Ergen annelerine soruyorum..

Merhabalar. Ben klinik psikologum. Öncelikle ülkemizde pedagoji alanının yıllar önce kalktığını dolayısıyla kendisini pedagog olarak tanıtan bireylerin çocuk gelişim bölümü mezunları olduğunu belirtmek isterim. Siz kızınızla ilgili durum için bir Çocuk ve Ergen Psikologu ile görüşmelisiniz.
Sanal seks asla basit bir cinselliği keşfediş değildir. Çoğu zaman ergen kızlarımız partnerini memnun etme, sevgisinden mahrum kalmama amacıyla bu ilişki tarzını kabul ederler.

Sakinliğinizden dolayı sizi tebrik ediyorum.
Bende bir kız çocuk annesiyim cok etkilendim yazdıklarınızdan.
Sizden nefret ettiğini düşünmeyin arkadaş gurubuna girmek için yapmış belli.
Hiç beklemeden yardım almalısınız.
Ne olursa olsun yanında olduğunuzu hissettirin inş.geçecek bunlarda.
Konunun takipçisi olacam bende.

Yapmayın Allah aşkına evladı için endişelenen bir anneye yazdıklarınıza dikkat edin.
Anne olmadığınız her halinizden belli oluyor. Anne olunca bütün ezberler şaşıyor zaten. Koruma iç güdüsü ağır basınca modernlik falan rafa kalkıyor.
Evladının elin ne olduğu belli olmayan pisliğiyle sanal seks yaptığını görüpte ne olacak canım cinselliği tanıyor hormonlar işte diyemez hiçbir anne - baba

bu adamla yaşadığı şeye göz yummak değil mevzu. bu noktaya gelmesine yol açmamak aslında.
evet her anne için evlat duygusu bambaşka ama gerçekçi de olmak lazım.
ergenliğe gelmiş bir insanı anne hala bebeği gibi görüyor ve herşeyden sakınmaya çalışıyorsa işte aslında kendi eliyle hayatın bu yanına itmiş oluyor bence.
annelik sadece bebeğim diye sevmek olmamalı, çocuğuna yaşına göre davranmak olmalı.
sadece erkek arkadaş ve beğeni, aşk değil cinsellik de anlatılmalı.
çünkü bu yaşlarda gençler merak ederek atlıyorlar işte böyle alemlere.
kastettiğim adlı adınca neyin ne olduğu değil, yukarıda da yazdığım gibi bu hislerin normal olduğunu anlatmak. ama doğru zamanda doğru kişiyle yaşamanın gerektiğini anlatmak.
çünkü aile yada öğretmen bunu anlatmazsa, böyle kötü niyetli adamlar çarpık şeyler anlatıp onulmaz yaralar açıyorlar.

Cinsel, duygusal ve fiziksel olgunlaşma olmadan, cinselliğin sınırları ne zaman güvenli ne zaman güvensiz olduğu bilinmeden yapılan cinsel eylem tehlikelidir. Amaan her genç kız yapıyor, siz de amma baskıcısınız bırakın keşfetsin cinselliği diyen yorumları dehşetle okudum. Sizlerde genç kızınızın telefonunda bir erkeğin gönderdiği erekte penis görseniz sizlerde dehşete kapılabilirdiniz. Hatta çogu zaman bu erkekler genç kızlardan bireysel masturbasyonlarını ve boşalma anlarını videoya çekip atması konusunda baskılar yapıyor. Çok fazla tanık oldum. Bunu sevgi, aşk, aitlik, daha havalı olma olarak zanneden pek çok kız var.
Bu sebeple ergenlik dönemine giren hem erkek hem de kız çocuklarına güvenli cinsellik eğitimi verilmeli. Çoğu anne baba eşegin aklına karpuz kabugu zihniyetiyle zamanla öğrenir diyerek geçistiriyor. Sonrasında cep telefonunda vajinalar, erekte penisler görünce şok oluyor haliyle. Ancak seks yaşı 9 'a düştü evet yanlış duymadınız 9'a. Bu asla sağlıklı değil.

