Eşimin bana araba kullanmayı öğretmesi

socialscientist

Huysuz Şirin Emma
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2019
3.777
8.502
Merhaba hanımlar,

Akşam akşam içime dert oldu. Belki saçma bulacaksınız ama anlatıp rahatlayayım en azından...

Ehliyetim var 7 yıldır. Ama toplasanız kursta alınan dersler dahil 10 kere araba kullanmamışımdır. Babamın annemin ehliyeti yoktu. Arabamız da yoktu. Araba kullanan insan bile görmedim ki bir göz aşinalığı olsun... Bir de annem hep çarparsın, aman dikkat et bilmemne diye hep telkin ederdi. Zaten gerginim iyice gerilmeme sebep olurdu ki hala öyle.

Eşim de tam tersi... Anasının karnından araba ile doğanlardan. Hem çok iyi araba kullanır hem de zevk alır. Neyse ben de ihtiyaç olduğunu düşündüğüm için sonunda bir araç aldık. Temel hedefimiz de benim yurtdışı tayinime kadar bu işi çözmem.

Her şeyi beceren ben bu konuda yeteneksizim arkadaş! Farkında olduğum için de aşırı temkinliyim kimsenin canına malına zarar vermek istemiyorum.

Sürekli araba kullanmaktan kaçınıyorum neyse onu aştım. Bu arada zorda kalsam kullanabilecek kadar biliyorum. Bir şekilde parktan çıkarıyorum yolda gidebiliyorum falan. Pratiğim yok diyelim.

Şimdi eşim bana her akşam işten gelince 30 dk direksiyon çalışma şartı koydu. Beraber çıkıyoruz bana şurdan git şunu yap bunu yap diyor. Ve aşırı sakin. Ben ay ne yapıcam arkada da araba bekliyor diyorum adam kılını kıpırdatmıyor naparsan yap banane direksiyon sende diyor. Ama arkadaki adam kornaya basıyorrrrr😭😭😭

En büyük sorunum sağ ön ucu görememek. Göremeyince sürter mi falan diye emin olamıyorum. Önde de sensör müdür nedir o dit dit eden şeyden yok ne yazık ki. Bugün mesela bir yerden dönerken dikkatim dağıldı neredeyse sürtüyordum. Hiç uyarmadı bile çat çekti el frenini 😡 uyarsana be adam! Sağ tarafı koparacaksın aşkım, sağ tarafa dikkat etmelisin diyor sakin sakin.

Muhtemelen ben haksızım ama gıcık oldum yine de :KK12:

Öğretirken emir kipiyle konuşması falan hoşuma gitmedi, cart diye durma, sinyal ver, arkana yaslan vs vs. Ha bir de direksiyona fazla yaklaşıyormuşum. Ee öyle rahat ediyorum. Kendisi yatarak araba kullandığı için... Ben yatarak kullanmak istemiyorum. Temel şeyleri öğrendim de yatarak kullanması kaldı. Haksız mıyım? :sinirli::sinirli::sinirli::sinirli:

Zaten korna çalanlar da hep erkek. Keyfimizden durduk sanki yolun ortasında. İşte bunlar hep eril şiddetttEn Büyük KK

Bir de eve geldik. Beni hiç mi gözlemlemedin kullanırken, hiç bilmiyorsun diyorr... Bak senn... Bence gayet de iyi kullandım. Parktan çıkardım, park ettim. Atik değilim sadece. O kadar. Ben de cevaben hayatta benden daha iyi yaptığın bir tane şey var o da araba kullanmak, onun üzerinden beni eziyorsun dedim. Gıcık oldum. Neymiş hararetimden camlar buğu yapmışşş :oha: Hala daha dalga geçiyor.

Herkes anasının karnında öğrenmiyor ben de öğrenirim dimi hanımlar? Ağlayacağım vallahi. Hayatımda ilk kez başarısız oluyorum galiba ondan mı böyle içime oturdu bu mevzu? Ya da yeteneksiz olduğumu kabul edip bıraksam mı bir zarar ziyana sebep olmadan?

