazla duyarlı olmak lazım:eek:klava:

haberlerde izledim agladım içim acıdı senağlama
canım soyledıgın gazetelerın mansetlerını kale almıyorum ben zaten okumuytorum cunku okunmaya deger görmüyorum
ınsan olanın bu acıyı
hıssetmemesı mumkun degil
senağlama
allah sabır versın ailelerine senağlama

haklısınız. bende okudum bu yazılanları. inanılmaz kızdım. o gençlere Allahtan rahmet diliyorum. güzel bir konu açmışsınız. teşekkür ederim....

ben gerçekten dinini bilen bir insanın başkaları kahrolurken düşmanı bile olsa onların bunu hakettiğini düşüneceğini tahmin bile edemiyorum başkalarını kınamak kolay bizim başımıza hiç gelmezmiş gibi ALLAH acılı ailere büyük sabır versin evlatlarımızın acısını bize göstermesin

gözyaşlarıyla izledim. o ailelerin yerine koydum kendimi bir annenin feryadında söylediği gibi NASIL DAYANIR BUNA YÜREK!!
ölen insanlara iftira atmak ,şayet öyle olsa bile bunu bu şekilde dile getirmek daha büyük günah değilmidir???
içi yanan ailelerin acısını katlamak daha büyük günah değilmidir??
madem bunu dinen ahlaksızlık olarak nitelendiriyorlar dinimizde yüze vurmak günah görmediğin birşeyle ilgili böyle büyük konuşmak günah ,ölenin ardından böyle konuşmak gühah, 4 şahidin onaylamadığı birşeyi idda etmek günah..
namus iftirası affedilmeyen bir günah ..
şimdi kim günahkar kötükedihüso

haberlerde de bi tane muhabir soruyodu "eve girdiğinizde gençler ayrı mı yatıyolardı nasıl gördünüz?" diye.. allahım nası mide bulandırıcı bi soru! 7 tane gencecik insan ölmüş, senin derdin bu mudur yani??! koyun koyuna yatıyo olsalar ne olacak ayrı yatıyo olsalar ne olacak? ihmali meşru mu göstericek yani koyun koyuna yatıolarsa, sevgili olanlar beraber uyumuş halde can vermişlerse?!
yazıkk çok yazıkk bu zihniyete, allah ıslah etsin...

İlk duyduğum andan beri kahrolarak izliyorum eminim duyarlı olan herkes kendini o yavrucakların yakınlarının yerine koyarak izliyorlardır.Ve o Veysel karani beyefendi sanki çocuklar kötü birşeyler yapmışlarda ölümü haketmişler gibi konuşuyor kiminin belden yukarısı çıplak diye..Hemen akabinde çilingirin sözlerini yayınladılar yoktu öyle birşey dedi.Bu zihniyet değilmiydi 17 Ağustos depremininde de hakkettiler bunları diyen.Ateş düştüğü yeri yakıyor rabbim o yavuracakların ailelerine büyük sabırlar versin.Mekanları cennet olsun.

böyle terbiyesiz akli mantigi kalbi kit insanlari gordukce kendi insanligimdan utaniyorum

böyle terbiyesiz akli mantigi kalbi kit insanlari gordukce kendi insanligimdan utaniyorum

Haklısın canım. Ders alınması gereken çok şey var.
Herkes kendini düşünür olmuş.
İnsanların canı gidiyor, bazıları saçma sapan haber peşinde...

Gerçekten çok çok üzücü olaylar yaşanıyor yüreklerimizi yaktı

İçerik nedeniyle konunuz “acısıyla tatlısıyla “Bölümüne taşınmıştır. Bilginize

Editör arkadaşımın da bilgisine

7 tane anne kuzusu uyur gibi terk ettiler dünyayı...

Sende üzüldün bende, anne kardeş kahroldu...

Değdimi 5 liralık boru için...

Sığdımı insanlığa müslümanlığa,

Her ölüm erken ölüm ama 7 tane pırıl pırıl geç kolaymı geliyor bu yaşa...

