Eşler arası para mevzusu

Eşim böyle düşünmeme sebep oluyor malesef. Beni yönetmeye çalışıyor. Ne gerek varlarından sıkılıyorum. Ona sormadan bir şeyler yapmak istiyorum oda kabul etti zaten ancak ne kadar isteyeceğimi bilmiyorum.

Öyle maaş gibi para istemiyorum ben. Kendim lazim oldukca bittikce cekebilirim sormadan. Butcemize gore yuksek miktar bir durum olursa anca söylerim, eşim de söyler.

Ekonomik kosullar fazlasiyla dengesiz. O yuzden meblag belirleyenezsiniz. Benim ek kartim vardi ordan harciyordum evli ve issiz olduğum donemde. Odemeler arttiysa aramizda konuşuyorduk bu ay ek karttan tahmini şu kadarlik harcayalim gibisinden

Her ailenin dinamiği farklıdır.Ben sizi anlıyorum illa kuralı ortak bütçe değil...Şöyle soyleyeyim,ben lüzumsuz harcama yapmam aylık 10 bin şahsi harcamalarim için yetiyor eğer eve alışveriş vs yapmiyorsam.Bazen kuaförde rofle gibi masraflı bir şey yaptırirsam ya da pahalı bir çizme mont vs aldiysam destek istiyorum...(Ben çalışıyorum kendime ayirdigim bu kadar)Ona gire siz de 10-15 bin gibi bir tutar belirleyebilirsiniz

Eşiniz de olsa bir başkasının maaşında oransal olarak hakka sahip değilsiniz. Neye ne kadar ihtiyacınız varsa alır geçersiniz. Atıyorum kozmetik alışverişi yapmanız gerekiyordur,gider alırsınız. Normal rutininizde 2000 liralık krem kullanırken,çalışmayınca bunu almayayım da gidip el kremi alıp suratıma süreyim demezsiniz. Veya sinemaya tiyatroya gideceksinizdir,kaç lira olduğunun bir önemi yok ki,ya da sinemaya bu ay gideyim tiyatroya param kalmadı diğer ay giderim de demezsiniz ki. Eşiniz bir kart çıkarttırır size,oradan kullanırsınız. Zaten mutfak vs masraflara da çalışmayınca siz bakarsınız,hazır çıkmışken kendi ihtiyaçlarınızı da kendiniz alırsınız,sosyalleşirsiniz

Bence aylık 10k alın ve o ay başka şeylerde isteyin yetmiyo vs diye sonra kendiliğinden ortalama bir bütçe çıkar hatta eşiniz der şu kadar veriyim ona göre harca diye 😂

Bizim de eşimle hesaplar ayrı gibidir. O eve bakar ben kendime 😅 ama ne kadara ihtiyacınız olacağını biz bilemeyiz bunun hesabını bilecek olan sizsiniz. Ne kadar maaş alıyordunuz? Genelde ne kadar harcar ne kadar kenara koyuyorsunuz? Kenarda şu an için bir birikiminiz var mı? Biraz kendi hesabiniza göre düşünün. Ben işten ayrilsam su an için 20 bin minimum isterdim hesabıma. Ayrıca da yine ihtiyaç duysam yine isterim. Ha ama böyle uzsktan konuşmak çok güzel 😅 doğum iznimde çalışırken biriktirdiklerimj kullandım eşimden istemedim. Ama şimdiki aklım olsa maaş gibi göndermesini idyffhryyt ya

Benim eşimin maaşı bir tık üstte ek gelir olabiliyor bazen.Her ay düzenli olarak çalışsam da çalışmasam da para gönderiyor.Kredi kartından 2 bin küsur harcıyorum bir de 7500 gönderiyor maaş günlleri.Ek 300 500 daha yolluyor.Ben onunla evden birşeyler yaptığım için sermaye yapıyorum.Bireysel emeklilik ve parça parça da bagkurumu ödüyorum.ekstra da istemiyorum.

