Eşler arası para mevzusu

yesil peri

Üye
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2022
11
0
33
Merhabalar hanımlar.. Kafama takılan bir konu var sizlere danışmak istiyorum. Şuan evliyim. On senedir çalışıyorum, ancak artık işten çıkmak zorundayım çünkü ciddi ve kronik bir sağlık sorunum var yaklaşık bir senedir.

Her zaman kötü durumda değilim ama atak geldiği zaman bayılıyorum ve erken müdahale edilmezse ölümle bile sonuçlanabilirmiş. İş yerinde çok fazla atak geçirmeye başladım artık dayanamıyorum ve çok sevdiğim işimden ayrılmak zorundayım.

Benim sizlere sorum şu; Eşim biraz pinti mi desem yoksa tutumlu mu bende pek anlayamadım açıkçası kendim çalıştığım için kendi paramı harcıyordum pek ilgilenmiyordum bu konuyla. Evin market, fatura, vs gibi tüm giderlerini eşim hallediyor. Ben sadece ne eksikse söylerim o alır. Bir çocuğumuz var onun ihtiyaçlarınıda yazarım, eşim gider alır. Ortalama 20 bin lira mutfak, fatura vs kısaca tüm ev gideri masrafımız. Ev kendimizin arabamız var. Herhangi bi borcumuz yok. 60 bin lira maaş alıyor.

Sormak istediğim bu para içinde benim hakkım olan para ortalama nedir sizce? Elbette herkesin harcayacağı para aynı olmaz. Kimisi harcar, kimisi biriktirir. Yani harcayayım veya harcamayayım fark etmez. Benim sorum net olarak şu, sadece benim kişisel ihtiyaçlarım için sosyalleşebilmem için vs. kısacası benim hakkım olan en az miktar nedir?
Anlaşıldığımı umarak yorumlarınız bekliyorum. Teşekkür ederim. 🌸

Aydan aya kişiden kişiye değişebilir. Ben de bebekten dolayı ücretsiz izne ayrılacağım mesela, hiç miktar düşünmedim istediğim kadar isterim yani. Bir oranı yok bence, siz kendinizi daha iyi bilirsiniz. Ay başında size belli bir miktar gönderir eşiniz, bazı aylar artar bazı aylar eksik olur tekrar istersiniz yani matematiği olmaz bence bunun.

Merhabalar hanımlar.. Kafama takılan bir konu var sizlere danışmak istiyorum. Şuan evliyim. On senedir çalışıyorum, ancak artık işten çıkmak zorundayım çünkü ciddi ve kronik bir sağlık sorunum var yaklaşık bir senedir.

Her zaman kötü durumda değilim ama atak geldiği zaman bayılıyorum ve erken müdahale edilmezse ölümle bile sonuçlanabilirmiş. İş yerinde çok fazla atak geçirmeye başladım artık dayanamıyorum ve çok sevdiğim işimden ayrılmak zorundayım.

Benim sizlere sorum şu; Eşim biraz pinti mi desem yoksa tutumlu mu bende pek anlayamadım açıkçası kendim çalıştığım için kendi paramı harcıyordum pek ilgilenmiyordum bu konuyla. Evin market, fatura, vs gibi tüm giderlerini eşim hallediyor. Ben sadece ne eksikse söylerim o alır. Bir çocuğumuz var onun ihtiyaçlarınıda yazarım, eşim gider alır. Ortalama 20 bin lira mutfak, fatura vs kısaca tüm ev gideri masrafımız. Ev kendimizin arabamız var. Herhangi bi borcumuz yok. 60 bin lira maaş alıyor.

Sormak istediğim bu para içinde benim hakkım olan para ortalama nedir sizce? Elbette herkesin harcayacağı para aynı olmaz. Kimisi harcar, kimisi biriktirir. Yani harcayayım veya harcamayayım fark etmez. Benim sorum net olarak şu, sadece benim kişisel ihtiyaçlarım için sosyalleşebilmem için vs. kısacası benim hakkım olan en az miktar nedir?
Ne dert ediyorsunuz? Ev kira değil.60 bin ile rahatlıkla gecinirsiniz.

