En İyi Sonuç ve Övgü Aldığımız Tarifleri Püf Noktaları ile Paylaşalım mı? (Resimli)

canım benim ilk aklıma gelen soya soslu tavuk ve arpa şehriye salatası bunları 1 gün önceden hazırlayıp dolaba atarsın yemek saatide çıkartıp soya sosluyu hemen 10-15 dk teflon tavada az yağla kızartırsın, çorba olarak tavuk suyuna çorba yapabilirsin, biber kızartıp dolaba atıp servis edeceğin zaman yoğurttlayabilirsin ,kahvaltıyada muhammara yapabilirsin çokça yapıp kavanoza koyarsın çok ğüzel ve lezzet li oluyor,aklıma geldikçe ilave ederim

royalcim ezinenin önerisi üzerine biber dolması tarifi arıyorum...soya soslu tavuk ben cok severim ama misafirlerin damak tatlarına uyarmı tereddütlüyüm.bende tavuk güveçe meyilliyim. ne dersin? arpa şehriye salatasını saklaabileceğimi hiç düşünmemiştim hemen tarif arıyourm...muhammara nedir şimdi onadan bakıcam.çorbaya mercimek olsun dedim herkes sever diye sen ne dersin?

arpa şehriye salatası dediğin mayonezli arpa şehrieymdiir aceba link veremiyorumda yemek tarfileri kısmında var:KK43:

kızlar yardımınıza teşekkür ederim...

Son düzenleme:
Ezine74 verdiğin tarifi yaptım :)
Şimdi resimleri gören patlamış volkanik dağ resmi koydum sanır,ama söyleyim bu bir Kek.Şimdi arkadaşlar nedir benim bu keklerden çektiğim.Eskiden pişerlerdi ama artık pişmiyorlar.Vallaha üstten veriyorum alttan veriyorum (ısıyı yani) üstü yanmaya başlıyor okadar emin oluyorum,sonra bi çıkartıyorum te böyle kalıyorum :KK28: Hayır yani kek konusunda lanetlendim mi naptım anlamıyorumki :KK53: Tövbe Allahım çok tövbe.Şimdide hayat'ın verdiği poğaça tarifini deniyicem,umarım o güzel olur.
Te kek bu

:))) gizemcim bende ilk kek yapmaya basladigim da hatirliyorum hic kabarmazdi bisküvi gibi kek olurdu..senin yine kabarmis..resmen tahta gibi olurdu ..ama yilmadim denedim :)) hatirliyorum ilk kekimi becerdigimde sevgim bi arkadasimi cagirdim "kek yapabilme basari kutlamasi" yaptik :)
simdi tteeeeee

okadar degil tabi de.. kendimden kötüsünü görünce böyle :)) havaya gi9rdim .. belki sorun ayarlarla sürekli oynamandan kaynaklaniyordur.. firinin isisi yuksektir standartan daha dusuk bi isiyla pisirmen gerekiyordur.. benim sorunum oymus..ben firinimda 140-150 derecede pisiriyorum baslica kurallari biliyosundur?

:))) gizemcim bende ilk kek yapmaya basladigim da hatirliyorum hic kabarmazdi bisküvi gibi kek olurdu..senin yine kabarmis..resmen tahta gibi olurdu ..ama yilmadim denedim :)) hatirliyorum ilk kekimi becerdigimde sevgim bi arkadasimi cagirdim "kek yapabilme basari kutlamasi" yaptik :)
simdi tteeeeee

okadar degil tabi de.. kendimden kötüsünü görünce böyle :)) havaya gi9rdim .. belki sorun ayarlarla sürekli oynamandan kaynaklaniyordur.. firinin isisi yuksektir standartan daha dusuk bi isiyla pisirmen gerekiyordur.. benim sorunum oymus..ben firinimda 140-150 derecede pisiriyorum baslica kurallari biliyosundur?
Yok,tadı güzel ama içi pişmemişti yine.Hani dha çok pişirsem üstünü kazımak durumda kalıcam.Valla başlıca kural falan bişiy bilmiyim :26: Fırın bozuk bizim,davlumbaza atıyorum orda pişiyor. .

