Ek Gıda Başlangıç Dönemi

Papatyamelo

𝓜𝓲𝓷𝓲𝓴 𝓜𝓾𝓬𝓲𝔃𝓮𝓼𝓲𝓷𝓲 𝓑𝓮𝓴𝓵𝓲𝔂𝓸𝓻🧿
Kayıtlı Üye
30 Ocak 2022
2.224
2.405
Evet hanımlar Özellikle Benim Gibi İlk Defa Anne Olan Acemi Anneler,Ek Gıdaya Nasıl Başlanmalı,Nasıl Devam Edilmeli,Bu Dönemde Neye Dikkat Edilmeli, Bütün Bildiklerimizi Ve Faydalı Bilgileri Burda Birbirimizle Paylaşalım Lütfen:) Hadi Bakalım "YENSİN YEMEKLER YAŞASIN MUTLU ANNELER" :))

Evet hanımlar Özellikle Benim Gibi İlk Defa Anne Olan Acemi Anneler,Ek Gıdaya Nasıl Başlanmalı,Nasıl Devam Edilmeli,Bu Dönemde Neye Dikkat Edilmeli, Bütün Bildiklerimizi Ve Faydalı Bilgileri Burda Birbirimizle Paylaşalım Lütfen:) Hadi Bakalım "YENSİN YEMEKLER YAŞASIN MUTLU ANNELER" :))
Doktorunuzun önerdiği gibi. 6. Ayını doldurduysa oluyor özel bir durum yoksa.
Sebze ya da yoğurt ile başlanabilir
3 gün alerji kuralına uyup, gözlemlemek bence çok önemli

Doktorunuzun önerdiği gibi. 6. Ayını doldurduysa oluyor özel bir durum yoksa.
Sebze ya da yoğurt ile başlanabilir
3 gün alerji kuralına uyup, gözlemlemek bence çok önemli
Ben iyi bir doktor bulamadım malesef doktorlar ilgisiz ve bu konuda hiçbir bilgim yok yani bi doktor öneriside yok bu konuda 😊o yüzden burdan bilgi almaya çalışıyorum,bebeğim 4 buçuk aylık fakat mama ve anne sütü bir arada gidiyoruz,yani bu durumda erkenden tadıma bailanabileceğim söylenmişti ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum

Ben 5.5 de tadimlara başlayacağım.ama bu benim 3. Çocuğum.kizlarimda hep mama gittiğim için 5. Ayda başladım ek gıdaya.tecruberimle ozamn genctim ben kendi aklımın yettiği kadar
1 yaşına kadar verilmeyecek gıdaları biliyorsunuzdur yumurtanın beyazı ,bal ,şeker ,tuz bunlar aklimdakiler.
Kemik iliği tavuk suyu sebze çorbalarına ekledim öğün olerak vermeye başlayınca

yumurta sarısiyla basladim
4/1 vererek başladım tadimlara
2. gün 4/2
3. Gün 4/3
4. Gün 4/4
Yoğurt yapıp kendim onu veriyordum
Tabi ertesi günlerde alerji belirtileri vermezse devam edin .Sonra sebzeleri deneyin 3 gün kuralına göre patates en alerjik yapmayacak besin kabak havuç bunları verin taze fasulye bezelye ,pirinç , mercimek, tarhana , deneyerek devam edin.En son bunların bir kaçını karıştırarak püre yapıp yoğurtla öğün olarak verdim.(öğlen)
Elma muz armut tadimlarini yaptikdan sonra cam rendede rendeleyip verdim.(aksam)zamanla diğer meyvelerinde kattım arasına .Bazen devam sütü yada yoğurt ekledim besleyici olsun diye.
peynir denettim tereyağ denettim( pekmez de verdim ama nekadar doğru bilmiyorum) denetim sonra peynir, tereyağ ,yumurta, pekmez birazda devam sütü yada anne sütü katarak lapa yapıp (sabahları) veriyordum.bunlar hatirladiklarim.
Tabi ek gıdaya başlayınca devam sütü veya anne sütü hala ana besin kaynağı oluyor 1 yaşına kadar bunlar ona ara öğün gibi oluyor.gece uyanınca , sabah kalktiginda ,öğlen akşam yatarken gene anne sütü yada devam sütü vermeye devam hanımlar.bebelere fazla yüklenmeyin.😋🥰

