Enfeksiyon

Biyologist

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
9 Ekim 2015
18
1
36
İdrarda yanma, akıntı, kaşıntı, kötü koku, vs gibi şikayetlere neden olabilen üriner sistem enfeksiyonlarının önemi her geçen gün daha çok anlaşılmaktadır. Tedavi edilmezse kısırlık gibi çok ciddi sorunlara neden olabilecek olan ürogenital enfeksiyonlar ihmal edilmemeli ve en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Ürogenital enfeksiyonların tespiti en az tedavisi kadar önemlidir. Tedavi için öncelikle enfejksiyon etkeninin doğru tespit edilmesi ve etkene yönelik tedavi uygulanması hem tedavi süresinin kısalmasını hemde gereksiz ilaç kullanımının önlenmesini sağlar.

Bilim dünyası her konuda olduğu gibi enfeksiyon etkenlerinin tespiti konusunda da çok büyük gelişmeler göstermiş ve gelişmiş Dünya ülkelerince kullanılan testler ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Böyle tstlerle kısa sürede doğru tespit mümkün olmaktadır.

Ürogenital sistem enfeksiyonlar ile ilgili merak ettiklerinizi bu başlıktan sorabilirsiniz. Ülkemizin en büyük laboratuvarlarından birisinde görev yapan bir biyolog olarak sizlere bu konuda yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

merhaba biz eşimle vajinismus atlatma mücadelesi verirken eşli denemelerde zeytinyağı kullanmıştık ve zeytinyağı eşimde mantar oluşturdu. deride kızarma kaşıntı oluştu. başlarda bende bir şey yoktu ama bir süre sonra bende de sarımsı kötü kokan bir akıntı oluştu ve ben doktordan korktuğum için aylardır alttan muayene eder diye doktora gidemiyorum. başta eşimden bana da mantar bulaştığını düşünmüştüm. ama netten araştırdığım kadarıyla mantarda şiddetli kaşıntı yada yanmada oluyormuş. ben uzunca bir zamandır bu akıntı ile yaşıyorum ama kaşıntı hiç yok. sadece akıntı fazla olduğunda hafif yanma hissediyorum. adetlerimi normalde 28 günde olurken son 3 aydır 30-31 günde olmaya başladım. bazende kasıklarımda hafif batmalar oluyor. birde bu sorun oluşmadan önce ilişki de hiç acı hissetmezken artık biraz acı oluyor sanırım bu durumla ilgili.kusura bakmayın çok uzun oldu ama benimki enfeksiyon mu mantar mı karar veremedim:KK43: bu arada çarşamba gününe cesaretimi toplayıp randevu aldım ama her an adet olabilirim ve korkup iptal edebilirim :KK43:

merhaba biz eşimle vajinismus atlatma mücadelesi verirken eşli denemelerde zeytinyağı kullanmıştık ve zeytinyağı eşimde mantar oluşturdu. deride kızarma kaşıntı oluştu. başlarda bende bir şey yoktu ama bir süre sonra bende de sarımsı kötü kokan bir akıntı oluştu ve ben doktordan korktuğum için aylardır alttan muayene eder diye doktora gidemiyorum. başta eşimden bana da mantar bulaştığını düşünmüştüm. ama netten araştırdığım kadarıyla mantarda şiddetli kaşıntı yada yanmada oluyormuş. ben uzunca bir zamandır bu akıntı ile yaşıyorum ama kaşıntı hiç yok. sadece akıntı fazla olduğunda hafif yanma hissediyorum. adetlerimi normalde 28 günde olurken son 3 aydır 30-31 günde olmaya başladım. bazende kasıklarımda hafif batmalar oluyor. birde bu sorun oluşmadan önce ilişki de hiç acı hissetmezken artık biraz acı oluyor sanırım bu durumla ilgili.kusura bakmayın çok uzun oldu ama benimki enfeksiyon mu mantar mı karar veremedim:KK43: bu arada çarşamba gününe cesaretimi toplayıp randevu aldım ama her an adet olabilirim ve korkup iptal edebilirim :KK43:
Öncelikle geçmiş olsun

Anlattığınız semptomlar bir enfeksiyonu düşündürüyor haklısınız. Mantar ( Candida) enfeksiyonları toplumda sıkça görülür. Semptomları enfeksiyona neden olan etkenin türüne göre farklılıklar gösterebilir. Kültür gibi klasik tanı yöntemleri çoğu kez bu enfeksiyonların tespitinde yetersiz kalır. Bu nedenle özellikle mantar enfeksiyonlarında bizler hastalarımıza daha gelişmiş test yöntemlerini (PCR yöntemi) tavsiye ederiz.

Çalıştığım laboratuvar bu alanda ülkemizin en iyilerindendir. Tüm Türkiye'ye hizmet sunmaktayız. Akıntı veya sürüntü örneğinden test çalışılarak 10 enfeksiyon etkeni PCR çalışmasıyla belirlenir ve iki gün içerisinde sonuçlandırılır. Tavsiyem öncelikle sizin ve hatta eşinizin de bu testi yaptırmanızdır.

Yaptırmak isterseniz özel mesajla iletişime geçebilirsiniz.

X