Dışarı çıkarır mı? Dışarda yemek yer misiniz?
Mesela çıktınız avm ye gittiniz ceket beğendiniz alayım mı sana der mi?
Tatile götürür mü?
Bazı erkekler cimrilikten değil gerçekten bir kreme 1000 vermekten ne gerek var diyebilir bu onu cimri yapmaz ben de bazen diyorum ne gerek var diye 😅

Bir de hastalığınız için çok geçmiş olsun dilerim 🙏🏻 fakat siz işi bırakıp evde olacaksanız evde atak tuttuğunda kim ilgilenecek sizinle? Müdahale edilmediğinde olumsuz sonuçlanabilir demişsiniz

Bende zaten sürekli para istememek için her ay kendi düzenli olarak yatırsın hesabıma diye düşündüm. Kart kullanmaktansa nakit istiyorum tek fark bu.
Benim kartım var,evden calısmaya basladım geçtigimiz yaz,maaşımı biriktiriyorum bankadan cekmedim hiç,yatırım hesabı vb şekilde değerlendiriyorum.
Kartı eşim ödüyor,para da olur cebimde ama şu kadar harcıyorum bu kadar harcıyorum diyemem,mutfak alışverişi,çocukların tüm eksiklerini ben kartla hallediyorum,dışari cıkarsak cocuklarla masrafları da aynı şekilde,aracın yakıtı, hgs hepsi karta yansıyor.
Sonuçta evliyiz ikimizin parası biriktirdigimiz yada harcadığımız. Büyük bir harcama yapmayacaksam konuşulacak bir durum yok aramızda. Arabayı servise götürdüm diskler,balatalar değişti 23 bin lira tuttu mesela bu büyük bir kalem ama zorunlu da bir harcama kartla ödedim,karta yatırılacak.
Lazım olursa eşime söylemesi yeter hemen hesabına aktarabilirim hesabımdaki miktarı. Ne ben ne eşim ne aldin,nereye harcadın diyecek kafada degiliz ki zaten ikimizde gereksiz harcamalar yapmayız pek.
Şimdi siz miktar belirleseniz ve yetmese sorun olur mu onu değerlendirmeniz gerek. Atıyorum 20 bin lira istediniz,ekstra bir durum oldu yetmedi,eşiniz size ben sana her ay 20 bin lira veriyorum nasıl yetmiyor diyecek biri mi? Yada parayı verip mutfak,fatura vb masrafları size ödetir mi?
Maaş gibi ödeme almak tuhaf geldi bana ama eşinizi de siz tanıyorsunuz ne denir bilemedim.

Elbette öyle ancak şöyle bir durum var. Sürekli alışveriş yapan, sürekli dışarı çıkan birisi değilim. Belki harcamayayıp biriktireceğim ama kesin olarak her ay almak istiyorum çünkü eşimi o şekilde alıştırmak istemiyorum. Her ay net bir şey vermesi gerekiyor
Bütün harcamlar çıkınca geriye kalan para ne kadarda cumhuriyet ,çeyrek altın v.s alın. Her ay durum ayni olmaz tabiki . Kalan paraya duruma göre hareket edersiniz

Her ailenin dinamiği farklıdır.Ben sizi anlıyorum illa kuralı ortak bütçe değil...Şöyle soyleyeyim,ben lüzumsuz harcama yapmam aylık 10 bin şahsi harcamalarim için yetiyor eğer eve alışveriş vs yapmiyorsam.Bazen kuaförde rofle gibi masraflı bir şey yaptırirsam ya da pahalı bir çizme mont vs aldiysam destek istiyorum...(Ben çalışıyorum kendime ayirdigim bu kadar)Ona gire siz de 10-15 bin gibi bir tutar belirleyebilirsiniz
Sizin bütçenizi bilemem elbette ama konu sahibinin eşi 60 bin TL kazanıyormuş zaten. 10-15 bin kişisel harcama fazla değil mi her ay? Ne bileyim aylık kıyafet, bakım, dışarıda yeme içme vs için fazla gibi geldi. Ha tabi kendine birikim yaparsa o ayrı. Konu sahibi bence kesinlikle ya sigortayı dışarıdan yatırmalı, ya bireysel emeklilik vs kendini güvenceye almalı.

Ben de giyim kusam bakim vs severim belki de ayda 15 binden fazla harcadığım oluyordur ama her ay her ay değildir heralde. Değildir dimi:KK70:

Merhabalar hanımlar.. Kafama takılan bir konu var sizlere danışmak istiyorum. Şuan evliyim. On senedir çalışıyorum, ancak artık işten çıkmak zorundayım çünkü ciddi ve kronik bir sağlık sorunum var yaklaşık bir senedir.

Her zaman kötü durumda değilim ama atak geldiği zaman bayılıyorum ve erken müdahale edilmezse ölümle bile sonuçlanabilirmiş. İş yerinde çok fazla atak geçirmeye başladım artık dayanamıyorum ve çok sevdiğim işimden ayrılmak zorundayım.