bu adamla yaşadığı şeye göz yummak değil mevzu. bu noktaya gelmesine yol açmamak aslında.
evet her anne için evlat duygusu bambaşka ama gerçekçi de olmak lazım.
ergenliğe gelmiş bir insanı anne hala bebeği gibi görüyor ve herşeyden sakınmaya çalışıyorsa işte aslında kendi eliyle hayatın bu yanına itmiş oluyor bence.
annelik sadece bebeğim diye sevmek olmamalı, çocuğuna yaşına göre davranmak olmalı.
sadece erkek arkadaş ve beğeni, aşk değil cinsellik de anlatılmalı.
çünkü bu yaşlarda gençler merak ederek atlıyorlar işte böyle alemlere.
kastettiğim adlı adınca neyin ne olduğu değil, yukarıda da yazdığım gibi bu hislerin normal olduğunu anlatmak. ama doğru zamanda doğru kişiyle yaşamanın gerektiğini anlatmak.
çünkü aile yada öğretmen bunu anlatmazsa, böyle kötü niyetli adamlar çarpık şeyler anlatıp onulmaz yaralar açıyorlar.
Benim kızımda büyüyor. Çok endişeleniyorum. İllaki karşı cinse ilgi duyacak, kendini keşfedecek. Hepimiz geçtik o yollardan ama daha masumduk biz. İnternet denen çöplük yüzünden ne çocuk çocukluğunu biliyor ne yaşlı yaşlılığını. Sapıklar hep vardı ama şimdi amaçlarına ulaşmaları daha kolay oldu. Regl bile olmayan kızlar seks hakkında her şeyi biliyor. Beni ürkütüyor bu hızlı gidiş açıkçası. Allah kimseyi evladıyla sınamasın. Sonsuz özgürlükte ters tepiyor, aşırı baskıda.... Orta yolu bulmakta yazıya döküldüğü kadar kolay olmuyor bence 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️ çünkü ortam hep daha kötüsüne yönlendiriyor çocukları

Benim kızımda büyüyor. Çok endişeleniyorum. İllaki karşı cinse ilgi duyacak, kendini keşfedecek. Hepimiz geçtik o yollardan ama daha masumduk biz. İnternet denen çöplük yüzünden ne çocuk çocukluğunu biliyor ne yaşlı yaşlılığını. Sapıklar hep vardı ama şimdi amaçlarına ulaşmaları daha kolay oldu. Daha regl bile olmayan kızlar seks hakkında her şeyi biliyor. Beni ürkütüyor bu hızlı gidiş açıkçası. Allah kimseyi evladıyla sınamasın. Sonsuz özgürlükte ters tepiyor, aşırı baskıda.... Orta yolu bulmakta yazıya döküldüğü kadar kolay olmuyor bence 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️ çünkü ortam hep daha kötüsüne yönlendiriyor çocukları

evet bizim ergenlik yıllarımız internet olmadığı için daha farklıydı. ben 17 yaşımda internetle tanıştım ama zaten o yaşa dek pek çok şeyi aşmıştım. ayırt edebilir hale gelmiştim.
bizim dönemde kaç dizide öpüşme sevişme sahnesi vardı ? şimdi o sahnelerin olmadığı filmler, diziler adam yerine konmuyor.
beyinleri zaten sünger gibi ve doğdukları andan itibaren tv, telefon, internet her uyaran var etraflarında. kaçınmak %100 mümkün değil. bir sürü şeyi ana babalar anlamadan duyup görüp yerleştiriyorlar hafızaya.
iki uç da doğru değil ama özgürlük sıkmaktan hep bir adım önde bence.
ve gençle sağlıklı iletişim kurmak da.
tabi ki kimse 15 yaşında çocuğuna seks yapacak özgürlüğü vermesin ama gençlerin çoğu gerçekleri ilk ağızdan duyup sorularına yanıt alınca gayet mantıklı olan herşeyi kabul ediyorlar.

tabi ki kimse 15 yaşında çocuğuna seks yapacak özgürlüğü vermesin ama gençlerin çoğu gerçekleri ilk ağızdan duyup sorularına yanıt alınca gayet mantıklı olan herşeyi kabul ediyorlar.
Bencede. İnşallah bende kızıma bu güveni verebiliyorumdur. Henüz 7 yaşında ama yinede sorduğu tüm abuk soruları cevaplıyorum. Her şeyi bana söyleyebileceğini - sorabileceğini aşılamaya çalışıyorum sürekli. Ne diyeyim umarım başarılı olurum.
Konu sahibinin yerine koyunca kendimi çok kötü hissettim. İnşallah sağlıklı bir şekilde çözümleyebilir bu konuyu.

