Eşimin bana araba kullanmayı öğretmesi

cok uzun yazmissiniz okuyamadim. yurtdisina mi tasinacaksiniz?

ortadogu, ortaasya ulkerlerinden birine, turkiye'deki trafik gibi bir trafigi olan bir ulkeye gitmiyorsaniz, avrupa amerika, kanada, iskandinav ulkelerine gidiyorsaniz on bin kat daha kolay araba surmeyi ogrenirsiniz. hic gerek yok tr de ogrenmenize. esiniz sakin ogrettigi icin de cok sanslisiniz. cogu erkegin icinden trafik canavari cikiyor esine ogretirken.
Komple taşınmıyorum tayine gidiyorum. Her yer olabilir illa ki Paris, Londra falan olacak diye bir kaide yok. Erken öğrenmekte fayda var.

kız kardeşim şöför koltuguna hiç oturmıştı ehliyete yazıldı

öküz kocası herzamnaki gibi öküzlüğünü yapınca çok yakın kız arkadası ögretti ,

şimdi çok şükür 1000 km yol yapıyor, yapanların senden fazlası yok , sadece direksiyona çok yapışma ömür boyu öyle araba sürersin ,

Merhaba hanımlar,

Akşam akşam içime dert oldu. Belki saçma bulacaksınız ama anlatıp rahatlayayım en azından...

Ehliyetim var 7 yıldır. Ama toplasanız kursta alınan dersler dahil 10 kere araba kullanmamışımdır. Babamın annemin ehliyeti yoktu. Arabamız da yoktu. Araba kullanan insan bile görmedim ki bir göz aşinalığı olsun... Bir de annem hep çarparsın, aman dikkat et bilmemne diye hep telkin ederdi. Zaten gerginim iyice gerilmeme sebep olurdu ki hala öyle.

Eşim de tam tersi... Anasının karnından araba ile doğanlardan. Hem çok iyi araba kullanır hem de zevk alır. Neyse ben de ihtiyaç olduğunu düşündüğüm için sonunda bir araç aldık. Temel hedefimiz de benim yurtdışı tayinime kadar bu işi çözmem.

Her şeyi beceren ben bu konuda yeteneksizim arkadaş! Farkında olduğum için de aşırı temkinliyim kimsenin canına malına zarar vermek istemiyorum.

Sürekli araba kullanmaktan kaçınıyorum neyse onu aştım. Bu arada zorda kalsam kullanabilecek kadar biliyorum. Bir şekilde parktan çıkarıyorum yolda gidebiliyorum falan. Pratiğim yok diyelim.

Şimdi eşim bana her akşam işten gelince 30 dk direksiyon çalışma şartı koydu. Beraber çıkıyoruz bana şurdan git şunu yap bunu yap diyor. Ve aşırı sakin. Ben ay ne yapıcam arkada da araba bekliyor diyorum adam kılını kıpırdatmıyor naparsan yap banane direksiyon sende diyor. Ama arkadaki adam kornaya basıyorrrrr😭😭😭

En büyük sorunum sağ ön ucu görememek. Göremeyince sürter mi falan diye emin olamıyorum. Önde de sensör müdür nedir o dit dit eden şeyden yok ne yazık ki. Bugün mesela bir yerden dönerken dikkatim dağıldı neredeyse sürtüyordum. Hiç uyarmadı bile çat çekti el frenini 😡 uyarsana be adam! Sağ tarafı koparacaksın aşkım, sağ tarafa dikkat etmelisin diyor sakin sakin.

Muhtemelen ben haksızım ama gıcık oldum yine de :KK12:

Öğretirken emir kipiyle konuşması falan hoşuma gitmedi, cart diye durma, sinyal ver, arkana yaslan vs vs. Ha bir de direksiyona fazla yaklaşıyormuşum. Ee öyle rahat ediyorum. Kendisi yatarak araba kullandığı için... Ben yatarak kullanmak istemiyorum. Temel şeyleri öğrendim de yatarak kullanması kaldı. Haksız mıyım? :sinirli::sinirli::sinirli::sinirli:

Zaten korna çalanlar da hep erkek. Keyfimizden durduk sanki yolun ortasında. İşte bunlar hep eril şiddetttEn Büyük KK

Bir de eve geldik. Beni hiç mi gözlemlemedin kullanırken, hiç bilmiyorsun diyorr... Bak senn... Bence gayet de iyi kullandım. Parktan çıkardım, park ettim. Atik değilim sadece. O kadar. Ben de cevaben hayatta benden daha iyi yaptığın bir tane şey var o da araba kullanmak, onun üzerinden beni eziyorsun dedim. Gıcık oldum. Neymiş hararetimden camlar buğu yapmışşş :oha: Hala daha dalga geçiyor.

