Ekolali, sürekli tekrar, ezber

biradamavisi

Duygusallanıyorum, ne hoş.
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2012
483
271
Merhaba oğlum 27 aylık. Erken yürüdü erken konuştu kelime sayısı 200 üstündedir. Dinlediğimiz şarkıları, okuduğumuz kitapları ezberler. Ama son zamanlarda günümüzün çoğu kitaplarda geçen cümleleri tekrar etmekle geçiyor. Misal Emre odasına kapandı ve ağladı,ç işte Memo kapının eşiğine çöktü ve ağlamaya başladı gibi gibi. Sürekli anne gel Emre odasına kapandı söyler misin de diyor benim bunu söylememi istiyor. Günlük hayattan da örnekler var işte baba Erkan amcaya gittik orda çay içtik söyler misin? Babasıyla gittiği yeri yaşadıkları olayı babası bana anlattı oğlumla Erkan amcasına gittik dedi diye günlerdir bunu tekrarlatıyor. Ekolali denen şey ne bilmiyorum az önce neden tekrar eder yazınca çıktı karşıma moralim çok bozuldu. Bu tekrarın ve ezberin ucu otizm ve özel eğitime kadar gidiyor. Biz en başından beri oğlumun zeki olduğunu düşündük hep ben gelişimine çok dikkat ettim ilk 18 ay tv den uzak tuttum ama şimdi böyle bir şeyi atladıysam kendimi çok suçlu hissederim. Göz teması var, oyun da kuruyor. Yaşıtları çevremizde pek yok ama kuzenleri var 5-6 yaş büyük onunla çok güzel oynar. Babasıyla futbol basketbol oynuyor. Lütfen daha yazacak çok şeyim var bilgisi olan soru da sorabilir şüpheli bir durum varsa. Yardımcı olur musunuz? Psikiyatriye götürmeli miyim?

Bana ekolali gibi gelmedi ama uzman degilim. Benim bildigim ekolali kendi hic birsey katmadan aynisini soylemesi. Mesela eve geldi hosgelin oglum dediniz o da hosgeldin oglum diyorsa ekolali oluyor.

Bana ekolali gibi gelmedi ama uzman degilim. Benim bildigim ekolali kendi hic birsey katmadan aynisini soylemesi. Mesela eve geldi hosgelin oglum dediniz o da hosgeldin oglum diyorsa ekolali oluyor.
Evet internette de bu şekilde yazıyor. Ama forumlarda baktım bu şekilde Ekolali ile özel eğitim alan çocuklar olmuş.

Evet internette de bu şekilde yazıyor. Ama forumlarda baktım bu şekilde Ekolali ile özel eğitim alan çocuklar olmuş.
Ben 3 yasindayken kres muduru cocugunuzun cok tekrari var tani aldiniz mi diye uzerime gelince psikiatriste goturmustum. Bunun ekolali olmadigini kendi cumleleri oldugunu tani koyacak bir durum olmadigini soylemisti. İciniz rahat edecekse siz de doktora gidin.

Ben 3 yasindayken kres muduru cocugunuzun cok tekrari var tani aldiniz mi diye uzerime gelince psikiatriste goturmustum. Bunun ekolali olmadigini kendi cumleleri oldugunu tani koyacak bir durum olmadigini soylemisti. İciniz rahat edecekse siz de doktora gidin.
Anladım. Çok bilgi kirliliği var anne babalar çok telaşa düşüyor dün gece eşimle çok takıldık bu meseleye sabah çocuğumu inceliyorum gayet algıları açık. Oyun oynayan, karşılıklı iletişimi gayet iyi.

X