Bencede. İnşallah bende kızıma bu güveni verebiliyorumdur. Henüz 7 yaşında ama yinede sorduğu tüm abuk soruları cevaplıyorum. Her şeyi bana söyleyebileceğini - sorabileceğini aşılamaya çalışıyorum sürekli. Ne diyeyim umarım başarılı olurum.
Konu sahibinin yerine koyunca kendimi çok kötü hissettim. İnşallah sağlıklı bir şekilde çözümleyebilir bu konuyu.

cinselliği sormak çok zor. hele bizimki gibi bir ülkede. o nedenle antenleri daha da hassaslaştırıp önceden anlayarak açıklamaya başlamak lazım bence.
eminim hiç kolay değildir, ama bunu yapmamak daha tehlikeli.
elin ne idüğü belirsiz adamına inanmayı seçmesindense ana babasından dinlesin.

farkında olmayabilirsiniz ama bir baskılamışsınız kızınızı. suçlamıyorum sizi ben de olsam aynısını yapardım istemsizce.

cinsellik tü kaka bir şey değil. babayla bile paylaşılır bir şey olmalı. sanal seks de aslında kötü değil ancak yaşını başını almış olsaydı. şu an çok küçük. her türlü kötülüğe maruz kalabilir.

tavsiyem bir ergen psikologuyla görüşmeniz. kızınızla onu korkutmadan açık açık konuşun. cinsellik de konuşun. bunlar ayıp şeyler değil. anneme sorarsanız annem de beni hiç baskılamadı. ama bana sorun bir de... erkeklerle konuşma günah. orana elleme hastalık kaparsın. öptürme elletirme haram, yanarsın cehennemde. sonuç : vajinusmus...

mesela saat sekizden sonra çıkmayın demişsiniz neden? telefonu açık olduğu ve konum açtığı müddetçe izin verebilirsiniz. kızınıza güvenin. o da bir birey.

kızınıza şunu diyin: her ne olursa olsun ne olursa, senin arkandayım babanla. hiçkimseden şantajdan tehditten asla korkma. sen bizim kızımızsın. ne olursa olsun senin hep yanındayım ve yanlışlarında hep sana yardım edeceğim.
internette çok kötü insanlar var. senden kötü şeyler isteyebilirler. yapmak istemediğin hiçbir şeyi yapmak zorunda değilsin. kimsenin tehditlerinden korkma. yok çıplak fotoğrafın var yok yazışmalarını yayarım babana yollarım derse korkma. yollasa da korkma. biz senin hep yanındayız ve böyle bir şey olursa o zorbaların ceza alması için elimizden geleni yapacağız. rezil olurum diye düşünme, bu alçaklığı yapanlar utansın.

babasıyla da sakin sakin konuşun. bu kötü bir şey değil. ayıp değil. kızlarımızı kurtaracak olan bizleriz.

kırmızı odada siber zorbanın eline düşen bir ergen kız vardı, psikoloğun ve ailenin yaklaşımı çok iyiydi onu izleyin lütfen:

Anneyle babayla cocuk niye dost olsun ya? Ne konusabilirsin anneyle babayla bi yere kadar. Hayat içinde binbir tane varoluşsal sıkıntı yasiosun anne baban nietzsche mi sartre mi alaskina. Anne boyleyse köpek gezdirir gibi kizi yürüyüşe çıkaran baba nasildir acaba o adama bunlar nasil anlatilir? Ne yapacagini bilemez gider kizi döver.
Yapmayın Allah aşkına anne çocuğu için endişeleniyor.
Nasıl bir benzetmeye Köpek gezdirir gibi kızı kızı gezdirmek ne demek üslubunuz hiç hoş değil.

Yapmayın Allah aşkına evladı için endişelenen bir anneye yazdıklarınıza dikkat edin.
Anne olmadığınız her halinizden belli oluyor. Anne olunca bütün ezberler şaşıyor zaten. Koruma iç güdüsü ağır basınca modernlik falan rafa kalkıyor.
Evladının elin ne olduğu belli olmayan pisliğiyle sanal seks yaptığını görüpte ne olacak canım cinselliği tanıyor hormonlar işte diyemez hiçbir anne - baba
Hayvan da degilim ama hayvanlara yapilan eziyeti anlayabiliorum. Empati diye bisey var. Anneyle empati yapip ne yapicam ki nasi bi sonuca götürecek beni? Evet anne icin caresiz bi durum ben de üzülürdüm. Ee yani nereye varicam bunu yazinca? Ben herkesle herseyi yasasin sen de izle ve sesini cikarma demiorum ayriyeten. Biraz salın şu kizcagizi diyorum. 8de disari cikilmayacak ne varmis? Kiz tek basina yuruyuse bile gidemio bence babasi goturuo getirio adi da babakiz vakit geciriolar oluo. Ama kiz farkinda baskinin. Bu kadar baski ters seyler dogurur. Anlayabiliorum koruma gudunuzu de bu kadar arabesk annelik sadece geri kalmis toplumlarda var. Bu sekilde koruyamazsiniz arka planda yapacağını gene yapar.

