Eşim ve sigara

Eşim bundan 3, 3,5 ay önce açık kalp ameliyatı geçirdi. Ameliyattan önce 30 yıldır günde 2,3 paket sigara içen bir insandı ve bırakmaya niyeti yoktu. Ben de onunla tanıştıktan sonra sigaraya başladım, 9 yıldır içiyordum. Eşim ani bir teşhis aldı. O sırada ailesinin yanındaydık ve onların şehrinde ameliyat oldu. Ameliyat öncesi doktor sigarayı bırak dedi ve eşim de hastaneye yatmadan 1 gün önce bıraktı.

Büyük bir ameliyat geçirdi, sonrasında hastanede yattığı sürede akciğer tedavisi de gördü. O süreçte hiç içmedi, taburcu olunca da ailesinin evinde kaldık, hiç içmediği gibi “canım hiç sigara içmek istemiyor” “hiç sigara ile tanışmamış gibiyim” “beynimden sigarayı silmişler” gibi ifadeler kullandı. Sanırım aldığı narkoz ve sonrasında kullandıkları ağrı kesiciler nedeniyle hiç yoksunluk çekmeden bırakmış oldu. Bu büyük bir şans ancak sigara bağımlılığı denen iletin fiziksel olarak vücuttan silinse de öyle beyinden kolay kolay silinmeyeceğini bildiğim için ben de sigarayı bırakmaya çalıştım. Çünkü ben içmeye devam edersem günün birinde canı çeker ve o da bir iki derken içmeye başlar diye düşündüm.

Daha o hastanedeyken Bio rezonansa gittim. Sonra pskiaytriste gittim bana sigarayı bırakmam için ilaç yazdı, genelde böyle ilaçlara karşı olmama rağmen kullandım. Yine de öyle kötü bir ilet ki tamamen bırakamadım, günde 1,5 paketten 3 sigaraya indirdim. Ancak herkese bıraktığımı söyledim ve onları da gizlice içiyordum. Pskiayatrist de bana günde 3e indirdiysen bunu kafana takma, sende bu duyarlılık olduğu sürece günde 20 içecek halin yok ya stres yapma, günde 4 taneye kadar içebilirsin” dedi.

Kv ve Kp evinde kalıyorduk, balkonda bile içsem koku gelir diye markete gitme bahanesiyle 7 kat inip soğuklarda yağmurda ayazda kaldırım kenarlarında sigara içtim.

Eşimin yanında asla içmedim. Eşime yalan da söylemedim ama asla içip içmediğimi veya ne zaman içtiğimi bilmedi. Sigara paketini görmedi, kolanya, diş macunu vs ile kokudan arınarak girdim hep içerilere.

Sigarayı bırakmanın ne kadar zor bir şey olduğunu da deneyimleyerek gördüm. 2,5 ay sonra evimize döndük. Eşimle bir karar aldık Kayınpederim evinde olduğu gibi bizim evin içinde de sigara içilmesin diye, İçmek isteyen balkonda içsin. Eşim de seve seve bu kararı onayladı. Bense balkonda bile içmedim. Yine o görmesin, canı çekmesin diye sokaklara çıkıp içtim.

Gel gelelim biz eve dönünce yatıya misafir geldi 10 gün kadar kaldılar. Misafire de bu kararımızı anlattık. Ben ayrıca kendimi örnek göstererek onu uyardım. Sigara içtiğimi bilse /tahmin etse de elimde görmesi başka.

Tabi ki sosyal ortamlara gireceğiz eşimi sigaradan soyutlanmak gibi bir imkan yok ama en azından evimizde içilmesin istedim ama ne mümkün. Neymiş efendim balkon soğukmuş üşüyormuş diye misafir evin içinde içti durdu. Her seferinde de uyardım, eşim de uyardı ama nafile. Yahu yatak odasında bile içmiş ki biz eşimle en keş olduğumuz zamanlarda bile yatak odasında içmedik. Sinirlendim. Kibarca uyardım, kabaca uyardım, sinir krizi geçirerek uyardım, nafile. Bir keresinde “eve duman alarmı taktıracağız” dedim misafir küstü, trip atarak balkona çıktı, ama sadece o bir kez, sonra tekrar içeride içti.

Şimdi misafiri günah keçisi yapmak istemiyorum ama eşim de o 10 gün içerisinde bir iki sigara derken tekrar içmeye başladı. Misafir gidince de her gün artırarak içmeye devam etti. Hem o misafirin içtiği ve kendisinin ise daha önce hiç içmediği bir marka sigarayı alıp içiyor, 10 günde ona alıştı çünkü. Yazık dedim günah dedim. Hazır (böyle büyük bir ameliyat, narkoz ve ilaçların etkisiyle) bırakmışken başlamasın istedim çünkü normal koşullarda bırakmak çok çok zor bunu kendim deneyimleyerek gördüm.

