E ticaret

Eşimde e ticaret yapıyor. Yurt dışı için amozon, aliexpress ve bangood ile çalışıyor. Ama eşim kurumsal firma. Sen bireysel olarak gireceksen etsy ile girmen gerekiyor. Etsy ninde komisyon oranları çok yüksek. Kafanın rahat etmesi için kurumsal olman gerekiyor. Kurumsal olursan da maliyetin baya bir artıcak. Yurt dışı kargo ücretleri de döviz üzerinden hesaplaman gerekiyor. Bu tür eticaret hakkında bilgi almak istiyorsan Facebook ta çok güzel gruplar var.

Hesabınızı olgunlaştırdığınız noktadan dönmeyin, yani çiçekçi sayfam bileklikçiye dönse unfollowlarım. Güvenilirliği biter gözümde. Ayrı bir sayfa açın gerekirse, 2. El uygulamalarına yukleyip yeni & etiketli olarak satın. Çiçeklerinize de biraz zam yapabilirsiniz bence

%100000000000
Konu sahibesi çiçekle başladıysa çiçekle devam etmeli bence de.

Konu sahşbesi maliyeti azaltmaya çalışsan? Çiçeği ekip kendin yetiştireceğin bir toprak parçan var mı? Tohum/fide alıp yetiştirsen, maliyeti düşürsen öyle satsan olmaz mı? Bir de bir iş ivme kazanmışsa asla önünü kesmemelisin (kişisel tecrübem) aksine yardırıp yoldan aşağı gitmelisin. Bence bu işi basbayağı profesyonelce yap. Yolun bahtın açık olsun !:halay:
En Büyük TÜRKİYE

Çocuklarım küçük birisi 3,5 birisi 7 yaşında eşim nöbet olarak çalışıyor uzun süreli çalışma saatleri oluyor o yüzden sabit düzenli bi iş yapamam çocuklarla birlikte bide kendi sağlık problemlerim oluyor son 5 ayda falan neredeyse 2 ay çalışmadım. Daha önce yan hesap açıp Çelik takıda denemiştim ama baktım olmayınca bıraktım şuan ki bileklik bakır bileklik el yapımı kargosu çok kolay olduğu için instagramın alg

Fiyatı 2 ye çıkarmam gerekiyor önceden 20 tl bi kar (araç yakıtı hariç )bana yeterken şimdi gece saatlerce uğraşıp 20 tl kar almak zoruma gidiyor fiyatları 2 ye katlayınca kendim artış yapmış gibi olduğu için müşteriye mahçup hissediyorum. Öncesinde haftada 40-50 çiçek gönderiyorsam şuan haftada 20 çiçeğe falan düştü insanlar alım gücü de düştü zaten. Toptan alım yapabilmek için belirli bi miktarı geçmiş olmam gerekiyor fiyatları artırınca sipariş azaldığı için örneğin 10 çiçeğe de 300 tl nakliye ödüyorum 30 çiçeğe de az çiçek alınca bana maliyet artıyor kar aralığım düşük olduğu için en basitinden nakliye ücretini karımdan karşılayamıyorum
Fiyat artışının sebeplerine dair sayfanızda açıklama yaparsanız müşterileriniz anlayışla karşılayacaktır. Aynı bitkilerden daha uyguna satıyorsanız zam yapsanız dahi tercih edilmeye devam edersiniz.

