Erken doğumdan sonra bebeğini kaybedenler

İnşallah canım. Ne yapalım korkunun ecele faydası yok.

6 ay diyorlar doktorlar canım sanırım senin normal yoldan oluyor..3 ay geçince folic asite falan başla bence daha ii olur yeni kuzun için...kaybedenince insanın alışması biraz zaman alıyor şimdi sen metenin karnında olduğunu bile düşüneceksin zaman zaman ..hemen bebek istemen çok normal çünkü bizler çöküntü içinde oluyoruz acı tazeyken ama zaman lazım bi kaç ay sonra sende alışacaksın insan anca kabulleniyor....çok zor bişi...yaşamayan bilemez,anlayamaz herkes hastaneden bebeklerini kundakla çıkarırken bizler morga götürdük...çok büyük bi sabır gerekiyor,şimdi herşey film gibi gelior sanada öyle gelecek bi zaman sonra...insan acıylada yaşamayı öğreniyor mecburuz..:1ninca:

Evet canım yaşamayan bilemez o yüzden hergün bu siteye giriyorum, ancak sizlerle dertleşince acım biraz azalıyor. Herkesin derdi kendine büyük ama dışarıdaki insanların konuştukları şeyler üzüldükleri konular artık bana çok boş geliyor. O yüzden kimseyle görüşesim evden dışarı çıkasım gelmiyor. Geçen hafta tekrar işe başladım ilk gün sudan çıkmış balığa döndüm. Herkes vah vah tüh tüh diyor ama aslında kimsenin beni düşündüğü falan yok. Herkes kendi işinin yürüdüğüne bakıyor, benim durumumu düşünmeden en ağır işleri bana yıkmaya çalışıyorlar. ıyiki siz varsınız. Bu sitede tanıdığım insanlar benim dayanma gücüm oldu. Biraz grup terapisi gibi birşey. Mecburen acıyla yaşamayı öğreniyoruz demişsin. Doğrusun acı azalmıyor veya yokolmuyor ancak birlikte yaşamaya alışıyorsun. Metem gideli 2 ay oldu hala ağlamadan tek günüm geçmiyor. En kötüsü de bundan sonra çocuğumuz da olsa, mutlu da olsak bu asla çocuklarımızın öldüğü gerçeğini değiştirmeyecek. Allah bize öyle bir yük verdi ki ölünceye kadar bu acıyı kalbimizde saklayacağız.

Reactions: 2k1

çok haklısın ne güzel anlatmışsın ,,, aynı şeyleri yaşamayan anlayamıyor malesef... mafoldumben burda birbirimize destek olmamız acılarımızı paylaşmamız ii geliyor insana...

Premete ve melek anneleri,insanlardan ve en yakınlarınızdan hiç bişi beklemeyin vah da derler tühh de ama anlayamazlar bi zaman sonra unut demeeye başlıcaklar en yakınınız bile ve bu sözlerin sizin içinizi acıtacağını düşünemezler çünkü bu tür acılara normal bişimiş gibi bakıyorlar,herkes kendi havasında dosyada yüklerler hadi gel şuraya gidelim de derler..aman canım sen nie evdesin bize gel vs...içindeki fırtanayı kim bastırabilir ki...güneeşe dokunmak gibi bişi bu...suya yazı yazmak....

tek tek yazsam tüm yaşanmışları tabiri caizse çüşş dersiniz ama onada sabır...

şimdi sana bi yazı kopyalıcam sırf içinin huzuru için çünkü acın çok taze...

Reactions: 2k1
Evladın ölümüne sabır
Sual: Küçük çocuğumuz öldü. Ana-baba olarak çok ağladık. Bize günah oldu mu?
CEVAP
Ağlamak merhametten ileri gelir. Ağlamak günah olmaz. Bağırıp çağırıp isyan etmek günahtır. Çocuğun ölmesi, malın elden çıkması, gözün kör, kulağın sağır olması, bir uzvun telef olması gibi, insanın isteği ile ilgisi olmayan musibetlere sabretmekten daha faziletli sabır yoktur. Sabredenlere verilen sevabın miktarını Allahü teâlâdan başkası bilmez.