Arkadaşlar merhaba..
Lorida,heyecan yok :) herşey yolunda gider umarım.
Arkadaşlarımın önerileri gayet güzel,çay saati reçeteleri değil de,akşam yemeği mönüleri istiyorsun ?
Ben de naçizene tavsiyelerimi yazayım:
Çorbasız olmaz (Patates Çorbası favorilerimden biri,hem basit hem son derece leziz)

Malzemeler:

.4 adet büyük boy patates
.3 bardak su + 2 bardak tavuk suyu (Tavuk suyu mutlaka olsun,o lezzeti yakalamanın püf noktası)
.200 ml süt kreması
.Tuz,karabiber,dilerseniz nane ve köri

Yapılışı:

.Patateslerinizin kabuklarını soyup,yumuşayana kadar haşlayınız.
.Haşlandıktan sonra temiz bir tencereye alıp,3 bardak kaynar su ile bir iki dakika kaynatıp,el blendırınız ile püre haline getiriniz.
.İçersine 2 bardak tavuk suyunu,tuz ve baharatları katınız.
.Kaynadıktan sonra,kremanızı da ekleyip,iyice karıştırınız,sıcacıkken şifa olması üzre servis yapınız. (Dilerseniz,içine minik parçalara ayırdığınız haşlanmış tavuk katabilirsiniz:)

Uploaded with ImageShack.us

(Alternatif:KK70:omates çorbası,Ekşili Terbiyeli Köfte,Kıymalı Şehriye,Toygo)

Fırında Kıymalı Patates Graten / Beşamel Soslu Karnıbahar / Baklava Yufkasında Makarna Böreği
Nohutlu Pilav (veya Bulgur Pilavı)
Kabaklı Tavuk Beğendi (Kesinlikle tavsiyemdir)
Domates Soslu Hamur Kızartma
Lavaşlı veya Tortillalı Köfte
Patlıcan Salatası veya Yoğurtlu Havuç Salatası

Tatlı olarak: Yalancı Tavuk Göğsü (her zaman garanti,sütlü tatlı sevmeyen pek yok)
Milföy baklava ya da pratik olması açısından İrmikli Kedi Dili olabilir..

Yazdıkça aklıma geliyor,umarım yardımcı olabilmişizdir.
Dilerseniz fotoğraf da eklerim daha sonra..

Haydi kolay gelsin :)

Mutfağa,lezzete,mönü fikirlerine dair herşey için,Pembe Mutfak'ta fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Son düzenleme:
Poğaçalarım olduu :KK8: Tadı da görünüşü de çok güzel oldu :) Tarif için teşekkürler hayat24,ve kek tarifi için sanada teşekkür ederim ezine74.Kek faciamdan sonra moralim düzeldi :21:

Arkadaşlar merhaba..
Lorida,heyecan yok :) herşey yolunda gider umarım.
Arkadaşlarımın önerileri gayet güzel,çay saati reçeteleri değil de,akşam yemeği mönüleri istiyorsun ?
Ben de naçizene tavsiyelerimi yazayım:
Çorbasız olmaz (Patates Çorbası favorilerimden biri,hem basit hem son derece leziz)

Malzemeler:

.4 adet büyük boy patates
.3 bardak su + 2 bardak tavuk suyu (Tavuk suyu mutlaka olsun,o lezzeti yakalamanın püf noktası)
.200 ml süt kreması
.Tuz,karabiber,dilerseniz nane ve köri

Yapılışı:

.Patateslerinizin kabuklarını soyup,yumuşayana kadar haşlayınız.
.Haşlandıktan sonra temiz bir tencereye alıp,3 bardak kaynar su ile bir iki dakika kaynatıp,el blendırınız ile püre haline getiriniz.
.İçersine 2 bardak tavuk suyunu,tuz ve baharatları katınız.
.Kaynadıktan sonra,kremanızı da ekleyip,iyice karıştırınız,sıcacıkken şifa olması üzre servis yapınız. (Dilerseniz,içine minik parçalara ayırdığınız haşlanmış tavuk katabilirsiniz:)

(Alternatif:KK70:omates çorbası,Ekşili Terbiyeli Köfte,Kıymalı Şehriye,Toygo)

Fırında Kıymalı Patates Graten / Beşamel Soslu Karnıbahar / Baklava Yufkasında Makarna Böreği
Nohutlu Pilav (veya Bulgur Pilavı)
Kabaklı Tavuk Beğendi (Kesinlikle tavsiyemdir)
Domates Soslu Hamur Kızartma
Lavaşlı veya Tortillalı Köfte
Patlıcan Salatası veya Yoğurtlu Havuç Salatası

Tatlı olarak: Yalancı Tavuk Göğsü (her zaman garanti,sütlü tatlı sevmeyen pek yok)
Milföy baklava ya da pratik olması açısından İrmikli Kedi Dili olabilir..

