Eşim otistikmiş

Celal şengör'de de otizm var. Git bugun kabataş erkek, galatasaray liselerine birçok öğrencide hafif düzeyde otizm çıkar.

Benim çok yakın bir tanıdığımda da hafif düzeyde otizm var. Gayet başarılı birisi okulunda işinde sadece sosyal becerileri zayıf. Ne kadar bilgisiz birisin.
Bilgisiz değilim sadece otizmi bilmezken eşimin beceriksizliği ve hayat bilgisi konusundaki zayıflıklarını sorgularken o zamanki saçmasapan durumlarda zeka geriliği olduğunu düşünürken e bu adam buralara gelmiş nasıl zeka geriliği var diyen prof doktor diyorum size

Bilgisiz değilim sadece otizmi bilmezken eşimin beceriksizliği ve hayat bilgisi konusundaki zayıflıklarını sorgularken o zamanki saçmasapan durumlarda zeka geriliği olduğunu düşünürken e bu adam buralara gelmiş nasıl zeka geriliği var diyen prof doktor diyorum size

BEn de diyorumki, şaka mısın? Zeka geriliği olduğunu mu düşündün gerçekten 5 senede? profta bu durumda hmm bunda nasıl zeka geriliği mi var dedi?

Kendin yanlış bir evliliği sürdürmüşsün. Yazdığın konunda bir tane yanlışını kabul ettiğin cümlen yok. Ama baştan sona yaşadıkların senin hatan. Yok kocan otizmli yok onun ailesi yok prof yok annen. Sen gayet bilgili, olgun davranmışsın. Şaka gerçekten.

Otizmle ilgili bakış açın, kocanın sosyal durumunu zeka geriliği olarak yorumlaman çok cahilce ve çirkin yaklaşımlar.

Ailesi gizlemekte elbette çok hatali ama nişan döneminde beri sorunlu olan biriyle evlenip, yıllarca o evliliği dul kalırım bakış açısıyla sürdürüp, üstüne çocuk yapmakta sizin tercihiniz.
Mesleği, işi, gücü olan eğitimli bir kadinsiniz üstelik.
Tüm suçu başkalarına atamazsınız.
Ise buradan hatanızı kabuk ederek başlayın. Mağdur rolunden çıkın.

Otizmiden dereceleri var diye biliyorum çok hakim olmamakla birlikte, çocuğunuz içinde aynı şey olabilir. Eşinizin de onlardan biri muhtemelen, derece yapmış, saygın bir mesleği var diyorsunuz. Bu muydu sizi bu evliloge devam ettirip, çocuk sahibi yaptıran?

Ben kendinizi işin içinden bu kadar rahat çıkarmanız anlayamadım.
En kendi sorumluluğumu üstleniyorum. Defalarca belirttiğim gibi ne onun işi ne saygınlıgı umrumdaydı bir tuhaflık olduğunu biliyordum ayrılmak istedim mutsuzdum ama onun iyi niyetine saflığına masumluguna kıyamadım bilemeden annelik içgüdüsüyle sarılmışım işte kadınız… otizmi bilmeyen biri eşimle olup asla onun otizmli olduğunu anlayamaz tuhaf diyebilirsiniz sadece ve ben artık çözemeyip psikiyatriste gittiğimizde prof doktor bile kişiliği gelişmemiş sadece dedi ve bunun nedeninin baskıcı ailesi olduğunu söyledi daha çok darıldım acıdım merhamet ettim anladınız mı

BEn de diyorumki, şaka mısın? Zeka geriliği olduğunu mu düşündün gerçekten 5 senede? profta bu durumda hmm bunda nasıl zeka geriliği mi var dedi?

Kendin yanlış bir evliliği sürdürmüşsün. Yazdığın konunda bir tane yanlışını kabul ettiğin cümlen yok. Ama baştan sona yaşadıkların senin hatan. Yok kocan otizmli yok onun ailesi yok prof yok annen. Sen gayet bilgili, olgun davranmışsın. Şaka gerçekten.