O para içinde sizin oransal olarak hak aramanız gerekmiyor. Kimin ne zaman ne kdr ihtiyacı varsa o para o ay onundur. Aile birliği içinde böyle olmalidir benim görüşüm
Elbette öyle ancak şöyle bir durum var. Sürekli alışveriş yapan, sürekli dışarı çıkan birisi değilim. Belki harcamayayıp biriktireceğim ama kesin olarak her ay almak istiyorum çünkü eşimi o şekilde alıştırmak istemiyorum. Her ay net bir şey vermesi gerekiyor

Elbette öyle ancak şöyle bir durum var. Sürekli alışveriş yapan, sürekli dışarı çıkan birisi değilim. Belki harcamayayıp biriktireceğim ama kesin olarak her ay almak istiyorum çünkü eşimi o şekilde alıştırmak istemiyorum. Her ay net bir şey vermesi gerekiyor
Ortak hesap açıp kart çıkartın ne siz isteyin ne o versin. Daha mantikli değil mi.

Bir oran belirlemeye çalışmayın bence. O ayki ihtiyacınıza göre değişebilir. Bi ay ekstra bir şey yaparsınız kendinize daha fazlası gerekir bir sonraki ay hiçbir şey almazsınız çok daha az harcarsınız. Eşler arasında böyle bir şeyin sorun haline gelmemesi gerek. Savurgan birisi değilseniz normal şartlarda müdahale etmemesi gerekir. Kredi kartı kullanabilirsiniz eşiniz öder ya da ortak hesap açın tüm para orada dursun ihtiyacınız oldukça harcayın.

Yani ben çalışan bir kadınım ama bizim giderler çok farklı oluyor. Sen öde ben ödiyim olayı yok. Tüm kredileri, diğer ödemeleri yaparız sonra kalan parayla da kimin ne ihtiyacı varsa onu alırız harçlık vs. Ama gelir gider dengeside değiştirir durumu. Sizin konunuzda ise öncelikle çok geçmiş olsun ama bence eşinizden bir adım bekleyin önce ne veriyor, ne yapıyor diye bakın. Beklentinizin çok altıydan bir orta yol bulmak için oturup konuşun.

Ne dert ediyorsunuz? Ev kira değil.60 bin ile rahatlıkla gecinirsiniz.
Dediğim gibi eşimde biraz pintilik var; daha doğrusu benim alacağım şeyler ona hep gereksizdir. örnek vereyim bir krem alacağım 1000 liraya ne gerek var deyip gidip onun yerine kuruyemiş alıyor😂 Ona sormak istemiyorum hiç bir şey yani. Benim her ay belli bi param olsun harcasamda harcamasamda.

Dediğim gibi eşimde biraz pintilik var; daha doğrusu benim alacağım şeyler ona hep gereksizdir. örnek vereyim bir krem alacağım 1000 liraya ne gerek var deyip gidip onun yerine kuruyemiş alıyor😂 Ona sormak istemiyorum hiç bir şey yani. Benim her ay belli bi param olsun harcasamda harcamasamda.
Şuan ben işe girsem eve girecek para en fazla 40 bin olur.Babamda asgari ücret seviyesinde alıyor.

Sağlığınız daha önemli.Bence bırakın olmazsa evden iş ararsiniz.

O şekilde olmaz ki aranızda patron çalışan ilişkisi gibi olur. Ztn böyle bir süreçte sizi rahatlatmasi gerekir hatta şu an kendinize hazırlık yapmanız ufak tefek pasif gelir hazırlığı yapmanız gerekir. Bunun rakamı olmaz o eşiniz patronunuz değil üstü lazım olsa borç mu verecek

Hiç oyle hakkim olan miktar ne diye dusunmedim ilgincmiş. Eşim ne kazaniyorsa en az kendisi kadar hakkim oldugunu duusnuyorum. 😃
Eşim böyle düşünmeme sebep oluyor malesef. Beni yönetmeye çalışıyor. Ne gerek varlarından sıkılıyorum. Ona sormadan bir şeyler yapmak istiyorum oda kabul etti zaten ancak ne kadar isteyeceğimi bilmiyorum.

