En Sonunda köpeğime kavuştum..

jasmine

Yüksek Melankoli
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2006
119
1
1nancygc9.jpg

nancy2sz0.jpg

Uzun zamandır Golden cinsi köpek arıyordum..Hatta bununla ilgili bir topicte açmıştım..Dün güzel bi haber geldi ve Nancy'ime kavuştum...

Daha öncede aynı cins olan Paşa'm vardı ve onu gençlik hastalığından kaybetmiştim.Şimdiyse durum biraz farklı..Nancy 8 aylık ve dişi...

Bir kaç gün önce Nevbahar'da bulabildinmi diye sormuştu ve üzülerek bulamadığımı belirtmiştim.

Şimdide mutluluğumu sizinle paylaşmak istedim...
Ancak bir kaç küçük sorun var...BU konuda bilgisi olanlardan yardım istiyorum...

Daha yeni mamaya alıştırmaya çalışıyoruz ve çok az yiyor...Ne yapmam lazım?

İkinicisi tuvaletini daha önce kaldığı yerde hep balkona yapmaya alıştırılmış,bense sabah akşam dışarı çıkıp bu şekilde yapmasını istiyorum.Bunu yapsada yapmasada her sabah ve akşam dışarı çıkararak alışkanlık edindirebilirmiyim?

Son olaraksa çok fazla ürkek..en ufak sesten hareketten korkuyor.Bunu üstünden nasıl atabilir??:teselli:

Tüm bunların haricinde çok iyi söz dinliyor.Oldukça temiz ve uysal...
önerilerinizi bekliyorum....

Canım çok sevimli:asigim:Sağlıklı uzun ömürler dilerim ona:asigim:

Kuru mamayı pek yemiyorsa araya yaş mama konserve kat canım biraz öyle yesin alışınca tek kuru mama yer.

Bence dışarıya çıkmayada alışır. Size eve alışıp güvendikten sonra o ürkekliğinide atar üstündensırnaşık şey

Çok sevindim sizin ve nancy'in adınaŞeniz

yerim ben onuuuu Şeniz çok tatlı bi kızın varr.benimde 3 tane köpeğim var iki tanesi golden.mama meselesini ciğer veya kemik haşlayıp bunların suyuyla ıslatarak halledebilirsin.ciğerleride içine ezersen hapur hupur götürür ama buna alışmaması için her öğünde mamaya yoğunluk katarak diğer malzemeyi azaltmalısın.ürkeklikte nevbaharın dediği gibi zamanla geçer.tuvalet olayı ise yemek yedkten sonra 20 dk içinde dışarı çıkarmalısın dışarı yaptığında biraz oyun oynayıp yada sevdiği bişeyi verip(kraker ödül çukulatası gibi) hemen geri dönmelisin.bikaçgün içinde sırf dışarı çıkmak için çişini tutacaktırryerimseniben uzun ve sağlıklı ömürler köpüşünee buarada dışarda çişini yapmadan yüz verme önce çişş sonra oyunnna.s.

Önerilerinizi hemen dikkate aldım..:kahve:
Adessa dediğin gibi tavuk haşlayıp onun suyu ile ıslattım mamayı ve ilk kez 3 ölçeğin büyük bir bölümünü tek seferde yedi..Sabahta öyle deniycem.a.s
Bu çok güzel bir mutluluk...:eek:İlginiz içinse çok teşekkürlera.s.

Yine bennn:çok üzgünüm:
Nancy hiç mamasını yemiyor,tavuk suları vb şeyler hiç fayda etmiyor..
veterineri mecbur kalınca yiyecek dedi ama 2 gündür neredeyse hiiç bişi yemedi...:sm_confused:
Kesinlikle mamaya alışmalı diyor,başka bişi vermemizede izin vermiyor...
Bize alışamadı desem değil, sürekli oyun oynuyoruz.Hareketli oldukça ve mutlu..
Üstelik artık tuvaletini dışarıya yapıyor,balkona bile değil...:1no2:
Aç kalıp güçsüzleşecek diye korkuyorum

Veterinerin dediği doğru canım:çok üzgünüm:

O iyice aç kalıp yemek mecburiyetinde kalınca alışacak:çok üzgünüm:

Gerçi çok zor durum insan onu aç görünce dayanamıyor değil mi:çok üzgünüm:

Köpek besleyen arkadaşlarımız yardımcı olabilirler belki:teselli:

Veterinerin dediği doğru canım:çok üzgünüm:

O iyice aç kalıp yemek mecburiyetinde kalınca alışacak:çok üzgünüm:

Gerçi çok zor durum insan onu aç görünce dayanamıyor değil mi:çok üzgünüm:

Evet aç olduğunu bildiğim için üzülüyorum..Önce güzellikle anlatmaya çalıştım olmadı sert bi şekilde "ye" dedim...
Ye dediğim zaman bikaç tane alıyor sonra masum masum yüzüme bakıyor kıyamıyorum...:çok üzgünüm:İlgin için teşekkürlera.s.

