EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği

kahvefincanxix

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2007
400
10

EFT, Dugusal Özgürleştirme tekniği, enerji tıbbının bir dalıdır ve meridyen tedavi metodlarından biridir.Temelde Kuantum Fizik yasaları üzerine oturan bir bilim dalıdır.Kuantım fizik , sizde dahil olmakla birlikte etrafınızdaki herşeyin atomlardan yapıldığını kabul ederek başlar.EFT de , insanın atomlardan yapıldığını ve eğer atom altı seviyeye inersek ; her atomun ortasında bir çekirdek ve etrafında hızla dönen bir elektron vardır..Bu hızla dönen elektron bir enerji yaratır.Bedenimizdeki sayısız elektron tarafından üretilen bu enerjinin bedende bir akışı vardır.Nasıl ki kanımız kan damarlarında akar ve gereken yerlere ulaşıp vazifesini yaparsa; bedenimizdeki bu enerjide enerji meridyenlerinde akar. Nasıl ki damarlarımızda daralma yada tıkanma olduğu zaman o bölgede sağlık problemi yaşarsak ; bu enerji dağılımında ki dengesizliklerde bedensel veya psikolojil rahatsızlıklar olarak belirir, yaşamımızda.Örnek verecek olursak, Panik Atak , depresyon, obsesyon, erteleme, uykusuzluk,fobiler....
Yani kullanım alanı çok geniştir ve duygusal yoğunluğa dayalı psikolojik problemlerden tutunda bedensel rahatsızlıklara kadar ( enerji tıbbı bedensel rahatsızlıkların altında yatan sebep olarak bu enerji dağılımında ki dengesizliği kabul eder.)geniş bir yelpazede kullanılabilir.

EFT nin etkileri hızlı ve sonuçları kalıcıdır. Yan etkisi olmadığı gibi ,EFT nin çalışması için inanmanız da gerekmez.

EFT, hipnoterpi ile kombine edildiğinde sonuçlar herkesi şaşırtacak düzeydedir.

Temel EFT yi öğrenmek çok kolay olmakla birlkte , bu alanda yetişmek; karmaşık sorunları çözebilecek duruma gelmek veya başkasını tedavi edebilecek birikime sahip olmak , bu alandaki ustalarla çalışmak ve tecrübe sahip olmayı gerektirir.Nasıl ki size elde dikiş dikmeyi 5 dakikada öğretebilirim. Ama bu hemen gömlek dikebilirsiniz anlamına gelmez.Gömlek dikebilmeniz için daha pek çok konuda bilgi sahibi olmanız gerekir, kumaş seçiminden biçmeye kadar.İşte EFT de böyle .Gün içerisinde sizi aşağıya çeken duygularınızı , öfke,anksiyete,bazı korkular gibi, serbest bırakmak için temel EFT yi 5 dakikda öğrenip kullanabilirsiniz.Çok da işinize yarar.Daha köklü sorunlar için bir uzmanla çalışmanızı öneririm.

Başlayalım mı?
1-Öncelikle üzerinde çalışmak istediğiniz duygu durumunu belirleyin. Öfke, endişe,kontrolu kaybetme korkusu....vb.
2-Başa çıkmak istediğiniz duygu durumunu ölçelim. 1 den 10 kadar cetvelimizde sayılar var.1 en az duygu durumu ( hiçöfkeli değilim), 10 en üst duygu durumu ( çok öfkeliyim.)
1 le 10 arasında neredesiniz?
3-Şimdi EFT turuna başlayabiliriz. 1 tam tur EFT yaptıktan sonra duygu durumunuzu tekrar ölçün ve gerekirse bir kaç tur yapın.
EFT noktaları, enerji meridyenlerinin başlangıç noktalarıdır.Bu noktalara 2 parmağınızla hafif hafif vurarak,
hatırlatma cümlenizi söylüyorsunuz.
Noktalara vurmaya başlamadan öne Temel cümle (Karate noktasına vurularak söyleniyor) ve Hatırlatma cümlemiz olmalı.Size bir örnek vereyim.