Size sabır bize sabır kolayda

Analar keşke analar hiç ağlamasa...:1no2:

1 yaşındaki bebelere tecavüz edilen, bir zamanlar mutlu insanların yaşadığı güzel ülkemin iç yakan haberleri beni şaşırtmıyor ama üzüyor hem de çok fazla canımı acıtarak içimi yakarak üzüyor...

simsiyahın haberi neden günlerdir yayınlanmadı!!!?

filistin haberleri uzadığı için...

ülkemizin içi çürümüş artık kokuşmaya başlamış ama gündem dikkatler hep başka yöne çekiliyor...

gündemi onlar belirliyor.!

basınımızın görevlerini yeterince değil hiç yapmadığını düşünüyor ve inanıyorum.

"Basının tam ve geniş hürriyeti iyi kullanmasının, ne derecede nazik bir vaziyet olduğunu söylemeye lüzum görmem. Her türlü kanuni kayıtlardan evvel bir kalem sahibinin ilme, ihtiyaca ve kendi siyasi telakkilerine olduğu kadar vatandaşların hukukuna ve memleketin, her türlü hususi telakkilerin üstünde olan, yüksek menfaatlerine de dikkat ve hürmet etmek manevi zorunluluğu, asıl bu mecburiyettir ki umumi düzeni temin edebilir. Bununla beraber bu yolda yanılma ve kusur olsa bile; bu kusuru düzeltecek etken ve vasıta; basın hürriyetinden doğan mahzurların giderilme vasıtası, yine basın hürriyetidir."

"Gazeteciler kanunun ve umumun menfaatlerinin aksine muamelelere şahit ve vakıf oldukları takdirde gerekli yayında bulunmalıdır."

Mustafa Kemal ATATÜRK 1923

25Mayis1933.jpg

bu haberi bile belden aşaya vurabildiler ya...
işte,türk medyasını,diğer batıdaki habercilikten ayıran en güzel cehaletlik örneği ...

ama biz toplumca yargılamaya bayılan bir milletiz,bir olayda suça değil günaha bakarız...
tecavüz eden adamı yargılamak yerine onu baştanmı çıkarttı diye kadına yükleniriz...
herşeyin sahtesinin olduğu gibi sevgiyide,üzülmeyide sahte yaşıyoruz ne yazıkki...

dilerim,sayısı artan bu zihniyetle, daha da geriye sarıyor değilizdir...
hala bir ümidim var,oda benim gibi düşünenlerin varlığı...

diğer topiktede dediğim gibi analarının kuzularına allahtan rahmet,ailelerede sabır diliyorum...

artık aramızda olmayan gelecek vaadeden 7 pırıl pırıl gencimize Allah rahmet eylesin, toprakları bol olsun, mekanları cennet olsun...

Türkiye başımız sağolsun, acılı ailelerine ve yakınlarına Allah'tan sabırlar diliyorum.

herkesin anası, bacısı, kardeşi, kızı var.
nasıl başkasının yanan ciğerinin üzerine haketmiştir denebilir aklım almıyor:1shok:

bu kadar mı duyarsız olduk, bu kadar mı insanlıktan çıktık.
eğer buysa insanlık ben yokum, ben insan olmamayı kabul ediyorum o zaman.

ben bu haberi izlerken her kıl köküme kadar acı duyup; kılı bile kıpırdamayan insanlarla aynı sıfatı almak istemiyorum.

hep tekrar edeceğim; insanlık bunlarınkisiyse ben hayvanın önde gideni olmaktan çok müsterihim

Nasıl bir zihniyettir ki bu fidan gibi gençlerin üzerinden rant sağlamaya çalışıp birde iftira ile aklanmaya çalışan benim aklım mantığım almıyor.insan birazcık kendini yüreği cayır cayır yanan o anaların babaların o bacıların kardeşlerin yerine koymaya çalışsa yazabilirmi bu çirkin şeyleri.sanmıyorum.çünkü yüreği körelmiş insanlar için olası birşey değil bu.yazık çok yazık.unutmayalım ki o gençler bizim de kızımız oğlumuz kardeşimiz olabilirdi.allah sabır versin ailelerine.toprakları bol mekanları cennet olsun o pırıl pırıl gençlerin de..............

X