Her gece rüyamda direksiyonu toplayamadığımı görüyorum valla yaaa... 😭😭😭

Allahtan bizde durum tam tersi. 18 yaşımda aldım ehliyetimi. Eşimle evlendiğimizde onun ehliyeti yoktu. Kurs + benimle pratik yaptı.
Erkeklerin bir çoğu dediğiniz gibi sabırsız ve asabi maalesef. Allah sabır versin..

Merhaba hanımlar,

Akşam akşam içime dert oldu. Belki saçma bulacaksınız ama anlatıp rahatlayayım en azından...

Ehliyetim var 7 yıldır. Ama toplasanız kursta alınan dersler dahil 10 kere araba kullanmamışımdır. Babamın annemin ehliyeti yoktu. Arabamız da yoktu. Araba kullanan insan bile görmedim ki bir göz aşinalığı olsun... Bir de annem hep çarparsın, aman dikkat et bilmemne diye hep telkin ederdi. Zaten gerginim iyice gerilmeme sebep olurdu ki hala öyle.

Eşim de tam tersi... Anasının karnından araba ile doğanlardan. Hem çok iyi araba kullanır hem de zevk alır. Neyse ben de ihtiyaç olduğunu düşündüğüm için sonunda bir araç aldık. Temel hedefimiz de benim yurtdışı tayinime kadar bu işi çözmem.

Her şeyi beceren ben bu konuda yeteneksizim arkadaş! Farkında olduğum için de aşırı temkinliyim kimsenin canına malına zarar vermek istemiyorum.

Sürekli araba kullanmaktan kaçınıyorum neyse onu aştım. Bu arada zorda kalsam kullanabilecek kadar biliyorum. Bir şekilde parktan çıkarıyorum yolda gidebiliyorum falan. Pratiğim yok diyelim.

Şimdi eşim bana her akşam işten gelince 30 dk direksiyon çalışma şartı koydu. Beraber çıkıyoruz bana şurdan git şunu yap bunu yap diyor. Ve aşırı sakin. Ben ay ne yapıcam arkada da araba bekliyor diyorum adam kılını kıpırdatmıyor naparsan yap banane direksiyon sende diyor. Ama arkadaki adam kornaya basıyorrrrr😭😭😭

En büyük sorunum sağ ön ucu görememek. Göremeyince sürter mi falan diye emin olamıyorum. Önde de sensör müdür nedir o dit dit eden şeyden yok ne yazık ki. Bugün mesela bir yerden dönerken dikkatim dağıldı neredeyse sürtüyordum. Hiç uyarmadı bile çat çekti el frenini 😡 uyarsana be adam! Sağ tarafı koparacaksın aşkım, sağ tarafa dikkat etmelisin diyor sakin sakin.

Öğretirken emir kipiyle konuşması falan hoşuma gitmedi, cart diye durma, sinyal ver, arkana yaslan vs vs. Ha bir de direksiyona fazla yaklaşıyormuşum. Ee öyle rahat ediyorum. Kendisi yatarak araba kullandığı için... Ben yatarak kullanmak istemiyorum. Temel şeyleri öğrendim de yatarak kullanması kaldı. Haksız mıyım? :sinirli::sinirli::sinirli::sinirli:

Zaten korna çalanlar da hep erkek. Keyfimizden durduk sanki yolun ortasında. İşte bunlar hep eril şiddetttEn Büyük KK

Bir de eve geldik. Beni hiç mi gözlemlemedin kullanırken, hiç bilmiyorsun diyorr... Bak senn... Bence gayet de iyi kullandım. Parktan çıkardım, park ettim. Atik değilim sadece. O kadar. Ben de cevaben hayatta benden daha iyi yaptığın bir tane şey var o da araba kullanmak, onun üzerinden beni eziyorsun dedim. Gıcık oldum. Neymiş hararetimden camlar buğu yapmışşş :oha: Hala daha dalga geçiyor.

Herkes anasının karnında öğrenmiyor ben de öğrenirim dimi hanımlar? Ağlayacağım vallahi. Hayatımda ilk kez başarısız oluyorum galiba ondan mı böyle içime oturdu bu mevzu? Ya da yeteneksiz olduğumu kabul edip bıraksam mı bir zarar ziyana sebep olmadan?

Özel hocadan ders alın, kocadan hoca olmaz.

Emir kipiyle konuşması normal. Sağa döner misin evimin sultanı diyemez trafikte.

