Eşim mutsuz

gul2016

Popüler Üye
Pro Üye
13 Kasım 2019
6.203
13.198
Eşimle büyük bir aşkla evlendik. Yaklaşık 5 yıldır evliyiz, 6 yıldır birlikteyiz, çocuğumuz yok.
Biz şu anda yazlık bir ilçenin bir köyünde oturuyoruz. Ben eşimle daha tanışmadan önce buraya yerleşmeyi istemiştim. Şimdi pandemi nedeniyle bir yıldır köydeki evimize kapandık. Eşim Koah olduğu için de gerekmediği sürece insan içine çıkmıyoruz, kimseyle bir araya gelip sosyaleşmiyoruz. Bazen arabayla çıkıp dolaşıyoruz.
Ben ezelden beri pek sosyal bir insan değildim ve burada köyümüzde bahçemizde mutluyum aslında. Eşimse tam aksine çok sıcak kanlı, sosyal bir insan ve köy yaşamını hiç sevmiyor, şehir insanı o. Kayın ailem çok uzak bir şehirde oturuyor ve benim hiç sevmediğim bir şehir. Eşim ailesiyle bir yılı aşkın süredir hiç görüşemedi. Gidemedik, gelemediler. Bu bir yıl aslında bizim için kimi zaman balayı gibi geçti kimi zamansa biraz sıkıntılı geçti ama genel olarak mutlu bir çiftiz diyebilirim. Şu an ise bundan çok emin değilim. Eşimle çok farklıyız karakter olarak, hoşlandığımız şeyler farklı, yemek istediğimiz şeyler farklı, ben yürüyüş severim o hiç sevmez, bunun gibi şeyler. Velhasıl ben hep ona uydum bu konularda. Pandemiden önce arada bir o dışarıdayken kendime istediğim şeyler pişirirdim, bazen doğa yürüyüşlerine katılırdım. Bir yıldır yapamıyorum.
Yine de şikayetçi değilim. Ancak eşim mutsuz. Bana belli etmiyor ama mutsuz olduğunu iliklerime kadar hissediyorum. Pandeminin bu kadar süreceğini o da tahmin etmiyordu, şimdi uzun süre daha devam edeceğe benziyor. En önemlisi de bitince ne olacak? onu da bilmiyorum.
Ben burada yaşamaktan mutluyum ve doğrusu pek bir yere gitmek de istemiyorum ama o mutlu değil. Son iki aydır tansiyon ilacı almaya başladı ve bazı cinsel sorunlarımız başladı, artık yakınlaşmamız da olmuyor. Ben çok kilo aldım onun yediklerini yemekten ve yürüyüş yapamamaktan, ona çekici gelmediğimi düşünmeye başladım. Son iki aydır ilişkimiz de bir garip ama en önemlisi de o çok mutsuz. Bana "mutluyum" diyor ama sabahtan akşama kadar bilgisayarında takılıyor. Bazen benim zorumla hava alalım diye bahçeye çıkıyoruz onda da bir iki iş yapıyor “yoruldum” diyor “ben köylü olacak adam mıydım?” diye şaka yapıyor. Ama biliyorum aslında şaka değil o mutsuz…

Pandemi süreci herkesi kısıtladı maalesef. Mutsuzluk arttı herkesin hayatı değişti.
Bulunduğunuz yerin şehir merkezine gidip biraz şehir havası alın en azından. Madem bu kadar bunalmış iyi gelir belki

Eşiniz beksrken nerede yaşıyordu evlenince mi3koyde yaşamaya başladı? Insan sosyal bir varlık. Ne olursa olsun baskalariyla konuşmaya iletişim kurmaya ihtiyaç duyuyor siz evde bahçede mutluyum diyorsunuz ama eşiniz bu hayattan bunalmış olabilir. Evlere kapanmak herkes için zor. Belki hayatınızda bikac değişiklik iyi gelebilir. Sürekli ev sadece esle muhatap olmak bir süre sonra sıkıyor insanı

Göbeğiniz birlikte mi kesildi niye her şeyi birlikte yapma gereği duyuyorsunuz?

O sevdiği yemeği yapsın yesin siz salatanızı zeytinyağlınızı yiyin. O evde takılsın siz yürüyüşe çıkın, o bilgisayarıyla ilgilensin siz bahçeyle ilgilenin. Olmuyor mu öyle?

