Esimin evsiz kalan kardeşi

meldiyelim

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
26 Mart 2024
56
-17
İyi geceler hanımlar. Yeni katıldım aranıza çözemediğim bir derdim var. Ben 7 aylık evliyim ve evlenip almanya'ya taşındım. Yaşım 24 eşim de 26. Eşim evlenmeden önce de erkek kardeşiyle(25yaş) beraber almanyada yaşıyordu, paylaşımlı bir evde kalıyorlardı(2 sene önce çalışmak amacıyla geldiler)

Tabii biz evlenmeye karar verince eşim ben gelmeden önce tüm birikimiyle evimizi arabamızı hazırladı ben gelince zorluk yaşamayalım diye, şanslıyım o konuda. Kardeşi de ev arkadaşı arayan bir adamın yanına yerleşti orada kalıyordu. Fakat geçen hafta tartışma olmuş aralarında ve adam evden çıkmasını söylemiş. Bizim evimizde de 1 oda boş, pazar günü tüm eşyalarını aldı ve bizim boş odaya yerleşti mecbur. Eylülde eşimin kardeşinin düğünü olacak, o zamana kadar bizimle kalması konuşuluyor. Anne babası da tam destek bu konuda. Ayrı kalmamış olursunuz diyorlar. Bu arada şu an eşim ve kardeşi dil öğrenmek için işten ayrıldılar, online kursa gidiyorlar yani her gün her saat evde olacaklar. Ben part time çalışıyorum, öğlen eve geliyorum. Eşimin kardeşiyle anlaşamıyorum. İstisnasız her konuda fikir belirtmek zorunda ve ben a dersem b diyor. Sürekli eşimi yönetmeye alışmış, eşim (normalde abi?) her şeyi ona danışarak yapıyor ama ben de bundan aşırı rahatsızım belki bu yüzden ısınamıyorum eşimin kardeşine.

Bu arada cumartesi gecesi konuştuk ne kadar kalacak sence diye, "bi süre sonra paylaşımlı evlere bakacak ama ben nasıl kardeşime git diyebilirim sokakta mı yatacak düğün olana kadar kalsın işte" diyor. Şu an ne yapacağımı bilemiyorum. Belki farklı bakış açısı olur diye yazmak istedim. Eşime de hak veriyorum kendime de. Siz olsanız ne yapardınız. Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim.

Sizin ve eşinizin için zor bi durum. Ama eşinizin kardeşi şunu bilmeli siz evlisiniz ve bi düzeniniz var buna saygı duymalı. Eşiniz de bunun farkında olup kardeşine o çizgiyi koymalı.
Ara ara esim bana söylüyordu beraber yaşamayı o da bizimle kalsın kiradan kar ederiz diye. Ben de düzenim bozulacağına kenara 3 kuruş az atalım kafasındaydım. Şimdi el mecbur, inşallah kavgasız gürültüsüz kendi gitmek ister çünkü birbirimizden başka kimsemiz de yok burada..

Ben de gitsin diyemezdim. Zor ama ilk arızayı beklerdim gitsin demek için. Durduk yere gitsin diyen olmus gözükmek istemezdim. Hem bakar illa ki o da evlere eşek değil ya.
Umarım eşek değildir ama onun işine gelir. Çünkü eşi Tr'de üni son sınıfta o kıza da para gönderiyor tüm masraflarını o karşılıyor. İşsizlik aldığı için kirayı nasıl öderim derdine düştü. Çok zor gerçekten.

Kendimi yerinize koyuyorum bende istemezdim ama sanırım Eylül ayına kadar diye cazgırlık çıkarmazdım.

Farklı bir ülkede evsiz kalınca insan kardeşine 5-6 ay sığınabilmeli diye düşünüyorum. Ama bu demek değil ki bu sığınma rica yerine emrivaki olsun.

İki tane kazık kadar adam evdeyse tüm gün ev işi yaptırın. Sakın işten gelip de bir de evde çalışmayın

