Eşim ve oğlum arasında kalıyorum

Allah affetsin ama ben konu sahibesi ne kadar çabalarsa çabalasın bu çocuğun bu şekil bir yetişkin olacağını düşünüyorum🤐Sorumluluk sahibi olmak insanın mayasında var, müdaheleyle, yönlendirmeyle, terapiyle, eğitimle şunla bunla olmuyor insanın içinde varsa var, yoksa yok. O yüzden ben olsam bırakırdım bari geziye gitsin gönlü olsun.
yok ya bence anne babanin yonlendirmesi de cok etkili. benim oglum da odevlerini yapmiyordu ilkokulda, cunku hep ben hatirlatiyordum. besinci sinifta artik ben bakamam yetisemiyorum, senin bakman gerekiyor dedim. once notlari cakildi, sonra da kendisi takip etmeyi ogrendi.

Yani herkes kendi fikrine göre konuşuyor ama ben gerçekten burada bahsedilen "cocukla olayı oturup açıklamak, sevgi ile anlatmak, orantısız ceza vermemek" kısmından tecrübeliyim. Eğitimci ailem vardı, bu sorumsuzluk üstüne psikologlara da götürdüler kardesimi ki bundan 20 25 sene öncesinden bahsediyorum, büyük bir atılımdı yaygın değildi. Biz bir faydasını görmedik, sonucunun daha iyi olacağını iddia eden varsa kardesimi şöyle 1 haftaligina bi size göndermek isterim bakalım hala aynı fikirde mi olacaksınız 😂 hatta üniversitede bunlardan bir sürü vardı, hepiniz de bilirsiniz bu tipleri. Varsın bir geziye gitmesin ya ilerde öyle biri olacağına.
Ben anlamadım, bize /kardeşime kural koydular ama işe yaramadı mı demek istediniz? eğer öyleyse son cümlenizle çelişiyor da, o yüzden tam anlayamadım 😊

Ben de ceza verdiğini düşünmüyorum asla. Ona da söyledim. Ben sana kızmıyorum sadece olanin karşılığını söylüyorum. Geziye gitmek için izin dilekçesine ihtiyacin var ve bir dilekcen eksik o yuzden dilekçesi eksik olan geziye gidemiyorsun diyorum dedim. Neler neler yasadik da yarası derin olmadı bir geziden ders çıkarır diye umut ederek bu tavrı takındım. Yoksa defalarca olduğu gibi dilekçeyi elle yazabilir ya da evde unuttuğu dilekçeyi öğretmene mesajla yolladığım şekliyle devam edebilirdim. Nereye kadar? Hangi olaylarda...
Bize kimse yara alır mı diye düşünmedi ama şimdi de en ufak olay travma, yara malzemesi oluyor, ortasını bulmak gerek diye düşünüyorum. Kaldı ki çocuklarımız geziye gelene kadar çoğu şeyi görüyor zaten, bizim çocukluğumuzdaki gibi değiller, elbette arkadaşlarıyla vakit geçirecek olması çocuk icin önemli ama bir geziye gidemedi diye ki kendi unutkanlıği buna sebep olan, yazılanlar kadar vahim bir sonucu olmaz.

Çocukların 7-8 yaşından itibaren davranışlarının sonuçlarını görmesinde bir sorun yok. Kızım 3. sinifta ödev sorumluluğu almadigi icin birkaç defa okula yaptırmadan gönderdim, çantasını alelacele hazirladigi icin eksik götürdü , öğretmeni de kızınca simdi daha dikkatli bu konuda. Hiç hatırlatmiyor değilim ama genel sorumluluk kendisinde, ben kontrol ediyorum ödevini. Sorumluluk duyguları böyle böyle gelişecek diye düşünüyorum. Her cocukta işlemeyebilir bu belki ama onda da başka şeyler denenir.

Son düzenleme:
Yani zaten o kadar ılımlı yorum yapanların böyle çocuğu yok diye düşünüyorum. Yoksa insan sabrını zorlayan, yaslandiran bir yapısı var böyle sorumsuz çocukların. Yani ben hala biraz disiplinle kontrol edilebilir olacağını düşünüyorum, en azından denemeye değer. İşe yaramayacak yöntem ise belli benim açımdan 😅 herkesin kendi çocuğu valla denesinler, gelip yazsınlar bize de tecrübe olur.