Sizinki izolasyon olmaktan çıkmış, "ıssız adaya düşsek yanınıza ne alırdınız" gibi bir durum olmuş. Endişenizi çok iyi anlıyorum ama önlem alarak biraz dışarı çıkabilirsiniz, arkadaşlarınızla açık havada görüşebilirsiniz. Belli ki adam bunalmış.

Uyumsuz bir çift olsanız altı yıla varmadan en başta belli olurdu zaten, biraz ayrı takılmaya çalışın ve evinize kapanıp kalmayın gül, biliyorum çekiniyorsun ama şehre daha sık gitmeye çalışın veya eşiniz yalnız gitsin. Bir sene boyunca hiç hareketin olmadığı bir köyde yaşasam kafayı yerdim açıkçası.
Edit: ki ben köy insanıyım ama bizim köyümüz şehir merkezine yakın ve yarı-zamanlı köylüyüm 😀

Niye kendinize yemek yapmadınız ki istediğiniz yemeği herkes istediğini yesin bence
Pandemi döneminde ben kimsenin evinde ayakları poposuna çarparak koştuğunu zannetmiyorum.

herkes de var mutsuzluklar aynı evde sürekli dipdibe olmak da baymıştır
Herkes yapmak istediğini yapsın
evli olsan da illa her zaman eşinle olmak zorunda değilsin ki ay ben olsam çoktan sıkılmıştım

pandemi sebebiyle olan mutsuzluğu konusunda yapacak bir şey yok
Yani ne diye böyle kafaya taktınız ki?

Göbeğiniz birlikte mi kesildi niye her şeyi birlikte yapma gereği duyuyorsunuz?

O sevdiği yemeği yapsın yesin siz salatanızı zeytinyağlınızı yiyin. O evde takılsın siz yürüyüşe çıkın, o bilgisayarıyla ilgilensin siz bahçeyle ilgilenin. Olmuyor mu öyle?
Söylediğiniz konularda kesinlikle haklısınız. Yemek konusu benim tembelliğim iki ayrı yemek pişirmektense çoğunlukla birlikte yiyebileceğimiz bir şey pişirmek kolayıma geliyor. Bazen o kendine makarna yapıyor (en sevdiği şey) ben kendime yemek yapıyorum onda da pis boğazlığımdan hem kendi yemeğimden hem de onun makarnasından yiyorum, çok güzel yapıyor çünkü, böylece geldi kilolar :KK70:Elbette o bilgisayarda takılırken ben de bahçede takılabilirim, yürüyüşe çıkabilirim, yapıyorum da bazen ama asıl sorun benim değil onun mutsuz olması. Sağlığı konusunda endişeleniyorum o yüzden de "hadi sen git bir kaç gün şehirde kal arkadaşlarınla takıl" da diyemiyorum.

Eşiniz beksrken nerede yaşıyordu evlenince mi3koyde yaşamaya başladı? Insan sosyal bir varlık. Ne olursa olsun baskalariyla konuşmaya iletişim kurmaya ihtiyaç duyuyor siz evde bahçede mutluyum diyorsunuz ama eşiniz bu hayattan bunalmış olabilir. Evlere kapanmak herkes için zor. Belki hayatınızda bikac değişiklik iyi gelebilir. Sürekli ev sadece esle muhatap olmak bir süre sonra sıkıyor insanı
evet. Biz tanıştığımızda şehirde yaşıyordu, hep şehirde yaşamış. Biz evlenince de şehirde yaşadık, yazları yazlığımıza gidip geliyorduk. Bazen ben tek başıma geliyordum bir kaç gün kalıyordum o şehirde kalıyordu. vs. O zaman daha renkliydi hayatımız.

