Eşimin yalan söyleme alışkanlığı

Bence sorun sizin kişiliğiniz yalan söylenmesini istemiyorsanız salın bazı şeyleri böyle yaşanmaz, adam da çatışmadan huzursuzluktan nasihattan kaçınmak için böyle yapıyo ki mecbur. Verdiğiniz tüm örneklerde adamın zerre bi kusuru, yanlışı yok ama bunlarda yalan söylemeyi seçtiyse kendinizi sorgulayın.
ortak paramızın durduğu hesaptan eski eşine benden gizli para göndermesi de mi kusursuz bir davranış? En azından söyleyebilirdi.

Bence sorun sizin kişiliğiniz yalan söylenmesini istemiyorsanız salın bazı şeyleri böyle yaşanmaz, adam da çatışmadan huzursuzluktan nasihattan kaçınmak için böyle yapıyo ki mecbur. Verdiğiniz tüm örneklerde adamın zerre bi kusuru, yanlışı yok ama bunlarda yalan söylemeyi seçtiyse kendinizi sorgulayın.
Evet doğru benim kişiliğimden kaynaklanıyor, hiç salmıyorum adamı. Eski bir öğrencisi var, kızla arkadaş gibi olduk bir kaç kez kahve içtik vs. Bu kız erkek arkadaşıyla sürekli kavga ediyordu, ağıza alınmayacak hakaretler ediyordu adama sonra da barışıyordu, en tasvip etmediğim şey, bir de üstelik adam evliydi. Neyse ben bir akşam yazlıktayım. Bu kız yine aramış eşimi erkek arkadaşıyla kavga etmiş ayrılmış morali bozukmuş. Eşim benim yazlıkta olduğumu söylemiş ama yine de kızı teselli etmek için gecenin 10unda gitmiş buluşmuş. Tamam buraya kadar bir sorun yok. Bana söyledi böyle böyle dedi. Ben de dedim ki "iyi etmişsin ama evine gitme" dedim. Yani kız yalnız yaşıyor, evine gitmesi uygun olmaz, şimdi kızın psikolojisi biraz bozuk, sevgiliden ayrılmış falan, ne olacağını bilemeyiz, en azından eşim zor durumda kalabilir, diye evine gitme dedim. Neyse gece saat 1.30da eve geldim diye beni aradı. Ben hiçbir şey sormadım "kafede oturduk, evine kadar geçirdim, apartmanın kapısında bıraktım" dedi. Aradan bir yıl mı ne geçti ortak bir arkadaşımızla muhabbet ediyoruz bizim evde. O arkadaşımız da o kızı tanıyor okuldan. Eşim muhabbet esnasında "evine gittim o akşam kahve içtik" vs dedi. Ben şok. Sonra yalnızken eşime sordum. "Sen evine mi gittin? niye bana söylemedin? yalan söyledin gitmedim dedin" dedim. Kız kafeden dönüşte eve davet etmiş, bu da kırmak istememiş, hiç bir şey olmamış sadece kız kahve yapmış o da içmiş. bana söyleseymiş kızarmışım o yüzden söylememiş. Yani evet benim tepkim yüzünden bana yalan söylüyor. Her şey benim suçum. Haklı, bana yalan söylemeseydi doğruyu söyleseydi tepki verirdim muhtemelen, vereceğim tepki de nasihat etmek olurdu ama yemin ederim ki memleketteki kadınların ve hatta buradaki kadınların büyük çoğunluğunun böyle bir olaya vereceği tepkinin yanında benimki devede kulak kalırdı. Şimdi bu konuda yalan söyleyince insanın güveni kırılıp da acaba kahveden fazlası mı oldu? diye düşünmez mi? Eşimin kişiliğini bildiğim için düşünmedim ama yalan söylemesine kızdım. Oturdum kendimi sorguladım. Kıskanç biri miyim? şupheci veya baskıcı biri miyim? eşim neden bana yalan söyleme gereğini hissetti diye. Bir evine gitme dedim o kadar, baskı mı oluyor şimdi bu?
Şimdi bunu buraya konu olarak açsaydım ne aldatılmışlığım kalırdı ne eşimin yalancılığı ne pisliği, billahi boşatırdınız beni.