Anne olmak ne zor yahhuuu, aynı şeyi 5 kere söyleten çocuğum olsa döverim herhalde🤐🤐🙈

Yani zaten o kadar ılımlı yorum yapanların böyle çocuğu yok diye düşünüyorum. Yoksa insan sabrını zorlayan, yaslandiran bir yapısı var böyle sorumsuz çocukların. Yani ben hala biraz disiplinle kontrol edilebilir olacağını düşünüyorum, en azından denemeye değer. İşe yaramayacak yöntem ise belli benim açımdan 😅 herkesin kendi çocuğu valla denesinler, gelip yazsınlar bize de tecrübe olur.
Benim çocuğum yok ama 300 e yakın çocukla iç içeyim. O yüzden ılımlı yorum yapmadım. :KK70: Konu sahibinin çocuğunun yaşı da küçük değil. İlkokul 1 olsa " ahh canım yazık annesi" denilebilirdi.

Sürekli unutuyor olmakta bir sorun. Dikkat eksikliği vardı zaten. Onla ilgili vitamin desteği kullandık uzmanlara da gittik. Hala da arada görüş aldığımız bir uzman var ama herşeye de kadını katmak istemiyorum. Cocugumda büyük çapta ilerleme kaydetti. Eşimin kardeşi psikolog ona sor diyorum buna da gıcık oluyor. Çocuğum kendisini çok sevdiğimi biliyor. Bunu hep soyluyorum. Kurallarj net koyarken de ona tutumum sert olmuyor mevcut duruma karşı net oluyor sadece. Ama onun uzulmesi canımı yakiyor. Tek başına odasinda uzulsun istemiyorum. Babası destek olsun o sırada istiyorum.
Sizde destek olabilirsiniz, net olmak farklı birşey, duygusal olarak yanlız bırakmak farklı şey.
Üzüldüğünü görüyorum, geziye gidememek senin için üzücü olmalı, sarılalım istersen, şu an hissettiklerin hakkında konuşmak ister misin gibi yaklaşabilirsiniz.

2 Çocuğum var birisi konu sahibinin oğluyla yaşıt neredeyse
Ama ben sorumlulukların öyle çat diye bir günde öğreneceğine inanmıyorum o geziye gidince bir daha hiç bir şeyini unutmayacak mı ya da ertesi gün sorumluluk sahibi biri mi olacak? Hayır. Geziye gitmediğiyle kalacak içinde ukde kalacak.

Kızım da sorumluluklarını yerine getirmiyor bazen, geçen gün tablette uygulama üzerinden ödevi vardı önce onu yap sonra 30 dk oynayabilirsin dedim. Benimki önce oyun oynamış ödevini yapamadan şarjı bitmiş ben de bu hafta boyunca tableti yasakladım. Ama mesela verdiğim cezalar süreli bir gösteriye götürmemek olmadı ya arkadaş buluşmalarına katılmaması olmadı. Sorumluluk sahibi olsunlar ama adı üstünde çocuk, çocukluk yapacaklar illaki

Benim çocuğum yok ama 300 e yakın çocukla iç içeyim. O yüzden ılımlı yorum yapmadım. :KK70: Konu sahibinin çocuğunun yaşı da küçük değil. İlkokul 1 olsa " ahh canım yazık annesi" denilebilirdi.

Öğrencileriniz olması ile kendi çocuğunuz olması çok farklı bir şey. Siz okulda hep katı ve kuralcı durmalısınız önceliğiniz eğitim ve disiplin. Öğretmeninizle anneniz arasındaki fark gibi aslında:)

Anne olmak ne zor yahhuuu, aynı şeyi 5 kere söyleten çocuğum olsa döverim herhalde🤐🤐🙈
Beş kez söylemek kimi durum için çok iyi bir rakam desem 😅 ama şuna katılıyorum üç cocugumun üçünün de sorumluluk duygusu farklı farklı ve daha gelişmiş olanla baş etmek kesinlikle çok daha kolay