Yazdıkça aklıma geliyor,umarım yardımcı olabilmişizdir.
Dilerseniz fotoğraf da eklerim daha sonra..

Haydi kolay gelsin :)

Mutfağa,lezzete,mönü fikirlerine dair herşey için,Pembe Mutfak'ta fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

çok teşekkür ederim libyana...ben kahvaltı, çay, ara öğünler ve akşam yemeği dahil 3-4 günlük yetecek yemek arıyorum..birde misafirlerim bence normal bir kişinin yiyebileeğinin en az 3 katını yiyebiliyorlar.annem 15 kişilik yemek yaptı 5 kişi yedi, yetmedi....panik yapmakta haklımıyım neeee...yazarken bile gerildim.
sanıyorum sizin revani tarifinizi buldum.onu yapmayı planlıyordum birde sütlü tatlı elbette.
patates çorbasını yarın aksam için deneyip eşime soracağım ne dersin...eminimki güzel olacak ama misafirlerin damak zevki tabiki önemli...
tekrar çok teşekkürler....

Rica ederim,Revani eklemedim ben,Azeri Kızı'nın tarifini kastediyor olmalısın,olsun kardeş sayılırız :)
Kolay gelsin diyorum o zaman,misafir bereketiyle gelir,inşallah herşey yolunda gider.
Dolma yapmak en mantıklısı bu duruma,z.yağlı..

Şimdi resimleri gören patlamış volkanik dağ resmi koydum sanır,ama söyleyim bu bir Kek.Şimdi arkadaşlar nedir benim bu keklerden çektiğim.Eskiden pişerlerdi ama artık pişmiyorlar.Vallaha üstten veriyorum alttan veriyorum (ısıyı yani) üstü yanmaya başlıyor okadar emin oluyorum,sonra bi çıkartıyorum te böyle kalıyorum :KK28: Hayır yani kek konusunda lanetlendim mi naptım anlamıyorumki :KK53: Tövbe Allahım çok tövbe.Şimdide hayat'ın verdiği poğaça tarifini deniyicem,umarım o güzel olur.
Te kek bu

hayatım, bu kek aslında gayet güzel kabarmış ama içi pişmeden tam daha dışı dağlanmış,yanmış..bu kesinlikle fırının ayarlarıyla ilgili bi durum olmalı..sıcak fırına mı atıyosun acaba?ben soğuk fırında pişiriyorum hep..kimi sıcak fırnda kek güzel olur diyor ama..benim yaptığım kekleri soğuk fırında pişiriyorum ve kek konusunda gayet iddialıyım..son bir şey geliyor aklıma böyle olmasında o da yüksek ısı olabilir ki bunun olacağını da sanmam..heralde 180 dereceden fazlaya ayarlamamışsındır diye düşünüyorum.şimdi eminim ki bi daha yakın zamanda denemek istemiyosun ama bi daha ki denemen de fırının ısısını dikkat et bi..hakkaten bazı tarifler mesela kurabiyeler ya da pohaçalar ısıtılmış fırında iyi olurken bazı tarifler de soğuk fırın da iyi oluyor..böyle bi deneyim yaşadığına üzüldüm:KK43:
çok teşekkür ederim libyana...ben kahvaltı, çay, ara öğünler ve akşam yemeği dahil 3-4 günlük yetecek yemek arıyorum..birde misafirlerim bence normal bir kişinin yiyebileeğinin en az 3 katını yiyebiliyorlar.annem 15 kişilik yemek yaptı 5 kişi yedi, yetmedi....panik yapmakta haklımıyım neeee...yazarken bile gerildim.
sanıyorum sizin revani tarifinizi buldum.onu yapmayı planlıyordum birde sütlü tatlı elbette.
patates çorbasını yarın aksam için deneyip eşime soracağım ne dersin...eminimki güzel olacak ama misafirlerin damak zevki tabiki önemli...
tekrar çok teşekkürler....

loridam ben soğan ve dolmalık fıstıkları kavurduğum yağda yıkanmış pirincimi de kavurup,biraz salça bazaen domatesle şöyle bi çevirip,baharatını ve kuş üzümünü de ekleyerek harcı soğutuyorum,sonra içine taze nane,maydanoz,dereotu ve tuz koyuyorum..eğer misafirlerin seviyosa kıyma ya da küçücük doğranmış ve pişirilmiş et ilavesi de yapabilirsin.sonra yıkanıp temizlenmiş dolmalık biberlerin içine,harçtan üzerleri 1 parmak eksik kalacak kadar dolduruyorum.domates kapatarak ağızlarına,(içinde domates yoksa içindeki pirinç miktarının 2 katı kadar,domates varsa daha az )sıcak su koyarak pişiriyorum.son 5-10 dakikasında fırınlayabilirsin de..pişirmeden buzdolabının 0 gözünde 3 gün kadar saklayabilirsin de...aynı şekilde lahana ya da yaprak sarmasını da saklayabilirsin..eğer hemen pişireceksem biraz da tarçın ekliyorum baharat olarak içine,bekleteceksen koyma çünkü harcı bekleyince tarçının etkisi ile kararıyor..umarım başarılı olursun..

