Emzirmeye mama desteği

Busra gr

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Şubat 2022
5
0
28
Bebeğim 4 aylık hem emzirip hem mama takviyesi başladık kilo alımı çok az olduğu için kusması var çünkü ama simdi kaç saat arayla emzirme ve mama vermem gerektiğini oturtamadım 2 saat arayla Bi emzirme Bi mama yapsam falza gelir mi 90 ml mama veriyorum bu arada tecrübeli anneler help

Bebeğim 4 aylık hem emzirip hem mama takviyesi başladık kilo alımı çok az olduğu için kusması var çünkü ama simdi kaç saat arayla emzirme ve mama vermem gerektiğini oturtamadım 2 saat arayla Bi emzirme Bi mama yapsam falza gelir mi 90 ml mama veriyorum bu arada tecrübeli anneler help
Dr unuz söylemedi mi , bizim Dr umuz anne sütünü önce içsin diye her 2.emzirmeden sonra 30 cc ver demişti o ayda, ama kızımin doymadigini düşündüğüm için ben her 2.emzirmede değil de aç olduğunu düşündüğümde 60 lik teklif ediyordum, toksa zaten hepsini içmiyor, sonra 90 lik teklif ettim yine 60 lik içiyordu. Fazlasını içmez diye düşünüyorum siz teklif edin

Hem emzirip hem mama veren bi anne olarak yazıyorum . Öncelikle bebeğinizin kilosunu bilmek lazım?? Gecede mi 2 saatte bir besliyorsunuz? Günde kaç kere besleniyor?? Ama size genel bi bilgi vereyim . Günlük toplam alması gereken besin: kilo*150 ile hesaplanıyor. Ben örnek olarak size bebeğiniz 5 kg gibi hesaplayayım: 5*150=750 cc besin alması lazım. Gece dahil her 2 saatte bir besliyorsanız günde 12 kere besliyorsunuz denektir. 750/12=yaklaşık 65 cc yapar. Yani mama vereceğiniz her öğün 65 cc mama vereceksiniz . Kusma vs olmuyorsa 90 cc fazla gelmez . Ama bebeğiniz kilo aldıkça ya da öğün sayısı azaldıkça bu formüle göre tekrar hesaplamanız gerekir. Bir de bebeğiniz iyi kilo alana kadar emzirdiniz ama baktınız bebek doymadı, aranıyor mama saatini beklemek yerine 30cc mama takviyesi yapın. Saati gelince yine 90 cc mamasını verirsiniz.
Sütünüz içinde, zaten biliyorsunuzdur ama, gece emzirmek sütü arttırıyor. gece mutlaka emzirin. Gece Kesintisiz 4 saat uyuyun . ( bebeğe 1 öğün başkası mama versin) Ve sabah kesin 2 yumurtanızı yiyin . öğle, akşam yemeklerini atlamayın. Birinde kesin et olsun. Bol sıvı tüketin . Bol su içmeniz sütün miktarını etkiler ama protein tüketmeniz de sütünüzün kalitesini etkiler.🍀

Ben her emzirmeden sonra mama veriyordum. sabah ilk emzirmede sütüm çok oluyordu bir tek o zaman vermiyordum. akşama doğru gittikçe sütüm azaldığından sonraki emzirmede 30 sonraki ikisinde 60, son ikisinde de 90 teklif ediyordum. bazen mamayı bitirmezdi. mamayı hemen dökmez yaptıktan sonra 1 saat bekletirdim ki tekrar huysuzlanırsa vereyim. bazı öğünler emzirmeyip sadece mama vermek sütü azaltabilir. Her seferinde emzirip üstüne mama vermek daha zahmetli olsa da emzirmenin devamı açısından daha faydalı.

X