Bu arada eşime sigara konusunda hiç karışmama kararı almıştım ve bu kararımı da uyguladım. Karışmadım, çünkü kendimden de biliyorum ters teper. Ancak şimdi içiyor hem günde en az 1 paket ve ben çok üzülüyorum… Misafiri suçluyorum, yani geldiği evin kurallarına uyması gerekmez mi? Hem böyle açık kalp ameliyatı geçirmiş bir insan gibi hassas bir durum varken ortada, ama eşim de çocuk değil, belki bu misafir olmasaydı başka vesile ile yine içecekti bilmiyorum fakat üzülüyorum.
Kim ki
Bu misafir bu kadar rahat hareket etti ?

Bu arada kayınpederim baypass oldu. 2 damarı değişti yine de içiyor yapacak bişi yok. Bir iki söyledik koca adam kendi acımıyorsa canına biz ne yapalım dedik saldık

Geçmiş olsun, neden hemen yatılı misafir kabul ettiniz ki. Uygun değiliz diyerek reddetseydiniz.
Ben sanırım çok sert bi insanım, evimde yapmayın dediğim bişeyi misafirler yapamaz hem kızarım hemde yüzümede yansır, acaba çok mu yumuşak söylediniz ki tekrar tekrar evde sigara içti?
Israrla evde içen misafire yarın şehir dışına çıkıyoruz biletini al derdim sanırım. Bidaha bu kişiyi evimde ağırlamazdım.
Haklısınız. Aslında çok iyi ve samimi olduğumuz bir aile dostumuz. Bize de iyilik için geldi başta. Biz yazlık bir ilçede oturuyoruz dolayısıyla önce büyülk şehire geldik oradan da evimize geçtik. Eşim şehirler arası yolda tek başına araba kullanmasın diye, yolda eşlik etti, eşimle dönüşümlü kullandılar. Biz de misafir ettik dolayısıyla. Aslında çok yorgunduk misafir ağırlayacak durumumuz yoktu ama tek kendi olsa neyse. Sonradan otobüs ile dönecekti büyükşehre. 6 saat yol yolda canı sıkılırsa diye ben de belki onunla gidecektim bir iki işim vardı büyük şehirde onları görüp bir gün kalıp sonra da dönecektim yine otobüsle ama bu kişi "ben otobüse binmem" diye tutturdu. İlla damadım gelip beni alsın dedi. Sonradan Kızı ve damadı da geldiler, onların peşine bir de yaşlı annesi takılmış gezerim tozarım diye. Geldiler mi bunlar 3 göbek sülale. Kafayı yiyordum vallahi. Bu misafirlikler konusunda da çok dertliyim. Geleceğim diyene gelme demek çok zor. İnsanlar hiç halden anlamıyor. Evin yazlık ilçede olunca herkes gelip tatil yapmak istiyor. Hani biz de şehir dışına / yurtdışına vs gidiyoruz diye yalan atıp bir çoğunu atlatmak mümkün ama çok samimi olduğun anne baba dost ve akrabalar neticede nerede olduğunu da biliyorlar, yalan söylemek daha zor.

Misafir ilk sigarasını evin içinde yakınca eşimden kıymetli değilsin ya balkona çık ya da defol git diyemediniz mi? Niye bu kadar müsamaha gösterdiniz ki?
defol git demedim ama her seferinde söyledim balkonda iç şunu diye. kimisinde "bu kadar hassas olma takma kafana " diyor bir yandan pofurdatıyor. Ben geri adım atmayınca trip yapıp küsüyor. Birinde tartıştık ve kalkıp gitmeye kalktı eşim "saçmalama niye gidiyorsun, Gül çok hassas, beni düşünüyor, sen de balkonda iç" dedi. Gitmekten vazgeçti ama yine de içeride içmeye devam etti. Yani 10 sigaranın birini balkonda içtiyse 9unu da içeride içti.

Çıkın gidin evimden diyemediniz mi? Yazık olan şimdi eşinize oldu. Bıraktırın ne yapın ne edin bıraktırın. Kayınpederim de ameliyat oldu sigarayı bırakacaksın demişti doktor, bırakmadı inatla sonu iyi olmadı maalesef. Keşke onu da zorlasalardı bıraktırsalardı.
Keşke bıraktırmak gibi bir gücüm olsa ama kimseye zorla sigara bıraktırtılmaz. Başkasının zorlamasıyla bırakılacak şey değil sigara. Eşimin şansı şu idi ameliyatta çok narkoz verdiler sonrasında da hastane ortamında kullanılan kırmızı reçete ağrı kesiciler ve dolayısıyla tüm dopamin ve endorfin seviyeleri tavan yapmıştır böylelikle sigarayı da yoksunluk yaşamadan bırakabildi. Yoksa büyük bir irade gerekiyor ve bu insanın kendi iradesi, başkasının iradesi ile olmaz.

defol git demedim ama her seferinde söyledim balkonda iç şunu diye. kimisinde "bu kadar hassas olma takma kafana " diyor bir yandan pofurdatıyor. Ben geri adım atmayınca trip yapıp küsüyor. Birinde tartıştık ve kalkıp gitmeye kalktı eşim "saçmalama niye gidiyorsun, Gül çok hassas, beni düşünüyor, sen de balkonda iç" dedi. Gitmekten vazgeçti ama yine de içeride içmeye devam etti. Yani 10 sigaranın birini balkonda içtiyse 9unu da içeride içti.
Yazlık bir yerse ne kadar soğuk olabilir ki ya.
Giysin montunu çıksın balkonda içsin.
Ben olsam çıkarırdım dışarı, saygısızlığın luzumu yok yani. Icilmiyorsa icilmiyordur ne münasebet

çok geçmiş olsun fakat eşinizin tekrar sigara başlamasına, hele ki bir haddini bilmez misafir yüzünden başlamış olmasına çok üzüldüm. sizin ve aile bireylerinizin sağlığını bu denli bencilce hareketlerle etkilemiş olan bu ailenin tamamiyle samimiyeti azaltmanızı diliyorum.

