Esimin evsiz kalan kardeşi

İyi geceler hanımlar. Yeni katıldım aranıza çözemediğim bir derdim var. Ben 7 aylık evliyim ve evlenip almanya'ya taşındım. Yaşım 24 eşim de 26. Eşim evlenmeden önce de erkek kardeşiyle(25yaş) beraber almanyada yaşıyordu, paylaşımlı bir evde kalıyorlardı(2 sene önce çalışmak amacıyla geldiler)

Tabii biz evlenmeye karar verince eşim ben gelmeden önce tüm birikimiyle evimizi arabamızı hazırladı ben gelince zorluk yaşamayalım diye, şanslıyım o konuda. Kardeşi de ev arkadaşı arayan bir adamın yanına yerleşti orada kalıyordu. Fakat geçen hafta tartışma olmuş aralarında ve adam evden çıkmasını söylemiş. Bizim evimizde de 1 oda boş, pazar günü tüm eşyalarını aldı ve bizim boş odaya yerleşti mecbur. Eylülde eşimin kardeşinin düğünü olacak, o zamana kadar bizimle kalması konuşuluyor. Anne babası da tam destek bu konuda. Ayrı kalmamış olursunuz diyorlar. Bu arada şu an eşim ve kardeşi dil öğrenmek için işten ayrıldılar, online kursa gidiyorlar yani her gün her saat evde olacaklar. Ben part time çalışıyorum, öğlen eve geliyorum. Eşimin kardeşiyle anlaşamıyorum. İstisnasız her konuda fikir belirtmek zorunda ve ben a dersem b diyor. Sürekli eşimi yönetmeye alışmış, eşim (normalde abi?) her şeyi ona danışarak yapıyor ama ben de bundan aşırı rahatsızım belki bu yüzden ısınamıyorum eşimin kardeşine.

Bu arada cumartesi gecesi konuştuk ne kadar kalacak sence diye, "bi süre sonra paylaşımlı evlere bakacak ama ben nasıl kardeşime git diyebilirim sokakta mı yatacak düğün olana kadar kalsın işte" diyor. Şu an ne yapacağımı bilemiyorum. Belki farklı bakış açısı olur diye yazmak istedim. Eşime de hak veriyorum kendime de. Siz olsanız ne yapardınız. Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim.
Anlaşılır bir tip olsa zaten ev arkadaşıyla ayrılmazdı. Azıcık susup alttan alsa daha kolay olacak her şey.

Aynen öyle. Evlenince karşı tarafın ailesi bizim ailemiz olmuyor, eşimizin ailesi oluyor. Elalemin kazık kadar adamıyla yeni evli bir çift nasıl aynı evde kalabilir? Hiç mi çekinmiyor? Adam gidene kadar cinsellikten uzak dursun bahane ederek bence
Yani ben niye başka bir adamla aynı evde yaşayayim ya mantığa bak . Ailesi de görgüsüz belli ki oğlum senin ne işin var o evde git kendine bir yer bul demiyor . Neymiş sevgilisini besleyecek diye kadın onunla beş altı ay geçirecek . Ben kapının önüne koymuştum al kardesini şimdi ikiniz de evsizsiniz gidin ev bulun diye. Bu işin kadını erkeği yok bu arada. Herkes önce eşine saygı göstermeyi öğrensin . Insanlar alışmışlar akrabalık adı altında akbaba gibi yaşamaya . Birde kurs için istifa etmişler kadın çalışıyor bunlara bakıyor . Kafayı yersin . Burada en büyük suçlu konu sahibi

İyi geceler hanımlar. Yeni katıldım aranıza çözemediğim bir derdim var. Ben 7 aylık evliyim ve evlenip almanya'ya taşındım. Yaşım 24 eşim de 26. Eşim evlenmeden önce de erkek kardeşiyle(25yaş) beraber almanyada yaşıyordu, paylaşımlı bir evde kalıyorlardı(2 sene önce çalışmak amacıyla geldiler)

Tabii biz evlenmeye karar verince eşim ben gelmeden önce tüm birikimiyle evimizi arabamızı hazırladı ben gelince zorluk yaşamayalım diye, şanslıyım o konuda. Kardeşi de ev arkadaşı arayan bir adamın yanına yerleşti orada kalıyordu. Fakat geçen hafta tartışma olmuş aralarında ve adam evden çıkmasını söylemiş. Bizim evimizde de 1 oda boş, pazar günü tüm eşyalarını aldı ve bizim boş odaya yerleşti mecbur. Eylülde eşimin kardeşinin düğünü olacak, o zamana kadar bizimle kalması konuşuluyor. Anne babası da tam destek bu konuda. Ayrı kalmamış olursunuz diyorlar. Bu arada şu an eşim ve kardeşi dil öğrenmek için işten ayrıldılar, online kursa gidiyorlar yani her gün her saat evde olacaklar. Ben part time çalışıyorum, öğlen eve geliyorum. Eşimin kardeşiyle anlaşamıyorum. İstisnasız her konuda fikir belirtmek zorunda ve ben a dersem b diyor. Sürekli eşimi yönetmeye alışmış, eşim (normalde abi?) her şeyi ona danışarak yapıyor ama ben de bundan aşırı rahatsızım belki bu yüzden ısınamıyorum eşimin kardeşine.

