Engelli biriyle evlenir miydiniz?

Engelli biriyle evlenmezdim. Yazacaklarımdan ötürü kim bilir neler diyecekseniz bana neler düşüneceksiniz hakkımda ama samimiyetimle söylüyorum ki evlenmezdim. Ve evlenmedim de..Hayatımda ilk ve son aşık olduğum kişi engelliydi. Çok ama çok sevdim, hayatta kimseden görmediğim sevgiyi gördüm ondan. Üstelik çok da ağır engelliydi. Tekerlekli sandalyesiz hiç gibi bir şeydi. Sevgiden mi ne bilemiyorum hiç başlarda gözüme batmadı bir şey. Onu olduğu gibi sevdim hep ama birlikte hayatı paylaştıkça kendi hayatımın yokolduğunu gördüm. Birlikte yemeğe gideceğimiz lokantadan çay bahçesine kadar her şeyin ona göre olması gerektiğini gördüm. Herşeyden geri kalıyorduk birlikte. Gideceğimiz yerde asansör yoksa gidemiyorduk, tanıdığımız insanlar sorun etmese bile basamaklardan kucaklanarak çıkarılmaya izin vermiyordu. Yapamadığı her şeyi silip atmıştı hayatından ve hayatımın büyük bir kısmı onun savaşına dahil olmakla geçti. Ailemden kimseye açıklayamadım çünkü kabul etmiyeceklerini biliyordum. Birgün evleneceğimizi hayal ederek dört seneye yakın harcadık hayatlarımızdan. Zaman geçtikçe anladım ki yaşadığımız dünya maalesef engellilere göre değildi. Ben kimim ki, etim ne budum ne ? böylesi büyük bir mücadele içine girip savaşacağım. Dışarda öyle güzel bir hayat akıyor ki, bir daha gelmeyeceğimiz hayatımızı engelli biriyle hapis hayatına çevirmek inanın saçma. Önünüze basamaklar engeller çıktıkça siz sağlam halinizle için için kahrolacaksınız ve bunu gizleyeceksiniz ki sevdiğiniz engeli yüzünden daha da moralini bozmasın hayata küsmesin.. Ömrüm bu savaşlara katılmakla geçti benim ve pes ettim. Üstelik evlenmeden bekaretimi bile verdiğim engelli aşkımla ilişkimi bitirdim dört koca yılın sonunda. Sonra da gidip hali vakti yerinde, gayet güzel işi gücü olan biriyle evlendim. Aşık değilim ama dürüstçe itiraf edeyim çok mutluyum. Hayatın her şeyini tadıyorum, geziyorum tozuyorum. Hayatı doya doya yaşıyorum. Üzülüyor muyum derseniz üzülüyorum ama inanın üzüldüğüm tek ama tek şey hayatımdan dört seneyi engelli aşkımla harcamak onun hayatının bu bölümünü de ister istemez çalmış olmak. Keşke ona hiç aşık olmasam hiç sevmeseydim bir tek vicdanen sanki yüzüstü koymuşum gibi üzüntüm vardı ilk zamanlar. Üstünden yıllar geçince artık onu da dert etmiyorum, allahü Teala büyüktür biz kulları neyiz ki bunlarla boğuşabilip galip geleceğiz. Hani bir laf vardır heşeyin başı sağlık deriz çoğu lafın sonunda bunu söylemek gerekir, üzülerek söylemeliyim bence bu hayat sağlıklı insanlara göre. Tüm engelli vatandaşlarımızın Allah yar ve yardımcısı olsun dileklerimle.