Söylediğiniz konularda kesinlikle haklısınız. Yemek konusu benim tembelliğim iki ayrı yemek pişirmektense çoğunlukla birlikte yiyebileceğimiz bir şey pişirmek kolayıma geliyor. Bazen o kendine makarna yapıyor (en sevdiği şey) ben kendime yemek yapıyorum onda da pis boğazlığımdan hem kendi yemeğimden hem de onun makarnasından yiyorum, çok güzel yapıyor çünkü, böylece geldi kilolar :KK70:Elbette o bilgisayarda takılırken ben de bahçede takılabilirim, yürüyüşe çıkabilirim, yapıyorum da bazen ama asıl sorun benim değil onun mutsuz olması. Sağlığı konusunda endişeleniyorum o yüzden de "hadi sen git bir kaç gün şehirde kal arkadaşlarınla takıl" da diyemiyorum.
Eşlikten çıkıp annesi olmuşsunuz sanki. Her insan eşinin sağlığı konusunda endişelenir ancak bir iki gün gitmesine bile müsaade etmiyorsanız anne konumuna gelmişsinizdir artık.

Eşinizin biraz sosyalleşmesi gerek. Bir senedir aileyi görmemek ne demek?

Köyde yaşamak için çok zorlamayın bence.
Şehirle bağınızı tamamen kesmek yanlış olmuş çünkü şehir insanlarsınız.
Ara sıra gelip gitmeli bir hayata geçmelisiniz yoksa adam yürüyemeyecek gibi bu şekilde.

Sizinki izolasyon olmaktan çıkmış, "ıssız adaya düşsek yanınıza ne alırdınız" gibi bir durum olmuş. Endişenizi çok iyi anlıyorum ama önlem alarak biraz dışarı çıkabilirsiniz, arkadaşlarınızla açık havada görüşebilirsiniz. Belli ki adam bunalmış.

Uyumsuz bir çift olsanız altı yıla varmadan en başta belli olurdu zaten, biraz ayrı takılmaya çalışın ve evinize kapanıp kalmayın gül, biliyorum çekiniyorsun ama şehre daha sık gitmeye çalışın veya eşiniz yalnız gitsin. Bir sene boyunca hiç hareketin olmadığı bir köyde yaşasam kafayı yerdim açıkçası.
Edit: ki ben köy insanıyım ama bizim köyümüz şehir merkezine yakın ve yarı-zamanlı köylüyüm 😀

Tamam dogal hayattir,temiz havadir,iyi gidadir guzel ama
İnsan geberir 7/24 koyde. Acik havada arkadaslarla sosyallesilebilir,doga tatiline cikilabilir, ailelere gidilebilir. Sokaga adim atinca bulasmiyor virus,boyle kendinizi hapse atarak da ölürsünüz,viruse ne hacet?
Çok haklısınız. Ben de istiyorum aslında, özellikle eşim için istiyorum bunu. Arkadaşlarımızla buluşabilelim, ya da o arkadaşları ile buluşsun vs ama insanlar dikkat etmiyorlar. Aslında pek ala mesafe kuralına uyarak, maske takarak sosyalleşebilir insanlar ama ne yazık ki o maskeler iniyor sosyal mesafe hiçe sayılıyor. Kimde virüs olduğu belli değil ki. Ki bu insanlar (tanıyorum) kendi hayatlarında pek dikkat etmiyorlar. Daha geçen gün direkten döndük. Burada bir arkadaşımız var kendisi hiç dikkat etmiyor. O bazen bize geliyor bahçede ayak üstü sohbet ediyoruz ama maskeyi normalde takmıyor, biz rica ettiğimiz için takıyor, konuşurken de maskesini indirme tiki var :) O geçtiğimiz gün bir iş için şehre gidecekti, iptal oldu çünkü görüşeceği insan Covid olmuş. Kesin ondan kapıp bize bulaştıracaktı.

Çok haklısınız. Ben de istiyorum aslında, özellikle eşim için istiyorum bunu. Arkadaşlarımızla buluşabilelim, ya da o arkadaşları ile buluşsun vs ama insanlar dikkat etmiyorlar. Aslında pek ala mesafe kuralına uyarak, maske takarak sosyalleşebilir insanlar ama ne yazık ki o maskeler iniyor sosyal mesafe hiçe sayılıyor. Kimde virüs olduğu belli değil ki. Ki bu insanlar (tanıyorum) kendi hayatlarında pek dikkat etmiyorlar. Daha geçen gün direkten döndük. Burada bir arkadaşımız var kendisi hiç dikkat etmiyor. O bazen bize geliyor bahçede ayak üstü sohbet ediyoruz ama maskeyi normalde takmıyor, biz rica ettiğimiz için takıyor, konuşurken de maskesini indirme tiki var :) O geçtiğimiz gün bir iş için şehre gidecekti, iptal oldu çünkü görüşeceği insan Covid olmuş. Kesin ondan kapıp bize bulaştıracaktı.
Bahceniz varmis ama,kamp sandalyelerini 2ser metre arayla dizip daire yapsaniz on numara gorusebilirsiniz herkesle de. Biz hep oyle yapiyoruz hem de sehrin gobeginde. Kahve cay satan bir yerin disinda sokakta bile oturmuslugumuz var. Uludagda kampa gidip 20 kisi daire seklinde oturmuslugumuz var. Sosyallesmek isteyene care cok.

