eşimin ailesini seviyorum diye eşimle kötü oldum:(

S

sarmaninsahibi

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi sarmaninsahibi
:gitme:selamün aleyküm arkadaşlar,
okuyacak olan yorum yapacak olan herkesten Allah razı olsun.Çünkü derdimi anlatamamak kendi kendime düşünmekten hasta oldum.
hemen konuya gireyim.arkadaşlar kendimi çok kötü hissediyorum.ben 3 aylık evliyim.5 yıl flört bir yıl da nişanlılık dönemim oldu.eşimle çok severek isteyerek evlendik.ama ailesi yüzünden sorunlarımız başladı.lütfen bana yol yordam gösterin.ben eşimin ailesi ve eltim aynı kasabada oturuyorduk.ama kimsenin kimseyle hiçbir samimiyeti yoktu.ben eşimin eilesiyle kayınvalidemle çok iyi saamimi olmak istedim.Bu Allah tarafından içime verilen bir duygu.Ben ona hürmet edeyim sayayım o beni sevsin korusun gercek bir aile olalaım.ele karsı iyi görünmek yerine gercekten Allah için birbirimizi sevelim.aileler de samimi olsun istedim.biz çıkmaya başladıktan sonra da bu amaçlarım için yemin ederim ki elimden gelen her şeyi yaptım.flört döneminde iyiydik,nişanlılık dönemi de fena değildi.samimi olduğumuz zamanlar kayınvalidem bana her derdini anlatıyordu özellikle de eltim hakkında o kadar dert yanıyordu ki.....
anlatmam saatleri alır.
Allah'tan ben onun anlatmaları ile eltime cephe almadım.Samimi de olmadım ,kötü de olmadım.İşine de karışmadım,işime de karıştırtmadım.Eltimin beni kıskanması için çok fazla sebep var.Ama çok şükür ki ben fesatlık yapmak istesem de yapacagım bir durum yok.Ama buna rağmen de asla ona bu duyguyu hissettirecek bir davranışım olmadı.sonuç olarak onunla sorunum yok.Samimi olacak durumda da değilim.
ve bizim düğün yaklaştı,yaşandı,üç aylık evliyiz.şu an başka bir sehirdeyiz.ama bu süreçte eşimiz ailesi 180 derece değişti.anlamakta güçlük bile çekemiyorum çünkü zerre kadar anlamıyorum.kadın sürekli dert yandığı eltimin peşinden hiiç ayrılmıyor,ne derse yapıyor,benimle hiç konuşmuyor,ailemle konuşmuyor,aşırı derecede yalanlarını yakalıyorum.hiçbir seyimi takdir etmiyor.
mesela düğünde diğer eltime yaptığından bir iğne fazlasını yapmadı ki ben de istemedim.ben çalıştığım için para biriktirmiştim.Allah a şükür hayalimdeki evi kurdum.kadın bunu takdir etmek yerine diğer gelinimin yok ona üzülmekten size sevinemiyorum dedi.beraber bir yere gidiyoruz herkes bana iltifat ediyor o da ne yani b u güzel diğer gelinim çirkin onu mu diyorsunuz diyor.aman için güzel olsun diyor.
arkadaşlar aşırı derece de üzülüyorum yemin ederim Allah şahit eşime ve o aileye saygı sevgi yarardan başka bir sey vermezken neden bunları yaşıyorum anlamıyorum.
bir insan durup dururkrn nasıl bu kadar değişir.ben aile akraba hayallerimin suya düşmesine (hem de hiç suçum yokken ) deli gibi üzülürken,bir de kadının beni salak yerine koymasına tahammül edemiyorum.nasıl davranacağımı bilemiyorum.
dün eşimle bu konuyu konuşmaya çalıştım aynen böyle anlattım.ve ondan da şu tepkiyi aldım.seni sevmek zorunda değiller samimi olmak zorunda değiller insanlara karışamazsın yargılayamazsın dedi.kapıyı çarptı gitti
ben nerde yanlış yaptımbu saatten sonra nasıl davranmalıyım.lütfen fikir verin.Allah a emanet olun...