Bakin unide bi arkadasim vardi idil, babasiyla bile cinsellik konusurdu. Adam buna sey derdi bu kadarı da oha da "kizim siz anilla birlikte olmayi dusunmuo musunuz? Okul bitio nerdeyse" :KK70: hepimiz harala gurele sevisirken idil bilakis misyonerden baska sekilde sevismedigini, ayda bi kere anca seviştiğini soylerdi. 20li yaslarda bile kizin cani sevismek istemiodu evdeki acik konusma muhabbetlerinden cok biktigi icin muhtemelen aseksuel yapmislar kizi.

Bence cok endiseliyseniz ve illaki konusmak isteyeceginiz bi noktaya geldiyseniz kiziniz size neden üzgün oldugunuzu sorduğunda falanca arkadasimin kizi boyle yapmış sanaldan tanistigi adam bunu tehdit etmis resimlerini gonderirim diye santaj yapmis parasini almis canini yakmis neler var yarabbim falan diye baskalarindan konu acip ordan mesaji verin. Yani biraz yaraticilik çözer böyle şeyleri dümdük yargilamak degil.

bu arada birşey daha eklemek istiyorum.
her anne baba için çocuğu gözünde bebektir. fakat artık ergenliğe gelmiş, genç olmuş bir kızı bebek gibi sevmek bence doğru değil.
tabi ki kızınız sizin bebeğiniz ama o artık bebeğim kelimesini bir anne-babanın sevgi kelimesi olarak değil beğenilen bir kadına söylenen bir kelime olarak görmek istiyor.
ben bu aşamada özellikle babaların kızlarına yaklaşımını çok önemsiyorum.
mesela bir yere giderken süslendiğinde baba "vaaay yanımda fıstık gibi bir genç kız var" veya ailece bir yere giderken "ne kadar şanslıyım yanımda iki çok güzel hanım var" dese ve koluna takıp beraber dışarı çıksa kız çocuğunun beğenilme arzusu öncelikle evde doymuş olur.
böylece dışarıda onun güzelliğine sıradan kelimeler söyleyen erkekler ilgisini çekmez. çünkü zaten beğenilen bir genç olduğunu bilir.
bence bu yaştaki kızları dışarıdaki sapkınların ağına düşüren en önemli etkenlerden biri evde hala bebek gibi sevilirken o adamlar tarafından çekici ve güzel bulunmaları.

Aslında aynı seyleri farklı cümlelerle anlatıyoruz, sen anlamak istemiyosun sanırım. Olaya önce eşine söylemekten başlayıp kızını karşısına alarak konuşmasını çözemedikleri takdirde uzman desteği almaları getektiğini önermemin neyini yanlış buluyosun anlamadım?

Yeni nesil ergenlerle ilgili yorumum yetişkin düzeyinde. Arkalarından eleştiriyorum, çünkü kuşak farkı var aramızda. Ben 5 yaşındaki erken ergen oğluma bile yanlışı doğruyu anlatırken kelimelerimi seçmeye, ses tonumu dengelemeye calisiyorum. Bağır çağır, kısıtla, anne terliğini göster demedim konuş dedim sadece. Çünkü bir anne babadan daha iyi hiç kimse tanıyamaz çocuğunu ve dost olamaz.

Işte bende diyorum ki, konuşmadan bile uzman desteği şart. O konuşmada yanliş bir tepki verilirse, hele baba daha sertse,.. uzmaninda faydasi olmaz.

Kiz özel hayatin ihlal olduğunu düşünüp, güvenmez ebeveynlere. Ebeveynlerde o konuşmada kendini kontrol edemeyip o duygulara ilede ters şeyler söyleyebilirler. Hele burda senin önerdiklerin çok yanlişti "kendi basitleştirdin" gibi cümleler kurarak.

Cünkü bu olay sadece buzdağin görünen kismi. Hadi onu çözdün, alt tarafi halen kalir. Uzun vadeli çözümlerde gerekiyor.

Çağ dışı ne demek yaa inanın burda çok tuhaf bayanlar ve fikirler var.insani bir fikir ve yorum yazmaktan sogutuyorsunuz.
Siz çok iyi biliyorsunuz sanırım siZin çocuğunuz varsa buyrun yazin o parlak fikrinizi bizde öğrenelim
konu sahibi uzmandan yardim alarak sureci daha dogru yurutmek istiyor gitmeyin kendiniz cozun diyosunuz .
nesine hak vereyim ?

X