Te kek bu

gi.em cim öncelikle fırının nasıl bir fırın davul fırınmı ocaklımı midi fırınmı
ben keki pişirirken bol çırpıyorum mikserle
fırına 150 dereceye ayarlıyorum
keki fırına sürüyorum 20 dakika hiç açmıyorum
yavaş yavaş pişiyor
kekte önemli olan bu bence yani püf noktası az ısıda ağır ağır pişecek
sen kaç derecede pişirdin canım
bu arada poğacalar çok güzel görünüyor eline sağlık bnmde misaifrlerim vardı bugün ikram ettim hazır sandılar nerden aldın dediler :)çok hoşuma gitti :)

lorida bende hem pratik hemde lezzetli bir tarif vereyim.
tüm sayfaları okumadım önceden yazıldıysa kusuruma bakmayın.
...fırın poşetinde tavuk...
canım tavuk butlarını zeytin yağı limonla ov
sonra fırın poşetine biraz un koyup heryerine bulaşmasını sağla
tavuklarıda poşete koy ağzını bağla
başka bir fırın poşetine iri iri gelişi güzel
patates, soğan, domates, sarımsak doğra bunlarıda birazcık yağla
ve yine unlanmış fırın poşetine koy.
bu 2 poşeti fırında 1 saat filan pişir sonra
poşetlerinden çıkar bir borcama koy bi 15 20 dk kadar daha fırınla üzeri kızarsın.
bu kadar afiyet olsun.
unutmadan fırın poşetini fırına koymadan önce çatalla bir iki yerinden del.

akşam çayla yenilecek pratik bir tatlı
...halleyli pasta...
1 kutu krem şantiyi hazırla (1 kutunun içinde 2 paket şanti çıkıyor 2 sinide kullanacaksın.)
10 lu halleyi irili ufaklı krem şantinin içine kır
sonra içine tamamen isteğe bağlı
doğranmış muz çilek vs.
damla çikolata hangisi varsa ekle
şöyle kabaca karıştır şekil verip derin dondurucuya at (istediğin kadar durabilir yemeden 15 20 dk önce çıkar yeter.)
sonra çikolata sosla servis et.
içindekinin halley olduğu anlaşılmıyor çok zor bir pasta gibi geliyor yiyenlere
tarifini filan istiyorlar :)) 5 dk hazırla at dondurucuya lazım olunca kullan.

umarım faydalı olabilmişimdir.

ben biber dolmasını şöyle yapıyorum
yaklaşık 1 kilo bibere
2 bardak pirinci bol suda yıkayıp 1 yemek kaşığı salça, 2 soğan (bence lezzetli yemeğin sırrı bol soğandır)
2 domates, bir tutam nane, yeterince tuz, zeytin yağı ekle karıştır
biberleri doldur.
tencereye biberlerin hafif üstünü bürüyene kadar sıcak su ekle orta ateşte pişir.

hatta ben piştikten sonra bi 20 25 dk kadarda fırında üstünü hafif kızrtıyorum çok güzel oluyor.
tabi fırına koyacaksan dolmanın ağzını domates dilimiyle filan kapat yoksa pirinç kurur
kıtır kıtır olur güzel olmaz.

ezine ve hayat,bizim fırın bozuko yüzden sürekli davul fırında pişiriyorum bunları.Ayar falan yok yani direk atıyorum tek üstünün veya altının yanması için 2 tane tuşu var.Ve evet bi süre kek yapmayı hiç düşünmüyorum :KK14:
Allah beni kahretmesin,davul fırın yazcağıma sürekli davlumbaz yazmışım :KK53: :KK52:

