Ekonomik sıkıntılar ,çözümsüzlük

Yüzünü gulumsettiniz.🙂 İnşallah bende kızım 2 yasina gelsin kreşe verip ise dönmeyi istiyorum.Aslinda Ev almak değil ama bi araştırmak sormak peşin hükümlü olmamak gerekiyor.esim arastirmuyor bile.Kac kere bu bankaya bak bize kredi ne kadar çıkar bi az hesap kitap yapalım dedim yok yok.Zateb olan belli iyice mi canımı sikayim diyor.Bana yine susmalar
Siz araştırın. Sahibinden de bulunduğunuz bölgenin satılık ev ilanlarına bakın.
Sonra yine googledan konut kredisi hesapla diyin ve hesaplatin.
Eve giren para ve harcamaları not edin. Hesap kitap yapın. Hesaplamalardan sonra Hiç imkanı yok alamayız ev diyorsaniz,eşinize bu konuyu hiç açmayın bile

Bence siz ülke ekonomisinin,ev fiyatlarının,kredi oranlarının falan farkında değilsiniz tam olarak ya da farkında olmak istemiyorsunuz. Araştırma yapsanız olmaz tamam deyip de konuyu kapatacak gibi de durmuyorsunuz benim anladığım.
Şuan tek maaşla ev bakılacak zaman değil. Çift maaşla bile normalin üzerinde değillerse zorken, evi gündem haline getirmek gereksiz yine söylüyorum.
Eşiniz belki işten çıkarılma korkusu yaşıyor, siz tutmuş ev araştırması yapalım diyorsunuz, ondan anlayış bekliyorsunuz.
Bazı kadınlarda var o ev takıntısı.
Ac oturacak ama ev aldı desinler.
Konu sahibi icin demiyorm aama etrafımda cok var örneği.
Asgari ücretle esi issiz arkadasım dubleksde oturuyor.
Kısın dogalgazı acamıyor parasızlıktan ama gitti dubleks ev aldırdı kpderine.

Ben eşinizin tavrının sizin imkansızı oldurma çabanızdan kaynaklandığı kanısına vardım.
Normal tepkim "insan eşiyle de konuşamayacaksa kiminle konuşsun" olurdu ama siz dertleşmek değil adamı zorlamak için konuşuyorsunuz.
Ayrıca ev alma imkanı yokken insan neden kredi sorsun ki?
Kredi rakamı çıktı diyelim ay yok ben vazgeçtim demesine izin verecek biri değilsiniz bence.
Evvelden zengin ya da çok iyi geliri olmayan herkes beklemek, hayallerini ertelemek zorunda kaldı. Ayrıcalığınız yok.
Çocuğunuzun biraz büyümesini bekleyip işe dönün, eşinizi boşuna darlamayın, kalbini kırmayın.
Tek maaşla ev geçindirmeye çalışan erkeklerin şuan bu krizde nasıl hissettiğini anlamaya çalışın.
Her an işten çıkarılma tehlikesi, sürekli artan fiyatlar, belirsizlik.
Adamın suçu değil, elinden ne gelir?
Çalışma hayatı olan biri olarak eşinize karşı daha empati dolu yaklaşmanızı beklerdim.
Aslında onu bu durumda darladigimi dusunmuyorum.Calisma hayatumdan doğum sonrası gelen tüm paraları kullanarak biseyler yaptık çoğu noktada onu eahatlattigimi biliyrm.Ben hamileyken o işsiz kaldığında da hoc işle 8lgili bastirmadim çok şükür 3 ay boş kaldıktan sonra iş buldu sonra 1 ay çalıştı derken pandemi oldu.Onu zorunlu izne çıkardılar beni de öyle ben hamileyim diye pandemi kco çıkmadı eşime ise çok çok az miktar verildi.O zaman bile asla hayiflanmadim.
Herkesin hayata bakışı farklı eslerimizin bile.Ben sakın kalanilmksken belki de o içine çok atti ve onun patlamaların yasiyrz.Allabim hepimizin kalbine ferahlık versin