Bu arada cumartesi gecesi konuştuk ne kadar kalacak sence diye, "bi süre sonra paylaşımlı evlere bakacak ama ben nasıl kardeşime git diyebilirim sokakta mı yatacak düğün olana kadar kalsın işte" diyor. Şu an ne yapacağımı bilemiyorum. Belki farklı bakış açısı olur diye yazmak istedim. Eşime de hak veriyorum kendime de. Siz olsanız ne yapardınız. Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim.
birincisi eşyaları toplayıp emrivaki yapmak nedir? size fikriniz sorulmalıydı. sorulmadıysa saygısızlık yapmışlar ailecek, eşiniz dahil.
ikincisi ev sizin. sınırınızı koyun. eşinize de net bir dille belirtin bence. ben de almanyadayım. iyi kötü bir wg bulabilir kısa sürede. eylüle kadar uzatmasına gerek yok

Ara ara esim bana söylüyordu beraber yaşamayı o da bizimle kalsın kiradan kar ederiz diye. Ben de düzenim bozulacağına kenara 3 kuruş az atalım kafasındaydım. Şimdi el mecbur, inşallah kavgasız gürültüsüz kendi gitmek ister çünkü birbirimizden başka kimsemiz de yok burada..
Kardeşi kira mı veriyor size?

Ne rahat adamlar var anlamıyorum.
Tamam sokağa atamaz ama direk düğüne kadar kalsın demesi çok saçma.
Sokakta kalmak yerine kalsın ama evde arasınlar bi yandan.
Adamın çık dediğine eminmisiniz?
Belkide kendince orda kalırım hem işlerim halledilir hemde para biriktiririm diye düşünüyor.
Evet eminim çünkü beraber kaldığı o adamı tanıyorum sıkıntılı bir tipti ama kirasını uygun bulduğu için o dönem hemen yerleşti adamın yanına. O yüzden planlı olduğunu düşünmüyorum.

En kısa sürede ev bulup gitmesi şartıyla kabul ederdim. Zaten evlenene kadar onun da bir ev düzeni kurması gerekmiyor mu ?
Gerekiyor da benim kız gelince paylaşımlı evde de kalırız sorun yok diyor eşimin kardeşi. İkisi de ünide yurtta kalmaya alışmış sorun olmazmış!? Kız da küçük değil 1 yaş var aramızda, bana göre problem olurdu düzensiz bir yere gelmek. Takıları kullanmayı düşünüyorlar sanırım çünkü birikim yapamaz işsizlik maaşı alırken.

Kayninin ev tutup iş bulmasi kendine fayda eder.

Dil kusurna gidiyorsa devletden geciniyordur. Hem kaynin hemde siz kira yardimi aldiğiniz icin (sizde kesin yardim aliyorsunuzdur) kaynin ikametini sizin eve alinca yardimizin miktari düşecek.
Ayrica kendi evi ve işi olmadan karisini getiremez.
Ben dün gece uzun olmasın diye ayrıntılara girmedim ama kaynımın eşi hariç ab vatandaşlığımız var yani iltica ve yardım durumu kesinlikle yok. Eşim 1 ay önce işten ayrıldı, bugünleri düşünerek aylardır birikim yapıyoruz. Yaklasık 4 aylık kirayı ödeyecek para biriktirdik çok şükür. Bu arada geçen yaz nikah yaptılar o kendi vatandaşlığı üzerinden getirmek istiyor kızı aile birlesiminden farklı bir vizeye başvurdular.

Ara ara esim bana söylüyordu beraber yaşamayı o da bizimle kalsın kiradan kar ederiz diye. Ben de düzenim bozulacağına kenara 3 kuruş az atalım kafasındaydım. Şimdi el mecbur, inşallah kavgasız gürültüsüz kendi gitmek ister çünkü birbirimizden başka kimsemiz de yok burada..
Kiradan nasıl kâr edecek eşiniz orasını anlamadim ? Bütçeniz mi bir ? Orasını anlayamadım.Normal şartlarda geçici olarak kalabilir tabii zir durumdaysa lakin anlattığınız gibi dize ters ve gıcık gitmemesi lazım çünkü siz o evin hanimisiniz ,yeni evlisiniz gibi sebepler var ortada.

