Anket Elimiz değsin yeter part 1

Merhaba arkadaslar. ben evli ve 3 cocuklu ve calisan biriyim. isim bir hayli yorucu oradaki mesai bitince evdeki tatli mesai başlıyor. Ama evi bir gorseniz bu ara yagmurda cam silmeye calismak gibi evin duzeni. bir tarafi yapiyorum bir gun sonra baska tarafi 3 kati batmis oluyor. simdi herseye yetemeyiz mukemmel olamayiz farkindayim. fakat sistemli ve planli gidersek beraber saat gibi isler hersey bence.

Ben ev icin dip kose temizlige baslamak istiyorum. (yardimci falan almak istemiyorum). herseyi birden yaparsam biterim. az az yaparsam bitiremem ☺☺☺
bende her hafta bir odayi detaylica bitirmek istiyorum. bu arada gunluk isler olacak tabi. ilk haftaya muftaktan basladim. bugun ki ilk noktam gorevim odevim yada her ne dersek buzdolabini ic ve dis alt ve ust iyice temizlemek. sonra vakit kalirsa erzak dolabi yok eger kalmaz ise yarina. önemli olan bu temizligi korumak. bir iki gun sonra atiyorum bardak dolabina gectiysem buzdolabina soyle bir bakar geceriz.

Bunlarin yaninda kendimle ilgilide bazi kurallar koymak ve bunlari surdurmek istiyorum. ornegin sunu sunu yapmadan asla yatmayacagim. yada mutlaka artik bunu yapacagim gibi. bunlari beraber cogaltabiliriz. ya da birbirimizden fikir alisverisi yapabiliriz. mutfak degilde su odadan baslayalim gibi.

Boyle topikler oldugunu biliyorum. fakat cogu ev hanimi. ve herkes gunluk yaptiklarini yaziyor. burada amac bastan baslamak ve hepimizin ayni seyi yapip bir iki haftada elimizin degdigini farketmekkk farkettirmek yani oyle temiz oyle pak oyle düzenli. bir kadin eli degmis gibi. ben once sonra resimleri paylasmakda istiyorum. hattagirevi ilk bitiren burada baska gorev verme hakki alsin☺.
Ne dersiniz ? Var mi katilmak isteyen?😘😘😘
Ahhhh görmemişim canım hiç bildirim yaptirsaydin keşke bence devam ettirilebilir ben cok beğendim fikrini

nasıl yaptırcam bilmiyorum. dediğim gibi çok topik var böyle. ams o sırada çok aktif olan yoktu. bende buraya yazdım. sonra negoo nun topiğinde devam edeyim dedim. 😊
Orası ayrı burası ayrı gidebilir diye düşünüyorum konu benzer ama aynı değil kazete söylesen herkese bildirim gönderir bence en azından farklı bir bakış motive olur

dün flylady sistemiyle twmizlik yapayım dedim ama eşimle iki odanın yerini değiştirmeye karar verdik yemekten sonra. oda baya bi sürdü. iki oda birbirine girdi. birini yarıladık ama bu seferde diğer işler kaldı. bakalım bu gün çalışıyorum iş çıkışı artık neyi ne kadar yapabilrsem. o kadar kaos içindeki ev şu an. Allah'ın izniyle toparlıcam umarım.

dün flylady sistemiyle twmizlik yapayım dedim ama eşimle iki odanın yerini değiştirmeye karar verdik yemekten sonra. oda baya bi sürdü. iki oda birbirine girdi. birini yarıladık ama bu seferde diğer işler kaldı. bakalım bu gün çalışıyorum iş çıkışı artık neyi ne kadar yapabilrsem. o kadar kaos içindeki ev şu an. Allah'ın izniyle toparlıcam umarım.
Allah yardımcın olsun zor ise girişmişsin ve flylady ne ilk defa duydum

flylady evini ve hayatını düzenleme ve temizleme sistemi. önce bebek adimlari ile başlamayı öneriyor. hergüne küçük ama etkili ödevler veriyor. bu alışkalıklar oturunca temizleme olaylarına geçiliyor. ilk alışkanlıl lavaboyu parlatmak ama öyle böyle değil. önce sıcak suyla dolduracaksın sonra çamaşır suyu ile bir saat tutacaksın. diş fırçası falan işte. baya derinlemesine bir defa bunu yapıp. her gece temiz ve kuru bırakacaksın. ikinci olarak mutlaka kalkınca yatağını yapacaksın bunun etkisi büyük. bunu negoo da hep söyler. üçüncü olarak evde bağcıklı bi ayakkabı giyeceksin falan filan gibi.bu alışkanlıklar bitince yani iyice benimseyimce flylady evi 5 ana bölüme ayırıyor ve 5 haftaya bölüyor. her hafta bir bölüme odaklı oda oda ve adım adım temizliyor. diyr diyr giden bi sistem. bi incele istersen.

Saat 20. 00 de başlıyorum. mutfak ile
sırası ile
buzdolabı temizliği
erzak dolabı
bardak dolabı diyererek gidiyorum. diğer rutinler dışında yapacağım bunları
saat kuracagız ve 15 dakikada ne yaparsak iyice odaklanarak. alarm çalınca direk bırakacağız.

Saat 20. 00 de başlıyorum. mutfak ile
sırası ile
buzdolabı temizliği
erzak dolabı
bardak dolabı diyererek gidiyorum. diğer rutinler dışında yapacağım bunları
saat kuracagız ve 15 dakikada ne yaparsak iyice odaklanarak. alarm çalınca direk bırakacağız.
Dıştan mi sileceksin 15dk çok az yoksa

kızz mervoşşş hayır sadece dışı değil her tarafı. ilk on beş dakikada rafları bitti. bi 15 dakika daha kurdum. kapağı yanları ve dışı bitti. bir de dondurucu ve buzdolabının üstünde bir dolap.
Yani gerçekten 15 dakika çok az geldi. birde benim ev baya kaçırdı ipin ucunu. bir oda bir haftaya değil bir aya biter böyleee. ama sistemi bulan hatun giderek hızlanacaksınız diyor.
Zaman işin içine girince panik oldum sanki. ben ince ince detay detay yaparım. ama zaman tutunca detay atlarmıyım ki bilemedim.
ilk sayfalarda mutfak için detaylı bi listem var. olmadı madde madde giderim. bir defada üç madde gibi.

Son düzenleme:
dün yapamadım. fırsat varken saç kesimi ve boya olayını aradan çıkardım. bugün devam artık

X