Gücenmeyin ama eşiniz haklı bence. Siz benim hayaller aleminde yaşayan eski erkek arkadaşım gibisiniz sanki. O çalışmazdı. Evi de ben geçindirirdim doğal olarak. Bir gün öyle sıkışığım ki çamaşır yumuşatıcısı alamadım sadece deterjanla yıkadım. Bunlar ne biçim kokuyor diye kızmıştı :p anlatmıştım param yok alamadım diye. Adam bunun üzerine şöyle düğün yaparız, böyle yeni eve bakarız diye hayal kuruyor (düğünü ben yapacağım bu arada :p) nasıl sinirlenmiştim kan beynime çıkmıştı. Boğazını sıkayım da görsün diyordum içimden :p

İnsanlar eve çamaşır yumuşatıcı alamıyor, sevgili ev, düğün hayalindeyse hoş olmuyor. Hayal de mi kurmayalım diyecekseniz evet kurmayın bu dönemde. Geçinmeye çalışan ve mantıkla yaklaşan insanlar için bu pembe hayaller bile sinir bozucu oluyor. Eşinize yardım etmek istiyorsanız gerekirse köşede altınınız olduğunu, çocuğun 2 yaşına az kaldığını ve şimdiden işlere bakmaya başladığınızın hayalini anlatın da adam rahatlasın. Ev mev demeyin hayali bile olsa ben de çıldırırdım.
Eski sevgilinize benzemedigime eminim de .Sizin de yasadiginiz şey çok sikintiliymis.eski dediginiz içinde kurtulmissjnjz çok iyi.Konu direk ev almak diye algilanmis ama iletişim kopukluk ekonomik.kaygilar ve eşlerin birbirine duygusal anlamda da destek olması.
Gelir gider çizelgesi yapiyrm,haftalık menü planlaması bile yapıyorum harcamaları önem sırasına koyup dengeliyrm.Muhendisim işim gereği de fazla gercekciyin aslında.ama eşim daha sıkıntılı düşünüyor inşallah refaha tün ülkece ereriz

Aslında onu bu durumda darladigimi dusunmuyorum.Calisma hayatumdan doğum sonrası gelen tüm paraları kullanarak biseyler yaptık çoğu noktada onu eahatlattigimi biliyrm.Ben hamileyken o işsiz kaldığında da hoc işle 8lgili bastirmadim çok şükür 3 ay boş kaldıktan sonra iş buldu sonra 1 ay çalıştı derken pandemi oldu.Onu zorunlu izne çıkardılar beni de öyle ben hamileyim diye pandemi kco çıkmadı eşime ise çok çok az miktar verildi.O zaman bile asla hayiflanmadim.
Herkesin hayata bakışı farklı eslerimizin bile.Ben sakın kalanilmksken belki de o içine çok atti ve onun patlamaların yasiyrz.Allabim hepimizin kalbine ferahlık versin
Tabii sizin düşünceniz ama ben eşinizi darladığınızı düşünüyorum.
Adam iletişim kurmuyor değil. Güzel güzel anlatmış. Fakat sizin beklentileriniz farklı olduğu için fikir ayrılığı yaşıyorsunuz. Onun cevabını beğenmiyorsunuz.
Şuan yapılacak şey kazancınızdan arttırabiliyorsanız onu enflasyon karşısında erimemesini sağlamak.
Eşinizi de anlamaya çalışın. Şuan şartlar kurtarmıyor.