Benim sizlere sorum şu; Eşim biraz pinti mi desem yoksa tutumlu mu bende pek anlayamadım açıkçası kendim çalıştığım için kendi paramı harcıyordum pek ilgilenmiyordum bu konuyla. Evin market, fatura, vs gibi tüm giderlerini eşim hallediyor. Ben sadece ne eksikse söylerim o alır. Bir çocuğumuz var onun ihtiyaçlarınıda yazarım, eşim gider alır. Ortalama 20 bin lira mutfak, fatura vs kısaca tüm ev gideri masrafımız. Ev kendimizin arabamız var. Herhangi bi borcumuz yok. 60 bin lira maaş alıyor.

Sormak istediğim bu para içinde benim hakkım olan para ortalama nedir sizce? Elbette herkesin harcayacağı para aynı olmaz. Kimisi harcar, kimisi biriktirir. Yani harcayayım veya harcamayayım fark etmez. Benim sorum net olarak şu, sadece benim kişisel ihtiyaçlarım için sosyalleşebilmem için vs. kısacası benim hakkım olan en az miktar nedir?
Anlaşıldığımı umarak yorumlarınız bekliyorum. Teşekkür ederim. 🌸
Yani bunu maaş gibi düşünmemelisiniz bence. Ne zaman neye ithyiacınız olursa ona göre değişir. Bi limiti olmamalı diye düşünyorum

Artık öyle içselleştirilmiş ki insan eşine bile yük olurmuş gibi hissediyor. Çok müsrif de olma ama ihtiyaçlarını da karşılasın bir zahmet. Kadının iş yükü ev ve iş dahil erkekten fazlası. Anneleri istese dünyayı sererler. 😂 Tabi ki annesi oda sen de eşisin.

Merhabalar hanımlar.. Kafama takılan bir konu var sizlere danışmak istiyorum. Şuan evliyim. On senedir çalışıyorum, ancak artık işten çıkmak zorundayım çünkü ciddi ve kronik bir sağlık sorunum var yaklaşık bir senedir.

Her zaman kötü durumda değilim ama atak geldiği zaman bayılıyorum ve erken müdahale edilmezse ölümle bile sonuçlanabilirmiş. İş yerinde çok fazla atak geçirmeye başladım artık dayanamıyorum ve çok sevdiğim işimden ayrılmak zorundayım.

Benim sizlere sorum şu; Eşim biraz pinti mi desem yoksa tutumlu mu bende pek anlayamadım açıkçası kendim çalıştığım için kendi paramı harcıyordum pek ilgilenmiyordum bu konuyla. Evin market, fatura, vs gibi tüm giderlerini eşim hallediyor. Ben sadece ne eksikse söylerim o alır. Bir çocuğumuz var onun ihtiyaçlarınıda yazarım, eşim gider alır. Ortalama 20 bin lira mutfak, fatura vs kısaca tüm ev gideri masrafımız. Ev kendimizin arabamız var. Herhangi bi borcumuz yok. 60 bin lira maaş alıyor.

Sormak istediğim bu para içinde benim hakkım olan para ortalama nedir sizce? Elbette herkesin harcayacağı para aynı olmaz. Kimisi harcar, kimisi biriktirir. Yani harcayayım veya harcamayayım fark etmez. Benim sorum net olarak şu, sadece benim kişisel ihtiyaçlarım için sosyalleşebilmem için vs. kısacası benim hakkım olan en az miktar nedir?
Anlaşıldığımı umarak yorumlarınız bekliyorum. Teşekkür ederim. 🌸

Yani konu sahibi, sen ortada çocuk olduğuna göre, yaklaşık beş senedir evlisindir.çocuğun ve tüm ev masraflarını kocan ödüyorsa, sen bunca zamandır herhalde para biriktirmişsindir, yatırım yapmışsındır. Hem birikmiş paran vardır hem de adam zaten ne yazsan yapıyormuş, sana öyle para kısacak birine benzemiyor adam yazdıklarına göre. Öyle bana belli miktar para ayırsın diye düşünmen çocuklu evlilikte garip olmuş.

Hak olarak dusunmeniz garip geldi isi birakacaksaniz ek kart cikarirsiniz yoksa onu kullanirsiniz esiniz oder onun disinda size harclik yollar bittiginde istersiniz yine gonderir ben calismadigimda hep boyleydi ve bu cok normal bence. Pahli bir harcama yapacaginiz zaman konusur musaitseniz alirsiniz

X