Eş ailesi tarafından yok sayılmak..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eşimin ailesiyle ilişkimde zorluklar yaşıyorum. Evliliğimiz yurtdışında oldu ve Türkiye'de geleneksel organizasyonları atladık. Bu yüzden de söz, nişan ve düğün gibi (bize göre) gereksiz detayları atlayıp, sadece yakın arkadaşlarımızla eğlenceli bir nikah töreni gerçekleştirdik. Ancak, evleneli 1.5 yıl olmasına rağmen ailelerimiz hala tanışmadı ve bu durum beni kırıyor. Kv ve kp bize 2 saat uzaklıktaki bir şehirde yaşıyorlar ve ikisinin de kendi aracı var (bunu ulaşım konusunda bir sorunları olmadığını belirtmek için söylüyorum) ve evlendiğimden beri ne bize geldiler ne de ailemi davet ettiler bu yüzden tanışamadılar. Bir kere geleceğiz dediler onda da vazgeçtiklerini bile söylemediler.

Onlar oldukça dindar ve muhafazakar, ben ve eşim ise daha özgür bir yaşam tarzına sahibiz. Alkol alan, mini giyinen ve tek başıma yurtdışına tatile gidebilen biri olarak, onların beklentilerinden oldukça farklıyım. Aramızdaki bu farklılıklar net bir şekilde gözükmesi için yazıyorum tüm bunları. Kp veya herhangi bir erkekle tokalaşamıyorum çünkü onlara göre günah ve bu benim daha önce duymadığım bir şey ya da eve erkek misafir gelirse o oda içinde bulunamıyorum gibi gibi.. Anlayacağınız benim dünya görüşüme ters olan her şey onların yaşam tarzı. Kızılcık şerbeti senaristleri gelsin de gerçek muhafazakar görsün. :halay:

Neyse, şu ana kadar sadece 1 kere telefonda görüştük onun dışında hemen hemen her gün eşimle konuşsalar da, bana bir kere bile selam söylemezler. Son görüşmemizde de onlara tatlı götürmüştüm ve tatlıyı beğenmediklerini, diğer gelinlerinin daha güzel yaptığını söylediler. Çünkü diğer gelinler, onların istediği gibi dindar ve itaatkâr kadınlar. Tr şartlarında ortalama üstü yaşam standartlarına sahip olmalarına rağmen kendileri şu ana kadar bana sadece bijuteriden 1 adet bileklik aldılar, nikaha gelemedikleri için altın/takı takma gereksiniminde bulunmadılar. Halbuki ki kızlarına ve diğer gelinlere fazla fazla yapmışlar. Sanıyorum ki beni yok sayarak cezalandırmaya çalışıyorlar... inanın derdim para pul değil, çok şükür gönlümüzce yaşıyoruz ve yatırımımızı yapıyoruz fakat insan ister istemez kırılıyor.

Bu konuyu sadece içimi dökmek için yazdım çünkü her ne kadar aileme ''benim için sorun değil'' desem de çok üzüyorum. Anneme detaylı anlatsam üzülür, eşime hislerimi söyleyip ailesine karşı cephe almasını istemiyorum zaten onun da tüm bunların farkında olduğunu düşünüyorum, arkadaşlarımla da bu kadar özel bir konuyu paylaşamam o yüzden sizinle paylaşmak istedim. Uzun oldu, kusura bakmayın.

-Güncelleme-

Sanırım biz kimseye haber vermeden gidip evlendik gibi anlaşılmış fakat öyle değil. :) Evlilik fikri ilk ortaya atıldığı günden beri ailelerimiz yurtdışında evleneceğimizi biliyorlardı. Nikahtan 6 ay önce hazırlıklar başlanmış, 3 ay önce de nikah günü alınmıştı.
Kuzum sonuna kadar okuma ihtiyacı duymadım resmen istenilmemişsin. ailen tanışmadan nasıl evlenmene müsade etti 🤯 beynim yandı aileler tanışmadı seni istemedi ? Düğün yapmadı gereksiz detay ?? Eğer böyle olduysa neden ? Sen sağırmısın topalmısın ? Adam gibi niye kapınıza gelip madem çok muhafazakarlar neden Allahın emriyle gelip istemediler hayırdır ? Senin bi değerin yokmu bu olanlar eşini nasıl rahatsız etmez? Yurt dışında nerdesiniz bende yurtdışındayım.