Ne kadar hakkım var derken bu biraz patron çalışan mantığında olmuyor mu?
Elinizde kart olur, giderler, yapabiliyorsunuz birikim harici kalan parayı hesap ederek harcama yaparsınız.
Eşiniz bu kısımda sıkıntı çıkarıyor ve siz sabit bir para almak istiyorsanız da aylık ortalama ne kadar harcama yapacağınızı da yine siz bilirsiniz.

Ben de 10 yıllık işimden ayrılalı 1 ay oldu.
Bizim eşimle kesemiz birdir , çalışırken de böyleydi suan hala bu şekilde devam ediyoruz. Eşimin maaş kartı bendedir , maaşını direk benim hesaba atarım ve evin tüm harcamalarını benim hesabım üzerinden yaparım. Kimin ne kadar paraya ihtiyacı varsa ortak olan hesaptan harcanır. O ay için ne kadar birikim yapacaksak , örneğin altın mı alınacak ya da döviz mı alınacak , karar verilir ve alınır. Alınan birikim döviz ise yine hesapta durur. Altın ise fiziki alınıp kasaya konulur.
Bizim birikimlerimiz de ortaktır eşimle o yüzden 8 yıllık evliliğimizde hep kasamız bir olmuştur. Şunu da ekleyeyim ki çok harcama yapan biri değilimdir/ değilizdir.

O şekilde olmaz ki aranızda patron çalışan ilişkisi gibi olur. Ztn böyle bir süreçte sizi rahatlatmasi gerekir hatta şu an kendinize hazırlık yapmanız ufak tefek pasif gelir hazırlığı yapmanız gerekir. Bunun rakamı olmaz o eşiniz patronunuz değil üstü lazım olsa borç mu verecek
Ama ben duruma razıyım gerçekten. Mesela bi arkadaşıma doğum gününde hediye gönderecektim ne gerek var diyip onun yerine bana ayakkabı alıp sürpriz yapıp iyilik yaptığını sanıyor. Dediğim gibi bu şekilde beni yönetmeye çalışıyor. Lazım oldukça versin istemiyorum anlayacağınız. Düzenli olarak her ay aynı miktarı versin. Gerisine karışmasın.

Ben de 10 yıllık işimden ayrılalı 1 ay oldu.
Bizim eşimle kesemiz birdir , çalışırken de böyleydi suan hala bu şekilde devam ediyoruz. Eşimin maaş kartı bendedir , maaşını direk benim hesaba atarım ve evin tüm harcamalarını benim hesabım üzerinden yaparım. Kimin ne kadar paraya ihtiyacı varsa ortak olan hesaptan harcanır. O ay için ne kadar birikim yapacaksak , örneğin altın mı alınacak ya da döviz mı alınacak , karar verilir ve alınır. Alınan birikim döviz ise yine hesapta durur. Altın ise fiziki alınıp kasaya konulur.
Bizim birikimlerimiz de ortaktır eşimle o yüzden 8 yıllık evliliğimizde hep kasamız bir olmuştur. Şunu da ekleyeyim ki çok harcama yapan biri değilimdir/ değilizdir.
Teşekkür ediyorum yorumunuz için ama sorumun cevabı bu değil ki 😔

Al bir ek kart, ye iç gez konu sahibesi. Ne yapıcaksın evde sıkıntıdan patlicak mıısın tabi ki çıkıp geziceksin ... onu alma bunu alma dışarda yeme adamın pintiliğine öanak tutmuşsun resmen bundan sonra öyle yaşama artık senin canınaa yazık değil mi bir de hastaymışsın.

X