Son düzenleme:
Benim karşımdaki insan baskıcı, daraltıp bunaltan her şeyden nem kapabilen bir insan ise açıkçası bende yalan söyleyebiliyorum, bu hiç normal ve doğru bir şey değil tabi ki. Fakat karşımda relax ve anlayışlı bir insan varsa asla ve asla hiçbir şeyi çarpıtmıyorum, inanılmaz rahat hissediyorum. Çünkü biliyorum ki gereksiz yere bir ton laf etmez, beni kontrol etmeye çalışmaz, ruhumu sıkmaz, beni anlar.

Farkında değilsiniz belki ama bir şekilde böyle hissettirdiğinizi düşünüyorum.
Yine de bu sebep yalanı meşrulaştırmaz. İkinizde bir terapi alabilirsiniz, eminim çok iyi gelecektir.

para gerçekten çok pis bir şey. Dünyada üzerinde en çok mikrop barındıran nesne. tabi ki dokununca ellerimizi yıkıyoruz ya da böyle bir imkan yoksa kolonya/ dezenfektan sıkıyoruz.
paranın pis oldugunu bılıyorum elden ele gecen bırseyın temız olması zaten ımkansız ama posetle tutmak falan cok utopık masumlar apartmanındakı safıye gıbı bu kadar streslık bırsey yok yanı bunun ustune planlar konusmak bıle cok yorucu dusunsenıze keske daha rahat olsanız zaten el yıkanmalı yoksa kolonya dezenfektan bu zaten olmalı ama bunun ustune sunu yapalım boyle tutalım yedı denız suyuyla abdest alalım mıkrobu kırılsın ısıne gırersenız altından kalkamazsınız cunku dunyanın kendısı komple mıkrop kendımız bızlerde komple mıkrobuz

Eski konularınızdan hatırladığım kadarıyla siz aşırı pimpirikli, endişeli ve aşırı kontrolcü bir insansınız. Adamı oldukça sıktınız bu pandemi döneminde. Hala paraya dokunmamak falan durumun vehametini gösteriyor zaten.

O yüzden bana normal geldi. Ben eşinizin yerinde olsam ben de söylerdim ufak tefek yalanlar.
katılıyorum
Arkadaşından para alması için benden onay gerekmez tabi ki de, ben onay için değil ben telaşlanmazdım arkadaşından alırdı anlamında dedim örnek olarak. Arkadaş da samimi bir arkadaş bu arada yine de kendi bilir ama telaşlanacağım diye yalan söylemiş. Bu arada evet karavana dolap yaptırması konusunda hayır derdim gerçekten de; benim hayır diyeceğimi bile bile yaptırmış gizli. Eski eşe para konusuna da hiç girmeyim. yine de "Göndermek istiyorum içim rahat değil" ya da "öyle gerek gördüm gönderdim" deseydi ok diyecektim. Ben herşeyimi söylüyorum, bazen o da bana baskı yapıyor ama ben yine de yalan söylemiyorum, neyse onu söylüyorum. Hadi yalan söylemesi benim yüzümden olsun, annesine babasına arkadaşlarına vs de söylüyor.

Ben kendimde arıyorum suçu zaten hep, benim düzelmem gereken noktalar var da, eşim annesine babasına, arkadaşlarına, ohoo benden başka çok kişiye yalan söyleyip duruyor.