evli değilim ama annem babam başta olmak üzere çevremdeki evliliklerde bu durumları görüyorum... (Üstelik evlilik düşündüğümüz sevgilimin ailesinde de kısmen yaşadım. Daha aramızda resmiyet yokken beni dışladılar mesela.)
Demeye çalıştığım, keşke bu kadar samimi olmaya çalışmasaydınız. Yani her zaman bir mesafe olmalıydı aranızda. Belki bir yanlışınızı gördüler. Ya da eltiniz kayınvalidenize sizinle ilgili bişey anlattı vs. Madem istemiyorlar siz de biraz uzak durun. Elinizden geleni yapmışsınız. Bu saatten sonra iyi ya da kötü hiç bir şey demeyin onların hakkında. Hem başka şehirdeymişsiniz bayramdan bayrama görüşürsünüz ancak. O zamanlar da idare edin. ıçten ama mesafeli olun. Eşinizle aranızı bozmamaya bakın.

eşinize daha yeni evliyken dert yanmakta hata ettiniz. bende 3 aylık evliyim. asla kayınvalidemle yada eltimle samimi olayım aile olalım demedim çünkü bunu biz istesekte başaramayız. karşı tarafta bitiyor iş. iyi niyetli yaklaşım size böyle patlamış resmen. resmi olacak etliye sütlüye karışmayacaksınız. işte o zaman eşinizde kayınvalidenizde anlardı kıymetinizi. ağırdan alın. eşinize gelince kusura bakma hayataım ben seni kocam bilerek birden içimden geleni paylaştım seni kızdırdım diyin. onunda biraz düşünmeye ihtiyacı var demek ki.

gerçekten eğer bir hatam olsaydı yada kötü niyetim olsaydı bu durumu sorgulamazdım bile.
ya samimi olmak içten olmak istememek bu kadar kötü ya da salakça bir sey mi?
ben özetin özetini yazmaya çalıştım.
en çok da eşim beni üzdü.ondan hayatım haklısın sanki kendi evlatlarıymış gibi aileme kızkardeşime yaklaştın bir çok güzellikler yaptın ama kıymetini bilemediler haklısın.ama üzülme ben görüyorum seni,demesini beklerdim ama o da çok kırdı beni...

eltın doldurmustur kesin onu sen gidincede ona kaldı ona yanaştı
çok iyi niyetlısın eminim
çünkü yazımnda anlabiliyorum
boşver sen yine seviyeni koru kimseyle kötü olmaa
allahndan bulsunlar...

Valla bende yaşadım arkadaşım
Erkek arkadaşımın yengesiyle benim kii
Ne kadar az o kadar iyi kıymete biniyosun bir kere :1closedeyes:

Madem görmüyo sizde üstelemeyin canım
Kendinizi de üzmeyin elinizi ayağınızı çekin bide böyle deneyin:jeyyar:

neden bunu kayınvalidenize sormak yerine eşinize anlattınız?
bu kadın vakti ile sizi sırdaş belleyip derdini paylaştı ise elbette bi tel açıp "anne neden bu tavrın" diye sorma hakkına sahipsin.
ara ve ondan al cevabını
hiç sebep yokken bi insan böyle 180 derece çark yapmaz

gerçekten eğer bir hatam olsaydı yada kötü niyetim olsaydı bu durumu sorgulamazdım bile.
en çok da eşim beni üzdü.ondan hayatım haklısın sanki kendi evlatlarıymış gibi aileme kızkardeşime yaklaştın bir çok güzellikler yaptın ama kıymetini bilemediler haklısın.ama üzülme ben görüyorum seni,demesini beklerdim ama o da çok kırdı beni...