Otizmle ilgili bakış açın, kocanın sosyal durumunu zeka geriliği olarak yorumlaman çok cahilce ve çirkin yaklaşımlar.
Sadece sosyal durumda sorun yaşadığımızı düşünmeniz sizin cahil olduğunuzu gösteriyor. Zeka geriliği olduğunu düşünmem için binlerce şey sayabilirim. Yaşamadan bilemezsiniz

Adamda zeka geriliği zaten yok büyük ihtimalle üstün zekalı dereceli falan okuduğuna göre. Nasıl Albert Einsteinı hocaları gerizekalı sandılarsa işte o hesap. Otizmde illa zeka geriliği olacak diye bir şeyyok. O nasıl doktormuş ki sadece zeka geriliği mi var sanıyormuş insanların farklılıklarında.

kocamı zorla götürdüğüm psikiyatristin bile (prof) e bu adam Türkiye derecesi yapmış bilmem ne olmuş saygın bir işte çalışıyor senin dediğin gibi zihinsel engelli olsa nasıl olacak bu iş bence sen abartıyorsun…
Psikiyatriste götürmüş olsaydınız hastalığı teşhis edilirdi. Türkiye derecesi yapmış insanlardan katil de çıkıyor tecavüzcü de. Bence abartıyorsun diyen doktoru sağlık bakanlığına şikayet edin de lisansını alsınlar elinden. Kimse kimsenin günahına girmemiş, kırsal yerdeki okuyamamış etmemiş kızlarımız bile anlardı neyin ne olduğunu. Daha nişanlılıkta bile çocuk gibi adamın peşine birini takıyorlar ve siz niye diye sormuyorsunuz. Adamın babası ve diğer kardeşlerinde de var tuhaflık siz gözünüzde perdeyle mi gezdiniz? Ne olursa olsun evlenmek istemişsiniz ve evlenmişsiniz üstelik bu adamdan zorla hamile kalıp bir de masum çocuğun kanına girmişsiniz.

Ben öyle şeyler bilmediğim için anlamadım ne demek, hepimiz psikiyatrik hastalık uzmanı mıyız? Görünce fark ediyoruz davranışlardan anlıyoruz. Eşiniz bile neredeyse ne işin var benle moduna girmiş siz hala bir inat kocam evliliğim demişsiniz. Birinin başı yandıysa o da çocuğunuz malesef. Eşiniz size yaklaşsa bin tane şeyle korunmanız gerekirken siz gitmişsiniz adamla ilişkiye. Psikiyatristmiş! Babasında ve kardeşlerinde de aynı tuhaflık olduğunu anlamamış, çocukluğunda veya gençliğinde yaşadıklarını anlamaya çalışsaydı bile ortaya çıkardı. Genetik test yaptırmaya bile tenezzül etmemiş doktor. Sizin doktora falan gittiğinize inanmıyorum adama otistik teşhisini bile siz koymuşsunuz, doktor yaa bence öyle diil demiş, kanka modunda takılmış.

Aferin çocuğunuzu kendinize dert ortağı yapmışsınız. Bile bile inatla hiç umursamadan niye kendisine hamile kaldığınızı sorunca verirsiniz cevabını. Çocuğunuzun da sağlıklı çocuğu olamayabileceği ihtimali var biliyorsunuz değil mi?

Türkiye derecesi yapıyor, saygın bir işte çalışıyor
Otizm çok geniş bir spektrum, eşin muhtemelen yüksek profilli otistiklerden; zeki ama empati kurma konusunda sıkıntıları var. Benim oğluma da ilk etapta otizm teşhisi konuldu, sonrasında uyaran eksikliği denildi. 3 yıl bitti, haftada 1 eğitimlere devam ediyoruz. Ah vah yapana kadar çocuğun için bir doktor ve özel eğitim merkezi bulup eğitime baslatmalisin, ne kadar erken o kadar iyi...