Pratik yaptıkça alışacaksınız arabanın boyutlarına, görmeden anlayacaksınız nereden geçer nereye sığmaz. Bolbol pratik.

Arabayı tanıdık biriyle çalışmamak lazım. Daha sorun yaşamayanı görmedim, profesyonel bir hocadan ders alıp çalışın derim.
Evet evet haklısınız ama çalışma saatlerim çok acayip. Bazen eve gece 12'de geliyorum. En erkende akşam 8'de falan çıkabiliyorum. 9'da yasak başlıyor zaten. Haftasonu da yasak var ki zaten çalışıyorum çoğu zaman. Yani hem korona sebebiyle hem de çalışma şartlarımdan dolayı başka biriyle çalışmam çok zor şuan. Ben de vakit kaybetmeden başlayayım dedim.
Eşim de araba konusunda en güvendiğim insan bir yandan. Çok da sakin. Yerinde ve çok çok az müdahale ediyor. Ama ben adama gıcık oldum nedense.

Yazdıklarınızda olumsuz birşey göremedim aslında pek.

Emir kipiyle konuşması normal geldi o an icin.

Daha rahat etmek istiyorsanız bir hocadan ders alın.

Bu arada ben çok paniktim ilk kullanmaya başladığımda, yer yön kavramımda epeyce kötüydü 😂 üstüne düşerseniz oluyor, alışıyorsunuz hatta keyif alıyorsunuz.

Kendine güvenli olmak iyidir de fazla abartiyorsunuz. Dunyada yetenekli olmadiginiz bir cok şey vardir zaten.
Hoş araç kullanmak (araba sporlari yapmayacaksaniz) normal seviyede bir arac surucusu olmak için özel yetenek gerekmiyor 15 yaşinda cocuk bile kullanir, ttafik disinda. Pratikle ve rahat olmakla alakali.

Asıl sorun insanlarin araba kullanmayi bilmeden ehliyet alabilmesi ve yollarda bu şekilde ogrenmeye calişmasi.

Merhaba hanımlar,

bu araba sürmeyi öğrenme işini eşinizle babanızla ya da bir akrabanızla yapmayın çünkü öğrenemiyorsunuz. ben 6 saat ders aldım hocadan haftasına trafiğe çıktım 4 sene olacak çok şükür ufak bir tane kazam var allah cana vermesin arabayı sürtmeyi falanda dert etmeyin korktukça daha çok çekinirsiniz ve inanın yapanların sizden hiçbir fazlası yok

Ehliyetimi alalı çok oldu ama hatırladığım kadarıyla kurstaki hocalar da emir kipiyle konuşuyordu. Yap, et, dön, park et gibi. Ben de ehliyetimi alıp 5 sene falan el sürmemiştim arabaya sizi anlıyorum. O ön taraf algısı da zamanla oturacak. Ben kendim çıkıp sürmüştüm tenha yerlerde. Sonra da trafiğe çıktım. Arabayı ilk aldığımda silecekler nerden çalışıyor onu bile bilmiyordur. Yağmur yağınca kenara çekip her yeri kurcalayıp buldum. Düşün ne haldeydim. Oluyor yani çalışın ve eşiniz ile çıkmayın madem. Ama bana eşiniz çok kötü gelmedi. Bağırıp daha çok strese sokup küçük hatalar yapmanıza neden olmuyormuş en azından.

Beni de eşim araba kullanmam konusunda ikan edip uğraştı benim hiç araba kullanmak gibi bi hayalim bile yoktu (ama iyiki öğretmiş canım kocam.🥰) sizde gayret gosterin bence yapabilirsiniz bir kere ehliyet almışsınız bunu yapabilecek yeteneğiniz var demekki. Bende söylediği yaptigi herseye alinirdim ama geçici bir dönem biraz stesli oluyor o yüzden normal şekilde bile söylediği herseye alınmak çok normal . Benim ailemde herkes iyi araba kullanır ehliyeti vardır esimde bana sürekli senin ailen şoför yaparsın derdi ki evet biraz biseyler görmüş kapmışım bende ama ablam öyle değil malesef ehliyeti var ama sürmek konusunda biraz sorunlu . Ailenin de etkisi olduğu kadar kisiylede alakalıdır kendinize güvenin esinizde size böyle destek veriyorken pratik kazanın Kocadan Hoca Olmuyor ama bizim iyiliğimizi en çok isteyenlerde onlar . 😊