Musibetlere sabır, sıddıkların derecesidir. Bunun için Peygamber efendimiz şöyle dua ederdi:
(Ya Rabbi, bana öyle yakîn ver ki, musibetler bana kolay gelsin!) [Tirmizi]

Oğlu ıbrahim ölünce de, (Ya ıbrahim, ölümüne çok üzüldük. Gözlerimiz ağlıyor, kalbimiz sızlıyor. Fakat, Rabbimizi gücendirecek bir şey söylemeyiz) buyurmuştu.

(Bir çocuk ölünce, Allahü teâlâ, bildiği halde, meleklerine sorar:
- Kulumun çocuğunu aldınız, kalbinin meyvesini kopardınız. Peki kulum buna ne dedi?
- Ya Rabbi, hamd edip teslimiyet gösterdi.
- O kuluma Cennette bir ev yapıp, adını da, “Hamd evi” koyun!) [Tirmizi]

Bunları Cennete götürün
Kıyamette Allahü teâlâ, müminlerin çocukları için, (Bunları Cennete götürün) buyurur. Melekler, çocukların Cennete girmesini söylerler. Çocuklar, (Ana-babamız hani?) derler. Melekler, (Onlar sizin gibi günahsız değildir. Görülecek hesapları var) derler. Çocuklar ağlaşır, (Ana-babamızı almadan girmeyiz) derler. Cenab-ı Hak, çocuklara buyurur ki:
(Ey yavrular, haydi gidin, ana-babanızı da alıp Cennete girin!) [Nesai]

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Küçükken ölen çocuklar, ana-babaları ile karşılaşınca, ellerinden tutup, ana-babaları Cennete girinceye kadar, onlardan ayrılmazlar.) [Müslim]

(Hiçbir Müslüman yoktur ki, büluğa ermemiş bir çocuğu ölsün de, Allahü teâlâ, bol rahmeti sebebiyle, onu Cennete koymasın.) [Buhari, Nesai]

(Üç evladı ölmüş olan bir Müslüman ateşe girmez.) [Buhari, Müslim]

(Kimin bâlig olmamış üç evladı ölmüşse, bu çocuklar, onu ateşten koruyan bir kale olur, ölen evlat iki, hatta bir olsa da...) [Tirmizi]

Peygamber efendimiz, (Üç çocuğu ölen, Cennete girer) buyurdu. Oradakiler, (ıki çocuğu ölen de mi?) diye sual edince, (ıki çocuğu ölen de Cennete girer) buyurdu. (Ya bir çocuğu ölen?) diye tekrar sual edilince, buyurdu ki: (Allah’a yemin ederim ki, bir çocuk doğup hemen ölse, annesi sabredip sevabını Allahü teâlâdan beklerse, annesini Cennete götürür.) [Taberani]

Yine buyurdu ki:
(Alan da, veren de Allahü teâlâdır. Çocuğu ölen o kadına taziyede bulunun. Sabretsin, ecrini görecektir.) [Müslim]

Musibete uğrayanı teselli etmelidir. Bir hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Çocuğu ölen kimseyi teselli edene Cennet hırkası verilir. Musibete uğrayanı teselli eden, onun sevabı kadar sevap kazanır.) [Tirmizi]

Resulullahın taziyesi
Resulullah efendimizin taziye mektubu şöyledir:
Allahü teâlâ sana selamet versin! Ona hamd ederim. Herkese iyilik ve zarar, yalnız Ondan gelir. Allahü teâlâ, sana çok sevap versin. Sabretmeni nasip eylesin! Onun nimetlerine şükretmenizi ihsan eylesin! ıyi bilmeliyiz ki, kendi varlığımız, mal, servet, kadın ve çocuklarımız, Allahü teâlânın, sayısız nimetlerinden, tatlı ve faydalı ihsanlarındandır.

Bu nimetleri, bizde sonsuz kalmak için değil, emanet olarak kullanmak, sonra geri almak için vermiştir. Bunlardan, belli bir zamanda faydalanırız. Vakti gelince, hepsini geri alacaktır.

Allahü teâlâ, nimetlerini bize vererek sevindirdiği zaman, şükretmemizi, vakti gelip geri alınca da, sabretmemizi emreyledi.

Senin bu oğlun, Allahü teâlânın tatlı, faydalı nimetlerinden idi. Geri almak için sana emanet bırakmış idi. Şimdi, geri alırken de, sana çok sevap, iyilik verecek, acıyarak, doğru yolda ilerlemeni, yükselmeni ihsan edecektir.