Sadece sosyal durumda sorun yaşadığımızı düşünmeniz sizin cahil olduğunuzu gösteriyor. Zeka geriliği olduğunu düşünmem için binlerce şey sayabilirim. Yaşamadan bilemezsiniz

Adam iş ve okul hayatında sorun yaşamıyor. İşi devam ediyor, yani çalışıyor. Adamda büyük ihtimal hafif düzeyde otizm var. Bu hayatının yüzde 50sini dahi etkileyen bir şey değil. Belki yüzde 20lik kısımda, empati yeteneği gelişmemiştir, ama bu yap denilen emirleri yaptığı, rutinleri yerine getirdiği sürece hayatını yüzde 15 etkiler. O da birebir insan ilişkilerini etkiler.

Bir öğretmenin bu şekilde bir duruma zeka geriliği demesi çok imkansız. Birde şu var, böyle biriyle tanışan biri en fazla 6 ay içinde, eğer dediğin gibi sorunlar varsa, insanın aklına nörolojik bir sorun gelir, acaba beyninde bir tümor var bunun etkisinde olabilir mi der, kandaki sodyum eksikliğinden kaynaklı olabilir mi der. Adamda anlattıkların üstün zekalılarda da var ve sen bunu mutlaka biliyorsundur, teorik bilgiye ek öğretmen olarak görmüşsündür.

Zeka geriliği farklı bir şey. Tanısı, belirtisi farklıdır.

Psikiyatriste götürmüş olsaydınız hastalığı teşhis edilirdi. Türkiye derecesi yapmış insanlardan katil de çıkıyor tecavüzcü de. Bence abartıyorsun diyen doktoru sağlık bakanlığına şikayet edin de lisansını alsınlar elinden. Kimse kimsenin günahına girmemiş, kırsal yerdeki okuyamamış etmemiş kızlarımız bile anlardı neyin ne olduğunu. Daha nişanlılıkta bile çocuk gibi adamın peşine birini takıyorlar ve siz niye diye sormuyorsunuz. Adamın babası ve diğer kardeşlerinde de var tuhaflık siz gözünüzde perdeyle mi gezdiniz? Ne olursa olsun evlenmek istemişsiniz ve evlenmişsiniz üstelik bu adamdan zorla hamile kalıp bir de masum çocuğun kanına girmişsiniz.

Ben öyle şeyler bilmediğim için anlamadım ne demek, hepimiz psikiyatrik hastalık uzmanı mıyız? Görünce fark ediyoruz davranışlardan anlıyoruz. Eşiniz bile neredeyse ne işin var benle moduna girmiş siz hala bir inat kocam evliliğim demişsiniz. Birinin başı yandıysa o da çocuğunuz malesef. Eşiniz size yaklaşsa bin tane şeyle korunmanız gerekirken siz gitmişsiniz adamla ilişkiye. Psikiyatristmiş! Babasında ve kardeşlerinde de aynı tuhaflık olduğunu anlamamış, çocukluğunda veya gençliğinde yaşadıklarını anlamaya çalışsaydı bile ortaya çıkardı. Genetik test yaptırmaya bile tenezzül etmemiş doktor. Sizin doktora falan gittiğinize inanmıyorum adama otistik teşhisini bile siz koymuşsunuz, doktor yaa bence öyle diil demiş, kanka modunda takılmış.

Aferin çocuğunuzu kendinize dert ortağı yapmışsınız. Bile bile inatla hiç umursamadan niye kendisine hamile kaldığınızı sorunca verirsiniz cevabını. Çocuğunuzun da sağlıklı çocuğu olamayabileceği ihtimali var biliyorsunuz değil mi?
Bu beni kahrediyor. Ben suçsuz değilim bu evliliği çoktan bitirmeliydim haklısınız ama gerçekten tüm aile tarafından manipüle edildim yalanla dolanla değil herşey normalmiş gibi davranmalarıyla gerçekten yaşamadan bilemezsiniz yaşadığımı gerçekten… üstelik çevremde zeki diye tanınırım batsın böyle zeka gerçekten belki de o bahsettiğiniz kırsaldaki kadınlardan biri olsaydım herşeyi böyle açıklamaya çalışma psikolojik dayanakdırmaya çalışmak yerine bunadam deli diyip ayrılırdım çok haklısınız tüm suç bende

