Eşimin psikolojik rahatsızlığı

Madamu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ağustos 2019
1.281
1.825
Merhaba öncelikle. 5 senelik evliyim.2 aylık bir bebeğim var.Konuya nasıl başlasam bilmiyorum.Eşim merhametli ,iyi kalpli ve çocuk ruhlu bir insan ancak maalesef evlendikten sonra farkettiğim psikolojik sıkıntıları var.Görücü usulü evlenmedik birbirimizi üniversitede tanıdık.Severek evlendik en azından kendim adına bunu söyleyebilirim.Eşim sinirlendiğinde inanılmaz bağırıyor.Evlendiğimiz zamandan beri be yazık ki dönem dönem hep aynıydı.Ceşitli psikiyatri ve psikolog destekleri alsa da arada ilaç tedavisi olsa da ilacı bıraktığı an bu haline dönüyor.sanki Mutsuzluk ve sorun çıkartmaktan keyif alıyor gibi bir yapısı var.Ne desem yıllardır başka anlıyor.Dogruyu söylesem hakaret ettin oluyor günlerce haftalarca uzaklaşıyor.Söylediğim seyleri evirip çevirip sen bana hakaret ettin diyor.dısarıda bir şey olduğunda deli gibi bağırıyor bağırma sus sesiz ol deyince de daha fazla bağırıyor bu defa da sen susmadıgın için ben sinirlendim diyor konu başka bir şey olsa bile.Hayatındaki her yaşadığı şeyin suçlusu beni görüyor resmen.Ne yapsam yaranamıyorum.Yıllardır dönem dönem bu durumlar süregeliyor.Ani çıkışları var kendini kontrol edemiyor.suan törpülenmiş hali ama artık sanırım dayanamıyorum.Cocuklugu çok problemli geçmiş anne ve babası ayrı şekilde büyümüş ama çok problemli ve kötü bir aile düzeniyle büyümüş.cogu dönem geçmişe takık.Anı zaten yaşayamıyoruz.Gecmişten gelen problemlerini aşamıyor.Öfkesini kontrol etmekte güçlük çekiyor.Onu yönlendirmekten çok yoruldum.Yönlendirsem dahi hayatının suçlusu ben oluyorum bir şekilde hiçbir şey yapmasam bile.Böyle evlilik nasıl sürer bilmiyorum.birlikte sürdürdüğümüz bir işimiz var.Kendisi çok işkolik ve yoğun çalışıyor her türlü evdeki sorumsuzluğunu dahi gözardı etmeye çalışıyorum bana karşı ne desem yanlış anladığı için aramız hep bi tuhaf.2 aylık bir bebeğim var.Düzelir düzelir dedikçe hiçbir şey değişmiyor resmen.Cıkmazdayım ne yapacağımı bilmiyorum.Bugün bebeğimin yanında gereksiz yere haykırınca sinirlerim artık çok bozuldu.Lütfen kırıcı yorum yapmazsanız sıkıntılı ve dardayım…

Kimsenin terapisti olmak zorunda değilsiniz, olmuyorsa olmuyodur yani. Sadece anlamadığım şey eşiniz böyleyken neden bebek yaptınız? Bebeğinizede bas bas bağırsın manyak manyak hareketler olsun diye mi? Şimdi 2 aylık ilerde bu öfkeden oda nasibini alacak sizin sayenizde. Sırf anne olmak için yada çocuk olsun düzelir mantığı ile bebek yapmak çok bencilce olan çocuklara oluyor bi noktadan sonra herkes keyfine bakar ama çocuk ömür boyu o yükü taşır malum sen kocayı boşarsında insan babasını boşayamaz. Düzelme yoksa boşan bu saatten sonra tek düşünmen gereken şey bebeğin menfaati.

