Ek Gıdalara Başlıyoruz :)

piraye,eylül bende yarın nuriş beye gidicem 2,5da randevumuz.sorarım nezaman ve ne şekilde başlanacağını.gerçi benim oğlan sizinkilerden küçük ama..bakalım ne diyecek.
evet pirayecim bende aşılarını artık hastanede yaptırmayı düşünüyorum.sağlık ocağında saatlerce sıra beklemektense hastanede de ücretsizmiş.zaten çalıştığım için sağlık ocağına hafta için izin almam gerekecekti.böle iyi oldu.

bu ek gıda olayına öle takmışımki bende dün gece rüyamda benden gizli gündüzleri kayınvalidem kaan a pirinç unundan mama yapıp veriyomuş.akşam eve gidiyorum oğlumun ağzının kenarında mama bulaşığı..soruyorum ee kızım napim bıraktığın sütle doymuyodu bende sen üzülme diye sölemedim ; bizde çocuklarımıza veriyoduk bebekken bişey olmaz diyo.ay ben ağla ağla..
benim bi sürü sütüm oluyo, nasıl yetmez..
sabah uyandım çok güldüm ama(:-)

bizde 1 hafta sonra 4 aylık olacağız
3 aylıkken doktora gittiğimizde kilo alımı biraz yavaşladığı için istersen mama ver demişti doktorumuz
ama kızım mamayı hiç sevmedi
sadece geceleri yatarken 100 cc mama verdim
onunda anca 60-70ini içiyodu
son kontrolümüzden sonra kilo alımımız normale döndüğü için mamayı tamamen bıraktık
cok sükür
sadece anne sütüne devam ediyoruz

doktorumuz ek gıdaya kesinlıkle başlatmadı bizi
4 bucuk aylık olunca demir başlicaz dedi
acele etme dedi
yenidoğan uzmanı doktorumuz
o yüzden cok güveniyorum
bi gayret anne sütüne devam ediyoruz
ek gıda yasak şimdilik

piraye,eylül bende yarın nuriş beye gidicem 2,5da randevumuz.sorarım nezaman ve ne şekilde başlanacağını.gerçi benim oğlan sizinkilerden küçük ama..bakalım ne diyecek.
evet pirayecim bende aşılarını artık hastanede yaptırmayı düşünüyorum.sağlık ocağında saatlerce sıra beklemektense hastanede de ücretsizmiş.zaten çalıştığım için sağlık ocağına hafta için izin almam gerekecekti.böle iyi oldu.

bu ek gıda olayına öle takmışımki bende dün gece rüyamda benden gizli gündüzleri kayınvalidem kaan a pirinç unundan mama yapıp veriyomuş.akşam eve gidiyorum oğlumun ağzının kenarında mama bulaşığı..soruyorum ee kızım napim bıraktığın sütle doymuyodu bende sen üzülme diye sölemedim ; bizde çocuklarımıza veriyoduk bebekken bişey olmaz diyo.ay ben ağla ağla..

canım cok güldüm rüyana yaa
nasıl kafaya takıyosak artık sen anla

ben kayınvalidemin senin rüyanda gördüğün seyleri gercekte yapacağından adım gibi emin olduğum için asla bırakamıyorum kızımı
ama hep de annem bakıyo bi tarafta benim annemin sucu ne diyorum hep o ilgilendi şimdiye kadar
bilemiyorum valla
biraz daha büyüyünce bırakırım ama şimdilik anneme bırakmak zorundayım
anneler gününe kıyak bişeyler düşüneyim bari:))))

kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3
hayır olsun cnm:KK70:D
aşıların hastanede yapılması çok iyi oldu sağlık ocağı uzak tek başıma gidemiyodum eşim 2 defa izin almak zorunda kalıyodu şimdi aynı günde hallediyoruz...

eylul sakincasi yoksa kizinin kilosunu ogrenebilirmiyim canim resmine baktigimda kizima cok benzettim benim kizimda biraz tombisde

benim kızım 6800 gr şu anda son kilosuna baktırmadım 10 gündür hemen hemen ama heralde fazla almamıştır..öpüyorum kızını.

pirayecim benimde aşıları hastanede yaptırmam zor olur malum uzak .sağlık ocağı daha yakın eşim götürüyo hem bomboş oluyo 5 dakikada halledip dönüyoruz..ek gıda işinde istekli demek nuriş efendi,:nazar:

eylülcüm, benim sağlık ocağına ayrı haastaneye ayrı tarih verilince zor oluyodu şimdi doktor kontrol günümüze göre yapar aşılarıda rahat olur.