Son düzenleme:
Ben 5.5 de tadimlara başlayacağım.ama bu benim 3. Çocuğum.kizlarimda hep mama gittiğim için 5. Ayda başladım ek gıdaya.tecruberimle ozamn genctim ben kendi aklımın yettiği kadar
2. gün 4/2
3. Gün 4/3
4. Gün 4/4
Tabi ertesi günlerde alerji belirtileri vermezse devam edin .Sonra sebzeleri deneyin 3 gün kuralına göre patates en alerjik yapmayacak besin kabak havuç bunları verin taze fasulye bezelye ,pirinç , mercimek, tarhana , deneyerek devam edin.En son bunların bir kaçını karıştırarak püre yapıp yoğurtla öğün olarak verdim.(öğlen)
Elma muz armut tadimlarini yaptikdan sonra cam rendede rendeleyip verdim.(aksam)zamanla diğer meyvelerinde kattım arasına .Bazen devam sütü yada yoğurt ekledim besleyici olsun diye.
peynir denettim tereyağ denettim( pekmez de verdim ama nekadar doğru bilmiyorum) denetim sonra peynir, tereyağ ,yumurta, pekmez birazda devam sütü yada anne sütü katarak lapa yapıp (sabahları) veriyordum.bunlar hatirladiklarim.
Tabi ek gıdaya başlayınca devam sütü veya anne sütü hala ana besin kaynağı oluyor 1 yaşına kadar bunlar ona ara öğün gibi oluyor.gece uyanınca , sabah kalktiginda ,öğlen akşam yatarken gene anne sütü yada devam sütü vermeye devam hanımlar.bebelere fazla yüklenmeyin.😋🥰
Alerji belirtileri neler peki ben bu ayda biraz tadıma başladım baharatsz çorba yoğurt yedirdim 1-2 çay kaşığı

Ben ilk üç gün kuralı ile gittim üç gün patates, havuç, kabak gibi hangisine alerjisi çıkabilir onu görmek için sonra onlardan çorba yaptım. Tatlı şeylere sonra geçtim. Yoğurdun içine armut rendeledim. İrmikli mama yaptım.

1 yaşına kadar verilmeyecek gıdaları biliyorsunuzdur yumurtanın beyazı ,bal ,şeker ,tuz bunlar aklimdakiler.
Kemik iliği tavuk suyu sebze çorbalarına ekledim öğün olerak vermeye başlayınca

2. gün 4/2
3. Gün 4/3
4. Gün 4/4
Devam sütlü bende vermek istiyorum devam sütlü tariflerle anne sütü eskisi gibi fosur fosur gelmiyo ek gıda dönemi de bebekler zayıflıyor probiyotikli devam sütlü tarifler vereyim diyorum. Herseyle karistirabiliyormuyuz devam sütünü ?

Alerji belirtileri neler peki ben bu ayda biraz tadıma başladım baharatsz çorba yoğurt yedirdim 1-2 çay kaşığı
Benim kızlar tam bir ogutucuydu.hic bir gıdaya hayır demedi ve alerjide yapmadı.fakat belirtileri vucutda döküntü kızarıklık olabilir.bide meyve ve sebze suları veridm katı meyve sıkma makinasından mesala huvuc suyu vermiştim kabız yapmıştı vermedim ondan sonra yada portakal suyu vermiştim pişik yapmıştı vermeyi kestim.bir besin vucutda bir tepkiye neden olduysa ömür boyu vermeyeceksiniz diye bir şey yok.suanda öyle bir tepki vermiş olabilir fakat bikac ay sonra tekrar deneyin vermeyebilir .öyle ölümcül bir belirti vermiyor yani korkmayın.ishal yapabilir kabız olabilir yüzde kızarıklık vücutta kızarıklık sırtta pütürlü noktalar gibi o gıdayı sonraya erteleyin yani .