Bu ihsana kavuşabilmek için sabretmeli, Onun yaptığını hoş görmelisin! Kızar, bağırır, çağırırsan, sevaba kavuşamazsın ve sonunda pişman olursun.

ıyi bil ki, ağlamak, sızlamak, belayı geri çevirmez, üzüntüyü dağıtmaz. Kaderde olanlar başa gelecektir. Sabretmek, olmuş bitmiş şeye kızmamak gerekir. Allahü teâlâ, hepinize selamet versin!

Sual: Çocuğum yok veya öldü diye fazla üzülmek uygun mu?
CEVAP
Hayır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ sevdiği kulu kendisine bağlar. Çoluk çocuğu ile meşgul etmez.) [Deylemi]

Belanın geliş sebepleri
Sual: Bazı hadis-i şeriflerde, Peygamberi sevenin, çeşitli musibetlere maruz kalacağı ve Ona düşmanlık edenin ise, mal ve evladının çok olacağı bildiriliyor. Bunların açıklaması nasıldır?
CEVAP
ınsanlara dert, bela, musibet birkaç bakımdan gelir:
1- Bunlardan birisi işlediğimiz günahlar sebebiyledir. ımam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Belaların gelmesine sebep günah işlemektir. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Size gelen musibet, işlediğiniz [günahlar] yüzündendir.) [Şura 30]

(Sana gelen kötülük, kendindendir, [günahların yüzündendir.]) [Nisa 79]

(Bir millet, kendini bozmadıkça, Allah onların hallerini değiştirmez.) [Rad 11]

2- Bela, hastalık ve musibetler, günahların kefareti [affolması] için gelir. Dünyada musibetlere maruz kalıp da güzelce sabreden kimse, ahirete günahsız gider.
Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Her musibet, affedilecek bir günah için gelir.) [Ebu Nuaym]

(Mümine gelen her sıkıntı, günahlarına kefaret olur.) [Buhari]

(Müminin günahları affoluncaya kadar bela ve hastalık gelir.) [Hakim]

ınsan kendisine gelen beladan hoşlanmaz. Halbuki günahları affolacak ve güzel sabrederse ahirette büyük nimetlere kavuşacaktır. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
(Hoşlanmadığınız bir şey, belki de sizin için hayırlıdır.) [Bekara 216]

3- Cennette yüksek derecelere kavuşması için mümine musibet gelir. Bunun için Peygamberlere çok bela gelmiştir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Nimete kavuşması için insana musibet gelir.) [Buhari]

(Musibet, kavuşulacak bir derece için gelir.) [Ebu Nuaym]

(Allahü teâlânın hayrını murad ettiği kul, belaya maruz kalır.) [Taberani]

(Kişi, hep sıhhat ve selamette olsa idi, bu ikisi onun helakı için kâfi gelirdi.) [ı.Asakir]

(Mümin, keler deliğine saklansa, ona, eza edecek biri musallat olur.) [Beyheki]

(Dünya, [Cennetteki nimetlerin yanında] mümine zindandır.) [Müslim]
(Allah’ı ve Resulünü seven, belaya [hazırlıklı olsun] zırh giysin!) [Beyheki]

(En şiddetli bela, Peygamberlere, velilere ve benzerlerine gelir.) [Tirmizi]

Demek ki belanın en şiddetlisi, Allahü teâlânın çok sevdiği kimselere geliyor. Belalara sabır, sıddıkların derecesidir. Peygamber efendimiz, kendisine gelecek musibetlere karşı dayanma gücü vermesi için Allahü teâlâya dua ederdi.

4- Bela, imtihan için de gelir. Bakalım kul, Allahü teâlânın gönderdiği belaya razı olacak mı, olmayacak mı? Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Şüphe edilen altın, ateşle muayene edildiği gibi, insan da bela ile imtihan olur.) [Taberani]

(Ya Rabbi, beni sevene, hayırlı mal ver! Bana düşmanlık edene de çok mal, çok evlat ver!) [ıbni Asakir]

(Sizin çokluğunuzla, diğer ümmetlere karşı iftihar ederim) ve (Velud [doğurgan] kadınla evlenin) hadis-i şerifleri, evlenmeyi teşvik etmektedir. Gerekli ıslami terbiye verilemediğinden gençler, namaz kılmamakta, dinden uzaklaşmakta, hatta bir kısmı dinsiz ve anarşist olmaktadır. Peygamber efendimiz elbette, böyle gençlikle övünmez. ıbni Asakir’in bildirdiği (ıki yüz yılından sonra en iyiniz, hanımı ve çocuğu olmayandır) hadis-i şerifi, ortam müsait olmayınca, çoluk çocuk sahibi olmamanın daha iyi olduğunu göstermektedir.

