Ege adetlerinde var mi boyle bisi? "3. Gün Gelin Evinde Kalma"

Kızlar kizkardesim hayırlısı ile pazar günü evlendi. Oğlan tarafının memlektinde egede nikah kıyıldı. Kına düğün yapılmadı zaten büyük düğün gibi nisan yapılmıştı.

Konu şu ki pazar nikahtan sonra damat ve gelin bizim olduğunuz şehre geldiler. Damat burada çalışıyor zaten. Bugün yani perşembe günü de damadımızın annesi ve babası otobüse atlayıp kız kardeşime kalmaya geldiler. Dediklerine göre adetmis. Biz aynı şehirde gitmedik evlerine bisey de diyemedi kız. Sabah yola çıkarken haber verdiler sürpriz yapmak istedik diye. Böyle bir adet var mı acaba? Kız tepki veremedi bile egeli değiliz ama hiç duymadık daha önce üçüncü gün gelin evine kalmaya gelene. Öyle bir adet varsa boşu boşuna tavır almak istemiyor kardeşim.
Çok iğrenç bı adetmis..öyle adetmi olur bence onlar tatil için gelmişler altinida adet diye süslemişler.

Aslen balikesir. Sabah arayıp yola çıktık geliyoruz birazdan binicez demişler. Kardeşim de sasirinca bu adettir üçüncü gün kaynana kabineden gelir demişler. Bir hafta kalacaklarmis. Eşine demis eşi de ben bilmiyorum anlamam adetten demiş. Damat iki kardeş öbür kardeş bekar daha
Kendilerine adet uydurmuşlar resmen.
Ne alaka yani kabile gibi kalabalık yaşayan aileler var onlar bile ilk hafta gelinle damadı tek bırakır kaldı ki egede olacak böyle birşey.
At yalanı seveyim inananı misali kafalarına göre misafirliğe kılıf uydurmuşlar

Burada pkuyunca anımsadım. Biri anlatmıltı. Kaynı eltisiyle tam yapamamış o eylemi. Anlatmışlar vs olmamış. En sonunda yenge yani büyük elti yanlarında bulunup kayınbiraderine tarif etmiş. 🐼
Sonra o gelinler kaynananın yanında sigara içememiştir. Yurdumun garip gurip terbiye anlayışları. 🤣

Burada pkuyunca anımsadım. Biri anlatmıltı. Kaynı eltisiyle tam yapamamış o eylemi. Anlatmışlar vs olmamış. En sonunda yenge yani büyük elti yanlarında bulunup kayınbiraderine tarif etmiş. 🐼
Ayyy evlerden irak😱😱😱 kaynim o isi yapamio die ben nie o goruntuye maruz kaliyorum ya. Ay dusundukce daha da cirkinlesiyo is😁😁😁

Kızlar adamla kadın yarın dönüyor. Cevapları okudum. Altın konusu acmadilar. Onlara ziyarete gittik kardeşim kal dedi ben de kaldım bir gece. Kadın gayet yemek yapıyor hizmet ediyor falan. Oğluna da aşırı övgü falan yapmadı hep kiz kardeşimi övdü falan aman yorulma aman dur kalkma. Hicbisi anlamadık. Kafası attı kontrol etmeye geldi sanırım oğluma bakıyorlar mi diye. Öyle dolap falan karıştırma huyu da yok mutfakta yemek yapıyor ama dolaptan istiyor işte ben karıştırmayim kızım x var mı y var mı falan diyor. Bi garip yani. İçi rahatladı sanirim oğluna bakiyorlar geri dönüyor.