ayyy aman Allah korusun. cazgır gelin olma zamanı gelir artık o kadarına katlanamam diye düşünüyorum😅
Eylül'de evlenecek insan Nisanda işsiz olup dil kursuna gitmez. Ne yapacak evlenesiye ıssız kalırsa? Ya da son birkaç ayda iş bulursa? Tabii ki 'duzen oturtana kadar" sizde kalacak, "bunda ne var ki", "birbirinizden başka kiminiz var ki?", "kardeşinin en zor zamaninda nasıl sırt cevirsin ki?"
Almanyada kiraya çıkmak çok çok zor bir şey. Ha deyince kimse ev bulup çıkamaz Türkiye'deki gibi. Ayrıca ev sahibine kendini beğendirmen lazım. Bu kişi devletten dil parası alıyor, ise girse de birkaç aylık sigorta, karısi komple dil bilmez iz bilmez ülkeye gelmiş.
Kolay mı sizin orada kiralık ev bulması?
Bana şey gibi geldi, sizde kalacak kalacak kalacak, sonra bir tartışma yaşayacaksınız, o gidince tüm sülale size cephe alacak, bunca zaman hiç bakmamış gibi olacaksınız. Bu gerçek hiç değişmez. Benim annemin kardeşi de zamanında kocasıyla bize yerleşti kendilerince zorunlu(!) Sebeplerden. Onca zaman tüm huzurumuzu kaçırdılar varlıklarıyla. Kovunca da kovdu olduk, bir gün teşekkür duymadan kötü olduk 😅 bu işin raconu bu yani.
Eminim siz de kötü olursunuz. Kovsaniz kovdu der, ters davransaniz kovmaktan beter etti der..
Yerinde olsam hazır daha yedi aylık evliyim "yan odaya ses gidiyor/ peşpeşe banyoya giriyoruz adam anliyordur. Ben utanıyorum ya" der adama ambargo koyarım. Yoksa yuz yıldır beraber yaşadığı kardesinden asla rahatsız olmaz

Kendimi yerinize koyuyorum bende istemezdim ama sanırım Eylül ayına kadar diye cazgırlık çıkarmazdım.

Farklı bir ülkede evsiz kalınca insan kardeşine 5-6 ay sığınabilmeli diye düşünüyorum. Ama bu demek değil ki bu sığınma rica yerine emrivaki olsun.

İki tane kazık kadar adam evdeyse tüm gün ev işi yaptırın. Sakın işten gelip de bir de evde çalışmayın
Öneriniz için teşekkür ederim. şu anlık öyle görünüyor, iş ve oruç yeterince zorluyor zaten bir de yemekle uğraşmak istemiyorum izin günlerim hariç. Nasılsa koca gün evdeler biraz da onlar bana baksın🥹

Yerinizde olsam şimdiden cazgır olurdum..bu vakitleriniz daha gelmeyecek. 1-2 ay olsa idare edin derdim ama uzun süreli istemediğinizi belirtmeniz lazım.
Doğru diyorsunuz daha önce eşim öneri sunduğunda direkt reddetmiştim. Şimdi mecburen susuyorum ve geçici olacağını umuyorum..

Eylül'de evlenecek insan Nisanda işsiz olup dil kursuna gitmez. Ne yapacak evlenesiye ıssız kalırsa? Ya da son birkaç ayda iş bulursa? Tabii ki 'duzen oturtana kadar" sizde kalacak, "bunda ne var ki", "birbirinizden başka kiminiz var ki?", "kardeşinin en zor zamaninda nasıl sırt cevirsin ki?"
Almanyada kiraya çıkmak çok çok zor bir şey. Ha deyince kimse ev bulup çıkamaz Türkiye'deki gibi. Ayrıca ev sahibine kendini beğendirmen lazım. Bu kişi devletten dil parası alıyor, ise girse de birkaç aylık sigorta, karısi komple dil bilmez iz bilmez ülkeye gelmiş.
Kolay mı sizin orada kiralık ev bulması?
Bana şey gibi geldi, sizde kalacak kalacak kalacak, sonra bir tartışma yaşayacaksınız, o gidince tüm sülale size cephe alacak, bunca zaman hiç bakmamış gibi olacaksınız. Bu gerçek hiç değişmez. Benim annemin kardeşi de zamanında kocasıyla bize yerleşti kendilerince zorunlu(!) Sebeplerden. Onca zaman tüm huzurumuzu kaçırdılar varlıklarıyla. Kovunca da kovdu olduk, bir gün teşekkür duymadan kötü olduk 😅 bu işin raconu bu yani.
Eminim siz de kötü olursunuz. Kovsaniz kovdu der, ters davransaniz kovmaktan beter etti der..
Yerinde olsam hazır daha yedi aylık evliyim "yan odaya ses gidiyor/ peşpeşe banyoya giriyoruz adam anliyordur. Ben utanıyorum ya" der adama ambargo koyarım. Yoksa yuz yıldır beraber yaşadığı kardesinden asla rahatsız olmaz
Söylediğine göre ev bulamazlarsa airbnb'den kiralayacaklarmış şöyle birkaç aylığına. Ama yukarıdaki senaryo hiç uzak durmuyor. Babasının hayali o zaten keşke hep beraber yaşasa 2 kardeş altlı üstlü. Bu arada son söylediklerinizle ilgili ilk kavgamızı yaptık bile bu gece. Sinirden uyuyamadım bu saate kadar.