Size tamamen zıt bir ailenin oğluyla evlenmişsiniz.
Size göre gereksiz detay olan konular onlara göre değil…

Hiç aileler tanışmadan evlilik mi olur Allah aşkına.
İsteme, söz, nişan, düğün gereksiz ise karşı tarafın ailesi de sizin aileniz ile tanışmayı gereksiz bulması gayet doğal değil mi???

Size göre gereksiz şeyleri, normal görüyor iseniz muhafazakar diye tabir ettiğiniz ailenin de sizi ve ailenizi gereksiz görmesi normaldir.

Ben gayet ileri görüşlü bir insanım, ama dinimi çok iyi bilirim arkadaş, eş, dost yaşam şekli muhafazakar ise ona göre davranırım.
Ben de istemem bu kadar yok sayılmak. Evet bazı şeyler istenilmeyebilir ama ritüelleri gerçekleştirmek kimseyi zorlamaz ki.
İsteme, söz, nişan olsaydı gene nikahtan arkadaşlarınız ile vur patlasın çal oynasın yapsaydınız.
Eş tarafına uygun birsey de yapsaydınız ne olurdu…
Ben dua okunan yemek yenen düğünlere de çok gittim onlarda gayet güzel oluyor.
Çok sıcak bir ortam oluyor.

Geçen bayram komşuma çıktık torunu da kapanmış el vermiyor. Eşim tokalaşmak istedi elini çek dedim. Hiç de sorun olmadı.
Herkes sınırlarına hayat görüşüne saygı bekler iken karşı tarafı es geçemez.
Geçer ise olacaklar ortadadır.

Ne kadar karşıt görüş olsada gerçeği kimse değiştiremez. Siz yok istemem bu ritüelleri, biz tek başımıza yaptık der iseniz o aile size bilezik almayabilir. Bu riskler göze alınacak.

Kuzum sonuna kadar okuma ihtiyacı duymadım resmen istenilmemişsin. ailen tanışmadan nasıl evlenmene müsade etti 🤯 beynim yandı aileler tanışmadı seni istemedi ? Düğün yapmadı gereksiz detay ?? Eğer böyle olduysa neden ? Sen sağırmısın topalmısın ? Adam gibi niye kapınıza gelip madem çok muhafazakarlar neden Allahın emriyle gelip istemediler hayırdır ? Senin bi değerin yokmu bu olanlar eşini nasıl rahatsız etmez? Yurt dışında nerdesiniz bende yurtdışındayım.

ailem her zaman kararlarıma saygı gösteren biriydi ve eşimle birbirimizi ne kadar sevdiğimizi biliyorlar o yüzden “onların terbiyesizliği” deyip geçtiler, ne yapsınlar.. eşim de onlarla çok bir şey paylaşmaz, arayıp hallerini hatırlarını sorar mutlaka ama o kadar. Eşim tarafından değersizlik hissine hiç kapılmadım ama ailesi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Biz istanbul’da yaşıyoruz ama nikahı yurtdışında kıydık.

Sizin aileniz kirilmadi mi tanişmaya gelmemelerine, nişan kına vs yapılmamasına?
Ben liseden beri söylerim asla nişan düğün istemiyorum diye onlar da bildikleri için ısrar etmediler.

Gelmedikleri için kırıldılar elbette.

Ben liseden beri söylerim asla nişan düğün istemiyorum diye onlar da bildikleri için ısrar etmediler.