Son düzenleme:
ezine ve hayat,bizim fırın bozuko yüzden sürekli davul fırında pişiriyorum bunları.Ayar falan yok yani direk atıyorum tek üstünün veya altının yanması için 2 tane tuşu var.Ve evet bi süre kek yapmayı hiç düşünmüyorum :KK14:
Allah beni kahretmesin,davul fırın yazcağıma sürekli davlumbaz yazmışım :KK53: :KK52:

davul fırında kek türlerinin üzeri çok çabuk yanar ,en güzel poğça ve börek pişer o fırınlarda benimki öleydi yanii:))))) kek pişireceğim zaman başından ayrılamıyordum fırının

davul fırında kek türlerinin üzeri çok çabuk yanar ,en güzel poğça ve börek pişer o fırınlarda benimki öleydi yanii:))))) kek pişireceğim zaman başından ayrılamıyordum fırının
Evet ama normalde üzeri yanan birşeyin içi kesinlikle pişmiş olur.Aman benim kekim bana sürpriz yapıyor.İçi pişmemiş,üstü yanmış oluyor :KK37:

tahmin etmiştim gi.em cim bnmde kayınvalidemin davul fırını var onun evinde bende beceremiyorum yarısı kabarıyor yarısı çöküyor yada yanıyor ama o işin sırrını çözmüş gayet güzel pişiriyor o yüzden ben çırparım onlardayken o pişirir:))

kızlar hepinize ayrı ayrı teşekkürleri borç bilirim....
4 tam menü hazırlamaya karar verdim ara öğünlerdede bazılarını çıkarıp ortaya koymak ii olur diyorum...
1. menü
mercimek çorba, fırında kaşarlı tavuk güveç, pilav, börek, patates salatası,cacık
2.menü
çorba(patates çorbası yukarıda vardı), susamlı tavuk kızartma ya da fırın poşetinde tavuk(yukarıda tarifi var), rus salatası, mantar soslu makarna salatası(hem yemek hem salata gibi), gerisini size bıraktım...fikirlerinizi bekliyorum...
3. menü
mercimek çorba, patates köfte, börek, biber dolma, barbunya
4.menü
yine çorba(ama bilemedim, saklanabilen bir tane)oktay ustanın köfte iskenderi, tabiki biber dolma, börek,.....ne gider bunun yanına...offf bilemedimmmmmmmm

muhammara tavsiyeniz üzerine, poğaça, havuçlu kek, halleyli pasta,tramisu, revani, tavuk göğsü (tatlı çok seviyorlarda)
2 tavuk 2 köfte yaptım dikkatttt....
ben nasıl kalkarım bunun altından işten izinde alamaaaammm

4 tam menü hazırlamaya karar verdim ara öğünlerdede bazılarını çıkarıp ortaya koymak ii olur diyorum...
1. menü
mercimek çorba, fırında kaşarlı tavuk güveç, pilav, börek, patates salatası,cacık
2.menü
çorba(patates çorbası yukarıda vardı), susamlı tavuk kızartma ya da fırın poşetinde tavuk(yukarıda tarifi var), rus salatası, mantar soslu makarna salatası(hem yemek hem salata gibi), gerisini size bıraktım...fikirlerinizi bekliyorum...
3. menü
4.menü
yine çorba(ama bilemedim, saklanabilen bir tane)oktay ustanın köfte iskenderi, tabiki biber dolma, börek,.....ne gider bunun yanına...offf bilemedimmmmmmmm

muhammara tavsiyeniz üzerine, poğaça, havuçlu kek, halleyli pasta,tramisu, revani, tavuk göğsü (tatlı çok seviyorlarda)

anaaaaaaaa valla altından kalkarsan bu kadar menünün hem de izin almadan,alnından öpüyorum seni canım..süper menüler bi de ben bgün sakız muhallebili kadayıf yaptım,aslında tavuk göğsüyle yapılıyo sanırım,az sonra yayınlıycam tarifi ve resmini ,aklında bulunsun bu da.

Evet ama normalde üzeri yanan birşeyin içi kesinlikle pişmiş olur.Aman benim kekim bana sürpriz yapıyor.İçi pişmemiş,üstü yanmış oluyor :KK37:

:KK19::KK19:yoo kesinlikle diye bişi yok davul fırın tatlı türlerinin üzerini hemen kızartıp haşlar ama içi hamur kalabilir onun için hep başında durup alt-üst düğmelerini ayarlamak gerekir bence tencerede fincan keki yap o hem dah pratik hem bi sorun çıkmaz..kolaygelsin...

1. menü
2.menü
3. menü
4.menü

:KK1: sen kaynananların size gelmesini iptal et , biz bu forumdaki kızlarla birlikte tüm bunları hem yapalım hem yiyelim:)))))menüler süper şimdiden kolay gelsin stress te yapma misafir umduğunu değil bulduğunuyer canımm..:KK19::KK68:.

X