kızlar mamadan da yoğurt yapabiliyorsunuz, pastorize sütle yoğurt tutturmak çok zor oluyomuş, ben mamayla denedim dün ilk defa taş gibi tuttu, tavsiye ederim[/QU

tarifini yazarmısın canım ya bende denemek istiyorum ölçekli falan çok sevinirim

canım şimdi 100 ml kaynar suya 4 ölçek biberon mamasından koyuyorum, bi güzel karıştıryorum, sonra biraz bekliyorum soğusun diye, parmağımı sokuorum 7ye kadar sayıyorum, parmağımın dayanabileceği bi sıcaklıkta olcak yani, kase yoğurtlar olur ya pastorize yoğurt dioruz hani, ondan bi çay kaşığı alıorum, ayrı bir yerde mamadan kaşıkla azcık alıp o yoğurdu sulandırıyorum, iyice sulandıktan ve ılıdıktan sonra mamanın içine döküyorum, ilk başlarda sütüm çok fazlaydı bu yüzden bi sürü saklama kabı almıştım, ben onun içinde yapıyorum, sonra ağzını kapatıyorum, fırın eldiveninin içine yerleştiriyorum,sonra üzerinden yine başka bişiyle sarıyorum sıcak dursun diye, kalorifer peteğinin üzerine koyup bekletiyorum,aslında 3,5-4 saat bekletilmesi lazımmış ama bazen benim 5 saati bile buluyo, sonra fırın eldiveninden falan çıkartıp dolaba koyyuorum, 2-3 saat kadar da dolapta bekliyo, bebeğime yedireceğim zaman da dışarı çıkarıp ılımasını bekliyorum, ılıdıktan sonra veriyorum, yanlız biz kaşıkla yemiyoruz henüz, kendi sütümü sağıp yoğurdu ayran gibi yapıyorum biberonla veriyorum, böyle daha besleyici oluyo zannımca hem anne sütü hem yoğurt yemiş oluyo :lepi: kaşıkla vermeyi istiyorum ama sanırım henüz kaşıkla yemeye hazır değiliz :çok üzgünüm: dene bakalım olucakmı, benim her yapışımda çok güzel oldu tadı, sanki yoğurda şeker koymuşsun gibi oluyo, azcık mama tadı da oluyo tabi, ben çok beğendim tavsiye ederim , yapınca haber versene bana merak ettim

ibolya canım bende 100 cc suya tam ölçü 3-3,5 kaşık mama koyuyorum yoğurduda 1,5 çay kaşığı yoğurdum ne tam cıvık nede koyu oluyor..
ilk yaptığımda kaşıkla verdim az yediler.. sabah yazını okuyunca bugün ayran gibi verdim biberonla daha güzel yediler.. fikir için teşekkkürler..:))
yinede ara ara alışmaları için kaşıkla vermeyi denerim..
bu arada kokusu yoğurt gibide tadına bakmadım ben..:))

ibolya canım bende 100 cc suya tam ölçü 3-3,5 kaşık mama koyuyorum yoğurduda 1,5 çay kaşığı yoğurdum ne tam cıvık nede koyu oluyor..
ilk yaptığımda kaşıkla verdim az yediler.. sabah yazını okuyunca bugün ayran gibi verdim biberonla daha güzel yediler.. fikir için teşekkkürler..:))
yinede ara ara alışmaları için kaşıkla vermeyi denerim..
bu arada kokusu yoğurt gibide tadına bakmadım ben..:))

ben baktım vallaha kaydirigubbakcemile3 hee bı de yogurdu ayran gıbı yaptıktan sonra ıcıne azıcık da pekmez ekledım. zorla buyutecem bu sıpayı:dance: evet bıberonla hepsını yedırıyorum ben. dıger turlu oyun oynuolar :kızgın:

İbolyacom canım cok teşekkür ederim deniğince habberdar ederim ama eminim güzel olur :icecream:

guzel olacagına emınım canım. yapılısı cok basıt cunku. a.s

mamayla yogurdu ilk defa duydum nasil eksi olmuyomu sogukmu veriyonuz bende mama almisdim icmiyo yogurt yapsam yermi acaba yksa son kullanma tarihi gececek

yap elifcim sende yoğurt yap.. ben bebelaca üyeyim her hafta mesaj geliyor telime onlar bile aynen bu tarifi vermişler yoğurt yapmak için... o yüzden güvenle yapıp veriyorum..