Gelmedikleri için kırıldılar elbette.
Baştan yanlış olmuş bence. Düğün-kina yapmasanız da bi aile tanışma yemeği yenilmeliydi bence. Bunlar çok fazla geleneksel şeyler de değil. Sizin istediğiniz gibi olurdu

Tanışmaya gelmeyen insanlara karşı neden ağırlığınızı koymadınız?
Ağırlığım bu işte.. kendilerini hiç aramıyorum, bayramlar dışında da görüşmüyorum. Daha ne yapabilirim ki?

Ay boşverin. Zaten yurtdışında herkesten uzakta yaşıyormuşsunuz. Fazla muhabbete gerek yok. Aileriniz tanışsa ne olacak sanki belli ki farklı yapıdalar, birbirleri ile arkadaş olamayacak insanları sırf adettendir diye zorla aynı ortama sokmaya gerek yok.

E siz evlenirken onları yoksayarken problem yok, onlar sizi yoksayıncamı kötü oluyor.
Çocuklarımın mutlu günlerinde yanlarında olmak isterim, kiminlerle muhatap olacağım nasıl bir aileye giriyor hepsini tanımak isterdim e sizde hiç biri olmamış o yüzden sizi yoksaymalarınıda görmezden geleceksiniz mecburen.

eşime hislerimi söyleyip ailesine karşı cephe almasını istemiyorum zaten onun da tüm bunların farkında olduğunu düşünüyorum
Benim asla aklımın almadığı bir şey bu. Ortada bir sorun var ve ikiniz de hiçbir şey yokmuş gibi üç maymunu oynuyorsunuz. İnsan eşiyle hislerini paylaşamıyorsa niye evlenir ki? Belli ki sizi istememişler ama eşiniz siz üzülmeyin diye söylememiş. Ben beni bu kadar yok sayan insanları adam yerine koyup görüşmezdim. Bu arada eşinizin cephe alması konusunda o kadar emin olmayın. Yaptıkları ayıba rağmen hala cephe almamışsa sizin söylediklerinizle de bir şey değişmez. Bence paylaşın fikrinizi, o sizin eşiniz.

Ben dua okunan yemek yenen düğünlere de çok gittim onlarda gayet güzel oluyor.
Eğer nişan veya düğün yapmak isteseydim ya mecburen böyle olacaktı ya da onlar gelmeyecekti. Ailedeki herkesin düğünü dua okumalı, müziksiz olmuş. Benim hayalim zaten yurtdışında yapmaktı bu da sebebi oldu.

Beklentileriniz birbiriyle çok çelişiyor. Ne istediğinizin siz bile farkında değilsiniz. Ailelerin haberi olsa dahi aile üyeleri katılmadan kendiniz gidip yurtdışında evlenmişsiniz. İki yetişkin insansınız sizin kararınız buraya kadar okey.

Ama sonra gelip ailemle tanışmadılar diye şikayet ediyosunuz. Aile tanışması nikahtan önce olur. Daha komiği diğer gelinlere altın taktılar bana takmadılar diyosunuz. Yahu insanların ulaşabileceği bir yerde nikah bile yapma gereksinimi duymamışsınız neden altın taksınlar?

Siz oldukça bireysel takılan ve gelenekselci olmayan bir çiftsiniz. O yüzden ailelerden tanışma, altın gibi geleneksel beklentileriniz olması çok absürd kalıyor.

Ağırlığım bu işte.. kendilerini hiç aramıyorum, bayramlar dışında da görüşmüyorum. Daha ne yapabilirim ki?
Ay öyle ağırlık mı olur 😂😂 şu an yapacağın bir şey yok zaten iş olmuş bitmiş. İlk o gelmediğinde eşine diyecektin ki ya gelirler ya gelirler. Ben de ağaç kovuğundan çıkmadım heralde ne demek ailemle tanışmamak.
Ay iki çocuğum var biri kız biri erkek herhangi biri beni ileride öyle bir konuma koysa gerçekten çok üzülürüm ya. Of Allahım lütfen kınamıyorum üzülüyorum sadece

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X