Benim babam da B tipi aort diseksiyonu geçirdi. İlk aylar bırakmıştı sonra tekrar başladı. Kaç yaşındaki adama söz de dinletemiyoruz. Eskisine göre daha az içiyor ama yine de içiyor. Kafada bitirmediğini sürece tekrar başlıyorlar. Misafiriniz çok ayıp etmiş, bir daha kesinlikle görüşmeyin. Eşiniz sigara bağımlısı bile olmasa ameliyattan yeni çıkmış birinin yanında sigara içilmez.

Benim evimde sigara içilmez. Beğenmeyen gelmez. Bunu demek zor olmamalı.
Dedim. Onu da dedim. Trip atıp "Ben gideyim o zaman" dedi. Eşim araya girip tatlıya bağlamaya çalıştı. "Gitme niye gidiyorsun, olur mu öyle şey", dedi "Sen kusura bakma, Gül bu konuda çok hassas, beni düşündüğü için böyle yapıyor, sen de balkonda içiver sigaranı kardeşim" dedi Dedi ama vatandaş 1 sigarayı balkonda içtiyse 9unu yine evin içinde içti.

Dedim. Onu da dedim. Trip atıp "Ben gideyim o zaman" dedi. Eşim araya girip tatlıya bağlamaya çalıştı. "Gitme niye gidiyorsun, olur mu öyle şey", dedi "Sen kusura bakma, Gül bu konuda çok hassas, beni düşündüğü için böyle yapıyor, sen de balkonda içiver sigaranı kardeşim" dedi Dedi ama vatandaş 1 sigarayı balkonda içtiyse 9unu yine evin içinde içti.

Kim ki bu? Gerçek kardeşi mi? Gerçekten vicdansızmiş.

Ben sigara kullanmıyorum,eşim de. Gelen misafir evde içemez. Ne kadar görgüsüz.

Bende eşimde sigara kullanıyoruz, evde içerim ehli keyifim karda kışta çıkıp balkonda sigara içemem ama her evin kuralları vardır ve uymak gerekir. Bizim evde sadece salonda sigara içilir diğer odalarda içirtmem, kedim var çünkü. Misafirim geldiğinde eğer çocukları varsa salonda da içirtmem herkes doğru balkona. Biz tiryakiyiz diye çocukların ve hayvanların suistimal edilmesine izin vermem. Evimin kurallarını ihlal edende dostum olmaz. Bazı sınırları net çizmek gerekir, saygı gerekir. Başka bir şehre yakın bir dostumu ziyarete gittim, kendisi de eşi de kullanmıyor, balkonda içebilirsin demesine rağmen çıkıp dışarıda içtim iki gün, çünkü balkonda içince de koku içeri gidiyor, küllüğünü çöpe döküyorsun çöp kokuyor vs... Ama bu arkadaşım dışında sigara içilmeyen eve gitmem, gitsem de ziyaretim kısa olur. Kimse kimsenin derdini çekmek zorunda değil. Eşiniz için üzüldüm ama şu an içmekte kendi tercihidir, onca eziyeti çekmiş olmasına rağmen korkmuyorsa sizin yapabileceğiniz bir şey yok maalesef

Müne hanım çok teşekkür ederim :KK200:. Misafir aramızdaki samimiyete güvenerek böyle kurallarımızı ciddiye almayıp rahat hareket ediyor ama duyarsızlık ve bencillik ediyor.
Samimiyet demek evin kurallarını hiçe saymak değildir ama.
Biz de sigara içiyoruz ama kendi evimizde odalarda içmek yasak, kardeşime gittiğim oluyor, ki aramızda 100’lerce km mesafe var sık sık görüşmüyoruz buna rağmen kurallarından taviz vermez evinde asla sigara içirmez, ki ikimizde de hasta yok, yaşlı yok, küçük çocuk yok.
Sizin evinizde ameliyatlı bir insan var, gelen misafir hiçbir şey demenize gerek olmadan ameliyatlı adama dokunur ben sigarayı balkonda içeyim demeliydi, yaptığı düşüncesizlik yanısıra terbiyesizlik.

En tiryaki olduğum dönemde dahi evimin içinde sigara içmedim, kimseye de içirmedim.
Gelen misafir evimde “sigara içilmez” dememe rağmen sigara içmeye teşebbüs ederse kovarım.

Hele bir de balkon soğuk diyipte içmeye yeltenirse S.git nerde içiyorsan iç derim.
Misafir diye evimin ortasına sçacak değil ya.

X