Ben otizm mi uzaktan bile farkedilecek bir şey olduğunu biliyordum işte bilgisizlik keşke hepsini bilsek.. evlenip çocuk yapıyor ilişki kuruyor çok rahatlıkla açıklamalar vs vs ondan da ilginç geldi manipüle edebiliyor , otizm kafamızda çok farklı yer edinmiş
Oğlumun doktoru bazı otistiklerin tuhaf sayılabilecek davranışları olduğunu ama yinede toplum içinde kabul görmesine, normal bir hayat sürmesine engel olmadığını söylemişti. Hatta eşime göre bende otistigim.

Celal şengör'de de otizm var. Git bugun kabataş erkek, galatasaray liselerine birçok öğrencide hafif düzeyde otizm çıkar.

Benim çok yakın bir tanıdığımda da hafif düzeyde otizm var. Gayet başarılı birisi okulunda işinde sadece sosyal becerileri zayıf. Ne kadar bilgisiz birisin.
Asperger sendromu var otizm değil. Bir konuşmasında kendisinden dinlemiştim ve farkı ne acaba diye araştırmıştım.

Otizm yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkmasına karşın, Asperger sendromlu çocuklar bebeklik yıllarını diğer bebeklerle aynı sağlıkta geçirir. Otizmde konuşma geriliği varken Asperger sendromunda konuşmaya başlama ve konuşma normaldir. Bilişsel ve dil gelişimi olarak otizmden ayrılır. Otizmli çocuğa göre Asperger sendromlular nispeten daha konuşkan hatta ilgi duyduğu alanlarda aşırı konuşkandır. Toplumla uyumlu olmadıklarını bilirler, otizmli çocuk bunun farkında değildir.

Yorumlrinizi okudum da asiri dramatize ediyosunuz. Sizin hakli oldugunuz bi konu var: karşı taraf durumunu acikca beyan etmeliydi. Siz talihsiz sekilde ogrenmissiniz. Olan olmus artik. E istemiyosaniz bosanin o zaman. Bakin size egitime baslayin diyen bisuru uye var yukarda. Bundan sonrasi icin yolunuzu çizebilirsiniz. Ah vah etmenin kimseye faydasi yok

Adam iş ve okul hayatında sorun yaşamıyor. İşi devam ediyor, yani çalışıyor. Adamda büyük ihtimal hafif düzeyde otizm var. Bu hayatının yüzde 50sini dahi etkileyen bir şey değil. Belki yüzde 20lik kısımda, empati yeteneği gelişmemiştir, ama bu yap denilen emirleri yaptığı, rutinleri yerine getirdiği sürece hayatını yüzde 15 etkiler. O da birebir insan ilişkilerini etkiler.

Bir öğretmenin bu şekilde bir duruma zeka geriliği demesi çok imkansız. Birde şu var, böyle biriyle tanışan biri en fazla 6 ay içinde, eğer dediğin gibi sorunlar varsa, insanın aklına nörolojik bir sorun gelir, acaba beyninde bir tümor var bunun etkisinde olabilir mi der, kandaki sodyum eksikliğinden kaynaklı olabilir mi der. Adamda anlattıkların üstün zekalılarda da var ve sen bunu mutlaka biliyorsundur, teorik bilgiye ek öğretmen olarak görmüşsündür.

Zeka geriliği farklı bir şey. Tanısı, belirtisi farklıdır.
Genele hitap etmek için bu tabiri kullandım. Görev içeren bir işte bir numara zaten ama hayattaki herşeyi görev olarak görüyor. Bu konuda bilgilisiniz neler yaşadığımı anlayabilirsiniz diyeceğim ama karı koca ilişkisini anlayamazsınız

X