Sizde destek olabilirsiniz, net olmak farklı birşey, duygusal olarak yanlız bırakmak farklı şey.
Üzüldüğünü görüyorum, geziye gidememek senin için üzücü olmalı, sarılalım istersen, şu an hissettiklerin hakkında konuşmak ister misin gibi yaklaşabilirsiniz.
Kurallara genel yaklaşımım aynen böyle. Vaz geçmem ama yanında dururum. Üzüntünu kızgınlığını anlıyorum çok haklısın ben de senin yerinde olsam herhalde çok üzülürdüm. Ama bunun nedeni şu şu şu diye açıklıyorum onu da duygularını ifade etmeye yönlendiriyorum. Ama bu olay üzerine konuşma fırsatı bile olmadan hiddetlendi. Aradı tardi bulamadi canı sıkıldı epey.

Öğrencileriniz olması ile kendi çocuğunuz olması çok farklı bir şey. Siz okulda hep katı ve kuralcı durmalısınız önceliğiniz eğitim ve disiplin. Öğretmeninizle anneniz arasındaki fark gibi aslında:)
Yoo okulda hep katı ve kuralcı olunmuyor. Öyle biri de değilim. Çoğu zaman anlayışlıyımdır hatta. Ama bir çocuk, bir konuda sürekli aynı şeyi yapıyorsa, ki bu çocuk seneye ortaokulda olacaksa hele, yaptığı şeyin sonucuna katlanmalı.

Ha tabii her yetişkin ve her çocuk farklı olduğu için yetiştirme tarzları farklı oluyor. O yüzden gidilen yol farklı olsa da hepsi aynı kapıya çıkmalı bana kalırsa.

Yoo okulda hep katı ve kuralcı olunmuyor. Öyle biri de değilim. Çoğu zaman anlayışlıyımdır hatta. Ama bir çocuk, bir konuda sürekli aynı şeyi yapıyorsa, ki bu çocuk seneye ortaokulda olacaksa hele, yaptığı şeyin sonucuna katlanmalı.

Ha tabii her yetişkin ve her çocuk farklı olduğu için yetiştirme tarzları farklı oluyor. O yüzden gidilen yol farklı olsa da hepsi aynı kapıya çıkmalı bana kalırsa.
Katılıyorum hatta bazen okuldaki çocuğa daha toleranslı olduğum oluyir. Çünkü veli rahat. O yüzden annesi babası dert etmiyor ben ne yapabilirim artık daha fazla dediğim durumlar olmadi degil. Çocuklarımın sorumluluklarını bilmesini istiyorum. İnşallah bütün yavrularımıza anne babalarına ailelerine vatanına iyi insanlar olurlar. Gayemiz ortak

Tabi tabi destek aldığımız donemler oldu. Kayda değer bir dikkat eksikliği yok şükür. İstemeden yapmıştır illaki ama sorumsuzluk var işin içinde. Bilemiyorum ya 😓
Dehb li bir bireyse bunlar olağan biliyorsunuz. Tanı aldı mı? Yani her seferinde yapıyor unutuyor ne yaptığını bilmiyor dediğiniz için aklıma şüphe düştü. Sonuçta izin kağıtlarını öğretmen dağıtır alır çantasına koyar. 2 izin kağıdı verildiyse neden sadece biri kayboldu😅

Ben de eğitimciyim bu arada katı kuralcı dediğim o değildi yani bu yapılacaksa yapılacak illa höt höt anlamında kullanmadım.

Çünkü veli rahat. O yüzden annesi babası dert etmiyor

Bu laf banaysa ben de öğretmenim:)
Valla öğretmenim ama öğretmenlerin de her sorunda veli kötü veli şöyle demesinden kendim öğretmen olduğum halde sıkıldım. Siz öğretmenlerisiniz veli dert etmeyip siz ediyormuşsunuz ama uyguladığınız düzen kendi çocuğunuza yaramamış pek işte. Belki diğer velilerde yapıyor ama çocuk bildiğini okuyor. Olamaz mı?