Diyelim ki şu anda bir kişiye çok öfkelisiniz veya canınız inanılmaz çikolata yemek istiyor.Temel cümlelerimiz şöyle...
Her ne kadar ... e çok öfkeli isemde ,kendimi tamamen ve derinden sevmeyi,kabul etmeyi,affetmeyi seçiyorum.
veya
Her ne kadar canım şu anda çok çikolata yemek istiyorsada kendimi tamamen ve derinden sevmeyi, kabul etmeyi affetmeyi seçiyorum.
4-Temel cümlemizi karate noktasına vurarak 3 kez tekrarladıktn sonra hatırlatma cümlesine geçiyoruz ve birazdan izah edeceğim noktaların her birine vururken bu hatırlatma cümlesini söylüyoruz.

Hatırlatma cümlesi, yukarıda ki örnekler için,
Bu öfke.
Bu çikolata yeme isteği. Karate noktası hariç ,bütün diğer noktalara vurarak tekrar ediyoruz ve turu tamamlıyoruz.
Karate noktası: El bileğinizin başladığı yerden küçük parmağınıza kadar olan kısım.Karate vuruşlarında burası kullanıldığı için adını karateden almış.
Kaş başlangıcı noktası
Göz kenarı noktası : Kaşınızın bittiği yer
Göz altı noktası : Gözünüzün altında, elmacık kemiğinizin tepe yaptığı nokta
Burun altı noktası : Burnunuzla dudağınız arasında ki nokta
Dudak altı notası : Çene üzerindeki yer
Köprücük kemiği noktası : Her iki köprücük kemiğinin birleştiği, u şeklinde ki yerin hemen altı
Koltuk altı noktası : Göğüs hizasında koltukaltı orta çizgi noktası
Baş üstü noktası : Başın taç kısmı
Bu noktaların yerlerini gösteren sayfayı sitemde görebilirsiniz.
Evet, temel cümlemizi 3 kere söyleyerek karate noktasına vuruyoruz. Ve hatırlatma cümlemizi , kaş başı noktaından başlayarak her noktada vurarak tekrar ediyoruz.Baş üstü noktasında turu tamamlıyoruz.Duygu durumumuzu tekrar ölçüyoruz ve ölçümümüz 5 in üzerinde ise 1 tur daha yapıyoruz.
İstediğiniz duygu durumuna gelinceye kadar turlara devam edebilirsiniz.
Sonuçlara siz bile şaşıracaksınız.
Haydi kolay gelsin.

Sağlıcakla kalın...
Dr.Ofelya Cabral

Son düzenleme:
slm arkadaşlar;

EFT yi uyguluyor musunuz? son zamanlarda bayağı ilgimi çekiyor, siz de bu konuya ilgi duyuyorsanız bilgilerimizi paylaşmaya ne dersiniz?a.s.

Son düzenleme:
Seyrettim evet çoook süpermiş... Uzmaaanların dinledim güzel bir uygulama zaten o olayı kabul edince kendine geliyorsun sorun oratadan kalkıyor.

Aşk Acısını Pıt Çözün !

Duygusal Arınma Tekniği anlamına gelen EFT; aşk acısını dindiriyor. Uygulayanlar arasında kimler yokki!

Duygusal Arınma Tekniği anlamına gelen EFT; aşk acısını dindiriyor,
sınav stresini önlüyor, korkularınızı yenmenizi sağlıyor. Üstelik bu
yöntem, birkaç küçük parmak ucu darbesiyle yapılıyor. EFT'yi
uygulayanlar arasında Billur Kalkavan, Ebru Cündübeyoğlu ve Dilek
Pınar da var