Aynı şeyleri ben düşündüm ama olmamak gerkiyor herhalde canım

Eşiniz doğru söylüyor
Kimse kimseyi ne sevmek zorunda,nede samimi olmak zorunda
Neden zorluyorsunuzki şartları
Onlar mesafeli davranıyorsa sizde öyle davranın.
Sevmek başka birşey,saymak apayrı bir şey
Siz yine saygınızda kusur etmeyin ama çokta sıkı fıkı ilişkiler yaşamak zorunda değilsiniz.

darılmayın ama, başlığı görünce: " siz eşinizin ailesiyle iyi anlaşıyorsunuz, seviyorsunuz, ama eşiniz onları sevmenizi istemiyor" gibi bir izlenim uyandırmıştı bende..hiç alakası yokmuş..

neyse..

bence kayınvalideniz size eltinizle ilgili anlattığı şeylerden pişman oldu.. o yüzden her ortamda onu yüceltmeye çalışıyor, iyi yönlerini gösteriyor..malum.. eltinize gidip anlatırsanız eltinizde size diyecek: "kadın heryerde beni övüyor.. sen istemiyorsun bizi "diye..

yani kayınvalideniz politika yapıyor kendince..

kendinizi boşyere üzmeyin.. eşinizle de tartışmayın.. henüz çok yenisiniz.. ailesi hakkında kötü şeyleri direk söylemeyin, dolaylı anlatın.. ve sık sık konuşma konunuz haline gelmesin..

az ve öz konuşun..

bi kere kaynananın yaptığı hareket eltini gelip sana kötülüo,senide ona kötülemediği malum nitekim şu sıralar öle yapıor olmalı:KK66:
senin bu hareketleri görüp kayınvalidene dikkatli yaklaşman gerekirdi,şimdi benim kayınvalidem ne kadar eltimi sevmesede gelip bana o şöle yaptı böle yaptı die kötülese kaynanama dikkatli yaklaşırım dorusu!
ayrıca sen baştan yanlışı yapmışın nie samimiyet kuruosun ki çok samimiyet tez ayrılık gerektirir,o senin eşinin annesi en nihayetinde hiç bi zaman seni öz oğlunu sevdiği kadar sevemes
umarım samimi olduğun süreçte kaynanana bi sırrını vermemişindir

zamana bırak herşey istediğin gibi olmaz

neden bunu kayınvalidenize sormak yerine eşinize anlattınız?
bu kadın vakti ile sizi sırdaş belleyip derdini paylaştı ise elbette bi tel açıp "anne neden bu tavrın" diye sorma hakkına sahipsin.
ara ve ondan al cevabını
hiç sebep yokken bi insan böyle 180 derece çark yapmaz

ben de tam bunu yazacaktım .çok zaman sormayı denedim ama o ortamda öyle bir surat yapıyorki öyle duvarlar koyuyor ki sormaya cesaret edemiyorum.eltim doldurdu desem eltim de bana çok samimi davranıyor.?
başka sehirdeyim ama tayinim çıkmadı şu an raporluyum okullar açılınca yine memlekete gitcem çünkü memleketimde görev yapıyordum .ve biraz onlarda biraz annemlerde kalcam tayinim çıkana kadar .en azından şubata kadar.ve eltim de orda.kime nasıl davranacağımı bilemiyorum.içimde bu * leri varken de asla numaradan iyiymiş gibi yapamıyorum.
kayınvalidemin yaptıklarına tek sebep olarak eltim beni kıskanmasın sorun çıkmasın diye böyle yapıyor diyeceğim ama eltim her an yanımızda değil ki? ve de eltimi o kadar düşünüyorda neden gelip bana ağlıyordu bana şunlaru şunları yaptı diye...
anlayamıyorum ....

Eşinin tavrını anlamış değilim .belki kayınvaliden senin hakkında eşine dedikodu yapmıştır eşin anlatmak istemiyordur.
eltinde kaynananda evini eşyanı kıskanmış gözüküyor.başta belli etmemiş demekki kayınvaliden şimdi çıkıyor huyları.benim düğünden 3ay evvel nikahım olmuştu daha o gün görümcem ve kaynanamın suratını görmen lazımdı kaynatam nikahı unuttuğunu söylüyodu.o gün değişmişlerdi.nasıl bir psikoloji anlamıyorum.eşimide ailesi kalabalıktır ben de başta sevinmiştim senin gibi şimdi kaynanamın sayesinde hepsi düşman.
Oğullarının parasını paylaşamıyorlar . :eek:klava:

evet gurbaaa ya katılıyorum..nıye dırek kayınvalıdene sormuyorsun..