Sual: Küçük çocuklar da ölürken sıkıntı çeker mi?
CEVAP
Bir Müslümanın çocuğu, ölüm döşeğinde iken, 360 melek gelir, o masumun karşısında durup, (Ya masum, müjdeler olsun sana, bugün, ölmüş olan, âbâ ve ecdadını ve bütün komşularını, Hak teâlâdan dile) derler.

Melekler, başına bir şefaat tacı ile gayret ve kuvvet gömleğini giydirip, gözünün perdesini kaldırırlar. Perdeler kalkınca, tâ Hazret-i Âdem aleyhisselamdan beri, geçmiş ecdatlarını görür. Onların bazısı için hazırlanan azabı görünce, haykırıp titrer. Bunu bilmeyenler can çekişiyor zanneder.

Can alıcı melekler gelirler, (Ya masum, âlemlerin yaratıcısı sana selam söyleyip, “Ben onu yarattım, yine bana gelsin. O ruh emanetini ben verdim, yine bana versin. Onun karşılığında ona Cennet ve didar vereyim” buyurdu. Haydi yüzünü çevir, bak) dediklerinde, o masum da, bakar, melekleri görür. Sevinçten coşup titrer ve döşeğinde can vermeye atılır.

Yine o azap içindeki ecdatları gözüne erişince, yine canını vermek istemeyip, (Ey melekler! Allahü teâlâ, akraba ve ecdadımı bana bağışlasın) der. Allahü teâlâ da, (ızzim hakkı için bağışladım) buyurur.

Melekler, (Ya masum, sana müjdeler olsun, Hak teâlâ, imanı olanların günahlarını bağışladı ve bütün dileklerini kabul eyledi) dediklerinde, masum sevinçli iken, masumun anası ve babası suretinde iki huri gelip, kollarını açarak, (Ey evladımız, bizimle gel, biz Cennette sensiz olamayız) derler.

Masumun eline bir Cennet meyvesi verirler. Masum, meyveyi koklarken Azrail aleyhisselam, kendi gibi, bir güzel masum olup, habersizce canını alır ve Cennete götürür.

Orada, yeşil bir sahra vardır. Masum, (Beni buraya niçin getirdiniz) diye sorar.

Melekler şöyle cevap verirler:
Kıyamet yeri vardır. Çok sıcaktır. Bu sahrada, 70 bin rahmet pınarı vardır. Resul-i ekremin havzının başında durup, nurdan bardakları görürsün.

Anan, baban kıyamet yerine geldiklerinde, bu bardakları su ile doldurup, onlara verirsin ve onları bırakma ki, Cehennem yoluna gitmesinler. Çünkü, senin duan, Hak katında makbuldür. Cuma geceleri, yeryüzüne inersin. O vakit Allahü teâlânın selamını, Müslümanlara ulaştırırsın.

Ne mutlu, çocuğu ölüp de, sabreden ana-babaya...

imtihan zor mükafat büyük.Burdaki 8-9 yıllık çocuk sevgisi yerine rabbimiz sonsuz yıllar çocuk sevgisi nasip etmiş bize ne mutluki, bende 25 nisanda 27+3 haftalık doğum yaptım ama evladım 30 saat sonra bizi cennette karşılamak için gitti oraya, rabbim hepimize sabırlar versin,

Allah Cennet'te bizi yavrularımıza kavuştursun inşallah. Zaten kavuşmak ümidi bir de Allah inancı olmasa delirir insan. Ne yapalım her şey Allah'tan. Senin erken doğum sebebin neydi?

Kızlar benim genetik sonuçları çıkmış yarın almaya gideceğim bakalım neler çıkacak. Allah dermansız dert vermesin.

Genetik sonuçlarımı aldım. Sorunlu olanlar Mthrf 1298 heterozigot, PAI 4G\4G, ACE D\D. Şerife ve Neslihan sizin sonuçlarınız nasıl çıkmıştı.

merhaba premete bende sana bakmaaya girdim...

doktor yorum yaptımı ?