benim kızan en başta pek kilo alamadı ya ondan verdi belki,senin kızın iyi kilo alıyo cnm ama nuriş pek hevesli ek gıdalara başlatmaya verebilir sanada,pek bilgilendirmedi bu sefer beni nuriş bende piroş yüzünden soramadım sen gidince inciiini cinciiini sor banda anlatrsın, bi tane aşı kartı gibi bişey vercek bide 1 sayfa fotokopi kağıt şimdiden sölim ben artık aşılarıda yapıyolar hastanede ben orda yaptırdım enson sende yaptır istersen orda parada ödemiyosun ayriyetten soğukta tekrar sağlık ocağına gitmeyelim dedim

hangi hastane bu arkadaşlar bahsettiğiniz. Ben hep özele gidiyorum. Aşılara da bi sürü para veriyorum. Sağlık ocağına gitmeye vakit olmuyo.eşimin işi sebebiyle. Ama kontrol için sizin hastane iyiymiş hem aşı da ücretsiz olursa:)

4-6. aylar bebek beslenmesinde çok önemli yer tutar. Çünkü artık bebeğiniz büyüdü, buna bağlı olarak besin ve enerji gereksinimi arttı. Bebeğinize bu dönemde ek gıdalar vermeye başlamalısınız. Beslenme otoritelerinin ortak görüşü anne sütü veya benzeri bir mamanın 4. aydan sonra bebeğinizin beslenmesinde tek başına yeterli olmayacağıdır. İlk 3-4 ay bebeğin emerek beslenme dönemidir. Bu süre içinde yutma refleksi zayıftır, kaşıkla beslenmekte zorlanır. İlk 4-6 ay anne sütü veya mama ile beslenen bebekler bu zamandan sonra farklı besinlere de gereksinim duyarlar. Ek gıdalara başlama zamanı 4.aydan önce olmamalı ancak ek gıdaya geçiş zorlaşacağından 6.aydan sonraya da bırakılmamalıdır. Ek besinlerle birlikte anne sütü veya biberon maması mutlaka devam etmelidir.

Ek gıdalara geçiş dönemi yavaş ilerleyen bir süreçtir ve haftalar alır. 4.ayını tamamlayan bebekler daha çabuk acıkmaya başlar; anne sütü veya biberon maması aldıktan sonra halen aç olduklarını size hissetirirler. Bu bebeğinizin ek besinlere hazır olduğunun göstergesidir. Bu aylardan sonra bebeğinizin sindirim sistemi ve böbrekleri çeşitli besinleri sindirecek ve atıkları vücuttan uzaklaştırabilecek olgunluğa ulaşmıştır.

Gizli Açlığa Dikkat!

İnsan beyni gelişiminin % 90'ını yaşamın ilk bir yılı içinde tamamlanır. Yeterli ve dengeli beslenemeyen bebekler hem fiziksel hem de zihinsel gelişim açısından geri kalabilirler. Bazı durumlarda bebeğin açlık sorunu yoktur, kilosu da normal sınırlar içindedir, ancak zihinsel gelişiminde bir aksaklık görülebilir. Bu 'Gizli Açlık' diye tanımlanan özel bir sorunu akla getirir. Bu sorunla karşılaşmamak için katı gıdalara geçildiğinde bebeğin yediklerinin sadece miktarına ve bebeği doyurup doyurmadığına değil, içeriğine de önem vermek gerekir. Dengeli bir protein, karbonhidrat ve yağ karışımı ile vücut için gerekli olan yağ asitlerini içeren, başta demir olmak üzere mineral ve vitaminler açısından zengin bir beslenme programı bebeğin sağlıklı gelişim göstermesinde yaşamsal öneme sahiptir.