Herkes anasının karnında öğrenmiyor ben de öğrenirim dimi hanımlar? Ağlayacağım vallahi. Hayatımda ilk kez başarısız oluyorum galiba ondan mı böyle içime oturdu bu mevzu? Ya da yeteneksiz olduğumu kabul edip bıraksam mı bir zarar ziyana sebep olmadan?

Her gece rüyamda direksiyonu toplayamadığımı görüyorum valla yaaa... 😭😭😭
Kimseyle araba kullanmayi ogrenmedim.
Cok ihtiyacim oldu aldim ve ciktim.
O gun bugundur kendim kullanirim cok sukur birinin bana 50 ile gidilen yerrde gelip arkadan vurmasi disinda kazam yok allah gostermesin tabii..
Esle ve babayla.ogrenilmiyor.

Dertsiz basiniza dert ariyorsunuz yapamiyorsaniz adam ne yapsin :) ayrica bagirip cagirsa strese girse hic ogrenemezsiniz bir hocadan ders alin olmuyorsada lutfen birakin vazgecin araba kullanma sevdasindan. Ama hocayla daha iyi olur panik yapmamaya calisin herkes kullanabilir

Araba kullanmak benim de kabusum. Hoca tutmalısınız bence de. Veya eşinizin iyi niyetli olduğunu düşünüp ona sinirlenmemeye çalışın. Hoşuna gidiyordur manitaya bir şey öğretmek bırakın tadını çıkarsın ya yazık. Hayatta benden iyi yapabildiğin tek şey var o da bu!!! filan dememelisiniz bence eril meril bunlar haklı kavramlar ama hayat da böyle geçmez kanımca. :KK70: :p

Bu kadar detay vermeye gerek var mıydı, herkes bilir koca ve baba ile araba öğrenilmez..ben özel dersle öğrendim...ee napalım şimdi gelip kocanı mı dövelim???
Bir şey yapın demedim ki. Canım sıkıldı derdimi anlattım içimi dökmek istedim. Rahatladım. Taktik de istemedim zaten sadece anlatmak istedim.

İstediğim uzunlukta yazarım. İstemezseniz okumayın kafanıza silah dayamıyoruz.

aynı dertten muzdaribiz :) sizde ehliyet varmış gerçi, ben arabam olunca alırım dedim kaldı yıllarca. şimdi çocuk var, araç aldık, kursa gidiyorum ama asla kullanamıyorum, sinyal verirken, geçecekken vs hep yavaşım hiç böyle olacağını hayal etmemiştim :) hali hazırda da 2 defa kaldım ehliyet sınavında. üçüncüye kısmet :) bol bol pratikle hallederiz diyor hocam :)

siz eşinizden öğreniyormuşsunuz, bir hocayla anlaşın daha rahat edersiniz eşler, babalar araç kullanmayı ne kadar iyi bilseler de trafiğe çıkmamış insana gerektiği gibi yardımcı olamıyorlar. en kısa zamanda asfaltın tozunu attıralım kızkardeşim, sevgiler :)

Ay ne kadar tatlı, eşin sabırlıymış daha ne istiyorsun. Çok ponçik bir eş dememizi bekledin herhalde ve konuyu yarım yamalak okuyan hanımlardan da istediğiniz tepkiyi aldınız.
Ben de cevaben hayatta benden daha iyi yaptığın bir tane şey var o da araba kullanmak, onun üzerinden beni eziyorsun dedim.
Ama şu cümle her şeyi siliyor atıyor. Sorun ben buradayım diyor. Birbiriniz üzerinden ego tatmini yapmaya devam.

Ben eşimle araba kullanamıyorum abim gibi dur görmüyor musun acele etme sinyal ver vs vs gibi böyle konusunca bana geliyorlar mutlaka arabadan iniyorum al arabanı anahtarını diyorum 🤣🤣😅😅 inat ediyorum oturmuyorum şoför koltuğuna bi zaman eşim kullanıyor snra sıra sende diyo sinirim geçmiş oluyo zaten hoop gene en başa 😅😅😅

Arabanın önünü kimse görmüyordur belki bazı modellerde. Eşiniz çok kötü görünmüyor ama eşten öğrenmesi zor. Kardeşimden daha kötü bildirimler almışlığım var. Bizi uçurumdan atacaktın minvalinde yolu fazla sağlamışım falan. Neyse bence bir bayan hocadan ders alın. 10 derse çözülür. Ben 5 derste halletmiştim 7 sene önce. Zamanla zevke dönüşür araba kullanmak. İlk başta stress tabi. Şimdilerde her model arabayı düşünmeden kullanabilecek durumdayım. Artık refleks oldu. O zamana kadar biraz stress olur tabi. Bol bol tek başınıza kullanın. Hatta sabah güneş doğsun öyle tenhayken tek çıkıp antreman yapın.

