Ek gıdaya alıştırma sorunu

gls9216

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
8 Mart 2015
304
308
31
Kızlar tavsiyelerinize ihtiyacım var.
Bebeğim 7,5 aylık. Ek gıdaya yoğurt ve elma ile başladık. Güzel aldı. Sonra beyaz tarhana ekledik. Onu da aldı. Ama şuan allerji sebebiyle tarhana ve yoğurdu kesmek zorunda kaldık. Meyve püreleri alıyor. Ama sebze çorbası kısmında sorun yaşıyoruz kabul etmiyor. Patates, kabak, havuç, bezelye, karnabahar bir çok kombinasyonda ya da tek başına denedim olmadı. Kuzu kıyması önerdi allerji doktorumuz onunla denedim olmadı. Pırasa ekledim yine yok. Fazla ısrarcı olmadan yeniden deniyorum ama bir türlü alışamadık. Meyveleri tatlı olduğu için alıyor sanıyorum. Ama sebze kısmında sorunlarımız var. Sizler nasıl veriyorsunuz? Ne yapabilirim bu durumda?
Günün yarısını emerek diğer yarısını da hipp mama ile geçirip arada bir kez meyve püresi alarak ilerliyoruz.

Bebeğim 7,5 aylık. Ek gıdaya yoğurt ve elma ile başladık. Güzel aldı. Sonra beyaz tarhana ekledik. Onu da aldı. Ama şuan allerji sebebiyle tarhana ve yoğurdu kesmek zorunda kaldık. Meyve püreleri alıyor. Ama sebze çorbası kısmında sorun yaşıyoruz kabul etmiyor. Patates, kabak, havuç, bezelye, karnabahar bir çok kombinasyonda ya da tek başına denedim olmadı. Kuzu kıyması önerdi allerji doktorumuz onunla denedim olmadı. Pırasa ekledim yine yok. Fazla ısrarcı olmadan yeniden deniyorum ama bir türlü alışamadık. Meyveleri tatlı olduğu için alıyor sanıyorum. Ama sebze kısmında sorunlarımız var. Sizler nasıl veriyorsunuz? Ne yapabilirim bu durumda?
Günün yarısını emerek diğer yarısını da hipp mama ile geçirip arada bir kez meyve püresi alarak ilerliyoruz.
Araya uykusuyla birlikte toplam 3 saatlik bi açlık koyup deneyin işe yarayacaktır.

Meyve ile başladığınız için sebzeyi kabul etmiyor haklı olarak, yoğurt tarhana ve elmayla başlamanızı kim söyledi?

😃
Ben olsam en az iki hafta meyve vermem sadece sebze verirdim ama zorlamadan .Önüne koyardım blw gibi, kendiis dokunsun tadına baksın. kaşığın ucuyla red etmezse azcık tatırırdım. Ve tabi sofrada birlikte yemek yerken yapardım bunu aynı anda siz de yemek yerken görsün yani. Bir kaç gün tek lokma yemeyebilir bunu hiç önemsemeden devm etmek gerekir nasılsa emiyor.
Ne kadar doğru bilmiyorum tabi doktora sorun bu benim tamamen şahsi önerim😃

çorba gibi değil de haşlayıp püre kıvamında denediniz mi? bazen çok pütürlü kalınca sevmeyebiliyorlar. ben bazen sevmediği şeylerin içine sevdiği sebze veya meyveleri karıştırıp veriyorum. mesela tatlı patates ve havuç daha tatlı oluyor diğer sebzelere göre. onları meyve püresine karıştırabilirsiniz. aşama aşama kıyma ve diğer sebzeleri ekleyebilirsiniz. anne sütü veya formül mama ile sulandırabilirsiniz.

Tadımlar bitmedi sanırım neyi ne kadar yiyo anlamadım ama tarhana için erken geldi bana şu an sebzeleri haşlayıp hafif pütürlü yedir ya da blw yap. Mesela patates sevdi ama havuç sevmediyse patatesi daha fazla havucu daha az koyup haşlayıp çatalla ez, z.yağı damlat öyle çok farkına varmadan yedir hiç sevmediyse zorlama farklı besine geç, 10 gün sonra falan tekrar sevmediği besini teklif et zamanla damak tatları değişebiliyor. Oğlum brokoli hiç sevmedi tadımda önce diğerlerinin içine azar azar kattım yedi sonra komple bütün haşlayıp verdim daha çok sevdi farklı kombinasyonlar dene.

Çorbayı kimyon, nane, kekik vs ile tatlandırmayı deneyin. Zeytin yağı hem lezzet verir hem de kabızlığı önler. Et suyu da lezzet ve kalori sağlar. Balkabağı, tatlı patatesi denediniz mi? Tatları sebzeden çok meyveye benziyor. Bir de ben bir muz bir somon verdiğimi bilirim :) Tamam çok tercih edilen bir yöntem değil ama 2-3 ay alıyor çocuğun alışması. O dönemde zararı olmayacak her yol denenebilir. Kolay gelsin.

Başlangıcınız yanlış olduğu için almıyor maalesef ki 🥹 önce sebze herşeyden önce

Ek gıdaya meyveyle başlarsanız yemek türündeki şeylerde çoğunlukla sorun yaşarsınız diye bir uyarı almıştım ben
O yüzden meyveyle baslamamistim

X