Engelliler ve Covid aşı kapsamı

CocoParisien

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2017
1.134
2.498
27
Öncelikle yöneticilerden konumu taşımamalarını rica ediyorum. Mümkün olduğunca fazla kişinin görmesi çok iyi olur ve diğer başlıklar aktif değil. Bu nedenle buraya yazıyorum kusura bakmayın.

Bir yakınım için soruyorum. Fiziksel engelli birinin aşı olma şansı var mı şu an? Yaşı genç, görünürde kronik bir rahatsızlığı yok ama solunum yetersizliği var. Bir an önce aşı olmak istiyor normal hayata dönebilmek için ama bildiğim kadarıyla engelliler kapsam dışı şimdilik. Sadece Down sendromlular alındı diye biliyorum. Bir de MS'li birkaç kişinin aşı olduğunu duymuştum ama bir yere dilekçe verip olmuşlar sanırım.

Etrafınızda bu durumu yaşayan biri oldu mu? Engelli olup aşı olabilen? Veya bunun için başvurabilinecek bir kurum var mı?

Bir de BionTech aşısını olanlar varsa deneyimlerini paylaşabilirler mi?

Cevap yazanlara şimdiden teşekkürler. ❤️

Babam engelli. 66 doğumlu. Aşı için yaşı daha genç. Ama bin tane de ilaç kullanıyor. Sanırım kronik hasra sayıldı öyle aşı oldu. Randevusunu aile hekimi oluşturmuş. Sinovac oldu.

Su an 60 yas ustu ve olmasalar da eşleri, kanser hastaları, down sendromlular, bir grup daha vardı hatırlayamadım şu an. Engelliler grupta değil diye biliyorum

Kronik rahatsızlıkları sebebi ile eşim oldu biontech aşısı, sadece kolu ağırdı 2 gün başka bir sıkıntı yaşamadı, e nabızda hergün güncelleniyor aşı durumu kontrol edin bu arada eşim 40 yaşında

Kronik rahatsızlıkları sebebi ile eşim oldu biontech aşısı, sadece kolu ağırdı 2 gün başka bir sıkıntı yaşamadı, e nabızda hergün güncelleniyor aşı durumu kontrol edin bu arada eşim 40 yaşında
Geçmiş olsun. Sakıncası yoksa eşinizin rahatsızlığı nedir?

Ben de gecen hafta Çin aşısını oldum ama benim kronik rahatsızlığım var ve bağışıklık baskılayici ilaclar kullaniyorum gecen hafta acildi sistem zaten bize
Ayni zamanda kamuda engelli statusundeyim ama şu an engelliler asida da idari izinde de kapsam dışı ben kronik rahatsızlığım sebebiyle idari izin kullanabiliyorum.
Şu an aşı önceliği 60-65 yaslarda olanlarda, down sendromlular, bazi kanser türüne sahip hastalarda ve bagisiklik baskilayici kullananlarda.
Asama asama sistemi yeni gruplara açıyorlar. Mesela bir ay önce aşı olan arkadaslarim da vardi ama bana sistem geçen hafta açıldı, o da cogu insana göre gec acildi :)

49 yasinda bedensel engelli kuzenim var BionTEch olmus ama sanirim ogretmen diye kendisi oncelik taninmis. Ayrintisini bilmiyorum maalesef.

Benimde kronik hastalığın var asi çıkmış ama yaptırmayı düşünmüyorum çevremde doktor tanıdıkları olanlar var yaptirilmasini tavsiye ediyorlarmış genelde ama benim şüphelerim gecmiyor

Öncelikle yöneticilerden konumu taşımamalarını rica ediyorum. Mümkün olduğunca fazla kişinin görmesi çok iyi olur ve diğer başlıklar aktif değil. Bu nedenle buraya yazıyorum kusura bakmayın.

Bir yakınım için soruyorum. Fiziksel engelli birinin aşı olma şansı var mı şu an? Yaşı genç, görünürde kronik bir rahatsızlığı yok ama solunum yetersizliği var. Bir an önce aşı olmak istiyor normal hayata dönebilmek için ama bildiğim kadarıyla engelliler kapsam dışı şimdilik. Sadece Down sendromlular alındı diye biliyorum. Bir de MS'li birkaç kişinin aşı olduğunu duymuştum ama bir yere dilekçe verip olmuşlar sanırım.

Etrafınızda bu durumu yaşayan biri oldu mu? Engelli olup aşı olabilen? Veya bunun için başvurabilinecek bir kurum var mı?

