Bebek Beslenmesi Ek gıda konusunda kafayı yemek üzereyim.lütfen yardımm

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

urbelik

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Eylül 2011
16
1
merhaba benim 4 ay 10 günlük birbebeğim var.ek gıdaya geçmek istiyorum.yoğurtla başladım.nasıl bir yol izlemem gerekiyoo acaba.doktora gittim kaç kere her doktor farklı söylüyor.hiç emmedi kızım mamayla besleniyoruz.doktorlar iyice kafamı karıştırdı.öğleden sonra yoğurt veriyorum.akşamları yatmadan öncede muhallebi verdim dün gece ilk defa.doğrumuyapıyorum bilmiyorum tecrübelerinize dayanarak tavsiyelerinizi bekliyorum.burdada herkes farklı şeyler söylüyor napıcam ben şimdi.karmakarışığım

merhaba ben kızıma 6 aylık ken baslamıstım ama4 .ayınd a yogurt vermeye basladım ama sen 4.ayda baslıyorsan (anne sutu almıyorsa bencede basla)kendın mevsım meyvelerınden sıktıgın meyve suları yogurt tarhana corbası(baharatsız) verebılırsın sonra yavas yavas sebzelere ve ete gecersın mercımek bebeklerde gaz yaptıgında bence8. aydan once verme yumurtanın beyazı ve balda alerjı yapacagından 1 yasından once vermemelısın bırde eger bebegın verdıgın ek gıdayı yemıyorsa asla zorlama bır kac gun sonra tekrar dene cay kasıgıyla baslayabılırsın sevgıler..

bende 4 aylıkken basladım.tahıllı corbalar tabı bulamac olucak bunlar ıyıce robottan gecır.meyve purelerı meyve suları bazı yemeklerın suyundanda verdık.bayılıyordu yemek yemeye benım kızım.allahtan annem benleydıde herseyın suyundan verdı kızıma.su an 2 yasında benım sevmedıgım sebzelerı bıle yıyor.bız sevmıyoruz dıye yapmamazlık etmedım cunku.yanı elını korkak alıstırma yedır bence.kızımın yemedıgı hıcbırsey yok su an.yalnız sana bır yol anlatacagım onu muhakkak uygula.
sımdı corba yaptın ama mesela cok sey karıstırma corbayakı alerjısı allah korusun varsa bılesın ne yapıyor.bulgur havuc patates koy mesela.ılk gun 2kasık cay kasıgıyla ıkıncı gun 3 kasık yavas yavas arttıracaksın.bak bakalım kabız alerjı yapıyomu kakası normalmı gıbı.ben hep oyle yaptım.cok karıstırma ve azar azar alıstırarak yedır vucudunu bebegının.zaten goreceksın 6 aydan sonra normal yemeye baslar.bala gelınce;aılede bal alerjısı olan bırı varsa 1 yasa kadar verme ama alerjısı olan yoksa 6aydan sonra verebılırsın.6aydan sonra bızım doktorumuz yıyorsa yedır cocugun senın annen yada annenın annesı nasıl buyuttu sızı dedı haklı.eskıden boyle seylermı vardı.bende kızımın yedıklerıne verdıgı tepkılerı ızleyerek besledım.en dogrusu buymus zaten.hıc ona buna sormayın cocugunuzu ızleyın takıp edın oyle yedırın

tşk ederim yaa azıcıkda olsa rahatladım.bugün de meyve suyuna başladım azıcıkda pürüzlü bıraktım ama çıkarıo yemiyo yani.suyunu içiyo severek ama azıcık pürüz takıldımmı çıkarıyo geri:))neyse tekrar tşk ederim.bu arada bişey dahasorabilirmiyim.muhallebidediler gece yatmadan önce tok tutsun diye bu nasıl bi fikir acaba deneyeneniz varmı.

tşk ederim yaa azıcıkda olsa rahatladım.bugün de meyve suyuna başladım azıcıkda pürüzlü bıraktım ama çıkarıo yemiyo yani.suyunu içiyo severek ama azıcık pürüz takıldımmı çıkarıyo geri:))neyse tekrar tşk ederim.bu arada bişey dahasorabilirmiyim.muhallebidediler gece yatmadan önce tok tutsun diye bu nasıl bi fikir acaba deneyeneniz varmı.