Kısa adı EFT olan 'Duygusal Arınma Tekniği'ne, kimi aşk acısından ya
da fobilerinden kurtulmak, kimi öfke ve kötü anılarından arınmak, kimisi de fazla kilolarını verebilmek için başvuruyor. Vücudun enerji merkezlerini ufak parmak ucu darbeleriyle açmayı öngören teknik, kullananlara göre hızlı ve kesin çözüm sunuyor. "Yaklaşık iki yıl önce hayatımın en kötü dönemini yaşıyordum. Sevgilimden ayrılmıştım. Onu çok özlüyor ve her şeyin sonu gelmiş gibi hissediyordum. Birgün internette EFT yöntemiyle ilgili bir makale
okudum ve hayatım değişti" diyen Ayşe Özdem, yöntemi öğrenmek için Reiki ve EFT Uzmanı İpek Cihan Bilgin'in kapısını çalmış. Bilgin'den EFT'nin inceliklerini öğrendikten sonra, kendi üzerinde ne kadar işe yaradığını görmüş Özdem ve şaşkına dönmüş:

BİRKAÇ PIT VE SİHİRLİ SÖZCÜKLER
"Eski sevgilime beslediğim başedilmez özlemden birkaç dakika içinde eser kalmadı. Artık onunla ilgili hatıralar gözümün önüne geldiğinde, tanımadığım insanların resimlerine bakar gibiyim. Hiçbir şey hissetmiyorum. Birkaç pıt pıt darbesi ve sihirli sözcüklerle hayatıma huzur geldi." Tüm dünyada hızla yayılan ve kısa adı EFT olan (Emotional Freedom Techniques) 'Duygusal Arınma Teknikleri' eğitmeni İpek Cihan Bilgin, bu tekniği şöyle anlatıyor: "Vücudumuzda bütün organlara ve dokulara ulaşan belli enerji merkezleri (çakralar ve meridyenler) vardır. Bu merkezler sayesinde; evrenden bedenimize enerji alıp vererek yaşamımızı sürdürüyoruz. Çeşitli nedenlerden
dolayı bu enerji merkezlerinde oluşan tıkanmalar da, hastalanmamıza
ve duygusal sorunlara neden oluyor. İşte EFT; bu enerji sistemindeki blokajları açıp, bu blokajların yol açtığı acı, kızgınlık, endişe, stres, öfke, korku ve özlem gibi olumsuz duyguları ortadan kaldırıyor."

KULLANIM ALANI ÇOK GENİŞ
EFT tekniğinin kullanım alanları da oldukça geniş. Fobiler, bağımlılıklar, stres, panik atak, güvensizlik, çeşitli negatif duygular, depresyon, migren, travmalar, aşırı kilo, aşırı zayıflık ve cinsel problemler; EFT'nin kullanım alanları arasında yer alıyor. Ancak uygulamadaki en önemli nokta; duygusal arınmayı gönülden istiyor olmak...

SINAV STRESİNE SON
Tekniğe tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'den de ilgi büyük. Sınavlara hazırlanan öğrencilerden, aşk acısı çekenlere, kariyer planlayan iş adamlarından sanatçılara kadar her kesimden insanın başvurduğu bu
tekniği uygulayanlar sonuçlarından da oldukça memnun. Uzman İpek
Cihan Bilgin, kendisine başvuran insanların yanından neşeyle ayrıldığını, yaşadıklarına inanamadıklarını söylüyor: "Asansör fobisi olan hastalarım, apartmanımdaki merdivenleri yürüyerek çıkanlar, asansöre binerek yanımdan ayrılıyor ve bu mucizeye inanamıyorlar." Bilgin tekniği uygulamak için Türkiye'nin dört bir yanından gelen insanları ağırlıyor ve yurtdışından da yoğun talep görüyor.