Eylüle kadar sabredebilirsiniz. Hepiniz aynı durumdasınız. Türkiyede olsanız cevabım farklı olacaktı fakat hepiniz için her şey çok yeni.

Bu konuda eşinizi destekleyin derim. Sonra adam evlenince birbirinize gidersiniz. Her anlamda destek olursunuz.
Çok teşekkürler. Bunu duymaya ihtiyacım vardı..Bir taraftan da kendime söylüyorum bilerek yapmadı bir anda evsiz kaldı. Ama yine de düzenimin bozulduğu ve rahat olamadığım gerçeğini değiştirmiyor tabi😔

Sadece sizin part time çalışmanızla nasıl dönüyor o ev? Evimizi arabamızı halletti yazdınız, o nasıl oldu? Sosyal yardım mı alıyorsunuz devletten? Niye fiziksel kurs yerine online kurs? Birebir yüz yüze olmazsa dil falan öğrenemezler.

Çok sordum kusura bakmayın nedeni şu; işsiz, çalışmayan, dil bilmeyen adamı geri yollamaları an meselesi. Belki de sorununuz kökten çözülür, sınır dışı ederler. Lisan bilmeyen işi mesleği olmayan adamları Almanya nasıl kabul etti, sizin de vatandaşlığınız yokmuş, iltica mı etti bu iki kardeş?
Öncelikle ab vatandaşlığımız var kaynımın eşi hariç.
Ev şöyle dönüyor: Önceki aylarda yaptığımız birikimlerle. Bunun üzerine çok düşündük plan yaptık geçinemeyecek olsak birkaç ay daha devam edecekti işe. Zaten 1-2 ay sonra kendi mesleğimi yapmak için ben işe başlayacağım(hemsireyim) bizi maddi anlamda zorlayan bir sey çıkması zor şu anlık. Sosyal yardım değil sadece işsizlik maaşı o da 16 ay çalıştı ve yaklaşık 8 aylık olacak şekilde zaten hakkı olan parayı alıyor.
Kurs için de, Yüzyüze olanlar b1'e kadar 1 sene sürüyor. Online olanlar daha kısa sürüyor diye başladılar işte kardeşinin önerisi o da. Ne kadar verimli olduğunu Allah bilir😠

Eşin yazık burada kalsın diyorsa ben evli hayatı yaşamak için seninle evlendim ev arkadaşınız olmak için değil ya o gider güzelce ya da ben giderim siz yaşayın eskisi gibi kardeş kardeş kendinize hizmetçi de tutun, ama o hizmetçi ben olmayacağım derdim.

Korunun ve çocuk yapmayın.
Bu siteden öğrendiğim iki şey varsa o da evlilik oturmadan çocuk yapılmaz! İkinci olarak da kendi maaşımı garantilemeden çocuk yapılmaz!

Eşinizin kardeşi işi gücü olmadan nasıl evlenecek ben de onu anlamadım. Sizin eşiniz 2 yıl çalışıp birikim yapıp sizi aldırmış ancak onun şu an ev açacak durumu bile yokken yeni gelin nereye gelecek?

Ben de Almanya'da yaşıyorum eşim de ben de blue card ile geldik ve maaşlarımız piyasaya göre gayet iyi. Ben bile hala Almanca kursuna yazılmadım çünkü iş çok yoğun. Eşim de evde birkaç ay önce mesaiden sonra online A1 derslerine katıldı sonra yorucu gelince bıraktı. İşe konsantre olamayız da kovuluruz diye aklım çıkıyor birlikte çalışmamıza rağmen.

Kızmayın ama Türklerin bu tarz davranışları burada hiç sevilmiyor. Sosyal yardımla geçinip devlete yük olmaları tepki çekiyor. Bizim buradaki markette 65 yaşında kadın kasiyerlik yapıyor, binanın hausmeisterı da o yaşlarda bir adam ve herkes çalışıyor.

Ayni sizin esinizin yaptigi gibi o da mustakbel esi gelene dek evlerini ayarlasin, bu konuda tesvik edin, boylece kendi evine geçebilir.

Bu arada esiniz ve kardesi issizlik maasi aliyor, siz çalışıyorsunuz yanlis mi anladim? Kayinbiraderiniz issizlik maasini da mustakbel esine mi yolluyor? (Mustakbel eş ve eşin ailesi ne ise yariyor merak ettim acikcasi?)

X