Bence sizin yalan kavramınız algınız farklı. Kocam beni arayıp yanına para aldın mı dicek ben de aldım dicem oda 9474747 tane şey kuracak kafasında yok arkadaşından al derdim yok bankamatikten çek derdim dicek arkamdan gerçekten 1 dakika çekmem bu adamı ne münasebet
. Size ne ? Bu kadar mudahil olup her yaptığını sizin doğrunuz şekilde yaptırmaya çalışıp belki eleştirdiğiniz için size her koşulda yalan söylemeye çalışıyor ya da geçiştiriyor.
Eski Eşine para göndermesi konusunda haklısınız fakat oda benim gözümde yalan değil. Eğer siz ona sorsaydınız yolladın mı o inkar etseydi evet ozaman yalan olurdu.
Belli ki sorun çıkmasın diye size bahsi açmamış parayı göndermiş bu kadar.
Bence siz de terapi alın bu durum çok dürüstlük abideliğinden falan değil çünkü takıldığınız şeyler absürd.

Sevgili arkadaşlar, bu son pandemi döneminde biraz sarsılmış olsak da eşimle gerçekten güzel giden bir evliliğimiz var. Birbirimizi çok seviyoruz. Bana karşı ilgisi sevgisi ve sefkati gerçekten çok güçlü. Tartışsak bile hemen anında özür diler (ben haksız olsam bile), birbirimize çok düşkün ve bağlıyız ancak eşim yalan söylüyor.
İrili ufaklı yalanlar.
Sadece bana değil annesine babasına, ablasına, bazı arkadaşlarına vb. Sebebi de "üzülürler, babam kafasına takar" vb. Bana söylediği yalanlar içinse "sen çok pimpiriklisin, kafana takardın, üzülürdün, tartışma çıkardı keyfimiz kaçardı" vb
Mecburen yalan söylüyormuş keyfinden değilmiş.
Tamam kendimi de sorguladım acaba ben çok mu tepki veriyorum bazı şeylere? adam rahat edemiyor mu? diye ve bu konuyu da defalarca konuştuk. İnanın çok anlayışlı bir insanın hatta pek çok kadının kabul etmeyeceği ya da sorun çıkartacağı konuları kabul ettim, sorun çıkarmadım vs onunla empati yaptım hep. Ama yine de yalan söylemek onda alışkanlık olmuş adeta.
Bu durum benim ona karşı olan güvenimi oldukça zedeliyor artık. Ben çok sevdiğim için herşeyi affedebilirim ama yalanı affedemem. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. Ben ona hiç yalan söylemem mesela, olduğu gibi herşeyi anlatırım, sorunca neyse onu söylerim, bazen tartışırız ama neticede anlaşırız. O niye yalan söylüyor?
Yalanları "Beyaz" yalan niteliğinde şeyler kötü bir niyeti yok ama benim yalanın beyazına da siyahına da moruna da pembesine de tehamülüm yok. Sizlerin de eşlerinizle aranızda "beyaz" yalanlar oluyor mu? normal bir şey mi bu? ben mi abartıyorum? Yoksa haklı mıyım? Haklıysam ne yapayım? ne kadar konuştuk bu konuyu ama değişmedi.

Örnek isteyenleriniz olacaktır. en son örneği vereyim. Evelsi gün evden çıkarken yanına para almaya unuttuğunu fark ettim. Aradım telefonla "Sen para almaya unutmuşun" dedim "Yok ben aldım merak etme" dedi. Almamış, almadığını söyleseymiş ben telaşlanacakmışım. Telaşlanmayacaktım, ya dön eve al diyecektim ya da yanındaki arkadaştan bir 20lira iste sonra veririz, diyecektim. Arkadaşından da isteyememiş çünkü biz pandemi nedeniyle hala dikkat ediyoruz, dışarıda maske takıyoruz, mecbur kalmadıkça paraya vb dokunmuyoruz (ya kredi kartı kullanıyoruz ya da para üstünü vs poşetle alıyoruz elle dokunmamak için ya da ellerimizi dezenfekte ediyoruz ). Bu yüzden söylememiş arkadaşından da istememiş benden korkusuna. Başka yalanlar da var örneğin eski eşine para göndermiş benden gizli, ben eşimin telinden whatsapla kendime göndermek için foto çekerken, whatsap yazışmalarını gördüm tesadüfen. eski eşi bundan para istemiş (büyük bir para değil) bu da göndermiş. Bana söylememiş çünkü eski eşine çok kızmış, bir kereliğine göndermiş, bana söyleseymiş keyfimiz kaçacakmış falan. Eski bir çekme karavanımız var, onun dolaplarını yeniletmiş marangoza benden gizli, bana söyleseymiş ben "hayır" diyecekmişim vs. bunun gibi şeyler.
Değişmez. Böyle kabul etmeniz lazım yoksa siz acı çekersiniz