not: böyle konuları duyduğunda aşktan sevgiden bahsedenlere, sanki aşk sevgi her şeye yetiyormuş gibi yorum yapanları hiçbir zaman anlamıyorum, anlamak da istemiyorum : )

bu yazıların üzerinden çok uzun yıllar geçmiş ama ben yinede şualıntı yaptığım mesajla ilgili birşeyler yazmak istiyorum..
bence en doğrusunu yapmışsın evlenmiyerek fakat şunu hiç düşündünmü
demişsinki madi durumu yerinde biriyle evlendim geziyorum tozuyorum allah daha çok mutluluğunu dayim etsinde.
şöylede bişey var allah korusun şuanki eşinize bişey olsa engelli olsa onuda bırakacakmısınız acaba benim tek merak ettiğim soru bu yoksa başka bişey değil evlenip evlenmemek tabiki sizin rercihiniz..
yada allahım korusun çocuklarınızda böyle bişey olsa ne yapıcaksınız??
aradan çok zaman geçmiş muhtemelen bunları okumuyacaksınız bile ama ben yinede yazmak istedim içimdekileri..

sen engelli olsan ve guya seni seven insan 'ay bu engelli evlensem mi yav' diye dusunse kalbin kirilmaz mi? bir de daha cok yakisikli degil demissin, yahu sevdigin adam her turlu yakisikli gelir sana, ne olursa olsun. sevmedigin adamla evlenmemeni oneririm, cunku anlasabilmek evliligin en onemli kriterlerinden olsa da, sevgi yoksa en ufak anlasmazlikta buyur de buyur, cekilmez olur.

Çok seviyorsam eğer,neden olmasın?
Göz kusuru bende de vardı,bir sürü ameliyatlar geçirdim. Görme yüzdem düşüyordu..
Girdiğim ameliyatlarda da kör olma gibi bir riskim vardı. Ama bu yüzden sevgilim beni yarı yolda bırakmamıştı.
Daha ağır engelli olan arkadaşlarımız,insanlarımız var. Tabi çok,çok zor kabul ediyorum bunu.
Şunu laf olsun diye söylemiyorum samimiyetimle söylüyorum; her koşulda seviyorsam eğer kimseye laf ettirmez,doya doya sevgimi yaşardım bu asla problem olmazdı benim için.

Aşk engel tanımaz. Bu soruyu soruyorsan aşk yok demektir. Biz her hoşlantıya aşk diyoruz. Aşk başka bişiii!

Merhaba kızlar günlerdir düşünüp içinden çıamadığım bir konu var. Benimle ilgilenen çok iyi kalpli ve maddi durumu yerinde sayılabilir bir kısmetim çıktı. Kendisi öğretmen, iyi bir insan, iyi bir aileye sahip ama... engelli. Aslında engel derecesi hafif, gözünün biri görmüyor ve büyük numara gözlük kullanıyor, birkaç kere ameliyat geçirmiş ve güneşten rahatsız oluyor. Engeli ağır değil istediğini yapabiliyor ama maalesef ehliyet alma şansı yok. Pek yakışıklı değil ama kişilik olarak çok iyi ve çok dürüst (numunelik :KK70: ) herşey iyi güzel ama iş evliliğe gelince aklım durdu. Bir türlü mantıklı düşünemiyorum, Sizce onun engeli evlilikte sorun yaratır mı? Engellileri aşağılamak için falan söylemiyorum ama bir engelliyle bir normal insanın evliliği olur mu? Olursa ne tür problemler karşıma çıkabilir..Lütfen bana yardımcı olun, hiç aranızda engelli yok mu ya da engelli biriyle evlenen?

anladığım kadarıyla bu mantık evliliği olcak... adam zenginmi yada senin başka kısmetin mi yok ? yani ancak yaşı geçmiş normal aşk tanışma vs yoluyla evlenme luksu olmayan bir bayan böyle bi evlilik yapar.. ama oyle değilseniz eğer gençseniz ve daha ilerde birileriyle tanışıp sevmek ve evlenmek şansınız vara, neden bu beyi tercih edeceksiniz ki? engeline bişey demiyorum ama sırf kalbi iyi diye biriyle evlenilirmi? bu arada ilerde görme sorunu iyice ilerlerse ?

Son düzenleme:
X