Merhaba hanımlar,

Akşam akşam içime dert oldu. Belki saçma bulacaksınız ama anlatıp rahatlayayım en azından...

Ehliyetim var 7 yıldır. Ama toplasanız kursta alınan dersler dahil 10 kere araba kullanmamışımdır. Babamın annemin ehliyeti yoktu. Arabamız da yoktu. Araba kullanan insan bile görmedim ki bir göz aşinalığı olsun... Bir de annem hep çarparsın, aman dikkat et bilmemne diye hep telkin ederdi. Zaten gerginim iyice gerilmeme sebep olurdu ki hala öyle.

Eşim de tam tersi... Anasının karnından araba ile doğanlardan. Hem çok iyi araba kullanır hem de zevk alır. Neyse ben de ihtiyaç olduğunu düşündüğüm için sonunda bir araç aldık. Temel hedefimiz de benim yurtdışı tayinime kadar bu işi çözmem.

Her şeyi beceren ben bu konuda yeteneksizim arkadaş! Farkında olduğum için de aşırı temkinliyim kimsenin canına malına zarar vermek istemiyorum.

Sürekli araba kullanmaktan kaçınıyorum neyse onu aştım. Bu arada zorda kalsam kullanabilecek kadar biliyorum. Bir şekilde parktan çıkarıyorum yolda gidebiliyorum falan. Pratiğim yok diyelim.

Şimdi eşim bana her akşam işten gelince 30 dk direksiyon çalışma şartı koydu. Beraber çıkıyoruz bana şurdan git şunu yap bunu yap diyor. Ve aşırı sakin. Ben ay ne yapıcam arkada da araba bekliyor diyorum adam kılını kıpırdatmıyor naparsan yap banane direksiyon sende diyor. Ama arkadaki adam kornaya basıyorrrrr😭😭😭

En büyük sorunum sağ ön ucu görememek. Göremeyince sürter mi falan diye emin olamıyorum. Önde de sensör müdür nedir o dit dit eden şeyden yok ne yazık ki. Bugün mesela bir yerden dönerken dikkatim dağıldı neredeyse sürtüyordum. Hiç uyarmadı bile çat çekti el frenini 😡 uyarsana be adam! Sağ tarafı koparacaksın aşkım, sağ tarafa dikkat etmelisin diyor sakin sakin.

Öğretirken emir kipiyle konuşması falan hoşuma gitmedi, cart diye durma, sinyal ver, arkana yaslan vs vs. Ha bir de direksiyona fazla yaklaşıyormuşum. Ee öyle rahat ediyorum. Kendisi yatarak araba kullandığı için... Ben yatarak kullanmak istemiyorum. Temel şeyleri öğrendim de yatarak kullanması kaldı. Haksız mıyım? :sinirli::sinirli::sinirli::sinirli:

Zaten korna çalanlar da hep erkek. Keyfimizden durduk sanki yolun ortasında. İşte bunlar hep eril şiddetttEn Büyük KK

Bir de eve geldik. Beni hiç mi gözlemlemedin kullanırken, hiç bilmiyorsun diyorr... Bak senn... Bence gayet de iyi kullandım. Parktan çıkardım, park ettim. Atik değilim sadece. O kadar. Ben de cevaben hayatta benden daha iyi yaptığın bir tane şey var o da araba kullanmak, onun üzerinden beni eziyorsun dedim. Gıcık oldum. Neymiş hararetimden camlar buğu yapmışşş :oha: Hala daha dalga geçiyor.

Herkes anasının karnında öğrenmiyor ben de öğrenirim dimi hanımlar? Ağlayacağım vallahi. Hayatımda ilk kez başarısız oluyorum galiba ondan mı böyle içime oturdu bu mevzu? Ya da yeteneksiz olduğumu kabul edip bıraksam mı bir zarar ziyana sebep olmadan?