Evet doğru benim kişiliğimden kaynaklanıyor, hiç salmıyorum adamı. Eski bir öğrencisi var, kızla arkadaş gibi olduk bir kaç kez kahve içtik vs. Bu kız erkek arkadaşıyla sürekli kavga ediyordu, ağıza alınmayacak hakaretler ediyordu adama sonra da barışıyordu, en tasvip etmediğim şey, bir de üstelik adam evliydi. Neyse ben bir akşam yazlıktayım. Bu kız yine aramış eşimi erkek arkadaşıyla kavga etmiş ayrılmış morali bozukmuş. Eşim benim yazlıkta olduğumu söylemiş ama yine de kızı teselli etmek için gecenin 10unda gitmiş buluşmuş. Tamam buraya kadar bir sorun yok. Bana söyledi böyle böyle dedi. Ben de dedim ki "iyi etmişsin ama evine gitme" dedim. Yani kız yalnız yaşıyor, evine gitmesi uygun olmaz, şimdi kızın psikolojisi biraz bozuk, sevgiliden ayrılmış falan, ne olacağını bilemeyiz, en azından eşim zor durumda kalabilir, diye evine gitme dedim. Neyse gece saat 1.30da eve geldim diye beni aradı. Ben hiçbir şey sormadım "kafede oturduk, evine kadar geçirdim, apartmanın kapısında bıraktım" dedi. Aradan bir yıl mı ne geçti ortak bir arkadaşımızla muhabbet ediyoruz bizim evde. O arkadaşımız da o kızı tanıyor okuldan. Eşim muhabbet esnasında "evine gittim o akşam kahve içtik" vs dedi. Ben şok. Sonra yalnızken eşime sordum. "Sen evine mi gittin? niye bana söylemedin? yalan söyledin gitmedim dedin" dedim. Kız kafeden dönüşte eve davet etmiş, bu da kırmak istememiş, hiç bir şey olmamış sadece kız kahve yapmış o da içmiş. bana söyleseymiş kızarmışım o yüzden söylememiş. Yani evet benim tepkim yüzünden bana yalan söylüyor. Her şey benim suçum. Haklı, bana yalan söylemeseydi doğruyu söyleseydi tepki verirdim muhtemelen, vereceğim tepki de nasihat etmek olurdu ama yemin ederim ki memleketteki kadınların ve hatta buradaki kadınların büyük çoğunluğunun böyle bir olaya vereceği tepkinin yanında benimki devede kulak kalırdı. Şimdi bu konuda yalan söyleyince insanın güveni kırılıp da acaba kahveden fazlası mı oldu? diye düşünmez mi? Eşimin kişiliğini bildiğim için düşünmedim ama yalan söylemesine kızdım. Oturdum kendimi sorguladım. Kıskanç biri miyim? şupheci veya baskıcı biri miyim? eşim neden bana yalan söyleme gereğini hissetti diye. Bir evine gitme dedim o kadar, baskı mı oluyor şimdi bu?
Şimdi bunu buraya konu olarak açsaydım ne aldatılmışlığım kalırdı ne eşimin yalancılığı ne pisliği, billahi boşatırdınız beni.
Haklısınız bakış açım değişti bu örnekten sonra, hesabınızın da ortak hesap olduğunu bilmiyordum çocuğun masrafı için göndermiş olabilir diye düşündüm hele ortada çocuk yoksa çok daha saçma

Bence eşinizle birlikte yardım almalisiniz.Son yazdıklarınızla beraber sorun tamamen sizde diyemeyiz .Eşiniz hayatını kolaylaştırmak ,o an sizin ona nasihat etmenizi savuşturmak için böyle davranıyor . Muhtemelen kendi ailesi ile ilgili bir konu . Benim babam çok pimpirikli biriydi ve bazı şeyleri hep saklardik . Çünkü çok buyuturdu vs . Bir de eşiniz tamamen doğru söylemenin karşısındaki insanı mutsuz edeceğine inanmış .Küçük küçük başlamış ve alışkanlık haline dönmüs.