Kurallara genel yaklaşımım aynen böyle. Vaz geçmem ama yanında dururum. Üzüntünu kızgınlığını anlıyorum çok haklısın ben de senin yerinde olsam herhalde çok üzülürdüm. Ama bunun nedeni şu şu şu diye açıklıyorum onu da duygularını ifade etmeye yönlendiriyorum. Ama bu olay üzerine konuşma fırsatı bile olmadan hiddetlendi. Aradı tardi bulamadi canı sıkıldı epey.
Genel olarak tavriniz buysa , canınız sıkılmasın her zaman aynı şekilde iletişim saglayamayabiliriz, sakinlesince konuşursunuz

Katılıyorum hatta bazen okuldaki çocuğa daha toleranslı olduğum oluyir. Çünkü veli rahat. O yüzden annesi babası dert etmiyor ben ne yapabilirim artık daha fazla dediğim durumlar olmadi degil. Çocuklarımın sorumluluklarını bilmesini istiyorum. İnşallah bütün yavrularımıza anne babalarına ailelerine vatanına iyi insanlar olurlar. Gayemiz ortak
Evet, veli desteği olması şart.

Benim çocuğum yok ama büyük ihtimalle çocuğumun iyiliği için sizin gibi olurdum. Çünkü biliyorum ki çocuk büyüdükçe sorunları da büyüyor. O yüzden daha küçük yaşta " aman yapsın, nolcak çocuk" demeden önlem almak şart. Ha demiyorum ki " askeri eğitim" gibi katı bir eğitim verilsin. Orta halli olmak iyidir. Ne çok katı ne çok gevşek.

her insan unutkan olabilir 9 yaşındaki çocuğa bunama teşisi koymuşlar dünya üzerindeki herhangi bir canlının bu kadar ince düşüncesi yok ben yapmassam annem yapar babam yapar haa çocuklar doğaları gereği çıkarcı oluyorlar o ayrı herkesin çocuğu gibi karekteri oturdukça gececek şeyler aklına ders girsin ama birdaha unutmaz

Dehb li bir bireyse bunlar olağan biliyorsunuz. Tanı aldı mı? Yani her seferinde yapıyor unutuyor ne yaptığını bilmiyor dediğiniz için aklıma şüphe düştü. Sonuçta izin kağıtlarını öğretmen dağıtır alır çantasına koyar. 2 izin kağıdı verildiyse neden sadece biri kayboldu😅
Olabilir mi diye götürdük ama öyle bir tanı almadı. Dikkat eksikliği var ama beyin kivrimlari arttıkça düzelecektir denildi. İçeriği zengin multivitamin kullandık ki doktor önerisi bile değildi. Ona bile ihtiyaç duyulmadi yani.. Adam zamanla yoluna girer demişti. Kardeşim eczacı o önerdi vitamini. Çok da işe yaradı. Kafa zehir de iş sorumluluga gelince gevşek. İzin kagitlari farklı derslerde verildi sanıyorum ya. O yüzden biri kitap arasında biri çantada 😓

Ben de eğitimciyim bu arada katı kuralcı dediğim o değildi yani bu yapılacaksa yapılacak illa höt höt anlamında kullanmadım.

Bu laf banaysa ben de öğretmenim:)
Valla öğretmenim ama öğretmenlerin de her sorunda veli kötü veli şöyle demesinden kendim öğretmen olduğum halde sıkıldım. Siz öğretmenlerisiniz veli dert etmeyip siz ediyormuşsunuz ama uyguladığınız düzen kendi çocuğunuza yaramamış pek işte. Belki diğer velilerde yapıyor ama çocuk bildiğini okuyor. Olamaz mı?
Lafım okuldaki veliyeydi 😅 tavrı da haklısınız hocam nasıl düzeltebiliriz şeklinde değil, aman hocam siz notunu yükseltin size zahmet, aman hocam bu kez böyle olmuş seklinde ilerleyen velilere laf ettim :)) ara aileni gelsin modunda biri değilim okulda öğrenciyi yönlendirmeyi başarabiliriz genel olarak. Ama benim oğlumun öğretmeni bana bir sikayette bulunsa benim tavrim her daim nasıl bir yol izleyelim hocam, söyle mi yapsak böyle nasıl olur seklinde. Çünkü amacım ogretmeni, çocuğu geçiştirmek değil oğlumu düzgün, mutlu, güzel yetistirmek. Ve tabi ogrencilerimi de...

X