Valla onlar sana nasıl davranıyorsa sen de onlara öyle davran.Saygısızlık etme ama onlar mesafeliyse sen de mesafeli ol. Kayınvaliden sana eltini çekiştirsin mi istiyorsun?Şahsen ben böyle birşey kesinlikle istemezdim.

ayrıyetten bence sen kendi içinde çelişki yaşıyorsun..hem araya mesafa koyuyorsun..hemde üzerime titresinler diyorsun..

Ben şahsen evlenmeden önce yani ortada bir resmiyet yokken eşin ailesi ile yakın olmak istenilmesini uygun bulmuyorum. Hele de evin gelini gibi davranılmasını hiç anlamıyorum.Yani yarının ne getireceği belli olmaz
Canım senin durumuna bakarsak seni anlıyorum..İyiniyetinide hissediyorum.Ama ne yapabilirsin ki eşinin söylediği gibi de insanlara zorla sevdiremezsin ki kendini,Sen yine hürmetini yap,aralarına çok karışma ama eltinide dışlamaya çalışma ,onunlada iyi geçinmeye çalış, genelde hep böyle olur zaten biri si birisini kötüler kötüler sen etkilenir o kişiden uzak durursun ,sonra bir bakarsın onlar can ciger kuzu sarması olmuş.

bak sarmanınsahibi, şimdi yazacaklarım için bana kızacaksın belki ama yine de içimden geçenleri yazmak istedim.
ilk mesajınızda ben Allah için kvalidemle, eşimin ailesiyle iyi olmak istedim demişsin. Sonra ikinci mesajında en çok eşime üzüldüm o beni takdir etmedi, yaptıklarımı görmedi demişsin.
şimdi madem Allah için samimiyet kurdum diyorsun eşin, dostun kendi ailen seni takdir etmese de bu seni ilgilendirmemeli.Takdiri Allah'tan bekleyeceksin.
ikincisi gerçekten ne için bu kadar samimi olacam diye çaba. Saygı ayrı birşey, samimi olmak ayrı birşey.Gelip gittiklerinde saygını gösterir, ağırlar, yedirir içirirsin. Dışardan laf getirmezsin, dışarıya laf taşımazsın. Bu da göstereceğin saygıdır ve bence yeterlidir.
Ama gidip kvalidenle niye eltini çekiştirecek (ya da eltinin çekiştirilmesini dinleyecek) kadar samimi oluyorsun ki? Bugün gelinini daha nişanlı durumdaki birine çekiştiren birinden ne bekliyorsun ki?
samimiyet zamanla olgunlaşır ve iki tarafın da katılımını gerektirir. Bir taraf ben samimi olacam, iyi olacam, aile olacam diye olacak birşey değildir. Olursa güzel olur ama olmazsa da aradaki saygı durduğu sürece çok da elzem değildir.
eşinle bu konuyu konuşman da pek doğru olmamış. Hele de yukarıda anlattığın biçimde konuştuysan. Daha yeni evlisiniz ve erkeklerin ailelerine laf söyletmediği (somut deliller, yaşanmışlıklar olmadıkça) malum. Ayrıca belki arkada kvaliden de eşini doldurmuştu. Sen de üzerine gidip böyle konuşunca patlamış. Kapıyı vurup çıkmak tabi ki yetişkin davranışı değil, o da ayrı.
Sonuç olarak, gerçekten Allah rızası için yaptıysan, Allah biliyor deyip kapatacan bu konuyu. Bundan sonra sadece gereken saygıyı gösterecen, onlarla dertleşmeyecen, özelini dökmeyecen ortaya. Onların dökmelerine de izin vermeyecen. Kırdıysam özür dilerim. Ancak benim açımdan bakınca bunları gördüm ben de.