. Aradım telefonla "Sen para almaya unutmuşun" dedim "Yok ben aldım merak etme" dedi. Almamış, almadığını söyleseymiş ben telaşlanacakmışım. Telaşlanmayacaktım, ya dön eve al diyecektim ya da yanındaki arkadaştan bir 20lira iste sonra veririz, diyecektim.
Arkadaşım bu düşünce yapısı ve yaklaşım size normal mi geliyor gerçekten?
Arkadaşından 20 TL iste, sonra veririz nedir?
Bu tip bir cümleyi en son oğlum 6. Sınıftayken kurmuştum, iyi hatırlıyorum.
Karşınızdaki kişi çocuğunuz değil kocanız.
Kocam bana böyle bir cümle kursa sen iyi misin? Derim, rahatsız olurum.

Eşimle ilişkimiz çok iyi tek sorun yalan söylemesi diyorsunuz ama ben sizin gibi düşünmüyorum.
Eşinizin haklı olduğu durumlarda alttan alıp özür dilemesi de sağlıklı değil sizin kontrolcü hatta baskıcı tavrınız da.
Ortak hesaptan eski eşine sizden habersiz para göndermesi de yanlış bunu sizden saklaması da.
Bununla birlikte siz herşeyi o kadar takip ve kontrol ediyorsunuz ki nasıl ifade etsem?
Artık kontrol edilmesi/gündem olması gerekenlerle gerekmeyenler, hatta üzerinize vazife olmayan konular birbirine karışmış.

Ayrıca yalan/dürüstlük kavramlarına bakış açınız da çok keskin.
Bazen durumu idare etmek, insanları kırmamak, üzmemek için geçiştirir veya farklı konuşuruz.
Bu yalansa benim yatacak yerim yok o zaman.
Malum idareciyim herkesi idare etmeye çalışırken arada Asena gibi kıvırıyorum.

Eşime kendi ailemle ilgili durumları yansıtmam mesela çünkü diyalogları güçlü değil.
Mesafeli bir ilişkileri var özellikle annemle.
Anneme harçlık gönderirim arada, eşime bilgi vermem.
Sorarsa saklamam ama durduk yere de anlatmam.

Benim size tavsiyem çift terapisi almanız…

E ne yapayım boşanayım mı? Arkadaşların dediği gibi kendimi sorguladım ilk yalanlarda hep. Karşıma alıp konuştum da "sen benim tepkimden korktuğun için bu yalanı söyledin belli ki ama yanlış düşünüyorsun ben senin tarafındayım. bana izah etsen anlayacağım, seni anlamaya çalışacağım. Ama yalan söylersen sana güvenim kırılır" dedim. Son yalanında ise eskileri karşıma çıkarma dedi. ben de "hiçbir söylediğin yalanı affetmiş değilim bana bir daha yalan söylersen hepsini tekrar karşına dizeceğim" dedim.
E tamam dizeceksiniz ne olacak ? Yalandan tamam bir daha yapmam diyip geçecek yine aynı şey olacak, boşanırsınız boşanmazsınız bilemem hayat sizin ama en ufak şeyde bile yalanı ağzına huy edinmiş insanla ben şahsen yapamam ileride daha büyük olaylarda ayakta uyutur beni derim

Ben kendimde arıyorum suçu zaten hep, benim düzelmem gereken noktalar var da, eşim annesine babasına, arkadaşlarına, ohoo benden başka çok kişiye yalan söyleyip duruyor.
bence eşiniz insanların ne diyeceklerini falan kafasına taktığı için laf söz duymamak, insanları üzmemek için bazı gerçekleri saklıyor hayatına çok fazla müdahale edilen insanlarda oluyor bu geçiştirmek için yalan söylemek sizde üstüne gidip sıkıştırıyorsanız o da yalan söylüyordur. bence siz biraz kendi haline bırakın o da yalan söylemeyi bırakır