Umarım bana yardımcı olacak başka birileri vardır...benneyaptımki

köpeğin mama markasını değiştirebilirsin.ama vetin dediği doğru kıyamayıp ev yemeği verirsen sindirim bozuklukları olur.tüyleri güzel gelişmez parlak olmaz çok dökülür kokar bide köpeğin.goldenlara tavuk alrjilidir canım mamanın içeriğine bak kuzuetli ve pirinçli olanından al.bide hareketlerinde halsizlik dışkısında ağır koku ve cıvıklığa doğru yönelme olursa hemen tekrar götür vete çünkü iştahsızlığa bunlar eklenirse kötü:1no2:

Jasminecim.. a.s.

Öncelikle kızın Nancy ile birlikte keyifli ve sağlıklı günler geçirmenizi dilerim. Yazılanlara göz attım, arkadaşlarımızın söyleyeceklerine belki bir kaç ilavem olabilir..

Farklı markalı mamaların deneme boylarından alarak önce kuru mamaya mı yoksa markaya mı hassas, onu tespit etmek gerekiyor..

Kız kısmı biraz naz yapabilir ama ben de aynı görüşteyim. Yılmamak lazım.

Mamayı yenilebilir hale getirmek için öneriler..
1- Yoğurt ekleyebilirsin.
2- Rondodan geçirilmiş havuç ekleyebilirsin.
3- Kıyma kavurup, 1 kaşık kadar ekleyebilirsin.
4- Kuru mamayı mutlaka ılık veya sıcak suyla sulandırman gerekiyor.

..ve son olarak bir hatırlatmada bulunmalıyım.. Belki de gözünden kaçmış olabilir. Mamanın son kullanma tarihine mutlaka bak. mamayı kokla ve bir tane ye. Sence kokusu nasıl ve yenilebiliyor mu?

Ben köpeklerime mama alırken ya da marke değiştirirken önce tadına kendim bakarım.

Gelelim çiş konusuna.. Balkona gazete koy. Ona çiş yapsın. Sonra o gazeteyi bahçeye indir. Taş vs. ile sabitle. dışarı çıkarttığında o gazeteyi mutlaka ziyaret edin. Nancy nin kokusu bahçe toprağına geçsin bu arada.

ayrıca amonyak taşı yanında.. gazete kağıdı bir kaç gün içinde ölür. Yine bahçeye her sabah ve akşam mutlaka yolunuzun üzerinde olan bir noktaya bir kaç damla amonyak damlat. Amonyak çiş kokusunu çağrıştıracaktır. zamanla mutlaka öğrenir. İstemediğin yerde çiş yaparken yakaladığın DAKİKADA sert bir sesle hayır diyerek yanlış yaptığının da ona mutlaka öğretilmesi lazım.

Ses için de şunu önerebilirim. Yüksek sesle müzik dinlet (her gün süresini arttırarak) ve olabildiğince kalabalıklarda dolaş..

Kolaylıklar dilerim.

Bütün yazıları tekrardan okudum.Bana yardımcı olan herkese tekrardan teşekkürler..a.s.
Artık mama sorunumuzda kalmadı..
Nancy 9 aylık ve 22 kilo..Bu iyimi onu merak ediyorum?
Tuvalet konusundada bir problemimiz yok..

nancy çok tatlı gerçekten sağlıklı uzun ömürlü olsun bende sana kesinlikle mamaya alıştırmanı öneririm baştan nasıl alışırsa öyle gidiyor benimde iki teriyerim var malesef onlar tavukla beslenmeyi
seçtiler sebze ve makarnada ilave edip öyle pişiriyorum yinede içim rahat etmiyor bu arada büyük marketlerde satılan mamaları köpekler sevmiyorlar marka oldukça önemli gerçi benimkiler hills bile yemiyorlar ama mamayı veterinerinden almanı öneririm tuvaletini dışarı yapmaya çabucak alışacaktır
ürkekliğini atmasıda size güvenmesiyle ilgili çok uzun sürmez zaten çok akıllı bir köpeğe benziyor kısa sürede ev halkına bağlanır

Nancy 9 aylık ve 22 kilo..Bu iyimi onu merak ediyorum?
Herşeyin yoluna girmesi sevindirici.. :nazar:
Normalde, köpekler gelişimlerini 18 ayda tamamlarlar. Nancy nin olması gereken kilo 30-32 civarında. Yani önünüzde 9 ayınız ve 8 kilonuz var. ayda bir kilodan fazla almamalı.
Aslında belirleyici olan şudur. Köpeğin sırtına baktığıızda iskeletini algılar ama kemiklerini görmezsiniz. Kiloda ölçü budur. Yani kemiklerin çıkmasına milim kala..

Onlar bizlerden daha hassas fazla kilo konusunda. dikkatli olmakta fayda var.

keyifli günler dileirm...

X