Evet var malesef ve ben öyle kadınlar da da nasıl oliykr yapamıyorsunuz diye sözler bile duyuyorum.Sürekli ağlayan,para konusu yapan insanlar var etrafımda.Kayipederim bile torununu sormadan bana ağlıyor.Konusmanin gidişatı da bende de yok hiç isteme ana düşüncesi veriliyor.Ama ne para konusu geçen var nede isteyen.
Tabii sizin düşünceniz ama ben eşinizi darladığınızı düşünüyorum.
Adam iletişim kurmuyor değil. Güzel güzel anlatmış. Fakat sizin beklentileriniz farklı olduğu için fikir ayrılığı yaşıyorsunuz. Onun cevabını beğenmiyorsunuz.
Şuan yapılacak şey kazancınızdan arttırabiliyorsanız onu enflasyon karşısında erimemesini sağlamak.
Eşinizi de anlamaya çalışın. Şuan şartlar kurtarmıyor.
Birde burdan dusunucem. Yok böyledir diye ısrar etmeden.Evet şartlar kurtarmıyor.Dediginizi düşünüp tavrımı gözden geçiricem.

Evet var malesef ve ben öyle kadınlar da da nasıl oliykr yapamıyorsunuz diye sözler bile duyuyorum.Sürekli ağlayan,para konusu yapan insanlar var etrafımda.Kayipederim bile torununu sormadan bana ağlıyor.Konusmanin gidişatı da bende de yok hiç isteme ana düşüncesi veriliyor.Ama ne para konusu geçen var nede isteyen.

Birde burdan dusunucem. Yok böyledir diye ısrar etmeden.Evet şartlar kurtarmıyor.Dediginizi düşünüp tavrımı gözden geçiricem.

Bence bu şekilde yaklaşırsanız daha rahat iletişim kurarsınız hem de gelecek planlamasını beraber yapabilecek bir orta yol bulabilirsiniz.
Zaten en başından istediğinizin gerçekten dert ettiğinizin bu olduğunu düşünürsek kazan kazan durumu olur.

Öncelikle egzama için üzüldüm geçmiş olsun

Ülkenin hali belli herşey ortada
Yaşadığımız stres ve yaşam pahalılığı ortak hepimiz aynı seviyedeyiz az çok

Ama eşinizden ne bekliyorsunuz ben bunu anlamadım

Siz evde bebek bakıyorsunuz , eşinizde çocuğunuz ve sizin geçiminizi temin etmek için çabalıyor

Şimdi ev almak diyorsunuz da kıyıda birikim yoksa tek maaşla nasıl ev alsın bu adam ?

Yani sizinde biraz anlayışlı olmanız lazım

Yaklaşık
Öncelikle egzama için üzüldüm geçmiş olsun

Ülkenin hali belli herşey ortada
Yaşadığımız stres ve yaşam pahalılığı ortak hepimiz aynı seviyedeyiz az çok

Ama eşinizden ne bekliyorsunuz ben bunu anlamadım

Siz evde bebek bakıyorsunuz , eşinizde çocuğunuz ve sizin geçiminizi temin etmek için çabalıyor

Şimdi ev almak diyorsunuz da kıyıda birikim yoksa tek maaşla nasıl ev alsın bu adam ?

Yani sizinde biraz anlayışlı olmanız lazım
Malesef küçüklüğümden beri olan o dönem sınav stresi sonra iş güç simxide başka şeylerle nukseden bi sorun bu.en kötüsü de yüzümde olması.saci biseykilde saklıyoruz da yüz olmuyor.
Eşimden benimde ona yaptığım gibi destek olmasıydı.Sabah konuşup biraz daha sakinlestik karşılıklı.
Gerçekten bazen verilemeyen tepkiler,aile içinde hep uyumlu olma zorunluluklari ilerleyen durumlarda büyük ortaya çıkıyor.Yansitilamayan her duygu başka şekilde gösteriyor kendini.
Yuvayı dışı kuş yapar hesabı,moral motivasyon da bizde olucak anladım.Ne diyim