Ben de çok sık yalan söylerim hatta sanırım eşim dışında kimse hayatımı tamamen bilmez, eşim de yüzde 80 ini bilir , karanlık bi tarafım da yoktur, kimsenin arkasından iş çevirmem çok kendi halimdeyim sadece insanlara kendimi açmayı sevmiyorum dolayısıyla çoğu zaman çoğu şeyi saklıyorum veya farklı anlatıyorum ama eşim enterasan bi şekilde güvenir bana hiç beni sorgulamaz, yalan söylediğimi bilse bile benim haberim vardı der kollar beni, çünkü sanırım hassasım ve insanların yorumları üzüyor beni. O da bunun farkında sen kendini böyle koruyorsun der. Örneğin şu aralar inanılmaz gündemimde olan bi konu var deli gibi araştırıyorum ama kimse bilmiyor biri tahmin etse reddedirim.

Konuya yapabilecegim tek yorum arkadastan para alma muhabbetiniz bir kari koca arasinda gececek bir muhabbet degil. Bana cok garip geldi. Esinizin muhakeme yetenegi mi yok, parasiz ciktiginda ne sikinti yasar idrak etmekten mi aciz, bu sorunu nasil cozecegini bilemeyecek kadar mi yetersiz? Bir cocuga boyle tembihte bulunabilirsiniz ancak. Siz sanki baska rollere burunmussunuz bu evlilikte. Annesi degilsiniz ki. 🤷‍♀️

Pis su deposunun henüz değiştirilmesine gerek olmadığını söylemiştir usta, o da onun için ayırdığı parayı başka bir şeyi düzeltmeye harcamıştır. Bunun için sizden ayrıca izin alması gerekmemeli.

Geçen hafta arabamı bakıma verdim. Akünün değişmesi gerektiğini düşünüyordum daha çok onun için gittim. Usta aküde sorun yok iyi durumda ama termostat su kaçırıyor dedi, termostatı değiştirdik. Bunu eşime söyleme gereği duymadım çünkü karar verebilecek yaştayım. Bu yalan söylemek değil ki.

Katılıyorum
Yalan söylemekle gerçekleri saklamak veya bir durumu söylememek/söylemeye gerek duymamak arasında fark var.

Ben ona hiç yalan söylemem mesela, olduğu gibi herşeyi anlatırım, sorunca neyse onu söylerim, bazen tartışırız ama neticede anlaşırız. O niye yalan söylüyor?
Yalanları "Beyaz" yalan niteliğinde şeyler kötü bir niyeti yok ama benim yalanın beyazına da siyahına da moruna da pembesine de tehamülüm yok.
gül hanım ben sizin eski konularınızı az çok hatırlıyorum. o yüzden kaçırdığınız bir şey var. siz yalan söylemiyorsunuz ona evet,çünkü ondan çekinmiyorsunuz. ancak eşiniz sizden çekiniyor. çünkü adamı gerçekten çok baskılıyorsunuz.

çekinmekten kastım ay beni dövecek bana bağıracak değil, ortam gerilecek kavga edeceksiniz ve söyleneceksiniz.

bu söylenme kısmı karşı taraf için inanılmaz çekilmez oluyor.

adam sizin söylenmelerinize maruz kalmamak için geçiştirmeye çalışıyor. bence eşinizi yalan söylemeye iten sizsiniz.

covid değil siz bence genel anlamda çok baskıcısınız,bence biraz nefes alma zamanı geldi. hem kendiniz için hem de eşiniz için.