Kızlar adamla kadın yarın dönüyor. Cevapları okudum. Altın konusu acmadilar. Onlara ziyarete gittik kardeşim kal dedi ben de kaldım bir gece. Kadın gayet yemek yapıyor hizmet ediyor falan. Oğluna da aşırı övgü falan yapmadı hep kiz kardeşimi övdü falan aman yorulma aman dur kalkma. Hicbisi anlamadık. Kafası attı kontrol etmeye geldi sanırım oğluma bakıyorlar mi diye. Öyle dolap falan karıştırma huyu da yok mutfakta yemek yapıyor ama dolaptan istiyor işte ben karıştırmayim kızım x var mı y var mı falan diyor. Bi garip yani. İçi rahatladı sanirim oğluna bakiyorlar geri dönüyor.
Nerden anladi ki bakildigini 🥴
Gelip kendi bakmis yemek vs yapiyormus
Bi otursaydi kösede gozlemleseydi hadi neyse 🥴
Baska birsey oldu da biz anlamadik bence 🤷‍♀️

Durup dururken gelinmez sanki ya, vardır mutlaka sebebi.

Bu arada kvsi ilk haftadan gelip kaliyor dedin gittin sende kaldin şaka maka :KK53:
Çok iyi oldu bence konu sahibinin gidip bir de kalması. Biz henüz olayı çözemedik ama belkide gereken mesaj verilmiştir kayın aileye.

Adet uydurmuslar kendilerince." Burasi oglusumuzun evi, istedigimiz zaman cat kapi geliriz " adeti
Ayyy benimkiler öyle imiş. İlk zamanlar batmıyordu gözüme sonra fark ettim o düşünceyi. 4 günlük gelin iken çoluk çocuk toplanıp geldiler iki gün sonra KV kp tekrar geldi sonrası devam etti 13 günlük düğün iznimde 4 kez onları ağırladım.2 sene devam etti yaklaşık. Kp ölünce bitti kabusum.

Ayyy benimkiler öyle imiş. İlk zamanlar batmıyordu gözüme sonra fark ettim o düşünceyi. 4 günlük gelin iken çoluk çocuk toplanıp geldiler iki gün sonra KV kp tekrar geldi sonrası devam etti 13 günlük düğün iznimde 4 kez onları ağırladım.2 sene devam etti yaklaşık. Kp ölünce bitti kabusum.

Kiz tarafi olarak sizde bazi adetler uydurabilirdiniz 😅 mesela geline her bayramda 5i bir yerde takabilir, sizin yorenizde 🤣🤣

Belki de kötü niyetli değillerdir. Oğullarına çok düşkünlerse ondan gelmek istemiş olabilirler ama tabi ki zamanlaması çok yanlış olmuş .

Nerden anladi ki bakildigini 🥴
Gelip kendi bakmis yemek vs yapiyormus
Bi otursaydi kösede gozlemleseydi hadi neyse 🥴
Baska birsey oldu da biz anlamadik bence 🤷‍♀️
Bence kayınvalide resmen ilerinin yerini yaptı. Hem iş yapıp arayı sıcak tutmaya çalışmış hem de bakın gelip giderim ben mesajını da vermiş. Kaıdnın bebek oğlunu da Annem iş bile yaptı, sana çok iyi davrandı. Daha ne istiyorsun diyecek. Onu bile düşünmüştür o kadın. Bana kayınpeder de kaynana da hiç iyi niyetli gelmediler malesef.

Kızlar kizkardesim hayırlısı ile pazar günü evlendi. Oğlan tarafının memlektinde egede nikah kıyıldı. Kına düğün yapılmadı zaten büyük düğün gibi nisan yapılmıştı.

Konu şu ki pazar nikahtan sonra damat ve gelin bizim olduğunuz şehre geldiler. Damat burada çalışıyor zaten. Bugün yani perşembe günü de damadımızın annesi ve babası otobüse atlayıp kız kardeşime kalmaya geldiler. Dediklerine göre adetmis. Biz aynı şehirde gitmedik evlerine bisey de diyemedi kız. Sabah yola çıkarken haber verdiler sürpriz yapmak istedik diye. Böyle bir adet var mı acaba? Kız tepki veremedi bile egeli değiliz ama hiç duymadık daha önce üçüncü gün gelin evine kalmaya gelene. Öyle bir adet varsa boşu boşuna tavır almak istemiyor kardeşim.
Siz de 3. gun gelinin baba evine gidip 1 hafta kalmasi adeti cikartsaniza. Damadi da alin. Surprizmis asil surprizi jartiyerle kapi acarak yapmak vardi ya neyse yine sok gecirtmemek lazim.