Devam sütlü bende vermek istiyorum devam sütlü tariflerle anne sütü eskisi gibi fosur fosur gelmiyo ek gıda dönemi de bebekler zayıflıyor probiyotikli devam sütlü tarifler vereyim diyorum. Herseyle karistirabiliyormuyuz devam sütünü ?
Dediğim gibi ben meyvelere ve kahvaltısına katıyordum.sikinti yok katabillirsiniz devam sütü.

Youtube da çocuk doktoru Osman Gönülalı takip etmenizi öneririm. Her dönem ve gelişim basamakları ile ilgili çok güzel bilgiler veriyor. Ek gıdaya başlarken genelde yoğurt ve kabak havuç patates gibi alerji riski düşük sebzeleri vermek tavsiye ediliyor. Ben genelde bir besini 2-3 gün vererek alerji oluşumunu takip ederek devam ettim. Bizde muz çok alerji yapmıştı onun haricinde bir besinde sorun yaşamadık. 1 yaşına kadar sadece bal verilmesi önerilmiyor. Alerji yapmıyorsa yumurta da beyazı ile birlikte verilebilir

Bazen sebze pureleri pek ilgisini çekmeye bilir yemek istemeyebilir bebeler. Benim kızlarım yoğurdu çok severdi bende kaşığın altına püre ustunede yoğurtla kapatip kandırıyordum. Ve her seferinde kanarlardi 😂 bide Özendiriyordum .himmm çok güzel dimi ,ham yap bakım ,uçak geliyor , bak ablaya yiyecek sen al, ben yiyeceğim hayır ben kızıma yaptım bunu o ham yapacak 🙈gibi biraz ilgisini size çekin oyunla verin geri itebilir.

Biz yoğurtla başladık 3 gün kuralıyla çay kaşığıyla başlayıp yemek kaşığıyla bitirdik sonrada sebzeye geçirdi doktorumuz alerji şükür olmadı sebzeler ilerledikçe karıştırıp çorba yaptım 😅

Youtube da çocuk doktoru Osman Gönülalı takip etmenizi öneririm. Her dönem ve gelişim basamakları ile ilgili çok güzel bilgiler veriyor. Ek gıdaya başlarken genelde yoğurt ve kabak havuç patates gibi alerji riski düşük sebzeleri vermek tavsiye ediliyor. Ben genelde bir besini 2-3 gün vererek alerji oluşumunu takip ederek devam ettim. Bizde muz çok alerji yapmıştı onun haricinde bir besinde sorun yaşamadık. 1 yaşına kadar sadece bal verilmesi önerilmiyor. Alerji yapmıyorsa yumurta da beyazı ile birlikte verilebilir
Yumurtanın beyazı sakıncalı demişti ozamn doktor bana internettede öyle yazıyordu bilemiyorum.

Sizin yaşamamanız başkalarının yasamayacagi anlamına gelmiyor dimi😊bu kararı kendi doktorlarına sorsunlar ozamn.
Zaten 3 gün kuralı var her besinde. Alerji takibi yapılarak verilebileceğini söylüyor doktorlar bende aynısını söyledim farklı birşey söylemedim. Benim verdiğim bilgi de bir doktor bilgisi yani uydurmuyorum :)

Hesabını soramayacagim internetteki doktara güvenmek yerine birebir konuştuğum doktora sorarak karar vermeyi tercih ederim.yumurta beyazi alerjisi vücutta daha değişik tepkilere neden oluyormuş.bu riski neden ufacık bebek de alalım ki .bazı hanımlar 4.5 aylıkken başlayacağını söylüyor tadimlara .10 aylık yada 1 yaş en güzeli ☺️

Zaten 3 gün kuralı var her besinde. Alerji takibi yapılarak verilebileceğini söylüyor doktorlar bende aynısını söyledim farklı birşey söylemedim. Benim verdiğim bilgi de bir doktor bilgisi yani uydurmuyorum :)
Evet eskiden sari ve beyaz ayri veriliyormus. Artik beraber verilebilir diyordu Osman hoca.

X