1298 heterizigot bende de çıktı ve kanda pıhtılaşma demekmiş hemen bebe aspirinine başla..hamile kalıncada hergün iğne olacaksın...çok gemiş olsun...

benimde MTHFR A 1298C heterozigot mutasyon,,, PAI-1 5G/5G genotipi ve ACE ıns /Del genotipi saptanmıştır yazıyor...
yani kanda pıhtılaşma hamile kalınca hergün kan sulandırıcı iğne olmamız gerekiyor...

Canım daha hemotolojideki tahlillerim çıkmadı hepsi çıksın öyle göstereceğim doktora. 2 hafta önce folik asitle aspirine başlamıştım. ısterse günde yüz tane iğne vurulmam gereksin sağlıklı bir bebeğim olması için herşeyi yapmaya razıyım. Eşim doktor o baktı sonuçlara gerçi bu konuda çok bilgisi yok ama mthfr 1298 heterozigot olmanın çok önemli olmadığını söyledi asıl önemli olan PAI'daki mutasyonmuş çünkü bu faktör damar içinde tıkaçlar oluşmasına neden oluyormuş.

Başınız sağolsun arkadaşlar. Bende 2yıl önce 34 haftalık doğum yaptım bebeğimin 3 gün yaşadı kaybettik. çok acı çektik bu acıyı ancak tekrar hamile kalırsam unuturum dedim ve doktorumu dinlemeyip iki ay sanra tekrar hamile kaldım oda 26 haftalık doğdu iki gün yaşadı onuda cennet bahçelerine gönderdik. sonra bir yıl bekledik doktor izin verdi nisan ayında hamile kaldım .bir ay önce bebegin kalp atışları durması sebebi ile 14 haftalık kürtaj oldum. dünyam yıkıldı yaşayan ölüyüm hergün iki saatlik uyku ile ayakda duruyorum .artık hayattan hiçbir beklentim kalmadı

o kadar çok iyi anlıyorum ki,hayat çok acımasız ve bize hiç adil davranmadı bundan sonra ne olur bilmiyorum...bi belirsizlik bi çöküntü var...

tekrardan ayağa kalkmamız için sanırım bebeklerimiz gerekli oda yok...sıkışıp kaldık...unutma yalnız değilsin yanındayız canım benim...yaz sende açılırsın belki...ne geçiyorsa yaz...:çok üzgünüm:

canım ya Allah sabırlar versin ,, ne kadar zor bir imtihandır Allahım .. mafoldumben,,, cesaret edip yeniden yeniden denemişsin sen güçlü bir annesin, bende 1 yıl oldu oğlumu kaybedelii ama hala cesaretim yok korkuyorum aynı şeyleri yaşamaktann ,,Rabbim yardımcımız olsunn ,,Rabbim hayırlı sağlıklı şekilde bebeklermizi kucağımıza aldığımız günleride göstersin inş...

arkadaşlar hepinizin başı sağolsun.allah sabrımızı versin yazdıklarınızı ağlayarak okudum sizleri o kadar iyi anlıyorum ki bende yavrumu 7 aylıkken kaybettim herşey yolundaydı çok güzel gidiyordu taki doktor bebeğinizin kalp atışı durmuş diyene kadar. ama yılmadım ALLAHIM bundada vardır bir hayır dedim ALLAHA sığındım birsürü testler tahliller sonuçta rahim içinde kan pıhtısı oluşmuş ALLAHIM birdaha yaşatmaz inşllh hiçbirimize güzel günler görürüz inşllh şu anda bebe aspirinine başladım aşılama için tedavi görecem ALLAH hepimizin gönlüne göre versin hayırlı geceler.

Canım başın sağolsun. Çok büyük acılar yaşamışsın dayanması gerçekten çok zor ama lütfen kendini bırakma. Madem ki bu hayatı yaşamaya mecburuz kendimize tutunacak bir dal, peşine düşecek bir umut bulmak zorundayız. Bir gün hepimizin burada mutluluk haberlerimizi paylaşacağımıza inanıyorum. Lütfen sen de inan. Allah kimseye dermansız dert vermesin herşeyin bir çaresi vardır. Testlerini yaptırdın mı bebeklerini kaybetme nedenin neymiş?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…