psikologa gitmenizi öneririm. yoksa karakteriniz maalesef çok yıpratıcı :/

Haklısınız bakış açım değişti bu örnekten sonra, hesabınızın da ortak hesap olduğunu bilmiyordum çocuğun masrafı için göndermiş olabilir diye düşündüm hele ortada çocuk yoksa çok daha saçma
ya işte siz derken sizi, yani şahsınız kastetmedim, hani genel olarak kk demek istedim :) Aslında tüm bu yalanların birikimi bendeki. Örn bu eski eş olayının öncesi da var. Tüm bunlar birikince küçücük bir yalan batıyor bana sanırım o para almayı unuttuğu örnekteki gibi (aslında önemsiz bir yalan). Ayrıca anne babasına söylediği "beyaz" yalanlar yüzünden bazen zor durumda kaldığım oluyor, annesi bir şey soruyor bana mesela, ben de yalanı çıkmasın ortaya diye kıvırtmak zorunda kalıyorum. Benim annem ise beni asla (kendisine) yalan söylememem üzerine yetiştirdi. Kendi anneme hiç yalan söylemedim gençliğimde. O da beni hiç sıkmadı, hep konuşarak anlaştık. Ama bakıyorum eşimin ailesinde yalan yaygın, Annesi babasına yalan söylüyor ya da bir şeyler gizliyor. Eşim gizliyor, ablası da vs.

adam hakliyken bile anında özür diliyorsa dönüp bi kendinize bakın derim.
eşiniz fazla pasif yönetilmeye müsait siz fazla kontrolcü. adamın savunma mekanizması haline gelmiş beyaz yalanlar.
Ama ilişkimizin en en başından beri yapıyor bunu. hatta her seferinde şaşırıyordum "sen niye özür diliyorsun hatalı olan benim özür dilemem gerek" diyordum.

Eşinizin sürekli o alınmasın bu gücenmesin şu söylenmesin diye yalan söylememesi gereken konularda bile bu yola başvurması doğru değil. Aslında bir yerde geçiştiriyor. Nereden mi biliyorum bunu ben de yapardim. Eşimle bir dönem sorunlarımiz vardı ve çok baskıcıydı. En basidi bugün çikolata yedin mi derdi hayır yemedim derdim o gün kaçamak yapmıştım halbuki her şeyi söylemek zorunda mıyım, yedim desem de niye yedin yok kilo yapacak şekerim olacak bi ton laf sayacaktı karakteri bu çünkü. makinadaki nutella artıklı kaşığı bulup niye yalan söylüyorsun diye dünyası başına yıkılmış gibi davranırdı. Sana güvenemiyorum falan derdi. Para, aldatma, üçüncü şahis asla yok bu tarz konularda aramşzda anlaşmazlik yalan vs.

bir gün dayanamadım başladım ağlamaya o kadar kontrolcü ve şüphecisin ki kendimden bile şüphe ediyorum artık acaba gerçekten yaptım mı ben bunu diye. Evliliğim bitecekti bu yüzden, insanı ciddi anlamda bunaltıyor kişiye serbest alan bırakmamak, sürekli kendi fikirlerini dayatmak.

ben siz öylesiniz demiyorum ama eşinizin ailesi de baskıcı kendi dedikleri olsun diyen kişiler ise çocukluktan da huy kalıyor. Benim öyleydi misal aynen annem üzülmesin babam kızmasin ufak tefek yalanlar söylerdim. Benim de hatam oldu fikrimi açıkça belirtmek yerine saklamayı tercih ettim o da yalan oluyor işte. Sonra eşimle konuştuk o bana baskıcı davranmayı kesti ben de beyaz kırmızı her ne dersen adına saklamayı, geçiştirmeyi, yalan atmayı bıraktim şimdi ikimiz de daha iyi anlaşıyoruz ve rahatız. Ben de cok rahatladim.

tavsiyem eşiniz ile konuşun. Karakterinizi biraz törpüleyin siz de baskıcı iseniz. Evliliğe saygısı varsa her iki tarafın zaten kendini toparlar, kimse böyle sacma sapan durumlardan güven kaybetmek ilişkisini sarsmak istemez. Her şey tek taraf ile bitmiyor, karşılıklı çaba göstermelisiniz bu durumu aşmak için. Sevgiler

X