Ek Gıdalara Geçiyoruz:

. Bebeğinize ilk vereceğiniz gıdanın onun tarafından kabul edilmesini kolaylaştırmak istiyorsanız bu ilk adımı o açken atmalısınız. Vereceğiniz yiyeceği küçük bir çay kaşığına ya da parmağınızın ucuna yerleştirerek bebeğinizin dudaklarına değdirin. Bu yeni tattan hoşlanıp hoşlanmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Eğer yiyeceği diliyle iter ve bu tavrını ikinci denemeden sonra halen devam ettirirse onu daha fazla zorlamamanızı ve bu yeni yiyeceği bir daha denemeden önce 3-4 gün beklemenizi tavsiye ederiz.
. Yutma işlevinin gelişmemiş olması kaşıkla beslenmeyi güçleştirir. Bazı bebekler bu geçişi kolay yapamazlar ve kaşıkla beslenmeyi redderler. Geçiş döneminde çok sabırlı olmak gereklidir.
. Yeni ve farklı gıdalara teker teker ve en az 3-5 gün ara ile başlanmalıdır. Yeni verilmeye başlanan gıdaların bebekte allerji ya da sindirim güçlüğü yaratmadığının anlaşılabilmesi için aynı anda birden fazla gıda başlanmamalıdır.
. Yeni besinler önce az miktarda verilmeli zamanla miktar bir öğün oluşturacak şekilde artırılmalıdır.
. Her yeni gıdada bebeğinizin kakasında bazı değişiklikler olabileceğini bilerek fazla telaşlanmamalısınız.
. 12. ay sonuna kadar bebek için hazırlanan gıdalara tuz ve şeker ilave edilmemelidir.
. Bebeğe verilecek bütün yiyecekler taze ve katkısız olmalıdır. Kimyasal koruyucu madde içeren konserve ve katkı maddeli hazır yiyecekleri bebeğinizin beslenmesinde kullanmamalısınız.
. Bebek için her öğün taze besin hazırlamalı ve bu besinleri oda sıcaklığında uzun süre bekletmemelisiniz.
. Diş çıkarma dönemi bebeğin iştahsız ve huzursuz olduğu zamanlardır. Bu dönemlerde bebek anne sütü veya biberon mamasını daha fazla almak isteyebilir. Kaşığı reddetme, bu dönemde karşılaşılabilen bir problemdir, ısrarcı olmamak gerekir. Doktorunuzla görüşerek bebeğinizin günlük besin ihtiyacını karşılayacak kadar beslenip beslenmediğini öğrenebilirsiniz.

Ek Gıdalara Geçiş aşamasında başlangıç olarak pirinçli bir mama başlanmalıdır. Bu amaçla hazır pirinçli mama alabilir veya kendiniz evde kullandığınız biberon maması ile muhallebi yapabilirsiniz: 100 ml.(1 çay bardağı ) su ile bir tatlı kaşığı pirinç unu pişirilir. Ocaktan indirdikten sonra içine 3 ölçek devam maması ilave edilir. Muhallebiniz hazırdır. Muhallebinizi mısır unu ile de pişirebilirsiniz. Diğer tahılların (buğday, çavdar, yulaf vb.) kullanımına 6. ay sonunda başlanmalıdır.
Pirinçli mamadan sonra bebeğinize sebze çorbası vermeye başlayabilirsiniz: Öncelikle patates havuç ve az miktarda pirinç haşlanarak tel süzgeçten geçirilir, salça ve tuz ilave etmeden (çok az miktarda sıvı yağ ilave edilebilir)bebeğe verilir. Yaklaşık 1 hafta sonra sebze çorbasına kabak, taze fasulye, bezelye ve enginar ilavesine başlayabilirsiniz. Yerelması, kereviz, ıspanak ve patlıcan gibi gıdaları fazla nitrat içerikleri sebebiyle bu aylarda kullanmamanızı öneririz.

Meyve suyu ve meyve püresi de bu aylarda vermeye başlayacağınız ek gıdalardandır ve genelde ara öğünlerde tercih edilir. İlk olarak elma veya havuç denenmelidir. Meyveler cam rendeden rendelenir ve ince bir tülbentten geçirilerek suyu bebeğe verilir. 6.aydan sonra muz,portakal ve kivi de başlanabilir. Fakat bu meyveler alerji yapabileceği için kontrollü bir şekilde verilmelidir.
Bu gıdalardan sonra yoğurt verilmeye başlanabilir. Bebek için evde kendi yaptığınız yoğurdu kullanmalısınız. Devam mamaları ile yoğurt yapımı ise şöyledir:100 ml hazırlanmış devam maması içine ılık iken 1 tatlı kaşığı yoğurt koyularak mayalanmaya bırakılır. Daha sonra buzdolabında dinlendirilmelidir. Bebeğin alabileceği sıcaklığa getirilip bebeğe verilir.isteğe göre içersine meyve püresi de ilave edilebilir.