:gitme:selamün aleyküm arkadaşlar,
okuyacak olan yorum yapacak olan herkesten Allah razı olsun.Çünkü derdimi anlatamamak kendi kendime düşünmekten hasta oldum.
hemen konuya gireyim.arkadaşlar kendimi çok kötü hissediyorum.ben 3 aylık evliyim.5 yıl flört bir yıl da nişanlılık dönemim oldu.eşimle çok severek isteyerek evlendik.ama ailesi yüzünden sorunlarımız başladı.lütfen bana yol yordam gösterin.ben eşimin ailesi ve eltim aynı kasabada oturuyorduk.ama kimsenin kimseyle hiçbir samimiyeti yoktu.ben eşimin eilesiyle kayınvalidemle çok iyi saamimi olmak istedim.Bu Allah tarafından içime verilen bir duygu.Ben ona hürmet edeyim sayayım o beni sevsin korusun gercek bir aile olalaım.ele karsı iyi görünmek yerine gercekten Allah için birbirimizi sevelim.aileler de samimi olsun istedim.biz çıkmaya başladıktan sonra da bu amaçlarım için yemin ederim ki elimden gelen her şeyi yaptım.flört döneminde iyiydik,nişanlılık dönemi de fena değildi.samimi olduğumuz zamanlar kayınvalidem bana her derdini anlatıyordu özellikle de eltim hakkında o kadar dert yanıyordu ki.....
anlatmam saatleri alır.
Allah'tan ben onun anlatmaları ile eltime cephe almadım.Samimi de olmadım ,kötü de olmadım.İşine de karışmadım,işime de karıştırtmadım.Eltimin beni kıskanması için çok fazla sebep var.Ama çok şükür ki ben fesatlık yapmak istesem de yapacagım bir durum yok.Ama buna rağmen de asla ona bu duyguyu hissettirecek bir davranışım olmadı.sonuç olarak onunla sorunum yok.Samimi olacak durumda da değilim.
ve bizim düğün yaklaştı,yaşandı,üç aylık evliyiz.şu an başka bir sehirdeyiz.ama bu süreçte eşimiz ailesi 180 derece değişti.anlamakta güçlük bile çekemiyorum çünkü zerre kadar anlamıyorum.kadın sürekli dert yandığı eltimin peşinden hiiç ayrılmıyor,ne derse yapıyor,benimle hiç konuşmuyor,ailemle konuşmuyor,aşırı derecede yalanlarını yakalıyorum.hiçbir seyimi takdir etmiyor.
mesela düğünde diğer eltime yaptığından bir iğne fazlasını yapmadı ki ben de istemedim.ben çalıştığım için para biriktirmiştim.Allah a şükür hayalimdeki evi kurdum.kadın bunu takdir etmek yerine diğer gelinimin yok ona üzülmekten size sevinemiyorum dedi.beraber bir yere gidiyoruz herkes bana iltifat ediyor o da ne yani b u güzel diğer gelinim çirkin onu mu diyorsunuz diyor.aman için güzel olsun diyor.
arkadaşlar aşırı derece de üzülüyorum yemin ederim Allah şahit eşime ve o aileye saygı sevgi yarardan başka bir sey vermezken neden bunları yaşıyorum anlamıyorum.
bir insan durup dururkrn nasıl bu kadar değişir.ben aile akraba hayallerimin suya düşmesine (hem de hiç suçum yokken ) deli gibi üzülürken,bir de kadının beni salak yerine koymasına tahammül edemiyorum.nasıl davranacağımı bilemiyorum.
dün eşimle bu konuyu konuşmaya çalıştım aynen böyle anlattım.ve ondan da şu tepkiyi aldım.seni sevmek zorunda değiller samimi olmak zorunda değiller insanlara karışamazsın yargılayamazsın dedi.kapıyı çarptı gitti
ben nerde yanlış yaptımbu saatten sonra nasıl davranmalıyım.lütfen fikir verin.Allah a emanet olun...

dururp dururken degismemistir kanyana vardir bir sebebide iste kimbilir ne
esin hakli kimse kimseyi sevmek, samimi olmak zorunda degil
alisicaksin bu duruma mecburen, dur bakalim zaman neyi göstericek, eltinle kaynana suan iyiler de fazla muhabbet tez ayrilik getirir bosver senbenneyaptımki
esinede deme artik söylede böyle o onun annesi , haksiz olsada görmezgamyoncuiremsu
sen yinede bise olmamis gibi arada ara kaynanayi hal hatir sor fazla uzatmadan konusmayi:kahve:

X