Aklıma kardeşimle araba sürme deneyimim geldi :KK70: Ben de ehliyet almak istiyordum. Kardeşime bana biraz öğretir misin demistim. Babamın evde olmadığı bir sıra arabayı aldık gittik toprak ama biraz da taslı yolda sürmeye calıstık. O an anladım bir hocayla çalışmanın öemini. Kardeşim hiç bir sey demeden geç direksiyona dedi. Vites nasıl değiştirilir onu bile anlatmadan hem de. Sonra da debriyaj fren gaz bu dedi. Vitesi kendi aldı 1e daha hiç bir sey bilmeden ikiye al dedi. Olan o an oldu. Alamadım tabi direksiyonu o an unuttum vitesi değiştiremeyince. Öyle gaza basmısım ki küt sesiyle sarsıldık. Tabi kardesim frene bas diyor bağırarak. ooo o durumda fren mi gelir aklıma :KK70: Arabanın altını taşa vurduk. Neyse en son bastım frene. Arabanın altına baktı kardesim yere yatarak. Baktı bir hortum cıkmıs alttan. Onu bir yere sıkıstırdık. Sonra cesaret edemedim eve döndük . Kardesimle de bu aramızda dedik. O heyecanla da kardesimin üstündeki toğrağı silkelemeyi unutmusum. Annem gördü silkeleyerek bu ne ded. Biz bir sey demedik o an. Bu 5 yıl önce oldu. Daha yeni öğrendim babam tamirciye götürmüs arabayı su akıyormus meğer yaptığımız kazadan. 300 lira vermis. Anneme yeni anlattım :KK70: Şimdi ehliyetim var. Bir hocayla calısmak cok önemli o yüzden

Merhaba hanımlar,

benimde nşişanlım tam tersi yavaş öyle mi sürülür diye bağırır keşke sakin olsada ondan korkmadan süresem :işsiz:

Bir ara babam öğretmeye kalkmıştı, birkaç kere çıktık, her seferinde kavga ederek dönüyorduk eve. Daha sonra bir hocadan ders aldım, 3 saatte öğrendim. Ya bir arkadaşınız öğretsin yada hoca. Baba yada eş olmaz.

Merhaba hanımlar,

Zamanla pratiklesirsin. Ama sende adam emir kipiyle konuşuyor diye alınma bı zahmet. Askm sevgilim saga kir sola dön topla bilmem ne .ne güzel işte öğretiyor. Öğrenmeye bak. Sonra da keyfine bak😎

Evet evet haklısınız ama çalışma saatlerim çok acayip. Bazen eve gece 12'de geliyorum. En erkende akşam 8'de falan çıkabiliyorum. 9'da yasak başlıyor zaten. Haftasonu da yasak var ki zaten çalışıyorum çoğu zaman. Yani hem korona sebebiyle hem de çalışma şartlarımdan dolayı başka biriyle çalışmam çok zor şuan. Ben de vakit kaybetmeden başlayayım dedim.
Eşim de araba konusunda en güvendiğim insan bir yandan. Çok da sakin. Yerinde ve çok çok az müdahale ediyor. Ama ben adama gıcık oldum nedense.

Ayyyyni ben 😁 ben de kullanmaya cekiniyorum zaten hevesim de yok; fakat oğlumu anneme bırakmam gerektiğinde insanlara yük oluyorum... ya da taksiye binmem gerekiyor pandemi sebebiyle dolmuş otobüs kullanmak istemiyorum bebekle...

Yine aynı şekilde eşim de çok sakin ve destekleyici fakat haftasonu yasakları sebebiyle hiç ilerleme kaydedemedigim gibi muhtemelen unuttum da 🤦‍♀️

Normalde direkt olarak hocadan ders alın diyecektim ama eşiniz gerçekten yardımcı olabilecek gibi görünüyor :)

Eşinizin dediği yaptığu hiç bir şeyde falso yok, keşke eve gelince siz de onunla beraber kendinizle dalga geçebilseniz :) Trafik tabi ki son derece ciddiye alınacak bir mevzu ama biraz da eğlenirseniz inanın daha da kolay olur herşey.

Eşiniz araba kullanırken bol bol izleyin onu ve trafiği. Sanki siz kullanıyormuş gibi dikkatli olun. Ayrıca arabanın dört köşesini görmek zorunda değilsiniz, eşiniz nerden nasıl dönüyor izleyin. Arabanın ebatlarına alışırsınız zaten. Sensöre de ihtiyacınız olmaz.

Makina elbet kullanılır, önemli olan trafik tecrübesidir. Arkadan kornaya da basarlar, sizi strese de sokarlar.. Kimse bilmez acemi olduğunuzu. Böyle böyle pişeceksiniz ve tecrübe edineceksiniz.

X