Merhaba kızlar
Ben pandemi başladığı dönemde çoğu kişi gibi depresyon eşiğindeydim eşim sağlık çalışanı covitin göbeğinde çalıştı. 2 çocuğum var lisans mezunuyum o dönem çok daraldım çiçeklere takıldım o kadar çiçek aldım ki ins dan çiçek bakımıyla ilgili sayfa açtım. Eve çiçek alma işinin cıvığını çıkarmıştım balkonda bi kişi çıkacak kadar yer kalmamıştı. Kendi çiçeklerimi ins da paylaşıp bitkilerle ilgili bilgi veriyordum bi gün birisi fiyst sordu aldığım fiyatın üzerine 10-15 tl ekleyip söyledim bu şekilde satışım başladı 1-3-5 derken evdeki çiçekler bitti düzenli çiçek aldığım seraya gidip işten bahsettim aynı oranda da takipçim artıyordu perakende fiyatının 15 tl altına vermeye başladılar bitkileri, zamanla farklı illerden takipçim oldu biraz uygulama üzerinden göndermeye çalıştım kargoları tabi devamı gelmedi başta kargo yapmayı tam bilemiyorum canlı çiçek kırılıp dökülüyor epey zararım oldu sonra bu işte tanıştığım bi abinin kargo anlaşmasını kullanmaya başladım şuan bayağı bi kitlem var ama çocukların okulu oldu (küçükler) çiçeğin maliyeti arttı çok büyük ithalatçı firmalarla çalışıyordum son zamanlarda ama maliyet artıkça benim karım çok düştü şuan 10 tl gibi bi rakam kalıyo ya kalmıyor. Haliyle bu da beni soğutmaya başladı kargo hazırlaması da oldukça yorucu kırılmasın diye çok özen istiyor. Belki buradan birileriyle bile yolumuz kesişmiştir:) işin özü şuan el yapımj bakır bileklik işine geçmeye başladım belli bi kitle güvenen takipçim var ama sayfanın reklamlarını hep çiçek üzerinden yaptığım için çiçek kadar ilgi görmüyor. Bi kaç günlük e ticaret siteleri geliyor aklıma Türkiye de kiler hakkında bilgi sahibiyim ama asıl bilgi edinmek istediğim yurt dışı e ticareti bireysel olarak üye olabileceğim pazar yerleri var ama kargosu gümrük işleri nasıl oluyor tam kafamda oturtamadım bilgi sahibi olan varsa aydınlatırsa çok sevinirim:)
Yurtdışı için kargo maliyetli, bir de canlı bitki göndereceksiniz sonuçta. 10-15 gün en iyi ihtimalle teslim edilmesi, çoğu bitki dayanmaz o şartlara. Tohum gönderebiliyorsanız o olabilir belki. Onda da gümrüğe takılma vs durumu olabilir emin değilim.

Yerinizde olsam imalat kısmına yoğunlaşırdım ben. Çiçekleri kendiniz yetiştirip maliyeti düşürebilseniz daha çok kar edersiniz. Yan ürün olarak da saksı saksı aksesuarları gibi şeyler satabilirsiniz.

Eşimde e ticaret yapıyor. Yurt dışı için amozon, aliexpress ve bangood ile çalışıyor. Ama eşim kurumsal firma. Sen bireysel olarak gireceksen etsy ile girmen gerekiyor. Etsy ninde komisyon oranları çok yüksek. Kafanın rahat etmesi için kurumsal olman gerekiyor. Kurumsal olursan da maliyetin baya bir artıcak. Yurt dışı kargo ücretleri de döviz üzerinden hesaplaman gerekiyor. Bu tür eticaret hakkında bilgi almak istiyorsan Facebook ta çok güzel gruplar var.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Zaten bunkonudan sonra kendi işime devam edeyim en iyisi kafası oluştu 🙈

Yurtdışı için kargo maliyetli, bir de canlı bitki göndereceksiniz sonuçta. 10-15 gün en iyi ihtimalle teslim edilmesi, çoğu bitki dayanmaz o şartlara. Tohum gönderebiliyorsanız o olabilir belki. Onda da gümrüğe takılma vs durumu olabilir emin değilim.

Yerinizde olsam imalat kısmına yoğunlaşırdım ben. Çiçekleri kendiniz yetiştirip maliyeti düşürebilseniz daha çok kar edersiniz. Yan ürün olarak da saksı saksı aksesuarları gibi şeyler satabilirsiniz.
Satış yaptığım çiçekler genellikle ithal olanlar calathea türlerini çok sattım mesela o forma getirmek için fazla profesyonelce bi sera gerekli

Fiyat artışının sebeplerine dair sayfanızda açıklama yaparsanız müşterileriniz anlayışla karşılayacaktır. Aynı bitkilerden daha uyguna satıyorsanız zam yapsanız dahi tercih edilmeye devam edersiniz.
Mesela dua çiçeği adıyla geçen calathea türleri benim sattığım birebir aynısını 750 tl ye de gördüm en ucuz 350 tl ye gördüm ama ben geçen hafta 150 tl yaptım bir kişi bile sormadı ooo fiyatlar artmış dediler galiba böyle böyle e ticaret hayatımın sonuna geldim. İnsanla uğraşmak çok zor, bazıları çok kötü kalpli kimsenin 5 kuruş parası hesabıma geçmesin diye paramın üzerine yatak çok oldu mesela stres oranım artıkça migren ataklarım da arttı son zamanlar 7 günün 5 günü migren 3-4 ü ya hastanede iğne ya morfin oranında ağrı kesici inanın 13 tl ye kaktüs satıp o 3 tl sine pazarlık yapanlar vardı 13 tl ye sattığım bi çiçekten kaç tl kar edebilirim mesela

Öncelikle sizi tebrik ederim. Youtubeda aliexpress alibaba amazon gibi yerlerde e ticaret yapanlar için çok sayıda bilgili içerikler oluyor bi dinlemenizi tavsiye ederim

YouTube da Tuger Akkaya’nın ‘istifa ettiren fikirler’ diye bir kanalı var, yurtdışına e ticaret hakkında çokça bilgi edinebilirsiniz

X