Kendine dikkat etmeyen, önlem almayan insanlarla biz de görüşmüyoruz. Bizim kadar hassas olan, önlemleri önemseyenlerle sosyalleşiyoruz. Çevremizdeki insanların çoğu tamamen evden çalıştığı için kafam bir nebze rahat bu konuda. Diğerleriyle görüntülü konuşma filan yapıyoruz ki o bile bir anda evdeki ortamı değiştiriyor, neşelendiriyor.

Surda yazdiginiz bile nekadar takintili oldugunuzu gosteriyor kesin oyle olacakti falan filan. Daha oncede yazmistiniz bunlari adam
Bunalmakta hakli siz bukadar korkuyorsunuz diye bukadar yanliz yasamak zorunda degilki gitsin ailesini gorsun arkdaslariyla vakit gecirsin siz oyle yanliz mutlusunuz diye onuda buna zorlamayin yani. Koy hayatindan nefret ederim gider bir hafta kalirsin sehre donersin yani o konudada adam hakli. Annesi gibi davranmayin da adami biraz salin bence. Hepimiz ayni riskle yasiyoruz calisiyoruz otobuse biniyoruz bir senedir cok sukur virus kapmadik kesin kapicam diye bisey yok yani

Eşlikten çıkıp annesi olmuşsunuz sanki. Her insan eşinin sağlığı konusunda endişelenir ancak bir iki gün gitmesine bile müsaade etmiyorsanız anne konumuna gelmişsinizdir artık.

Eşinizin biraz sosyalleşmesi gerek. Bir senedir aileyi görmemek ne demek?
Ya haklısınız. Ama nasıl uyarmalıyım insanları acaba maske takmaları ve sosyal mesafeyi korumaları konusunda? Yani söylüyoruz, o an takıyorlar ama iki dakika sonra illa ki indiriyorlar, telefonda bir şey gösterecek dibimize giriyorlar. Bir de dalga geçiyorlar yani maske tak deyince. Hele bir de kapalı ortam olunca yiyecekler içecekler... Bilemiyorum nasıl yapmalı?
Aile konusu ise ayrı bir sorun. Daha önce bununla ilgili konu bile açmıştım. kayın ailemi çok seviyorum ama çok uzak şehirde oturdukları için bir gittik mi en az bir iki ay kalıyoruz. Benim burada kedilerim var, bir düzenim var, onların da düzeni bozuluyor. Oturdukları şehiri hiç sevmiyorum, üstüme üstüme geliyor, hiç gitmek istemiyorum. Ayrıca bu pandemi döneminde kayınvalidem kuaför, günler, misafirlikler hep gezdi /geziyor. Görümcem deseniz pandeminin yalan olduğuna inanıyor hiç maske takmıyor, saatlerce arkadaşları ile beraber, bir keresi kesin, iki kere covid geçirdiğini tahmin ediyoruz. "Covid olun ya ne olacak, grip gibi" diyor. 15 yaşındaki kızı bile eleştiriyor annesini hiç dikkat etmiyorsun diye. Kv ve Kp'imin şu ana kadar covid geçirmemiş olmaları bir mucize.
Bazen kendimi eleştiriyorum, bencilim diye. Yani eşim bir yıl buraya tıkıldı benim için ben de onun için iki ay oraya tıkılayım. ama hiç içimden gelmiyor. Yalnız göndersem, yol uzun 17 saat arabayla tek başına zor, tansiyon hastası adam. Ayrıca orada kaldığı süre içinde görümcemden kesin Covid kapar. Çünkü görümcem 3. kez geçirmeye aday, hobi oldu onda Covid olmak.

X