Yine bu dönem için hazırlanmış sütlü kaşık mamaları, tahıllı kaşık mamaları ve kavanoz mamaları bebeğin beslenmesinde evde hazırlanan besinlere iyi bir alternatiftir.Tamamen bebeğinizin spesifik ihtiyaçlarına göre hazırlanmış olan bu ürünler hijyenik doğal ve katkısızdır.Hazırlanmaları son derece pratik olan bu ürünler komple bir öğün yerine kullanılabilir. Ayrıca bebeğin katı gıdalara ve pütürlü besinlere geçişini kolaylaştırır.

Anneye Önemli Not: Sütlü kaşık mamalarının kullanımında inek sütü tozu yerine devam mamaları içeren ürünler tercih edilmelidir. Tahıllı kaşık mamaları hazırlanırken de ilk 1 yıl inek sütü yerine mutlaka devam mamaları kullanılmalıdır.

6.ay sonunda; bebeğinize sebzeleri püre halinde verebilirsiniz ve ince çekilmiş kıyma ilavesine başlayabilirsiniz. Yine 6.ay sonunda sabah kahvaltılarına başlanmalıdır. İyi haşlanmış yumurtanın sarısını 1 çay kaşığından başlayarak yavaş yavaş artırarak gün aşırı verebilirsiniz. Yumurta proteininin biyolojik değeri yüksektir. Yumurtanın beyazı 12.ay sonuna kadar kullanılmamalıdır.Yumurta ile birlikte akşamdan suda bekleterek tuzu alınmış peynir verilebilir. Tahıl mamaları da bebeğin kahvaltısına ilave edilmelidir.

7-8.aylarda; tarhana şehriye gibi unlu çorbaları et, tavuk ve kıyma ilavesiyle vermeye başlayabilirsiniz. Sıvı besinleri (meyve suyu, biberon maması) sulukta veya bardakta verebilirsiniz.

9-12.aylarda; artık bebeğinize verebileceğiniz gıdalar oldukça çeşitlenmiştir. Beslenme programına ek olarak haftada 1 kez ciğer ve 1-2 kez haşlanmış veya ızgara taze balık verilmeye başlanabilir. Ayrıca baharatsız ve soğansız ızgara köfte verilebilir. Baklagiller besin değeri yüksek gıdalar olduğu için tercih edilmelidir,haşlayıp tel süzgeçten geçirilerek bebeğin çorbalarına ilave edilebilir. 11-12.aylarda bebeğe çok yağlı ve tuzlu olmamak şartıyla ev yemeklerinden iyice ezerek vermeye başlayabilirsiniz.

Anneye Önemli Not: Ek besin döneminde varsa anne sütü yoksa veya yetersizse devam mamaları kullanılmaya devam edilmelidir. Günde 300-500 ml. devam maması mutlaka bebeğe verilmelidir.

İnek Sütü Yerine Devam Maması
Bebek beslenmesinde inek sütü en az 1 yaş sonuna kadar kullanılmamalıdır. Fakat yapılan araştırmalar annelerin zamanından önce inek sütü vermeye başladıklarını göstermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ilk bir yıl inek sütünün kesinlikle kullanılmamasını önermektedir. Avrupa ülkelerinde 2-3 yaşına kadar inek sütü kullanılmamaktadır.

İnek sütü ile Devam Mamalarını karşılaştırdığımızda şu farkları görürüz:
• Demir kan oluşumu ve beyin gelişimi için çok önemlidir. Özellikle 4.aydan sonra demir ihtiyacı hızla artar. Yetersiz alımında demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür. 500 ml. inek sütü ile demir ihtiyacının ancak %4'ü karşılanabilirken, 500 ml devam formülü ile ihtiyacın %83'ü karşılanır.
• İnek sütü bebeğin böbrek fonksiyonlarını zorlayacak değerlerde protein içerirken, devam mamaları gerektiği kadar protein içerir ve gerekli tüm amino asitleri sağlar.
• Çinko bebeğin büyüme ve gelişmesi için çok önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin çinko ihtiyacının ancak %35'ini karşılarken, 500 ml. devam formülü ihtiyacın %70'ini karşılar.
• İyot metabolik aktivite ve büyümeyi düzenleyen hormonların bir parçasıdır. Bebeğin sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi için son derece önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin günlük ihtiyacının ancak %22'sini karşılarken, 500 ml. devam formülü ihtiyacın %110'unu karşılar.
• Esansiyel yağ asitleri bebeğin sinir sistemi ve beyin hücrelerinin sağlıklı gelişimi için hayati önem taşırlar. Devam formüllerinin içeriklerinde inek sütüne kıyasla esansiyel yağ asitleri çok daha fazla miktarda mevcuttur.
• D vitamini sağlıklı kemik ve iskelet gelişimi için çok önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin günlük D vitamini ihtiyacının ancak %43'ünü karşılarken, 500 ml. devam maması ihtiyacın %90'ını karşılamaktadır.
• İnek sütü, C vitamini açısından çok yetersizdir. Formüllerdeki C vitamini seviyelerinin yükseltilmesinde C vitamininin demir absorbsiyonu üzerindeki kuvvetli etkileri vardır.