Öneriniz için teşekkür ederim. şu anlık öyle görünüyor, iş ve oruç yeterince zorluyor zaten bir de yemekle uğraşmak istemiyorum izin günlerim hariç. Nasılsa koca gün evdeler biraz da onlar bana baksın🥹
İzin günlerinde de yapma işte. Online eğitim için çalışmayan insanlara neden hizmet ediyorsun ki. Bunu sert bir dille söyleme ama yapma bence . Ayağım çok ağrıdı bu hafta iş aşırı yoğundu filan de kendi kişisel eşyalarının işi hariç elleme. Evde hem hizmet eden hemde çalışan biri var rahat rahat kardeş kardeş oyun oynayıp tadını çıkaralım demesinler

İzin günlerinde de yapma işte. Online eğitim için çalışmayan insanlara neden hizmet ediyorsun ki. Bunu sert bir dille söyleme ama yapma bence . Ayağım çok ağrıdı bu hafta iş aşırı yoğundu filan de kendi kişisel eşyalarının işi hariç elleme. Evde hem hizmet eden hemde çalışan biri var rahat rahat kardeş kardeş oyun oynayıp tadını çıkaralım demesinler
Yani haklısınız aslında. Bugün iş sonrası neredeyse iftara kadar uyumuşum yemek işi eşime kaldı hatta kendimi suçlu hissettim. Akşam da söyleniyordu "çokk yoruldum(?) uykum var, bugün sen sadece işe gittin sonra uyudun tabi" diyerek. Daha yeni misafir gelmiş tartışma çıkmasın diye sustum mecburen.

Söylediğine göre ev bulamazlarsa airbnb'den kiralayacaklarmış şöyle birkaç aylığına. Ama yukarıdaki senaryo hiç uzak durmuyor. Babasının hayali o zaten keşke hep beraber yaşasa 2 kardeş altlı üstlü. Bu arada son söylediklerinizle ilgili ilk kavgamızı yaptık bile bu gece. Sinirden uyuyamadım bu saate kadar.
İşte zaten böyle dipdibe koloni halinde yasamayi normal karşıladıkları için sıkıntı. Yoksa zor anda kardeş tabii ki kardeşe evini açar ama kişisel sınır diye bir şeyi bilmeyen insanlar çok rahat ihlal edebilir.
Onların planı başından beri buymuş zaten. Çünkü kendi mantıklarina göre "çalışmaya gitmisken niye boşa masraf etsin, iki gardas kalsınlar, birlikten kuvvet doğar"
Tam şey mantığı, çocuğu başka şehirde üni kazanınca ev yurt bulmak yerine amca dayı bir akraba bulur ya bazı insanlar, emrivaki yaparlar . Hiç demez rahatı bozulur mu insanların diye, 'yazik aynı şehir niye para ödeyelim' derler .bencillerdir, koloni halinde yaşamaya aliskinlardir. Hayatta cebinde parasının kalmasından daha kıymetli bir düşünceleri yoktur, insan gibi yaşama cabasinda olmazlar.
Çok belli ki eşinin ailesi - ve hatta eşin tam bu kafadalar. Türkiye'de yasasaniz muhtemelen aile apartmaninda oturun diye baskı yaparlardı.
Bence en sinir bozucu kisim şu; eşin sana söylemiş, kardeşim de bizle yaşasa diye, reddetmissin tamam demiş. Şimdi köprüyü geçtikten sonra reddettigin şeyi sana emrivaki ile yaptırıyor. Çünkü artık nikahlı karisisin ve gurbette eşinden başka kimsen yok.
Bence eşin o zamandan başlamış içindekini belli etmeye ama sen yakiştiramamissin.

Airbnb evleri ne kadar oralarda? Şöyle bir baksana ödenecek rakamlar mi? O gün gelince 'oha kaç Euro istediler, bunu çöpe atana kadar ev bulana kadar kalalim' deme ihtimalleri olan rakamlar mi?

Asıl onun istememesi lazım. Yengesiyle evde rahat edebilecek mi? Siz de devamlı onunla aynı evde zorlanırsınız. Abisi bekar değil artık evde kadın var. Yeri gelecek uzanamayacaksınız bile. Valla lafınız geçiyosa ayrı eve çıkarttırın çok zor işiniz

X