ARTIK KEDİDEN KORKMUYORUM'
"Televizyonda kedi görmeye dayanamıyor, sokakta kedi varsa kendimi arabaya kilitliyor ve dışarı çıkamıyordum" diyen 30 yaşındaki bankacı Didem Özkanbaş, hayatını zindana çeviren kedi fobisinden geçen yıl EFT ile kurtulmuş. Yaklaşık 3 saatlik terapi sonunda Bilgin'in kedisini okşamayı başaran Özkanbaş ağlayarak eşini arayıp, mucizeyi görmesi için yanına çağırmış. Fobisinden birkaç saat içinde tamamen kurtulan genç kadın; "Artık kedilerden korkmuyorum, belki hâlâ kucağıma alıp sevemem ama en azından sokakta onlardan kaçmıyorum" diyor. Tekniğe ünlüler de büyük ilgi gösteriyor. Kedi fobisinden EFT ile kurtulan Ebru Cündübeyoğlu dışında, Dilek Pınar ve Billur Kalkavan da tekniğe başvuran ünlüler arasında yer alıyor.

KORKULARINDAN ARINIYOR
EFT tekniğiyle yeni tanışan güzel şarkıcı Dilek Pınar, yıllardır kurtulamadığı korkularından arınmak için bu yönteme başvurduğunu anlatıyor. "Gece tek başıma kalamıyor, karanlıktan ve yalnızlıktan korkuyorum" diyen Pınar, fobilerinden kurtulmak için Bilgin'e gitmiş. İlk uygulamada huzur bulduğunu anlatan Pınar, sahne performanslarını artırmak için de bu tekniğe başvurabileceğini söylüyor ve ekliyor: "Şu anda aşk acısı çekmiyorum ama ileride ihtiyacım olursa, ilk işim EFT yapmak olacak."

alıntı

Sorular

--------------------------------------------------------------------------------

1) EFT’yi ne kadar zamanda ve nasıl öğrenebilirim?
2) Bu noktalara vurmak beni rahatsız ediyor. Bunun başka bir yolu var mı?
3) Doğru noktaya vurduğumdan nasıl emin olabilirim?
4) Kısa tur uzun turdan daha mı az etkili?
5) Kaç kez vurduğumu saymak zorunda mıyım?
6) EFT yaparken hangi elimi kullandığım farkeder mi?
7) Hatırlatıcı ifade olarak “negatif” ifade kullanmak doğru mu? Neden negatif ifadeyi tekrarlıyorum?
8) EFT kilo verme ve sigarayı bırakmak için kullanılabilir mi?
9) Sonuçlar kalıcı oluyor mu?
10) EFT seanslarından sonra insanlar kendilerini nasıl hissediyorlar ?
11) Bir seans ne kadar sürüyor?
12) EFT sporda ya da iş hayatında performans artışı için kullanılabilir mi?

--------------------------------------------------------------------------------

YANITLAR

1)EFT'yi ne kadar zamanda ve nasıl öğrenebilirim?
EFT’yi öğrenmenin en iyi yolu uygulamalı seminerlere (workshop) katılmaktır . Bir tam günlük workshopta EFT öğrenirken hem sıkıntılarınızın önemli bir kısmından kurtulmuş olacak hem de hayat boyu kendiniz ve sevdikleriniz için kullanabileceğiniz olağanüstü bir araca sahip olacaksınız. Eğitimler ve uygulamalarımızla ilgili daha detaylı bilgi için bize ulaşın.

2) Bu noktalara vurmak beni rahatsız ediyor. Bunun başka bir yolu var mı?
Vurmak sizi rahatsız ediyorsa bu noktaları ovabilirsiniz de.

3) Doğru noktaya vurduğumdan nasıl emin olabilirim?
İki parmağınızı kullanarak söylenen noktalara hafifçe vurduğunuzda zaten bir şekilde doğru noktalara temas etmiş oluyorsunuz çünkü sonuçta o noktalar iğne ucu büyüklüğünde deği,l bellli bir bölge. Amaç o bölgedeki enerjiyi hareket geçirmek. Bu konuda tedirgin olmanıza gerek yok. Soruna konsantre olun ve “tap tap tap” vurun….

4) Kısa tur uzun turdan daha mı az etkili?
Böyle söylemek doğru olmaz. Kısa turla başlayın , birkaç tur yapın , çok ilerleme kaydetmezseniz uzun turu yapın.Genellikle insanlar kısa turdan olumlu sonuç almaktadırlar.