Tüm bu gerçekleri göz önünde bulundurarak bebeğinize en az 1 yıl sonuna kadar kesinlikle, 2 yıl sonuna kadar da mümkünse inek sütü vermemelisiniz. İnek sütü kullanmanız gereken her yerde (muhallebi, yoğurt yapımı gibi) devam mamalarını kullanabilirsiniz. İnek sütü ile hazırlamanız gereken hazır ek besinleri mutlaka devam maması ile hazırlamalı ve hazır besin olarak inek sütü tozu yerine devam maması içerenleri tercih etmelisiniz. Bebeğinizin sağlıklı fiziksel ve mental gelişimini sağlamak için ek besin döneminde günde en az 300 ml. ortalama 500 ml. anne sütü veya devam maması vermelisiniz.

Son düzenleme:
hangi hastane bu arkadaşlar bahsettiğiniz. Ben hep özele gidiyorum. Aşılara da bi sürü para veriyorum. Sağlık ocağına gitmeye vakit olmuyo.eşimin işi sebebiyle. Ama kontrol için sizin hastane iyiymiş hem aşı da ücretsiz olursa:)

canım yenibosna özel nisa hastanesi dr nurullah bey ..

asorticim çok güzel bilgiler göndermişsin teşekkürler
bende dün kızım hastalandığı için dr.a götürmüştüm akşam oğlumuda gösterek istedim
ve oğlumun bu ay hiç kilo almadığını gördüm ama dr.bize telaşlanacak birşey yok bebeğiniz
gayet sağlıklı ve 5.ayın sonunda alması gereken kiloya sahip zaten dedi anne sütü ile devam dedi
ve ben ona yavaş yavaş elma havuç suyu falan veriyorum dedim hiç gerek yok dedi gerçi bizim
sabit dr.umuz değil acildeki çocuk dr.uydu ama ne bileyim işte moralim bozuldu tabiki hiç kilo almamasına ama dr. hiç önemsemedi doğumdaki çocuk dr.umuz evimize çok uzak olduğu için düzenli götüremiyorum bende şimdi yakın bir hastanede bir dr.a başlayacağım ve kısmetse artık çocuklarımı ona götüreceğim bakalım o dr. ne diyecek ben yinede elma ve havuç suyunu vermeye devam edeceğim
çocuk bir ayda hiç kilo almamışsa kilosu iyi bile olsa hazırdan yemiş oğlum böyle devam ederse 1 ay sonra belki yine hiç kilo almayacak ve ilk aylarda aldığı kiloları boşu boşuna harcamış olacak yani bu durum beni üzdü arkadaşlar

canım yenibosna özel nisa hastanesi dr nurullah bey ..

çok teşekkür ederim canım. Bende türkiye hastanesinde doğum yaptığım için başından beri bebek doktoruna da oraya gidiyoruz. Aslında yeni doğan uzmanı olan doktorumuzdan memnunum ama muayene 45 ytl veriyouz birde aşılar paralı. Herkes devletin verdiği aşıya ne diye para veriyosunuz diyo. Hem de az buz değil. 50-100 veriyoruz:KK43: bu hastane ve doktordan memnunmusunuz?

bizim doktor kan damlasına başladı demir için. birde bana sütten yoğurt yap dedi ya. ama köy sütü bulabilirsen dedi. yoksa marketteki pastorize sütten yapmana gerek yok o da katkılı ,yoğurt da katkılı .sade yoğurt al ver dedi. evde yapmaya gerek yok dedi. bende süt verilmiyo diyo biliyorum dedim. süt olarak değil ama yoğurt verilir dedi.mama ile yapsam yoğurt dedim.gerek yok dedi.bende şaşırdım yaa şimdi.

X