Bence kayınvalide resmen ilerinin yerini yaptı. Hem iş yapıp arayı sıcak tutmaya çalışmış hem de bakın gelip giderim ben mesajını da vermiş. Kaıdnın bebek oğlunu da Annem iş bile yaptı, sana çok iyi davrandı. Daha ne istiyorsun diyecek. Onu bile düşünmüştür o kadın. Bana kayınpeder de kaynana da hiç iyi niyetli gelmediler malesef.
Bak bu mantikli
Annen geldi ilk gunden bas koseye oturdu balayi zamanimda hizmet ettim diye birsey soyleyemiycek cunku kv firsat vermemis
Altin maltin da konusulmamis sorunsuz masum bir ziyaret gibi olmus yani
Oldukca sinsi bi plan🥷

Kaynana o işleri hayrına yapmadı. Benimki de yattığıma kalktığıma karışmazdı, yeni evlendiğimizde zaten uzaktık, kendisinde kaldığım 2 haftada 50000 kusurumu bulup lafını etmiş. Zaten giderayak da kinini kusmuştu, oğlunun ona faydası olmamış oğlunun ondan haberi yokmuş falan midem bulandı daha yalnız gitmedim ona. Şimdi o işleri o yaptı ki, geline mesaj, bak ben böyle böyle yaparım, oğlum da bu düzene alıştı, sen de böyle olacaksın. Başıma geldi oradan biliyorum. Gerçi benim eşim anası boşandığından beri anası ile doğru düzgün kalmamış, 8 yaşından beri. Benimki sadece yüzümü yumuşak görüp el içinde hava atma aracı, güzel bir vitrin, tenhada şamaroğlanı istedi.

Voaaaaa valla siz de gidip kalmayı çok iyi akıl etmişsiniz sizi tebrik ediyorum. Damadın ailesi varsa kızın da ailesi var güzel hatırlatmışsınız. Kadın korkmuştur biz hep kalırsak bu gelin tarafı da hep kalır yazık benim bebeme demiştir:)

Kaynana o işleri hayrına yapmadı. Benimki de yattığıma kalktığıma karışmazdı, yeni evlendiğimizde zaten uzaktık, kendisinde kaldığım 2 haftada 50000 kusurumu bulup lafını etmiş. Zaten giderayak da kinini kusmuştu, oğlunun ona faydası olmamış oğlunun ondan haberi yokmuş falan midem bulandı daha yalnız gitmedim ona. Şimdi o işleri o yaptı ki, geline mesaj, bak ben böyle böyle yaparım, oğlum da bu düzene alıştı, sen de böyle olacaksın. Başıma geldi oradan biliyorum. Gerçi benim eşim anası boşandığından beri anası ile doğru düzgün kalmamış, 8 yaşından beri. Benimki sadece yüzümü yumuşak görüp el içinde hava atma aracı, güzel bir vitrin, tenhada şamaroğlanı istedi.
Benim de aynı hikaye. Ana baba boşanmış zaten kocam 18 yaşından beri öğrenci evinde yaşamış. Evimizde tadilat vardı iki ay onda kalmak zorundaydık. Kadın ev hanımı tüm gün yaptığı tek şey akşam yemeği ve giysi yıkamaktı, temizliği de eşimle bize bırakıyodu. İşten eve geliyoruz bizden hizmet bekliyo. Beni şikayet etmelere başladı Hayırdır dedim bizi boşamaya mı çalışıyosun bizden ne istiyosun dedim kocam da çenesini kapattırdı sonra. Huzur istiyolarsa sorun çıkarmıycaklar yoksa yaşlanınca onlara bakalım diye çok beklerler

Durum daha da karışıkmis meğer aslında şimdi konuyu guncellicem canom. Vay basimiza gelenler

X