Gittiğiniz psikiyatrist ve psikologlar ne tanı koydu ? Nasıp tedavi uygun gördüler ??
Tanı su dürtü kontrol bozukluğu ilaç tedavisi uygun görüldü uzun bir zaman kullandı ancak son zamanlarda kendisini mal gibi hissettiğini söyleyerek başka bir prsikiyatriye gidip ilacı bıraktı

Tanı su dürtü kontrol bozukluğu ilaç tedavisi uygun görüldü uzun bir zaman kullandı ancak son zamanlarda kendisini mal gibi hissettiğini söyleyerek başka bir prsikiyatriye gidip ilacı bıraktı
Ben en korkutan tanılardan biri. Geçmiş olsun. İlaç kullanırken nasıldı peki ?

Kimsenin terapisti olmak zorunda değilsiniz, olmuyorsa olmuyodur yani. Sadece anlamadığım şey eşiniz böyleyken neden bebek yaptınız? Bebeğinizede bas bas bağırsın manyak manyak hareketler olsun diye mi? Şimdi 2 aylık ilerde bu öfkeden oda nasibini alacak sizin sayenizde. Sırf anne olmak için yada çocuk olsun düzelir mantığı ile bebek yapmak çok bencilce olan çocuklara oluyor bi noktadan sonra herkes keyfine bakar ama çocuk ömür boyu o yükü taşır malum sen kocayı boşarsında insan babasını boşayamaz. Düzelme yoksa boşan bu saatten sonra tek düşünmen gereken şey bebeğin menfaati.
Düzelir diye bebek yapılır mı hiç.4 yıl bir süre bebek yapmadık.Uzun bir süredir düzgün davranışlar sergilediği için o dönem korunmayı bırakıp bebeğimiz olsun diye istedik.Maalesef ki bir şey değişmiyor acı gerçek.Ben ilaç kullanırken geçti sanmıştım bu kontrol problemleri ama geçmemiş

Daha sakindi.Normale yakın diyebilirdim.Anlık yapmak istediğini yapıyor.Sonra pişman oluyor ben konusunca.Ama konuşmaktan o kadar yoruldum ki artık.Hüc bitmiyor konuşmalar anlatmalar.
Açıkçası bu konuşmalar pek anlamlı değil. Eşiniz hasta bunu kabul etmesi gerekiyor. Şöyle düşünün gribi konuşarak yenebilir miyiz? Ya da kırılan kol konuşarak düzelir mi ? Hayır. Eşiniz de hasta ve bunu istemsizce yapıyor. Nasıl diğer hastalıkların tedavisi için ne gerekirse yapıyoruz bunun için de ilaç kullanması gerekiyorsa kullanmalı. Belki muadile geçer ama kullanmalı

Insanlari degistirmek mumkun degil.
Hele erkekler kadinlar gibi colugum cocugum var, sesimi cikarmadan oturayim, cocugum anasi-babasi ayri büyümesin diye alttan almiyorlar. Bakin sizde goruyosunuz. Kocaniz "bebegim var, psikolojik destek almaya devam edeyim" demiyor.
2 aylik bebek henuz algilayamamis olabilir ama buyudukce babasinin ofkelerinden korkacak. Size bagirmasindan ürkecek. Ben 2 yasindaki kizimin yaninda anneme seslensem korkuyor. Evde kavga gürültü olsa kimbilir ne halde olurdu.
Neyse sizin kocaniz bu, kumaş bu, degismez. Psikolojik destek almaktan da kaçıyorsa bosanin diyeceğim

Açıkçası bu konuşmalar pek anlamlı değil. Eşiniz hasta bunu kabul etmesi gerekiyor. Şöyle düşünün gribi konuşarak yenebilir miyiz? Ya da kırılan kol konuşarak düzelir mi ? Hayır. Eşiniz de hasta ve bunu istemsizce yapıyor. Nasıl diğer hastalıkların tedavisi için ne gerekirse yapıyoruz bunun için de ilaç kullanması gerekiyorsa kullanmalı. Belki muadile geçer ama kullanmalı
Kabul ediyor durumunu.kendini kontrol edebildiğini düşünüyor o yüzden kullanmak istemiyor.Zorlasam kullandırırım ama bir şeyler için zorlayıp konuşmaktan çok yoruldum.cocuk eğitir gibi o yanlış bu yanlış demekten çok yoruldum.İlacı kullansa da kendisinin hiç evlenmemesi gerektiğini düşünüyor kendi hal ve hareketlerinikontrol edememesinden dolayı.

