Ege adetlerinde var mi boyle bisi? "3. Gün Gelin Evinde Kalma"

Adet uydurmuslar ya ne munasebet kardesiniz surat asip oturaun yada kalkip annesine gitsin bizdede adet boyle diye. Adet boyle gelcez nedir gitme yani? Cok uyuz bir durum boyle cat kapi habersiz gelmelerine laf etsin kolay lokma olmadigini anlastirsin yoksa cok ugrasir

Damat beyin ailesine tebrikler, bir yuvanin daha kurulmadan yikilisinin temellerini atiyorlar. Kiz kardesiniz icin suan yol ayrimi gozukmus. Bu Ege'nin adeti degil oglunun sirtindan bir omu inmeyecek ailenin adeti. Damat beyin ben anlamam adetten tepkisimden de anlasildigi uzere onun da nasil bir kisiligi oldugu belli oldu. O kadar uzgunum ki bir genc kizin daha evlilik ugruna hayati kayacak. En guzel zamanlari kavga gurultu icinde gececek. Size tek tavsiyem madem siz de ailesi olarak gidin, bir evde 10 kisi bir arada kalin, en azindan belki damat beyin kafasina az da olsa bir sey dank eder.

ben altın için olduğunu sanmıyorum altınları alacak olsalar düğün gecesi bi şekilde alırlardı zaten
Niye 3 gün sonrasına bıraksınlar
Bence tamamen görgüsüzlük edepsizlik .....
Hadlerini bildirin

Koptum gülmekten gerçekten 32 senelik izmirliyim böyle hırboluk görmedim düğünün ertesi günü anne babaların elini öpmeye giden olur birkac saat oturup kalkarlar balayına vs gideceklerse el öpüp gecerler ilk defa duyuyorum eger varsada.. sanki ege adeti deyip kılıf uydurmuş gibi bir halleri var. Keşke balayına gitselermiş ozamanda otele mi geleceklerdi

Balıkesirin en ege yerinde yaşıyorum böyle birşey duymadım. Ve terbiyesizlikten başka hiçbir şey değil. Gece biraz ses yapsın gelin kocasıyla sevişsin neye uğradıklarını şaşırsınlar buda adetten müessesemizin ikramı desin.
Bir konu vardı, kaynanası arkadaşlarına evi gezdiriyormuş, kirli sepetinde kirliler olduğunu görünce ayıplamış gelini. Kadın diyordu ki "Kaynanama göre yatak odamdaki çekmeceyi kafasına göre açması ayıp değil, içinde kırmızı donla karşılaşması ayıp. "🤣 Bunlarla uğraşılmaz, temiz bir kavga çıkaracaksın bi daha ayak basmayacaklar, o paklar anca.

Koptum gülmekten gerçekten 32 senelik izmirliyim böyle hırboluk görmedim düğünün ertesi günü anne babaların elini öpmeye giden olur birkac saat oturup kalkarlar balayına vs gideceklerse el öpüp gecerler ilk defa duyuyorum eger varsada.. sanki ege adeti deyip kılıf uydurmuş gibi bir halleri var. Keşke balayına gitselermiş ozamanda otele mi geleceklerdi
Biz de balayına eş ailesinin evinden gittik.Biz gittik onlar da peşimizden gelmeye kalkmışlar😂 Allah'tan evdeki misafirler saçmalamayın ne işiniz var ayıp deyip durdurmuş...Bizimkiler de İzmirli,ama adetten değil, görgüsüzlükten....Yine hatırladım.bak yine sinirlendim😡

Adet bile olsa bunu devam ettirmek zorunda değiller. Kanlı çarşaf devam etmiyor mesela. Zamana uyan güzel adetler devam eder. Diğerlerini adet altında eziyet olarak devam ettirmeye gerek yok. Bence kardesiniz net olsun. O da size gelsin kalmaya. Biz de de adet 5. Gün kız ana evine gider desin

35 yillik egeliyim.Yok öyle bir adet.Tavrini koysun kardeşiniz.Bunlar zırt pırt otobüse atlayıp gelirler.Yuva kurulmadan yıkarlar bunlar Allah korusun.Hemen acilen mesafesini koysun.

Adet bile olsa bunu devam ettirmek zorunda değiller. Kanlı çarşaf devam etmiyor mesela.
Tüm mesajları okudum, bana gore de örf/adetle alakası yok olayın. Bir üye değişik olarak altın yüzünden olabilir demiş ama 3 gün beklemezlerdi sanki konu altın olsa.

Benim aklıma ilk gelen maalesef sizin devam etmiyor dediğiniz olay gibi geldi. Hatta bilemeyiz ama bu 3 günde bir sıkıntı olmuşsa ( birleşememek gibi ) damat annesini yardıma çağırmış bile olabilir. ( Vakti zamanında olmuş bizim orda, adamın boyu kadar çocukları var hâlâ anlatıp anlatıp gülüyorlar )

Kızlar kizkardesim hayırlısı ile pazar günü evlendi. Oğlan tarafının memlektinde egede nikah kıyıldı. Kına düğün yapılmadı zaten büyük düğün gibi nisan yapılmıştı.

Konu şu ki pazar nikahtan sonra damat ve gelin bizim olduğunuz şehre geldiler. Damat burada çalışıyor zaten. Bugün yani perşembe günü de damadımızın annesi ve babası otobüse atlayıp kız kardeşime kalmaya geldiler. Dediklerine göre adetmis. Biz aynı şehirde gitmedik evlerine bisey de diyemedi kız. Sabah yola çıkarken haber verdiler sürpriz yapmak istedik diye. Böyle bir adet var mı acaba? Kız tepki veremedi bile egeli değiliz ama hiç duymadık daha önce üçüncü gün gelin evine kalmaya gelene. Öyle bir adet varsa boşu boşuna tavır almak istemiyor kardeşim.
Bir sene Egeliler'de gelin olmuş biri olarak şöyle söyleyim. İşlerine gelen adetleri oluyor.
Tabi hepsi böyle degildir Egeliler bana kızmasın.Ben nişanlı iken kv nin bu adet dediklerini başka Egeliler'de soruyordum.

X