Yaklaşık

Malesef küçüklüğümden beri olan o dönem sınav stresi sonra iş güç simxide başka şeylerle nukseden bi sorun bu.en kötüsü de yüzümde olması.saci biseykilde saklıyoruz da yüz olmuyor.
Eşimden benimde ona yaptığım gibi destek olmasıydı.Sabah konuşup biraz daha sakinlestik karşılıklı.
Gerçekten bazen verilemeyen tepkiler,aile içinde hep uyumlu olma zorunluluklari ilerleyen durumlarda büyük ortaya çıkıyor.Yansitilamayan her duygu başka şekilde gösteriyor kendini.
Yuvayı dışı kuş yapar hesabı,moral motivasyon da bizde olucak anladım.Ne diyim
Demek ki iş hayatında çok yoruluyor
Yetemiyor çalıştığı ve o da kendi kendine sizlere mahcup oluyordur belki de bilemezsin ki

Peşinat ve kenarda bir birikmiş yoksa ev almak hayal. Ev fiyatları yukselmese bile elinizde belli bir miktar yoksa yine alamazdiniz.

Sizi anlıyorum kolay değil. Başkasının evinde oturup onun insafına kalmak her sene çıkarır mı düşüncesi çıksanız yeni kiralar malum gercekten zor bir hayat yaşıyoruz.
Allah yardımcımız olsun.

Yüzünü gulumsettiniz.🙂 İnşallah bende kızım 2 yasina gelsin kreşe verip ise dönmeyi istiyorum.Aslinda Ev almak değil ama bi araştırmak sormak peşin hükümlü olmamak gerekiyor.esim arastirmuyor bile.Kac kere bu bankaya bak bize kredi ne kadar çıkar bi az hesap kitap yapalım dedim yok yok.Zateb olan belli iyice mi canımı sikayim diyor.Bana yine susmalar
Bu zamanda ev alınmaz gerçekten de çünkü ev fiyatları çok uçtu. Biz Akdeniz bölgesindeyiz dün sahibinden.com'a baktım temelden evler bile 1 milyon küsürden başlıyor.

Çok beğendiğim bir daire vardı geçen ay 1 buçuk milyondu dün 2 buçuk milyon olmuş 😳 sanki altından yapılmış gibi 🤦🏻‍♀️ eşimde bir daireye okadar para vereceğime arsa alır kafama göre ev yaparım diyor. Adam da haklı valla...

Büyük şehirlerde daha uygun evler ama bizim buralarda felaket... 🤷🏻‍♀️

Bide kayınpederine aldırmış 🤣

İki çalışan karı koca olarak ayı nasıl çıkaracağımızı düşünüyoruz sürekli, fiyatlar ortada ülkenin ekonomisi ortada, bu saatten sonra ev almak bize de çok ütopik geliyor. Eksiye girmeden batmadan çıkabiliyorsak o ay şükreder hale geldik yapacak bir şey yok. Eşinize de tek maaşlı bir ailede, ev alma fikrini konuşmak istemeniz gereksiz ve yersiz geliyordur belki ona canı sıkılıyor, sizin de onu düşünmediğinizi hissediyordur. Sadece siz böyle değilsiniz emin olun herkeste aynı gerginlik var bu aralar

Vala ben ex kocamla hicbir zaman para muhabbeti yapmadım o takmış di ben hep destek oldum dedim çocugumjz sag olsun saglikli olsun ömür boyu kirada otururum bir yil yirtik çizme ile dolastim 3 yildir ayni montu giyidim hic takmadim ben parayi hic bir zaman kendime dert etmedim yine basaramadik bizi hirpaladi dua et adam bisey yapmiyor. Ülke durumu belli sabredecen

İyi geceler herkese,
Hepimizin içinde olduğu bir süreç ekonomik dengesizlikler,zamlar,belirsizlikler...İyiden iyiye geleceğe dair umutlar azalıyor.Ve bugün üstüne ev sahibinin binayı satmaya karar verdiğini ve diğer iki kiracı ile görüştüğünü öğrendim.oturduklari evi almak isterlerse diye ev sahibimiz fiyat teklifinde de bulunmuş.Malesef şu süreçte bize de böyle bir teklifle gelirse alacak durumumuz yok.