Mutlaka ilaç kullanmalı, o patlama anlarında ya bebeği alıp duvara vurursa🙄ilaç almadan yanına yaklaşmayın, net konuşun ya ilaç ya boşanıcam çocukları göremezsin diyin. Şimdi bağırır, durumu ilerlerse tedavi olmazsa şiddet de uygular başka şeyler de yapar emin olun.
Fiziksel temas yok hiç olmadı ama o şekilde bağırmaları derin yara açıyor bende dahi

Insanlari degistirmek mumkun degil.
Hele erkekler kadinlar gibi colugum cocugum var, sesimi cikarmadan oturayim, cocugum anasi-babasi ayri büyümesin diye alttan almiyorlar. Bakin sizde goruyosunuz. Kocaniz "bebegim var, psikolojik destek almaya devam edeyim" demiyor.
2 aylik bebek henuz algilayamamis olabilir ama buyudukce babasinin ofkelerinden korkacak. Size bagirmasindan ürkecek. Ben 2 yasindaki kizimin yaninda anneme seslensem korkuyor. Evde kavga gürültü olsa kimbilir ne halde olurdu.
Neyse sizin kocaniz bu, kumaş bu, degismez. Psikolojik destek almaktan da kaçıyorsa bosanin diyeceğim
Değişmez ben de inanıyorum değişmeyeceğine artık.Gercekleri söyleyince de hakaret edecek bir kelime dahi söylemesem hakaret ettin diye kurup kafasında benden uzaklaşıyor.

Fiziksel temas yok hiç olmadı ama o şekilde bağırmaları derin yara açıyor bende dahi

Orası tabi ki korkunç, salonun ortasında bağıran çağıran tepinen böğüren ve bunu sıkça yapan biri korkunç🙄bebek için de korkunç gariban kimbilir ne kadar korkuyordur...tedaviyi kabul edene kadar kov evden tedaviye razı olmadan da gelmesin.

Değişmez ben de inanıyorum değişmeyeceğine artık.Gercekleri söyleyince de hakaret edecek bir kelime dahi söylemesem hakaret ettin diye kurup kafasında benden uzaklaşıyor.

Uzaklaşsın. Sizde yakinlasmasi icin hicbir müdahalede bulunmayin. Esinizde sadece durtu kontrol bozuklugu yok ayni zamanda tam bir drama queen. Siz ona hakaret ediyosaniz, onun bagirmasi ne oluyormus? Manipulatif davraniyor burdan bakinca

Bebeğe tahammülü nasıl? Bebek bu zaten uyumuyoruz bölük pörçük gece uykudan kaldırıyordur ağlar bağırır vs ona da kızıyor mu bebeğe 🥺

Uzaklaşsın. Sizde yakinlasmasi icin hicbir müdahalede bulunmayin. Esinizde sadece durtu kontrol bozuklugu yok ayni zamanda tam bir drama queen. Siz ona hakaret ediyosaniz, onun bagirmasi ne oluyormus? Manipulatif davraniyor burdan bakinca
Yemin ederim aynı şeyi geçen gün düşündüm tam bir drama quenn.Hersey bu kadar dramatize edilmez

İlacı kullanmaya devam etsin. Nereye kadar çekeceksin şimdiden sinirlerin bozulmuş seninde yakında çocukta etkilenmeye başlar. Boşanmayı hiç düşünmedin mi?
Kaç kez düşündüm.Öyle bir masum olduğuna ikna ediyor ki yaptığı herseyin geçmişten geldiğine.Her seferine ikna ediyor ve ben her seferinde onu anlamaya çalışırken ve onu bir şekilde yönlendirirken buluyorum kendimi.

X