Bir de BionTech aşısını olanlar varsa deneyimlerini paylaşabilirler mi?

Cevap yazanlara şimdiden teşekkürler. ❤️
MS liler oldu. Solunum yetersizliği sağlık raporunda varsa kronik rahatsız sayılır ve aşı çıkar. E nabızdan takip edebilirsiniz.

Benimde kronik hastalığın var asi çıkmış ama yaptırmayı düşünmüyorum çevremde doktor tanıdıkları olanlar var yaptirilmasini tavsiye ediyorlarmış genelde ama benim şüphelerim gecmiyor
Ben asiyi olana kadar ne tereddutler yasadim bilemezsiniz ki ilac ve gıda alerjilerim de var. Asiyi yapan hemsire bana alerjik reaksiyon 7 8 saat sonra da cikabilir demisti ben de komsularima söyledim bir sey olursa kapinizi calarim diye tamamen önlem amacli. Ama kol ağrısı haricinde bir sey yaşamadım
Zatürre asisi bende ates bile yapmıştı korona asisinda hic bir etki yasamadim, zaten koruyucu etkisi alti ay normal influenza (grip) asisi gibi. Benim de doktorlarım kesinlikle olmalısın demisti, olana kadar cok komplo teorileri gecti aklimdan ya tepki verirse vücudum diye ama cok şükür bir etki yasamadim.
Alerjilerim olmasa hic bu kadar kafa da yormazdim

Ben asiyi olana kadar ne tereddutler yasadim bilemezsiniz ki ilac ve gıda alerjilerim de var. Asiyi yapan hemsire bana alerjik reaksiyon 7 8 saat sonra da cikabilir demisti ben de komsularima söyledim bir sey olursa kapinizi calarim diye tamamen önlem amacli. Ama kol ağrısı haricinde bir sey yaşamadım
Zatürre asisi bende ates bile yapmıştı korona asisinda hic bir etki yasamadim, zaten koruyucu etkisi alti ay normal influenza (grip) asisi gibi. Benim de doktorlarım kesinlikle olmalısın demisti, olana kadar cok komplo teorileri gecti aklimdan ya tepki verirse vücudum diye ama cok şükür bir etki yasamadim.
Alerjilerim olmasa hic bu kadar kafa da yormazdim
Pazartesi doktor randevum var birde ona sorayım teşekkürler❤️

Ben kanser hastasiyim geçen hafta benimde açıldı randevum ki aslında kanser hastaları daha önce asilanmaliydi bence. Biraz çekiniyorum o yüzden anca randevu alabildim pazartesi olacağım aşı ama aklımda bazi soru işaretleride var kafa karışmış durumda.
Önümüzdeki günlerde 6 aylık kontrolüm için bazı değerlerimde yükselme olduğu için takibimi yapan prof ilaçlı bt istedi hem akciğer hemde boyun mestastaz varmı diye şüpheye düştü sanırım. Aşı olucam ilaçli çekim vs sıkıntı olurmu diye düşünüyorum zor bir karar

Ben kanser hastasiyim geçen hafta benimde açıldı randevum ki aslında kanser hastaları daha önce asilanmaliydi bence. Biraz çekiniyorum o yüzden anca randevu alabildim pazartesi olacağım aşı ama aklımda bazi soru işaretleride var kafa karışmış durumda.
Önümüzdeki günlerde 6 aylık kontrolüm için bazı değerlerimde yükselme olduğu için takibimi yapan prof ilaçlı bt istedi hem akciğer hemde boyun mestastaz varmı diye şüpheye düştü sanırım. Aşı olucam ilaçli çekim vs sıkıntı olurmu diye düşünüyorum zor bir karar
Cok geçmiş olsun, aslinda doktorunuzla görüşüp o sekilde randevuyu erteleseniz?

Cok geçmiş olsun, aslinda doktorunuzla görüşüp o sekilde randevuyu erteleseniz?
Teşekkür ederim
Neyi nasıl yapmalıyım bir türlü karar veremiyorum aslında kontrolüm Mart ayindaydi istenilen çekimleri yaptırıp gitmem gerekiyordu vakalar artışta biraz bekliyor dedim daha kötü halde şu an. Zaten kontrolüm aksamis oldu doktorumlada irtibata gecemedim o yüzden. Aşı randevumu erteleyip bu işlerimi kontrolümü tamamlayıp mi aşı olsam acaba diyorum ama işin içinden çıkamıyorum açıkçası

X