5) Kaç kez vurduğumu saymak zorunda mıyım?
Hayır. Zaten bir yandan sayarken bir yandan da hatırlatıcı ifadeyi kullanmak pratikte mümkün değil. Aşağı yukarı 7 kez vurmanız yeterli. Bir kez 7 kez sayarak vurursanız aşağı yukarı ne kadar sürdüğünü hissetmiş olursunuz.

6) EFT yaparken hangi elimi kullandığım farkeder mi?
Farketmez. Hangi elinizle rahat ediyorsanız o elinizi kullanın. Aynı şekilde vücudunuzun sağ ya da sol tarafına vurmak da size kalmış.

7) Hatırlatıcı ifade olarak “negatif” ifade kullanmak doğru mu? Neden negatif ifadeyi tekrarlıyorum?
Birçok insan negatif ifadeyi kullanmaktan rahatsız oluyor ve bunu bir şekilde kendilerini olumsuz programlamak olarak değerlendiriyorlar ama bu doğru değil. Aslında bir problem ya da negatif bir durum varsa bunu kabul etmemek, red etmek problemin devam etmesinin sebebi!!. Bu bir kez kabul edilip negatif jarjman boşaltıldığunda sorun da kalmaz. Zaten var olan bir durumu kabullenmemek kişinin kendisini kandırmasından başka birşey değil. Olanı kabul etmek ise iyileşmeye giden yolun ilk adımı…

8) EFT kilo verme ve sigarayı bırakmak için kullanılabilir mi?
Evet. Ama bu tip bağımlılıkların arkasında kökleri eskilere dayanan duygusal bazı sorunlar oluyor. Bazen sevgi, bazen ilgi bazen de mutluluk ihtiyacı gibi ihtiyaçları giderilemeyen insanlar bunun yerine alkolü, sigarayı ya da çeşitli yiyecekleri koyabiliyorlar. Bu tip durumlarda ısrarlı bir şekilde 5-10 dakika EFT yapmak başarı oranını arttırıyor.

9) Sonuçlar kalıcı oluyor mu?
Çoğu durumda evet. Fakat bazen semptomun geri döndüğü de olabiliyor. Bu durumlarda üzerinde çalışılması gereken bir kaç yön daha kalmış demektir. Bunlar üzerinde de çalışıldığında sorundan tamamen kurtulmak mümkün.

10) EFT seanslarından sonra insanlar kendilerini nasıl hissediyorlar ?
Genellikle insanlar kendilerini daha hafif hissetiklerini, omuzlarından yük kalkmış gibi olduğunu söylüyorlar.Siz de hangi problemle uğraşıyor olursanız olun siz de yüksek olasılıkla çıktığınızda kafanız net, içiniz huzur dolu hissedeceksiniz. Bir seansta 2-3 problemini çözen insanlar rahatladıklarını, bazen gidip uyumak istediklerini söylüyorlar. Uyku nörolojinizdeki yeniden düzenlenmeye yardımcı olarak entegrasyonu hızlandırıyor

11) Bir seans ne kadar sürüyor?
Normalde çok karmaşık olmamak kaydıyle bir problemin çözümü 10-15 dakika sürüyor. Bir seans da yaklaşık 1 saat sürüyor. Dolayısıyle bir seansta 3-4 problem çözülebiliyor.Bir ay boyunca haftada bir-iki seans uygulamaya gelen birinin hayatında çok önemli değişiklikler oluyor ve bunun gören yakınlarının en sık söylediği şey “sana birşeyler oldu…” oluyor.

12) EFT sporda ya da iş hayatında performans artışı için kullanılabilir mi?
Evet. EFT her türlü yeteneğin geliştirilmesi için mükemmel bir araçtır.Spor, iş hayatı, sosyal hayat, parasal durum ve hatta ilişkilerin geliştirilmesi konularında başarıyla kullanılmaktadır.

X