4aylıkken pırınclı bırsey vermek bana pek dogru gelmıyor cunku cırcır olunca ınsanlar genelde pırınc lapası pılavı falan yer.kabız olma ıhtımalı var yanı.tahıllı dıyor doktorlar.6aydan sonra pırınc kullan bence.muhallebısını bulgurla yap oda tok tutar.bırde bızım doktorumuz sabah muhakkak sutle baslasın gune gecede sutle bıtır gunu demıstı.bence puruzlu seyler daha verme allah korusun kacırır soluk borusuna falan.cunku bısuru bebek 6aydan sonra ogrenıyor yutmayı cıgnemeyı.bızım cocuklar 4 aylıkken bıraz zor olur bence.ama yınede sız bılırsınız.devam sutu kullanıyosanız onunla bulgurla muhallebı yapın.nette bısuru tarıf var ordan alabılırsınız tarıfıde.

4 aylık henüz çok ufak. şu anda ne verirsenver asla doysun diye öğün gibi vermeyeceksin. yeni tadları denesin alışsın diye vereceksin. portakal-mandalina alerjik besinler gaz da yapabilir 1 yaşından sonra verilmeli. elma, muz ve armutu cam rendede rendeleyip bir tülbent ile suyunu sıkarak vermeye başlayabilirsin. cam rendede rendelediğin pütürlü halini yavaş yavaş 6 ydan sonra vermeye başla. henüz pütürler için çok çok erken. 8. ayda falan ancak rahat yutabilir hale geliyorlar. yazın da kayısı şeftali suyuna geçersin. çilek ve kivi de verilmemeli. bunlardan alerjen gıdalar. ilk başlanacak sebze pureleri de kabak-havuç-pirinç çorbası. bunları yarım saat-40 dakika hasla. sonra rondodan çek. iyice pütürsüz olsun. 6 aydan sonra et eklemeye başlayabilirsin. bazı doktorlar dana falan diyor ama danalar hormonlu. tek hormon ve gdo girmeyen üstelik alerji olasılığı en az olan et kuzu eti. kuzu etinden başlarsın. ben 2 kuşbaşı eti kadar çorbaya katıp çekiyordum. muhallebiyi pirinç unuyla yapıyorsun herhalde. içine tatlandırmak için çok az pekmez koyabilirsin. bunların hiçbiri doymak amaçlı olmayacak. yavaş yavaş tatlarına alışsın. yalnız tabii asla tokken verme. almaz. yemek saati geldiğinde meyve suyu-çorba-yoğurt ver. yediği kadar ver. 1 kaşık bile olabilir. üstüne mamasını verirsin.bir de evde yoğurt yapıp verebilirsin. bence muhallebi 6. aya kadar bekleyebilir. yoğurt da başlamak daha iyi.

Son düzenleme:
4aylıkken pırınclı bırsey vermek bana pek dogru gelmıyor cunku cırcır olunca ınsanlar genelde pırınc lapası pılavı falan yer.kabız olma ıhtımalı var yanı.tahıllı dıyor doktorlar.6aydan sonra pırınc kullan bence.muhallebısını bulgurla yap oda tok tutar.bırde bızım doktorumuz sabah muhakkak sutle baslasın gune gecede sutle bıtır gunu demıstı.bence puruzlu seyler daha verme allah korusun kacırır soluk borusuna falan.cunku bısuru bebek 6aydan sonra ogrenıyor yutmayı cıgnemeyı.bızım cocuklar 4 aylıkken bıraz zor olur bence.ama yınede sız bılırsınız.devam sutu kullanıyosanız onunla bulgurla muhallebı yapın.nette bısuru tarıf var ordan alabılırsınız tarıfıde.

arkadaş yazmış. gerçekten pirinç yerine bulgur verilebilir. hem daha faydalı. bir de sabah akşam mamasını verin. yatmadan önce muhallebi vermek tok tutması vs (bence hiç farketmiyor akşam düzgün yemeğe başlayana kadar gece uyanıyor ve uyanacak) için çok erken. bunlar öğün olmamalı zaten. muhallebi ağır gelip rahatsız da edebilir. verirseniz arada az verin. gece son yemek olarak 8-10. aydan sonra denenebilir bence.

X