Sakın bırakmayın :) ben de ehliyetimi 18 olur olmaz alanlardanım, ama ilk 6 ayım inanılmaz stresli geçti. Defalarca yolda kaldım annemi aradım gel beni al ben gelemiyorum diye, korna çaldılar bağırdılar diye ağlaya ağlaya araba sürdün, elim ayağım titredi kullanırken. Kaç defa yok ben de kullanamıyorum, herkes de araba kullanacak diye bir şey yok ben de öğrenmeyeyim dedim. Ama babam ve sevgilim sağolsun öyle zorladılar ki beni kullanmaya 6 yıldır aktif olarak ve çok rahat kullanıyorum.
Şuan imkansız gelebilir belki, ama bir süre sonra siz de çok keyif alarak araba kullanacaksınız eminim. Pes etmeyin, biraz eşsiz denemeler yapın :)

Sizin eşiniz zaten sizin zekanızı başarınızı da cekemiyodu, küçümseme egilimindeydi sürekli. Şimdi dediğiniz gibi sizden iyi yaptıgı bir tane şeyi bulmuş canınızı sıkıp duruyo. Bence eşinizle araba falan kullanmayın direkt ciddi ciddi de söyleyin size yardımı olmadığıni, sizi çok gerdiğini, iyi bi öğretmen olmadığını vs

ben 6 yildir araba kullaniyorum, sevgilim tabi kucuklukten itibaren kullaniyor. iyi de kullanirim ama hala benim yanimda otururken “saga gecsene, yuh sola gec bas git” falan diye konusur. cunku araba sapigi ve bana degil herkese boyle. esiniz de biraz oyle olabilir.

onun disinda ben bu kadar basit bir mesele yuzunden “zaten benden iyi yaptigin tek bir sey var” demenize cok sasirdim. cok kirici yahu. biliyorum siz kariyer olarak vs esinizden usttesiniz ama bunu surekli hayatinizin her noktasinda belirtir misiniz boyle?

Araba öğretirken hocalar bile emir kipsiz konuşamıyor merak etme stresli bir şey çünkü ve bence eşin gayet iyi yönetiyor kararları sana bırakarak. En iyi o şekilde öğrenirsin çünkü, stres altında hızlıca karar vermen gerekiyor. Sürekli ne yapman gerektiğini o söylese tek başına çıkınca kalakalırsın.

Ben mesela derslerde çok iyiydim, sonrasında eski erkek arkadaşımın aracıyla baya bir kullandım. Ne zamanki abimle pratik yapmaya başladım araba kullanmaktan soğudum. O kadar strese soktu ki beni bildiğim şeyleri unuttum, sürekli yapamıyorsun öyle olmaz şöyle olmaz diye diye bütün hevesimi ve öz güvenimi götürdü hala trafiğe tek çıkmadım ondan ders aldıktan sonra. Bence çok üstüne gitme en azından çabalıyor bu fırsatı iyi değerlendir ama yine de rahat edemiyorsan öncesinde birkaç saat özel ders alıp eşinle öyle başla pratiğe.

ben 6 yildir araba kullaniyorum, sevgilim tabi kucuklukten itibaren kullaniyor. iyi de kullanirim ama hala benim yanimda otururken “saga gecsene, yuh sola gec bas git” falan diye konusur. cunku araba sapigi ve bana degil herkese boyle. esiniz de biraz oyle olabilir.

onun disinda ben bu kadar basit bir mesele yuzunden “zaten benden iyi yaptigin tek bir sey var” demenize cok sasirdim. cok kirici yahu. biliyorum siz kariyer olarak vs esinizden usttesiniz ama bunu surekli hayatinizin her noktasinda belirtir misiniz boyle?
Şakayla karışık söyledim aslında ama evet haklısınız biraz yapıyorum ben bunu. Öz eleştiri yapıp düzeltmem gereken bir şey. Gıcık olmamın sebebi de bir şeyi benden iyi yaptığını kabul edememem olabilir. Biraz böyle bir insanım galiba ben. Dışarıdan kendime bakınca çok itici geldi yahu 🤔 bunu bir düşüneyim sağolun.

X