Bebegim var ve ben işten ayrıldım.Calisma saatleri eşimin ve benim çok uzun sabahın erken vakti çıkmamız gerekiyor ,bakıcı bulamadım ve ailelerimizden destek malesef alamiyoruz.Asil mesele benim için dert olan eşimle bu ev almak para vs konusunu konuşamamız.inanilmaz depresif. hemen ülke ekonomisini anlatıyor,of puf bi sigara içiyor ama ben ne içimi dokebiliyorum,nede enine boyuna konuşabiliyorum.Sinirim bozuluyor ağlıyorum bu sefer kızıp sesini yükselterek beni bastırıyor.Bebegim küçük o korkmasın duymasın diye bu sefer susup kapatan taraf oluyorum.Bugunde yine ayni durumlar.Aglayamiyorjm bile.Yuzum saçlarım hep egzama.Bunu görüyor biliyor ama umursamıyor sanki.Beni güvende hissettirmiyor,umut vermiyor.Bos umut istemiyrm ama benimde biseye inancım olsin istoyrm.Sanki tek başıma çabalıyorum.Pazar masrafını hesapla,üç beş arttır kendime uzun zamandır bisey almiyrm.Gittikce psikolojik olarak dibe iniyorum.Ve eşim bunu asla görmüyor.Ekon8mik sıkıntılar,evlilikle ilgili zamanla kopan iletişim beni çok üzüyor.
İyi de şu an sizce bu ekonomi de ev alma konusuyla ilgili eşinizle muhabbet etmek mantıklı mı? Insqanlar marketten tuvalet tağıdı alırken bile 40 kere düşünüyor. Bebeğiniz var tek maaşla eşiniz evi geçindirmeye çalışıyor. Siz içinizi dökseniz enine boyuna konusulacak ne var ? şu an ne faydası olur ki,isteklerinizi adam karsılayamacagı için kendini yetersiz hissettiğinden dolayı konuşmuyor işte. Paranız olsa zaten ev alırsınız yada bakarsınız.Kimse güvende hissetmiyor. Ben de tek yasamama rağmen bende üstüme basıma bırsey alamıyorum . Yanı sadece sizde değil ki bu durum. Kaç yasındasınız bu arada?

Aslında benim ona yaptığım gibi bende" tamam hayatim,sağlık olsun bebeğimiz iyi olsun yapicaz atlaticaz "vb bi konuşma istiyorum daha doğrusu 8htiyac duyuyorum.Cunku kimi zaman kendi kendine telkin yetmiyor. 😢
İyi de bunu bir kadın olarak siz düşünemezken, bir erkekten direk bunu beklemek biraz hayal dünyası değil mi? Ne ekerseniz olu biçmez misiniz? Siz yapacaksınız o da size yapacak. Hep beklentiyle ohooooo

Ev alalim demiyorum,bi önümüzü görelim oluru nedir diye konuşmuştum o konuyu da.Ama kapatım.Simdi konustik sana pembe bu maske takıp umut mi satayım diyor.Ben niye anlaşılmıyorum diye dusunuyrm
bence eşiniz de ben neden anlaşılmıyorum diye düşünüyor.Fikirleriniz gerçekten cok saabit.

Ev almak hesap kitap gerektiren bir iştir. Hayal kurarak, eşten 'alırız, hallederiz' kelimelerini duymak isteyerek olacak iş değildir.

Görünen o ki günümüz ekonomisinde sadece ev geçindirmek için çalışıyoruz. Eşinizin yükü çok ağır.

Ev almak hesap kitap gerektiren bir iştir. Hayal kurarak, eşten 'alırız, hallederiz' kelimelerini duymak isteyerek olacak iş değildir.

Görünen o ki günümüz ekonomisinde sadece ev geçindirmek için çalışıyoruz. Eşinizin yükü çok ağır.
Alırız hallederiz dese buz gibi yalan olacak zaten. Konu sahibi eşinden olmayacak duaya amin bekliyor ama bu ilişkiyi daha da yaralar farkında değilsiniz.

X